Komunikaty PR

Ceny mieszkań w 7 największych miastach – listopad 2021 r. [RAPORT BIG DATA]

2021-12-03  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mikołaj Ostrowski
RynekPierwotny.pl

ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
Do pobrania KOMUNIKAT ( 0.63 MB )

Listopad był kolejnym miesiącem, w którym eksperci GetHome.pl i RynekPierwotny.pl odnotowali w większości największych miast spadek popytu na nowe mieszkania. Równocześnie wzrosła ich podaż, choć nie na tyle, żeby zatrzymać wzrost cen.

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w listopadzie w 7 największych miastach deweloperzy sprzedali łącznie przeszło 3,6 tys. mieszkań, co jest wynikiem gorszym od październikowego o ok. 3%. Zwracamy jednak uwagę, że sytuacja popytowa w poszczególnych miastach była bardzo zróżnicowana. Np. krakowscy deweloperzy mogli zacierać ręce, bo nabywców znalazły 884 mieszkania, czyli aż o 43% więcej niż miesiąc wcześniej. Warto podkreślić, że listopadowy wynik sprzedażowy w Krakowie był najlepszym od rekordowego w tym roku marca.

Niestety, powodów do zadowolenia nie mieli w listopadzie warszawscy deweloperzy. Wprawdzie w stolicy znalazło nabywców tradycyjnie najwięcej mieszkań – niespełna 1,2 tys. Problem w tym, że sprzedali ich o 9% mniej niż w październiku.

Wyższą sprzedażą w listopadzie mogą się pochwalić także deweloperzy w Łodzi (o 8%). Natomiast w pozostałych miastach odnotowaliśmy spadki. Przy czym Poznaniu tąpnięcie popytu wyniosło aż 36%! W Katowicach ubyło 19% kupujących, we Wrocławiu – 12%, a w Gdańsku – 4%.

Podaż w dalszym ciągu nie nadąża za popytem

Miesięczne skoki sprzedaży w górę lub w dół są rzeczą normalną na rynku mieszkaniowym. Jest to w dużym stopniu efektem zmieniającej się podaży nowych mieszkań w danym mieście. Problem w tym, że deweloperzy wprowadzają na rynek mniej mieszkań niż sprzedają, a z taką sytuacją mamy w tym roku do czynienia niemal we wszystkich największych miastach. Wyjątkiem jest Łódź. W tym mieście obserwujemy zrównoważenie popytu i podaży.

[WYKRES NR 1]

W listopadzie nie we wszystkich miastach deweloperzy zareagowali na popyt, nawet ten słabnący, odpowiednią podażą mieszkań.

[WYKRES NR 2]

W listopadzie w 7 analizowanych przez nas miastach do sprzedaży trafiło łącznie blisko 4,5 tys. mieszkań, czyli aż o 31% więcej niż w październiku. Jednak nie wszędzie było tak różowo. W Gdańsku deweloperzy wprowadzili w listopadzie na rynek zaledwie 298 mieszkań, tj. o połowę mniej niż miesiąc wcześniej. Spadek podaży, na szczęście niewielki, odnotowaliśmy także w Warszawie (o 3%).

Natomiast w pozostałych miastach aktywność deweloperów wyraźnie wzrosła. Cieszy zwłaszcza wzrost podaży we Wrocławiu (o 137%), Krakowie (o 52%), Poznaniu (o 34%) i Łodzi (o 21%).

Skoro popyt na mieszkania wciąż jest duży, to dlaczego deweloperzy nie budują ich więcej? Niestety, wciąż borykają się z problemami, które podcinają im skrzydła. Wśród najczęściej wymienianych barier są: niedostatek gruntów pod budowę, długotrwałe procedury administracyjne oraz rosnące ceny materiałów budowlanych i koszty wykonawstwa.

Efektem takiego stanu rzeczy jest nierównowaga rynkowa. W samej Warszawie deweloperzy oferowali pod koniec listopada nieco ponad 8,7 tys. mieszkań. Hipotetycznie wyprzedałyby się one w 6-7 miesięcy, gdyby budowy stanęły. O równowadze można zaś mówić wtedy, gdy zapasy mieszkań wystarczają co najmniej na rok.

[WYKRES NR 3]

W listopadzie sytuacja nieco się poprawiła, bo już tylko w dwóch miastach odnotowaliśmy spadek liczby mieszkań w ofercie firm deweloperskich. W Krakowie skurczyła się ona o 9% w porównaniu z październikiem, a w Poznaniu – tylko o 1%. W Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu oferta praktycznie się nie zmieniła. Za to aż o 42% wzrosła w Katowicach, a o 9% w Łodzi.

Ograniczona podaż zwykle skutkuje wzrostem cen. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że od początku roku średnie ceny ofertowe mieszkań najbardziej, bo aż o 24% wzrosły w Łodzi. W pozostałych miastach podwyżki sięgały średnio od 9% (Kraków) do 20% w Gdańsku i Wrocławiu.

[WYKRES NR 4]

W ostatnich miesiącach wzrost cen nieco wyhamował. Np. w Katowicach w listopadzie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów spadła o 5%. W Gdańsku i Łodzi średnia utrzymała poziom z października, zaś we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie wzrosła o 1-2%. Poznań był jedynym miastem, w którym odnotowaliśmy bardzo duży, bo aż 6% wzrost średniej ceny mieszkań.

[WYKRES NR 5]

Warto wyjaśnić skąd się biorą tak duże podwyżki w skali zaledwie jednego miesiąca. Otóż jest to skutkiem wprowadzenia na rynek dużej puli drogich jak na dany rynek mieszkań. We wrześniu mieliśmy do czynienia z taką sytuacją we Wrocławiu, w październiku – w Katowicach, Gdańsku i Łodzi, a w listopadzie – w Poznaniu. Średnia cena mieszkań wprowadzonych do sprzedaży przez poznańskich deweloperów przekraczała 13,6 tys. zł za m kw.!

Niestety, w największych miastach, gdzie popyt na mieszkania jest największy, poprzeczka cenowa najpewniej nadal będzie szła w górę. Trudno sobie bowiem wyobrazić spadek cen atrakcyjnych działek oraz kosztów budowy.

Spektakularne zmiany widoczne są szczególnie w Łodzi. Jeszcze w styczniu 78% mieszkań w ofercie firm deweloperskich kosztowało mniej niż 7 tys. zł za metr. W listopadzie udział tak tanich lokali wynosił 17%! Oczywiście należy wziąć poprawkę, że deweloperzy nie zawsze ujawniają ceny w portalach ogłoszeniowych.

[WYKRES NR 6]

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RynekPierwotny.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.