Komunikaty PR

Symboliczne drzewo zasadzono na terenie przyszłej inwestycji F.S.O. PARK

2024-04-23  |  13:30
Biuro prasowe

Z okazji obchodów Dnia Ziemi, 22 kwietnia br. o godzinie 10:30, przed EkoCentrum Punkt Zwrotny przy ul. Jagiellońskiej 88 na Pradze Północ w Warszawie zasadzone zostało symboliczne drzewo - lipa szerokolistna - będące początkiem przemiany poindustrialnego terenu. To właśnie tutaj, na przestrzeni 25 lat, OKAM realizować będzie zrównoważoną inwestycję F.S.O. PARK, która obejmie 62 ha, z czego 20 ha zajmować będą zielone tereny, w tym 10 ha - centralny park. 

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele OKAM, Ekocentrum Punkt Zwrotny, media oraz warszawska młodzież z ​​okolicznej szkoły. Ekocentrum Punkt Zwrotny, które funkcjonuje w przestrzeni Bram​y​​ ​Głównej FSO od jesieni ubiegłego roku, skupia się na edukacji głównie młodzieży w zakresie ekologii, fast fashion, cyrkularności i zrównoważonej mody. Swoje działania realizują w nowoczesnej i przystępnej dla młodych ludzi formie, poprzez doświadczenia i gry. 

- W wielu polskich miastach, w tym w Stolicy, lipy były nasadzone wzdłuż alejek i ulic, dzięki czemu wpisały się na stałe do miejskiego krajobrazu. Symbolika tych drzew jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze - zdolność regeneracji oraz siła są metaforą dla wytrwałości i odnowy, co ma duże znaczenie w kontekście naszej historii. Teraz lipa stała się tamże symbolem tchnięcia nowego życia w poindustrialne tereny. Chcielibyśmy, aby docelowo właśnie to drzewo zostało przesadzone do części parku, który powstanie już w ramach etapu I F.S.O. PARK – mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City i Liderka Projektu F.S.O. PARK. 

- Zaproponowaliśmy wybór lipy szerokolistnej, ze względu na jej historię mocno zakorzenioną w polskim krajobrazie, cechy tej rośliny, jej długowieczność, ale i liczne korzyści ekologiczne - to niezwykle trwałe drzewa, dobrze radzące sobie w różnych warunkach, które zwiększają różnorodność biologiczną okolicy. Poza tym to właśnie lipa jest nieodzownym symbolem polskiego krajobrazu - wszyscy znamy obraz starych, polskich dworów, gdzie aleje wjazdowe obsadzano właśnie lipą. Zasługuje więc, by czynić honory pierwszego, symbolicznego drzewa F.S.O PARK - dodaje Emilia Ulińska, ze szkółki roślin Ulińscy, fundatora lipy szerokolistnej i pozostałych roślin do zaprojektowanych tu kompozycji. 

Oprócz drzewa zasadzona została także niska roślinność - ​kilkanaście kamiennych donic odzyskanych z terenu dawnej fabryki zazieleniło się i zyskało drugie życie. ​​ ​​N​ieoceniona była przy tym pomoc młodzieży z​ Akademii Dobrej Edukacji w Warszawie​, która w wydarzeniu wzięła udział na zaproszenie Ekocentrum Punkt Zwrotny. Benedykt Kawęcki, architekt, specjalista od roślin i projektowania zieleni z pracowni AKBK, odpowiedzialny za plan kształtowania terenu, zaprojektował nasadzenie roślin do mis i aranżację donic odzyskanych z terenu FSO. Pozwoliło to na stworzenie spójnej kompozycji z trawami i krzewami znajdującymi się obecnie na miejscu. 

Zasadzony egzemplarz lipy szerokolistnej ma ok. 15 - 20 lat i 4-5 m wysokości, umieszczony został w specjalnej donicy. Lipy są drugimi po dębach najdłużej żyjącymi europejskimi drzewami - średnio 300-500 lat - co oznacza, że to drzewo będą miały okazję oglądać liczne pokolenia. Docelowo będzie przesadzone do 10 hektarowego centralnego parku, który zostanie częściowo zrealizowany w ramach etapu I inwestycji F.S.O. PARK. Rozpoczęcie budowy etapu planowane jest na IV kwartał 2025 r. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.