Komunikaty PR

OKAM zakończył dialog o etapie I planowanej inwestycji F.S.O. PARK

2024-05-16  |  18:00
Biuro prasowe

15 maja br. zakończył się dialog poświęcony etapowi I planowanej przez OKAM warszawskiej inwestycji F.S.O. PARK. Odbyło się 6 spotkań, w których wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo przez stronę www.fso-park.pl/dialog zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej. OKAM zakłada powstanie w ramach etapu I ok. 2.000 mieszkań, ok. 60 lokali handlowo-usługowych, 3-ciągowej publicznej szkoły podstawowej oraz fragmentu centralnego parku. Do połowy czerwca OKAM opublikuje na stronie www.fso-park.pl/dialog raport podsumowujący dialog o etapie I inwestycji.  

Dyżury dialogowe odbyły się 16 i 22 kwietnia oraz 12 maja w Miejscu Aktywności Lokalnej "Śliwka” przy ul. Gersona 16, a 17 kwietnia w Miejscu Aktywności Lokalnej „Czerwona cegła” (ul. Jagiellońska 47 D), w tym dniu miał także miejsce Mobilny dialog o inwestycji zrealizowany na placu Hallera. Spotkanie podsumowujące dialog odbyło się 13 maja w EkoCentrum Punkt Zwrotny, zlokalizowanym w bramie głównej FSO przy ul. Jagiellońskiej 88. W dyskusji wzięli udział m.in. mieszkańcy Kolonii Śliwice i innych sąsiadujących osiedli, radni, aktywiści oraz dawni pracownicy FSO. Na stronie internetowej www.fso-park.pl/dialog opublikowany zostanie raport podsumowujący cały dialog. 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zorganizowanych spotkaniach, a także osobom, które pozostawiły swój głos na stronie internetowej inwestycji. Rozmowy z zainteresowanymi stronami oraz okoliczną społecznością lokalną, poznanie jej potrzeb i wątpliwości ma dla nas duże znaczenie, z uwagi na to, że F.S.O. PARK tworzyć będziemy również z myślą o niej. Wiele poruszonych wątków zostało wziętych przez nas pod uwagę już na etapie tworzenia koncepcji architektonicznej, do pozostałych odniesiemy się w miarę możliwości i sprawczości. Jesteśmy w pełnej gotowości do dalszej współpracy z wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym okolicznymi mieszkańcami oraz lokalnym samorządem - mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City i Liderka Projektu F.S.O. PARK. 

Wśród wątków poruszonych na spotkaniach oraz na podstronie F.S.O. PARK w zakładce ‘Dialog’ znalazły się: 

Nazwa: F.S.O. PARK – nazwa FSO jest zastrzeżonym znakiem towarowym dla Fabryki Samochodów Osobowych, którego wykorzystywanie jest prawnie zabronione. Jako że OKAM z szacunkiem odnosi się do historii tego miejsca, nazwa F.S.O. PARK stanowi również w pewnym stopniu ‘ukłon’ w stronę dawnej Fabryki Samochodów Osobowych.  

Wysokość zabudowy: w etapie I planowane jest powstanie ok. 2.000 mieszkań, w budynkach od 3 do 8 kondygnacji z lokalnymi dominantami, z przeznaczeniem dla ok. 4.600 mieszkańców, a także ok. 60 lokali handlowo-usługowych zlokalizowanych na zerowej kondygnacji. 

Infrastruktura: obecnie w niedalekiej odległości od działki OKAM przy ul. Jagiellońskiej 88, istnieją przystanki komunikacji miejskiej (autobusowe i tramwajowe), w pobliżu jest także zlokalizowana trasa S8 oraz stacja PKP. W przyszłości powstać ma w okolicy stacja Metra. Wewnętrzny układ dróg, wjazdy i wyjazdy z przyszłego osiedla są z kolei objęte konsultacjami z warszawskim ZDM. 

Placówki oświatowe: Etap I inwestycji według założeń ma być realizowany w ramach ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Zgodnie z nią OKAM planuje wybudować na swój koszt i przekazać nieodpłatnie m.st. Warszawa publiczną trzyciągową szkołę podstawową, z przeznaczeniem dla blisko 650 uczniów, tj. więcej niż wynikająca z urbanistycznych przeliczników liczba dzieci w wieku szkolnym, które zamieszkiwać będą F.S.O. PARK i okoliczne osiedla. Powstaną również przestrzenie sportowo-rekreacyjne (boiska, ścieżki rowerowe i biegowe). Docelowo, w kolejnych etapach, na terenie osiedla zakładane jest również miejsce pod kolejne placówki edukacyjne w tym przedszkola. 

Zieleń/ środowisko naturalne: w ramach całego projektu powstać ma 20 ha terenów zielonych, w tym 10 ha centralny park. W obrębie etapu I zakładane jest powstanie ok. 7 ha zieleni, w tym ok. 2 ha głównego parku. Firma uwzględni przy realizacji również różne rozwiązania pro środowiskowe, które przyczynią się do redukcji emisji CO2 i zużycia plastiku, „odbetonowania” przestrzeni miejskiej, a także obniżenia temperatury oraz hałasu.  

Faza I inwestycji obejmująca 13,5 ha, podobnie jak jej całość, będzie ogólnodostępna, nie zostanie ogrodzona. Rozpoczęcie prac w obrębie etapu I może nastąpić w 2025 r. i potrwa ok. 10 lat. 

Za opracowanie koncepcji architektonicznej F.S.O. PARK odpowiadały pracownie WXCA i SAWAWA, a podstawą do jej przygotowania był Master Plan z 2019 r. stworzony przez firmę Dawos na zlecenie Urzędu Miasta. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego? Biuro prasowe
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że
Nieruchomości Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
2025-01-30 | 06:00

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Obniżki cen ofertowych mieszkań w najbliższych miesiącach prognozuje 58 proc. przedstawicieli biur nieruchomości. W przypadku domów w taki scenariusz wierzy prawie 50 proc.
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł

Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.

Transport

Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.

Ochrona środowiska

W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców

Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen niektórych surowców. Podrożało nie tylko złoto, ale także gaz, miedź czy aluminium. Ma to związek m.in. z ogólną niepewnością geopolityczną i gospodarczą, cłami, a także z postępującą elektryfikacją i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Cła i zmiany klimatu będą z kolei najmocniej wpływać na notowania surowców rolnych. Po kilku miesiącach stabilizacji już wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.