Mówi: | Agnieszka Frankiewicz |
Funkcja: | hipnoterapeutka, business & life coach |
Hipnoterapia staje się w Polsce coraz popularniejsza. Praca nad podświadomością pomaga w realizacji celów, również zawodowych
Specjaliści przekonują, że podświadomość jest źródłem mocy lub bezsilności, bowiem wszystko, czego doświadczamy w życiu, jest wynikiem naszych podświadomych wyborów, a o powodzeniu lub porażce decydujemy sami, ulegając podświadomym sugestiom, projekcjom i przekonaniom. Odpowiednia praca z własną podświadomością może więc pomóc zarówno w życiu zawodowym, jak i w relacjach z bliskimi. Służą temu zarówno takie samodzielne ćwiczenia jak wizualizacja czy afirmacja, ale także sesje hipnoterapii prowadzone przez specjalistów.
W pracy z podświadomością wykorzystywane są różne techniki terapeutyczne. Umożliwiają one dotarcie do głębokich przekonań, odkrycie ich i zrozumienie, a także sporządzenie szczegółowego obrazu podświadomych programów dotyczącego niemal każdej sfery naszego życia.
– Myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo duży wpływ na nasze życie i decyzje ma podświadomość. Bardzo często reagujemy na zastałe sytuacje w pewien automatyczny sposób, którego może nie rozumiemy, który może nie jest adekwatny, ale jest on głęboko zapisany w naszej podświadomości. Więc jeżeli chcemy pracować z jakimiś naszymi nawykami, to najważniejsze jest, żeby odwołać się do naszej podświadomości i właśnie tam, u tej podstawy zacząć je zmieniać – mówi agencji Newseria Lifestyle Agnieszka Frankiewicz, hipnoterapeutka, business & life coach.
Ekspertka zauważa, że jeżeli chcemy zrealizować nasze cele, spełnić marzenia czy odnieść sukces w jakimś konkretnym obszarze, warto zacząć od zbudowania wizji tego sukcesu.
– Bardzo polecam pracę z wizualizacją, najlepiej w stanie odprężenia naszego umysłu, relaksacji. Jest to stan bardzo podobny do momentu tuż przed zaśnięciem, bo wtedy mamy lepszy kontakt z naszą podświadomością, lepszy dostęp do niej. Poprzez wizualizację możemy wpisać w naszą podświadomość rezultat, który chcemy osiągnąć. Dzięki temu będziemy w stanie osiągnąć go z lekkością, bo wtedy nasz umysł w pełni, zarówno ten świadomy, jak i podświadomy, działają wspólnie ku temu, żeby tę wizję zrealizować – wyjaśnia Agnieszka Frankiewicz.
Dzięki wizualizacji odpowiednie obrazy przechodzą do naszej podświadomości i są tam zapisywane na dużo głębszym poziomie. W związku z tym osiągnięcie tych celów staje się dużo prostsze. Podobnie ma się rzecz z afirmacją.
– Wiele osób już z tego korzysta i afirmuje sobie rzeczy, które chciałyby, żeby spełniły się w ich życiu. Ale tutaj też jest ważne, żeby tę afirmacje odpowiednio formułować, żeby używać tutaj czasu teraźniejszego, mówić o tym w trybie dokonanym, skupiać się na rzeczach pozytywnych, czyli na rezultacie, który chcemy osiągnąć, a nie na rzeczach, których już nie chcemy w naszym życiu – mówi hipnoterapeutka.
Specjaliści polecają również pracę z mapą marzeń. Może to być kolaż zdjęć, cytaty lub teksty symbolizujące to, co chcemy do siebie przyciągnąć. Już samo tworzenie vision board, czyli tablicy wizji, jest narzędziem rozwojowym. Drugim ważnym aspektem jest codzienne przypominanie sobie o tych celach i marzeniach. Zdaniem ekspertów to dobre wsparcie dla manifestacji naszych marzeń i prawa przyciągania.
Ważnym elementem pracy z podświadomością i wykorzystanie jej do osiągania celów bywa często sięgnięcie w przeszłość, poznanie schematów, według których działamy, i naprawa relacji – czy to z rodzicami, czy z samym sobą. Do tego służą hipnoza i hipnoterapia. To zjawisko cieszy się coraz większą popularnością, przede wszystkim na Zachodzie, ale według Agnieszki Frankiewicz również w Polsce czeka nas w najbliższym czasie rozkwit tej dziedziny. Tym bardziej że rośnie nie tylko świadomość Polaków, ale też liczba specjalistów, którzy są w stanie przeprowadzić pacjentów przez ten proces.
