OKAM zaprasza na Spacer po FSO z okazji 376. “Urodzin Pragi”
17 lutego w godz. 12:00-14:30, OKAM zaprasza na wydarzenie, w ramach którego będzie można zwiedzić działkę po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie, a także dowiedzieć się więcej o planach firmy związanych z projektem F.S.O. PARK. Chętni będą mieli również okazję zapoznać się z działalnością EkoCentrum “Punkt Zwrotny” oraz zobaczyć miejsce, w którym już wkrótce ruszy ekspozycja zabytkowych aut “Wystawa w fabryce’. Bezpłatne wydarzenie odbędzie się w ramach 376. Urodzin Pragi.
Z wielką przyjemnością dołączamy do tegorocznych “Urodzin Pragi” i otwieramy nasze drzwi dla wszystkich chętnych - mieszkańców Pragi Północ, warszawiaków, gości z innych miast - każdego, kto zechce do nas dołączyć. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby powrócić do przeszłości i zwiedzić najważniejsze zakątki dawnej FSO, ale także wyjść w przyszłość - przedstawimy plany OKAM związane z tym terenem, zaprezentujemy działające już EkoCentrum “Punkt Zwrotny”, a także uchylimy rąbka tajemnicy wokół ekspozycji zabytkowych samochodów “Wystawy w fabryce” - mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City oraz Liderka Projektu F.S.O. PARK.
Program wydarzenia
17 lutego br. (sobota)
godz. 12:00-14:30
ul. Jagiellońska 88, Praga Północ, Warszawa
-
Spotkanie o godz. 12:00 pod bramą główną dawnego zakładu FSO
-
Spacer po terenie dawnej Fabryki: Spawalnia, Montownia, Tłocznia
-
Zwiedzanie Lakierni - „Wystawa w fabryce”
-
Wizyta w EkoCentrum „Punkt Zwrotny”
-
Prezentacja projektu F.S.O. PARK
-
Zakończenie planowane ok. 14.30
Produkcja aut w Fabryce Samochodów Osobowych zakończyła się w 2011 r. OKAM zakupił teren po dawnej FSO w 2021 r. We wrześniu 2023 r. firma ogłosiła koncepcję Master Planu dla tego terenu. Koncepcja architektoniczna dla F.S.O. PARK zakłada stworzenie wielofunkcyjnego i ekologicznego Miasta Przyszłości, uwzględniającego nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz zrównoważony rozwój. Ma być to miejsce charakteryzujące się wysoką jakością życia, łączące funkcję mieszkaniową, handlową, edukacyjną, biurową czy rekreacyjną. Aż 20 ha stanowić będą tereny zielone, z czego 10 ha - centralny park, zastosowany zostanie również szereg rozwiązań prośrodowiskowych. Inwestycja F.S.O. PARK, na działce o powierzchni 62 ha, ma powstać na przestrzeni około 25 lat.
Od września 2023 ubr. na terenie inwestycji działa EkoCentrum „Punkt Zwrotny”, w którym przede wszystkim uczniowie ze szkół mogą bezpłatnie, poprzez interaktywne warsztaty, rozwijać swoją wiedzę na temat ekologii, klimatu i zrównoważonej mody. Trwają też przygotowania do uruchomienia w tym roku ekspozycji zabytkowych aut “Wystawa w fabryce”, która obejmie ok. 200-300 różnych modeli samochodów, w tym wyprodukowane w dawnej FSO: Warszawy, Syrenki, Fiaty 125p i Polonezy.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.