Ceny mieszkań w 7 największych miastach – listopad 2021 r. [RAPORT BIG DATA]
RynekPierwotny.pl
ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
Listopad był kolejnym miesiącem, w którym eksperci GetHome.pl i RynekPierwotny.pl odnotowali w większości największych miast spadek popytu na nowe mieszkania. Równocześnie wzrosła ich podaż, choć nie na tyle, żeby zatrzymać wzrost cen.
Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w listopadzie w 7 największych miastach deweloperzy sprzedali łącznie przeszło 3,6 tys. mieszkań, co jest wynikiem gorszym od październikowego o ok. 3%. Zwracamy jednak uwagę, że sytuacja popytowa w poszczególnych miastach była bardzo zróżnicowana. Np. krakowscy deweloperzy mogli zacierać ręce, bo nabywców znalazły 884 mieszkania, czyli aż o 43% więcej niż miesiąc wcześniej. Warto podkreślić, że listopadowy wynik sprzedażowy w Krakowie był najlepszym od rekordowego w tym roku marca.
Niestety, powodów do zadowolenia nie mieli w listopadzie warszawscy deweloperzy. Wprawdzie w stolicy znalazło nabywców tradycyjnie najwięcej mieszkań – niespełna 1,2 tys. Problem w tym, że sprzedali ich o 9% mniej niż w październiku.
Wyższą sprzedażą w listopadzie mogą się pochwalić także deweloperzy w Łodzi (o 8%). Natomiast w pozostałych miastach odnotowaliśmy spadki. Przy czym Poznaniu tąpnięcie popytu wyniosło aż 36%! W Katowicach ubyło 19% kupujących, we Wrocławiu – 12%, a w Gdańsku – 4%.
Podaż w dalszym ciągu nie nadąża za popytem
Miesięczne skoki sprzedaży w górę lub w dół są rzeczą normalną na rynku mieszkaniowym. Jest to w dużym stopniu efektem zmieniającej się podaży nowych mieszkań w danym mieście. Problem w tym, że deweloperzy wprowadzają na rynek mniej mieszkań niż sprzedają, a z taką sytuacją mamy w tym roku do czynienia niemal we wszystkich największych miastach. Wyjątkiem jest Łódź. W tym mieście obserwujemy zrównoważenie popytu i podaży.
[WYKRES NR 1]
W listopadzie nie we wszystkich miastach deweloperzy zareagowali na popyt, nawet ten słabnący, odpowiednią podażą mieszkań.
[WYKRES NR 2]
W listopadzie w 7 analizowanych przez nas miastach do sprzedaży trafiło łącznie blisko 4,5 tys. mieszkań, czyli aż o 31% więcej niż w październiku. Jednak nie wszędzie było tak różowo. W Gdańsku deweloperzy wprowadzili w listopadzie na rynek zaledwie 298 mieszkań, tj. o połowę mniej niż miesiąc wcześniej. Spadek podaży, na szczęście niewielki, odnotowaliśmy także w Warszawie (o 3%).
Natomiast w pozostałych miastach aktywność deweloperów wyraźnie wzrosła. Cieszy zwłaszcza wzrost podaży we Wrocławiu (o 137%), Krakowie (o 52%), Poznaniu (o 34%) i Łodzi (o 21%).
Skoro popyt na mieszkania wciąż jest duży, to dlaczego deweloperzy nie budują ich więcej? Niestety, wciąż borykają się z problemami, które podcinają im skrzydła. Wśród najczęściej wymienianych barier są: niedostatek gruntów pod budowę, długotrwałe procedury administracyjne oraz rosnące ceny materiałów budowlanych i koszty wykonawstwa.
Efektem takiego stanu rzeczy jest nierównowaga rynkowa. W samej Warszawie deweloperzy oferowali pod koniec listopada nieco ponad 8,7 tys. mieszkań. Hipotetycznie wyprzedałyby się one w 6-7 miesięcy, gdyby budowy stanęły. O równowadze można zaś mówić wtedy, gdy zapasy mieszkań wystarczają co najmniej na rok.
[WYKRES NR 3]
W listopadzie sytuacja nieco się poprawiła, bo już tylko w dwóch miastach odnotowaliśmy spadek liczby mieszkań w ofercie firm deweloperskich. W Krakowie skurczyła się ona o 9% w porównaniu z październikiem, a w Poznaniu – tylko o 1%. W Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu oferta praktycznie się nie zmieniła. Za to aż o 42% wzrosła w Katowicach, a o 9% w Łodzi.
Ograniczona podaż zwykle skutkuje wzrostem cen. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że od początku roku średnie ceny ofertowe mieszkań najbardziej, bo aż o 24% wzrosły w Łodzi. W pozostałych miastach podwyżki sięgały średnio od 9% (Kraków) do 20% w Gdańsku i Wrocławiu.
[WYKRES NR 4]
W ostatnich miesiącach wzrost cen nieco wyhamował. Np. w Katowicach w listopadzie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów spadła o 5%. W Gdańsku i Łodzi średnia utrzymała poziom z października, zaś we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie wzrosła o 1-2%. Poznań był jedynym miastem, w którym odnotowaliśmy bardzo duży, bo aż 6% wzrost średniej ceny mieszkań.
[WYKRES NR 5]
Warto wyjaśnić skąd się biorą tak duże podwyżki w skali zaledwie jednego miesiąca. Otóż jest to skutkiem wprowadzenia na rynek dużej puli drogich jak na dany rynek mieszkań. We wrześniu mieliśmy do czynienia z taką sytuacją we Wrocławiu, w październiku – w Katowicach, Gdańsku i Łodzi, a w listopadzie – w Poznaniu. Średnia cena mieszkań wprowadzonych do sprzedaży przez poznańskich deweloperów przekraczała 13,6 tys. zł za m kw.!
Niestety, w największych miastach, gdzie popyt na mieszkania jest największy, poprzeczka cenowa najpewniej nadal będzie szła w górę. Trudno sobie bowiem wyobrazić spadek cen atrakcyjnych działek oraz kosztów budowy.
Spektakularne zmiany widoczne są szczególnie w Łodzi. Jeszcze w styczniu 78% mieszkań w ofercie firm deweloperskich kosztowało mniej niż 7 tys. zł za metr. W listopadzie udział tak tanich lokali wynosił 17%! Oczywiście należy wziąć poprawkę, że deweloperzy nie zawsze ujawniają ceny w portalach ogłoszeniowych.
[WYKRES NR 6]

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.