OKAM zaprasza na Spacer po FSO z okazji 376. “Urodzin Pragi”
17 lutego w godz. 12:00-14:30, OKAM zaprasza na wydarzenie, w ramach którego będzie można zwiedzić działkę po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie, a także dowiedzieć się więcej o planach firmy związanych z projektem F.S.O. PARK. Chętni będą mieli również okazję zapoznać się z działalnością EkoCentrum “Punkt Zwrotny” oraz zobaczyć miejsce, w którym już wkrótce ruszy ekspozycja zabytkowych aut “Wystawa w fabryce’. Bezpłatne wydarzenie odbędzie się w ramach 376. Urodzin Pragi.
Z wielką przyjemnością dołączamy do tegorocznych “Urodzin Pragi” i otwieramy nasze drzwi dla wszystkich chętnych - mieszkańców Pragi Północ, warszawiaków, gości z innych miast - każdego, kto zechce do nas dołączyć. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby powrócić do przeszłości i zwiedzić najważniejsze zakątki dawnej FSO, ale także wyjść w przyszłość - przedstawimy plany OKAM związane z tym terenem, zaprezentujemy działające już EkoCentrum “Punkt Zwrotny”, a także uchylimy rąbka tajemnicy wokół ekspozycji zabytkowych samochodów “Wystawy w fabryce” - mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City oraz Liderka Projektu F.S.O. PARK.
Program wydarzenia
17 lutego br. (sobota)
godz. 12:00-14:30
ul. Jagiellońska 88, Praga Północ, Warszawa
-
Spotkanie o godz. 12:00 pod bramą główną dawnego zakładu FSO
-
Spacer po terenie dawnej Fabryki: Spawalnia, Montownia, Tłocznia
-
Zwiedzanie Lakierni - „Wystawa w fabryce”
-
Wizyta w EkoCentrum „Punkt Zwrotny”
-
Prezentacja projektu F.S.O. PARK
-
Zakończenie planowane ok. 14.30
Produkcja aut w Fabryce Samochodów Osobowych zakończyła się w 2011 r. OKAM zakupił teren po dawnej FSO w 2021 r. We wrześniu 2023 r. firma ogłosiła koncepcję Master Planu dla tego terenu. Koncepcja architektoniczna dla F.S.O. PARK zakłada stworzenie wielofunkcyjnego i ekologicznego Miasta Przyszłości, uwzględniającego nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz zrównoważony rozwój. Ma być to miejsce charakteryzujące się wysoką jakością życia, łączące funkcję mieszkaniową, handlową, edukacyjną, biurową czy rekreacyjną. Aż 20 ha stanowić będą tereny zielone, z czego 10 ha - centralny park, zastosowany zostanie również szereg rozwiązań prośrodowiskowych. Inwestycja F.S.O. PARK, na działce o powierzchni 62 ha, ma powstać na przestrzeni około 25 lat.
Od września 2023 ubr. na terenie inwestycji działa EkoCentrum „Punkt Zwrotny”, w którym przede wszystkim uczniowie ze szkół mogą bezpłatnie, poprzez interaktywne warsztaty, rozwijać swoją wiedzę na temat ekologii, klimatu i zrównoważonej mody. Trwają też przygotowania do uruchomienia w tym roku ekspozycji zabytkowych aut “Wystawa w fabryce”, która obejmie ok. 200-300 różnych modeli samochodów, w tym wyprodukowane w dawnej FSO: Warszawy, Syrenki, Fiaty 125p i Polonezy.

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Ochrona środowiska
W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców

Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen niektórych surowców. Podrożało nie tylko złoto, ale także gaz, miedź czy aluminium. Ma to związek m.in. z ogólną niepewnością geopolityczną i gospodarczą, cłami, a także z postępującą elektryfikacją i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Cła i zmiany klimatu będą z kolei najmocniej wpływać na notowania surowców rolnych. Po kilku miesiącach stabilizacji już wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.