Komunikaty PR

W Nowych Czyżynach powstanie punkt zbiórki elektrośmieci

2024-04-17  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl

 

 

 

Masz w domu zużyte i zepsute sprzęty elektroniczne lub AGD? Przez jeden dzień w centrum handlowym Nowe Czyżyny działać będzie specjalny punkt, do którego można przynieść elektroodpady.

Szacuje się, że Polsce, co roku, każdy z nas wytwarza około 8 kg elektrośmieci. Część z nich jest już prawidłowo segregowana, część niestety trafia do przypadkowych koszy np. na plastik czy zmieszane odpady. Tymczasem wyrzucanie sprzętów elektronicznych byle gdzie jest niebezpieczne dla środowiska.

Co więcej, grozi za to kara finansowa, którą można odczuć na przykład w niespodziewanej podwyżce czynszu. O tym, jak prawidłowo segregować takie odpady i pozbywać się ich z głową, przypomni organizowana już w najbliższą sobotę, 20 kwietnia, wielka zbiórka elektrośmieci. Odbędzie się ona w centrum handlowym Nowe Czyżyny w Krakowie przy ul. Medweckiego 2.

Zbierany będzie tam sprzęt elektroniczny i elektryczny, jednym zdaniem wszystko, co działa na prąd lub na baterie. Do specjalnie przygotowanego punktu, który później zajmie się bezpieczną utylizacją opadów, będzie można przynieś m.in. zepsute laptopy i telefony, radia, zabawki, gadżety elektroniczne, telewizory, a także niedziałające drobne urządzenia AGD, np. suszarki, lokówki czy miksery, a nawet stare płyty CD.

Pierwsze 400 osób, które przyniesie minimum 2 kg elektrośmieci, w zamian za odpady otrzyma skrzydłokwiat. To roślina, która jest naturalnym filtrem powietrza. Według NASA pochłania aż 5 groźnych toksyn, które znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach, w tym chociażby tlenek węgla.

– Organizowana przez nas akcja ma na celu przede wszystkim edukację. Chcemy przypomnieć mieszkańcom Krakowa o zasadach segregacji śmieci, a także o tym, czym jest GOZ, czyli gospodarka obiegu zamkniętego i jak postępować z elektroodpadami, aby nie wyrządzić krzywdy środowisku, ludziom i swojemu portfelowi – mówi Anna Brzozowska z CH Nowe Czyżyny. 

– Ponadto, wspólnie z naszymi partnerami, tworzymy na jeden dzień miejsce, do którego można przynieść tyle elektrośmieci, ile damy radę unieść, tym samym bezpiecznie pozbywając się ich z mieszkania, biura lub domu. Tego typu akcja w Nowych Czyżynach organizowana jest już po raz drugi. Jesienią ubiegłego roku dzięki zbiórce zebrano aż 1,2 tony odpadów, które zostały następnie zutylizowane w prawidłowy sposób – dodaje.

Ale akcja zaplanowana na 20 kwietnia, czyli z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, to nie tylko zbiórka. Centrum handlowe przygotowało również dla dzieci zabawy w duchu eko, a także quizy o tematyce ekologicznej.  Całemu wydarzeniu partnerują:  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, BIOSYSTEM, Leroy Merlin i Carrefour.

Zbiórka pod hasłem „Wymień elektroodpady na kwiaty!” trwać będzie od godz. 10.00 do 16.00. 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Maxprint zostaje na dłużej w MLP Pruszków II Biuro prasowe
2024-05-07 | 13:00

Maxprint zostaje na dłużej w MLP Pruszków II

Firma prowadząca sprzedaż hurtową maszyn i urządzeń biurowych przedłużyła umowę najmu w największym kompleksie magazynowym w regionie.  Maxprint obecnie korzysta w centrum
Nieruchomości Dzień Otwarty inwestycji Develii na Bemowie
2024-05-07 | 13:00

Dzień Otwarty inwestycji Develii na Bemowie

W sobotę, 11 maja, w godz. 10-15 Develia zaprasza na Dzień Otwarty w inwestycji Bemosphere, która powstaje przy ulicy Szeligowskiej 24 na warszawskim Bemowie. Podczas wydarzenia będzie
Nieruchomości Dziesiątka od EBF Development na ostatniej prostej
2024-05-07 | 11:00

Dziesiątka od EBF Development na ostatniej prostej

Jeszcze tym roku gotowy będzie kolejny budynek wielorodzinny w ramach projektu Reduta Nowe Podolany. Powstanie 95 mieszkań o powierzchni od 29 do 74 mkw. Jednocześnie deweloper EBF Development

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Postępowania sądowe w Polsce trwają coraz dłużej. Wydłuża się zwłaszcza czas w sprawach gospodarczych

Czas trwania postępowań sądowych, zamiast maleć, w ostatnich latach wzrósł. W przypadku spraw gospodarczych przewlekłość procesów może oznaczać paraliż działalności firmy, a w konsekwencji nawet jej upadłość. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej receptą na ten stan rzeczy powinna być informatyzacja systemu sądowego, zwiększenie jego finansowania oraz ograniczenia zakresu przypadających do rozstrzygnięcia spraw, w których orzeczenia nie wymagają kompetencji sądów. Niepotrzebna jest też procedura gospodarcza.

Transport

Mazowieckie lotniska będą mogły wkrótce obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie. Trwają przygotowania do modernizacji na Okęciu i w Modlinie

Lotnisko Chopina, które właśnie obchodziło 90. urodziny, może w tym roku obsłużyć nawet 20 mln pasażerów. To o 10 proc. więcej niż rok  temu. Aby sprostać rosnącemu ruchowi turystycznemu w kolejnych latach, potrzebne jest jednak zwiększenie przepustowości. Planowana rozbudowa do 2028 roku pozwoli obsługiwać rocznie nawet 30 mln pasażerów. Łącznie z możliwościami lotnisk w Modlinie i Radomiu ma to być ok. 10 mln pasażerów więcej.

Ochrona środowiska

Stworzenie cyfrowego bliźniaka Ziemi coraz bliżej. Pomoże precyzyjniej przewidywać klęski żywiołowe

Na początku czerwca mają zostać uruchomione dwa pierwsze komponenty cyfrowej repliki Ziemi. To inicjatywa Komisji Europejskiej, w ramach której powstaje superzaawansowana symulacja zjawisk, m.in. atmosferycznych i klimatycznych, do jakich dochodzi na Ziemi. Oparte na bogatych zbiorach danych, m.in. ze zdjęć satelitarnych, i ich zaawansowanej analizie narzędzia pozwolą z dwutygodniowym wyprzedzeniem przewidywać zdarzenia pogodowe, precyzując prognozę do obszarów podzielonych na kwadraty o boku zaledwie kilku kilometrów. Będą mogły być wykorzystywane także w planowaniu miast, farm wiatrowych czy w rolnictwie. W tworzeniu rozwiązania bierze udział polski dostawca rozwiązań chmurowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.