– Hipnoterapię możemy stosować przede wszystkim wtedy, kiedy chcemy coś zmienić w naszym życiu, mamy dużą potrzebę zmiany, być może stoimy przed trudną decyzją i chcielibyśmy się skontaktować z samym sobą, żeby podjąć najlepsze dla nas działania – wyjaśnia hipnoterapeutka. – Przede wszystkim działamy z przeszłością. Jeżeli są jakieś trudne doświadczenia, z których możemy nawet sobie nie zdawać sprawy, które wpływają na to, jak wygląda nasze życie teraz, to za pomocą hipnoterapii jesteśmy w stanie cofnąć się do tego momentu, uzdrowić ją u źródła i dotrzeć do dodatkowych zasobów.
Takie trudne doświadczenia często mają związek z okresem dzieciństwa i relacjami rodzinnymi, przede wszystkim z rodzicami.
– Jeżeli te relacje nie były dobre, wspierające, to warto jest cofnąć się do tego czasu, mieć możliwość naprawy tych relacji i wystartować w nasze nowe życie ze świeżą energią, bez obciążeń z przeszłości. Później jest dużo łatwiej realizować jakiekolwiek cele i nasze marzenia – przekonuje Agnieszka Frankiewicz.
O pracy z podświadomością i roli tego procesu w życiu zawodowym ekspertka opowiadała podczas warsztatu, który odbył się w czasie jednego z ostatnich Thursday Gathering. To odbywające się w każdy czwartek eventy gromadzące osoby zainteresowane nowinkami ze świata biznesu i innowacji. Wymiana wiedzy i doświadczeń to obok networkingu główne założenia spotkań organizowanych w każdy czwartek przez Fundację Venture Café Warsaw w Kampusie Innowacji w Varso Place.
Czytaj także
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-03-31: Unia Europejska chce wzmocnić prawa kobiet. Zapowiadane działania będą dotyczyć m.in. równości w zatrudnieniu czy zwalczania przemocy
- 2025-03-13: Co trzeci wypadek na kolei powoduje kierowca samochodu. Wciąż za mało skrzyżowań bezkolizyjnych
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-02-25: Trwa nabór wniosków do programu dopłat do elektryków. Bez zmiany systemu podatków może być krótkotrwałym mechanizmem wsparcia rynku
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-12-17: Zakłady poprawcze i młodzieżowe ośrodki wychowawcze nie spełniają swoich funkcji. Większą rolę w resocjalizacji powinny pełnić rodziny
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Firmy z branży drzewnej i meblarskiej muszą się przygotować na rygorystyczne wymogi. Konieczne będzie dokumentowanie pochodzenia drewna
Unijne rozporządzenie przeciw wylesianiu (EUDR) obejmie ok. 120 tys. polskich firm działających w branży drzewnej, meblarskiej i sektorach pokrewnych. Chociaż wdrożenie nowych przepisów zostało odroczone o rok, eksperci podkreślają, że przedsiębiorcy powinni się przygotowywać do nich już teraz, żeby uniknąć problemów za kilka–kilkanaście miesięcy, ponieważ rozbudowane wymogi EUDR oznaczają m.in. konieczność ścisłego monitorowania łańcucha dostaw, dokumentowania pochodzenia surowców i zapewnienia zgodności z przepisami krajów ich pochodzenia.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Media i PR
Temat deregulacji dominuje media tradycyjne i społecznościowe. Więcej pozytywnej narracji niż negatywnych uwag

Od 10 lutego do 10 marca 2025 roku liczba publikacji medialnych na ten temat była o niemal 20 proc. większa niż w całym 2024 roku – wynika z danych IMM. Temat interesuje nie tylko biznes, ale i przeciętnych Polaków – 15 tys. wpisów w mediach społecznościowych miało prawie milion interakcji. Większość materiałów ma wydźwięk neutralny, ale te pozytywne dominują nad negatywnymi. To jeden z głównych tematów w trwającej kampanii wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.