Komunikaty PR

Bieg Na Szczyt Rondo 1 próbą generalną przed mistrzostwami świata

2024-02-19  |  09:00
Biuro prasowe

16 marca odbędzie się 12. edycja Biegu Na Szczyt Rondo 1, czyli kultowego biegu po schodach na 37. piętro warszawskiego biurowca Rondo 1. Na starcie stanie niemal cała światowa czołówka, dla której będzie to próba generalna przed majowymi mistrzostwami świata w Tajpej.

Warszawskie zawody od lat przyciągają najlepszych specjalistów od biegania po schodach z Europy i świata. W tym sezonie bieg dodatkowo bardzo dobrze wpisuje się w cykl przygotowań do Towerrunning World Championships, które odbędą się w stolicy Tajwanu 4 maja.

- Liczby mówią same za siebie. Chęć startu w Rondo 1 zgłosiło 9 z 10 najwyżej klasyfikowanych w światowym rankingu zawodników. Wśród kobiet, na liście startowej mamy 6 najlepszych obecnie zawodniczek. To będzie prawdziwa próba sił przed mistrzostwami świata – zapowiada Piotr Jakóbik, rzecznik prasowy zawodów.

Na wyjątkowo mocną obsadę zawodów uwagę zwraca również Michael Reichetzeder, założyciel i dyrektor sportowy Towerrunning World Association:

- Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję zawodów w Rondo 1. Ze sportowego punktu widzenia będzie to najważniejszy tegoroczny bieg po schodach w Europie. Wśród elity sportowej mamy reprezentantów z 16 krajów, w tym praktycznie całą czołówkę światowego rankingu. Co więcej, zwycięzcę wyłoni łączny wynik uzyskany z dwóch wbiegów. To bardzo podobny format do tego, w jakim biegaczom przyjdzie rywalizować na mistrzostwach świata – komentuje Michael Reichetzeder

Lider rankingu czy stary lis?

Fascynująco zapowiada się rywalizacja wielkich mistrzów towerrunningu – Malezyjczyka Wai Ching Soh i naszego reprezentanta, Piotra Łobodzińskiego. 38-latek z Bielska Podlaskiego okres bezwzględnej dominacji na schodach ma już za sobą, ale nadal utrzymuje bardzo wysoką formę i jest w stanie walczyć z najlepszymi zawodnikami na świecie. W tym sezonie ma jeden główny cel – obronę mistrzostwa świata.

- Cel numer jeden na ten sezon to oczywiście mistrzostwa świata. Bieg na Szczyt Rondo 1 dobrze wpisuje się w mój kalendarz przygotowań, więc będzie dla mnie i na pewno dla wielu innych obowiązkowym przystankiem w drodze na Tajwan. Rok temu zająłem drugie miejsce i liczę na udany rewanż – mówi Piotr Łobodziński.

Ambitne założenia przed startem w Rondo 1 ma także lider rankingu Towerrunning World Association:
 

 

- W ubiegłym roku wygrałem, ale nie byłem do końca zadowolony. Celem był rekord trasy wynoszący 3 minuty i 27 sekund, ale nie udało mi się go pobić. Mam nadzieję, że tym razem się uda, ale muszę też pamiętać, by zachować siły na bieg finałowy. Liczę, że moja dyspozycja na to pozwoli ­– zapowiada Wai Ching Soh.

Bez wątpienia apetyt na zwycięstwo mają też inni czołowi biegacze. Włoch Fabio Ruga triumfował już w Warszawie dwukrotnie i doskonale czuje się na klatce schodowej Rondo 1. Na liście startowej jest też Japończyk Ryoji Watanabe, który rok temu finiszował na 4. miejscu. Na dobry występ liczą także czołowi towerrunnerzy w naszym kraju: Paweł Ruszała, Mateusz Marunowski, Kacper Mrowiec i Daniel Koszykowski.

Europa kontra Azja

Równie interesująco zapowiada się wyścig kobiet. Ubiegłoroczna zwyciężczyni Biegu Na Szczyt Rondo 1 – Włoszka Valentina Belotti – zmierzy się m.in. z aktualną liderką światowego rankingu, Vereną Schmitz (Niemcy).

- Po bardzo udanym dla mnie sezonie 2023, jestem dodatkowo zmotywowana i podekscytowana przed startem w Rondo 1. To będzie mój pierwszy wyścig w tym roku. Czuję, że moja dyspozycja jest w porządku i zrobię wszystko, by ponownie stanąć na podium tych zawodów – mówi Verena Schmitz.

Udział w biegu zapowiadają także bardzo mocne polskie zawodniczki – Iwona Wicha i Klaudia Krajewska. O podium powalczą też na pewno Azjatki, na czele z Yuko Tateishi (Japonia) i Qinghua Le (Chiny), dla której będzie to pierwszy start w Rondo 1.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.biegnaszczyt.pl. Aktualny ranking i więcej informacji ze świata biegów po schodach: www.towerrunning.com.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport CMA CGM i CEVA Logistics oficjalnym partnerem logistycznym igrzysk Paryż 2024 Biuro prasowe
2024-04-29 | 17:00

CMA CGM i CEVA Logistics oficjalnym partnerem logistycznym igrzysk Paryż 2024

Grupa CMA CGM i CEVA Logistics, jej spółka zależna, zostały oficjalnym partnerem logistycznym Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024. Współpracując od lutego 2023
Sport Legenda motosportu Rubens Barrichello dołącza do SOFTSWISS
2024-04-24 | 11:00

Legenda motosportu Rubens Barrichello dołącza do SOFTSWISS

SOFTSWISS, światowy ekspert w dziedzinie technologii, posiadający kluczowe centra rozwoju w Polsce, z dumą ogłasza, że legenda wyścigów Rubens Barrichello został mianowany dyrektorem
Sport Biznes jednoczy siły w charytatywnym wyścigu ALL4Kids Charity Race
2024-04-17 | 11:00

Biznes jednoczy siły w charytatywnym wyścigu ALL4Kids Charity Race

ALL4Kids to dobroczynna platforma utworzona z inicjatywy Rothschild & Co, która już od kilku lat jednoczy kilkadziesiąt firm i setki pracowników - we wspólnym pomaganiu.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.