Komunikaty PR

Światowy Dzień Wody w EkoCentrum ‘Punkt Zwrotny’ na terenie przyszłej inwestycji

2024-03-25  |  16:00
Biuro prasowe

Przy okazji Światowego Dnia Wody rozmawiano o tym, w jaki sposób architektura i design mogą być pomocne w walce z kryzysem w dostępie do wody pitnej. Spotkanie obyło się przy ul. Jagiellońskiej 88, na terenie należącym do OKAM - w tym miejscu powstanie w duchu zrównoważonego rozwoju i ekologii inwestycja F.S.O. PARK.

 

O wodzie w EkoCentrum

Tematyka dostępu do wody pitnej jest Grupie Hansgrohe bardzo bliska, a spotkanie było okazją do zaprezentowania projektów innowacji skierowanych dla osób z regionów dotkniętych deficytem wody. Grupa podejmuje działania, które mogą przyczynić się do trwałego złagodzenia problemów środowiskowych, ale także społecznych.

- W krajach takich jak Polska dostęp do środków higieny, urządzeń sanitarnych czy zasobów wody nie stanowi dziś zazwyczaj wielkiego problemu. Ale nasze decyzje konsumenckie mają wpływ na życie ludzi w innych częściach świata. Nasza lokalna konsumpcja wiąże się z kosztami środowiskowymi jakie niesie produkcja często w uboższych częściach świata. Dlatego Hansgrohe Polska wspiera działania, które pomagają w budowaniu świadomości konsumenckiej od najmłodszych lat - podkreśla Joanna Tamulska, Marketing Manager w Hansgrohe Polska.

Gościem specjalnym wydarzenia była Ewa Ewart, autorka wielokrotnie nagradzanego filmu o kryzysie wodnym pt. “Do ostatniej kropli”. Jak podkreśla: - Mój film jest opowieścią o bezsilności, ale też o determinacji i nadziei. Mówi nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy starają się je ratować. Dziś już wiemy, że trzeba zmienić podejście do zarządzania rzekami i przestać traktować je wyłącznie jako aktywa ekonomiczne. To nasza planeta, nasze życie i nasze decyzje.

Firma Hansgrohe jest także zaangażowana we wsparcie EkoCentrum ‘Punkt Zwrotny’ w Warszawie. Do nowoczesnej placówki stworzonej przez doświadczony w edukacji ekologicznej zespół Mamy Projekt, przekazała pomagającą oszczędzać wodę armaturę do łazienek i kuchni, a także system

Aqittura M91 SodaSystem, pozwalający pić wodę z kranu, bez konieczności kupowania jej np. w plastikowych butelkach.

 

Zielono-niebieska infrastruktura na terenie F.S.O. PARK

Na terenie 62-hektarowej działki OKAM, położonej na warszawskiej Pradze Północ, ma powstawać na przestrzeni 25-lat zrównoważone miasto przyszłości. Jednym z ważniejszych aspektów planowanej inwestycji jest właśnie odpowiednie dysponowanie zasobami naturalnymi.

- Woda odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka, ale mimo że aż 70% Ziemi jest nią pokryte, to na całym świecie miliardy osób zmagają się z brakiem dostępu do czystej wody pitnej, a szacunki wskazują, że deficyt wciąż będzie się zwiększał. Misja edukacyjna, realizowana przez Ekocentrum ‘Punkt Zwrotny’, jest OKAM bardzo bliska. Mamy świadomość potrzeby zrównoważonego wykorzystywania naturalnych zasobów, a ta idea przyświeca nam szczególnie na terenie przyszłej inwestycji F.S.O. PARK, gdzie planujemy wdrożyć liczne rozwiązania pozwalające na odpowiednie gospodarowanie wodą, takie jak: ogrody deszczowe, niecki infiltrujące, rowy bioretencyjne, stawy retencyjne, podziemne zbiorniki rozsączające i systemy odzyskiwania wody szarej – mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City i Liderka Projektu F.S.O. PARK.

Elementy rozwiązań z obszaru oszczędzania wody w F.S.O. PARK zakładają m.in. system 100% retencji wody deszczowej, zastosowanie lokalnych stacji podczyszczania do odzysku ścieków szarych z mieszkań czy wykorzystanie wody odzyskanej do instalacji spłukiwania toalet. Dzięki wdrożeniu takich rozwiązań zużycie wody wodociągowej może być o nawet 40% mniejsze w porównaniu do typowego.

Dodatkowo planowane są inne, prośrodowiskowe rozwiązania, jak ograniczenie ruchu kołowego na terenie inwestycji oraz ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. F.S.O. PARK będzie wielofunkcyjną inwestycją, która odmieni okoliczny krajobraz. Na jej terenie aż 20 z 62 hektarów zajmować będą zielone tereny, w tym 10-hektarowy centralny park.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.