Symboliczne drzewo zasadzono na terenie przyszłej inwestycji F.S.O. PARK
Z okazji obchodów Dnia Ziemi, 22 kwietnia br. o godzinie 10:30, przed EkoCentrum Punkt Zwrotny przy ul. Jagiellońskiej 88 na Pradze Północ w Warszawie zasadzone zostało symboliczne drzewo - lipa szerokolistna - będące początkiem przemiany poindustrialnego terenu. To właśnie tutaj, na przestrzeni 25 lat, OKAM realizować będzie zrównoważoną inwestycję F.S.O. PARK, która obejmie 62 ha, z czego 20 ha zajmować będą zielone tereny, w tym 10 ha - centralny park.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele OKAM, Ekocentrum Punkt Zwrotny, media oraz warszawska młodzież z okolicznej szkoły. Ekocentrum Punkt Zwrotny, które funkcjonuje w przestrzeni Bramy Głównej FSO od jesieni ubiegłego roku, skupia się na edukacji głównie młodzieży w zakresie ekologii, fast fashion, cyrkularności i zrównoważonej mody. Swoje działania realizują w nowoczesnej i przystępnej dla młodych ludzi formie, poprzez doświadczenia i gry.
- W wielu polskich miastach, w tym w Stolicy, lipy były nasadzone wzdłuż alejek i ulic, dzięki czemu wpisały się na stałe do miejskiego krajobrazu. Symbolika tych drzew jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze - zdolność regeneracji oraz siła są metaforą dla wytrwałości i odnowy, co ma duże znaczenie w kontekście naszej historii. Teraz lipa stała się tamże symbolem tchnięcia nowego życia w poindustrialne tereny. Chcielibyśmy, aby docelowo właśnie to drzewo zostało przesadzone do części parku, który powstanie już w ramach etapu I F.S.O. PARK – mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City i Liderka Projektu F.S.O. PARK.
- Zaproponowaliśmy wybór lipy szerokolistnej, ze względu na jej historię mocno zakorzenioną w polskim krajobrazie, cechy tej rośliny, jej długowieczność, ale i liczne korzyści ekologiczne - to niezwykle trwałe drzewa, dobrze radzące sobie w różnych warunkach, które zwiększają różnorodność biologiczną okolicy. Poza tym to właśnie lipa jest nieodzownym symbolem polskiego krajobrazu - wszyscy znamy obraz starych, polskich dworów, gdzie aleje wjazdowe obsadzano właśnie lipą. Zasługuje więc, by czynić honory pierwszego, symbolicznego drzewa F.S.O PARK - dodaje Emilia Ulińska, ze szkółki roślin Ulińscy, fundatora lipy szerokolistnej i pozostałych roślin do zaprojektowanych tu kompozycji.
Oprócz drzewa zasadzona została także niska roślinność - kilkanaście kamiennych donic odzyskanych z terenu dawnej fabryki zazieleniło się i zyskało drugie życie. Nieoceniona była przy tym pomoc młodzieży z Akademii Dobrej Edukacji w Warszawie, która w wydarzeniu wzięła udział na zaproszenie Ekocentrum Punkt Zwrotny. Benedykt Kawęcki, architekt, specjalista od roślin i projektowania zieleni z pracowni AKBK, odpowiedzialny za plan kształtowania terenu, zaprojektował nasadzenie roślin do mis i aranżację donic odzyskanych z terenu FSO. Pozwoliło to na stworzenie spójnej kompozycji z trawami i krzewami znajdującymi się obecnie na miejscu.
Zasadzony egzemplarz lipy szerokolistnej ma ok. 15 - 20 lat i 4-5 m wysokości, umieszczony został w specjalnej donicy. Lipy są drugimi po dębach najdłużej żyjącymi europejskimi drzewami - średnio 300-500 lat - co oznacza, że to drzewo będą miały okazję oglądać liczne pokolenia. Docelowo będzie przesadzone do 10 hektarowego centralnego parku, który zostanie częściowo zrealizowany w ramach etapu I inwestycji F.S.O. PARK. Rozpoczęcie budowy etapu planowane jest na IV kwartał 2025 r.
Oaza spokoju i ukojenie zmysłów autorstwa pracowni Tremend
Tarasy II – kolejna inwestycja SGI
"Rośnie" pierwszy w Polsce apartamentowiec z drewna CLT
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.