Komunikaty PR

Symboliczne drzewo zasadzono na terenie przyszłej inwestycji F.S.O. PARK

2024-04-23  |  13:30
Biuro prasowe

Z okazji obchodów Dnia Ziemi, 22 kwietnia br. o godzinie 10:30, przed EkoCentrum Punkt Zwrotny przy ul. Jagiellońskiej 88 na Pradze Północ w Warszawie zasadzone zostało symboliczne drzewo - lipa szerokolistna - będące początkiem przemiany poindustrialnego terenu. To właśnie tutaj, na przestrzeni 25 lat, OKAM realizować będzie zrównoważoną inwestycję F.S.O. PARK, która obejmie 62 ha, z czego 20 ha zajmować będą zielone tereny, w tym 10 ha - centralny park. 

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele OKAM, Ekocentrum Punkt Zwrotny, media oraz warszawska młodzież z ​​okolicznej szkoły. Ekocentrum Punkt Zwrotny, które funkcjonuje w przestrzeni Bram​y​​ ​Głównej FSO od jesieni ubiegłego roku, skupia się na edukacji głównie młodzieży w zakresie ekologii, fast fashion, cyrkularności i zrównoważonej mody. Swoje działania realizują w nowoczesnej i przystępnej dla młodych ludzi formie, poprzez doświadczenia i gry. 

- W wielu polskich miastach, w tym w Stolicy, lipy były nasadzone wzdłuż alejek i ulic, dzięki czemu wpisały się na stałe do miejskiego krajobrazu. Symbolika tych drzew jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze - zdolność regeneracji oraz siła są metaforą dla wytrwałości i odnowy, co ma duże znaczenie w kontekście naszej historii. Teraz lipa stała się tamże symbolem tchnięcia nowego życia w poindustrialne tereny. Chcielibyśmy, aby docelowo właśnie to drzewo zostało przesadzone do części parku, który powstanie już w ramach etapu I F.S.O. PARK – mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City i Liderka Projektu F.S.O. PARK. 

- Zaproponowaliśmy wybór lipy szerokolistnej, ze względu na jej historię mocno zakorzenioną w polskim krajobrazie, cechy tej rośliny, jej długowieczność, ale i liczne korzyści ekologiczne - to niezwykle trwałe drzewa, dobrze radzące sobie w różnych warunkach, które zwiększają różnorodność biologiczną okolicy. Poza tym to właśnie lipa jest nieodzownym symbolem polskiego krajobrazu - wszyscy znamy obraz starych, polskich dworów, gdzie aleje wjazdowe obsadzano właśnie lipą. Zasługuje więc, by czynić honory pierwszego, symbolicznego drzewa F.S.O PARK - dodaje Emilia Ulińska, ze szkółki roślin Ulińscy, fundatora lipy szerokolistnej i pozostałych roślin do zaprojektowanych tu kompozycji. 

Oprócz drzewa zasadzona została także niska roślinność - ​kilkanaście kamiennych donic odzyskanych z terenu dawnej fabryki zazieleniło się i zyskało drugie życie. ​​ ​​N​ieoceniona była przy tym pomoc młodzieży z​ Akademii Dobrej Edukacji w Warszawie​, która w wydarzeniu wzięła udział na zaproszenie Ekocentrum Punkt Zwrotny. Benedykt Kawęcki, architekt, specjalista od roślin i projektowania zieleni z pracowni AKBK, odpowiedzialny za plan kształtowania terenu, zaprojektował nasadzenie roślin do mis i aranżację donic odzyskanych z terenu FSO. Pozwoliło to na stworzenie spójnej kompozycji z trawami i krzewami znajdującymi się obecnie na miejscu. 

Zasadzony egzemplarz lipy szerokolistnej ma ok. 15 - 20 lat i 4-5 m wysokości, umieszczony został w specjalnej donicy. Lipy są drugimi po dębach najdłużej żyjącymi europejskimi drzewami - średnio 300-500 lat - co oznacza, że to drzewo będą miały okazję oglądać liczne pokolenia. Docelowo będzie przesadzone do 10 hektarowego centralnego parku, który zostanie częściowo zrealizowany w ramach etapu I inwestycji F.S.O. PARK. Rozpoczęcie budowy etapu planowane jest na IV kwartał 2025 r. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zrównoważone budownictwo (w końcu) wkracza “na salony” Biuro prasowe
2024-04-29 | 12:13

Zrównoważone budownictwo (w końcu) wkracza “na salony”

Zarówno aktywność regulatorów, jak i rosnąca świadomość społeczeństwa napędzają zmiany w zakresie zrównoważonego budownictwa. Dotyka to także deweloperów
Nieruchomości Augustowska Vita – nowa rodzinna inwestycja Develii na wrocławskich Maślicach
2024-04-29 | 11:15

Augustowska Vita – nowa rodzinna inwestycja Develii na wrocławskich Maślicach

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita, które powstanie na zielonych Maślicach, to projekt dostosowany zwłaszcza do potrzeb młodych
Nieruchomości Wraz z wiosną rośnie zainteresowanie domami
2024-04-29 | 11:00

Wraz z wiosną rośnie zainteresowanie domami

Wiosną i latem zdecydowanie mocniej dostrzegamy zalety wyboru domu bądź mieszkania z ogrodem. Choć nie jest to na rynku duży trend, to taką prawidłowość zauważa przedstawiciel firmy More

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.