Mówi: | Wojciech Dąbrowski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | PGE Polska Grupa Energetyczna |
Największy producent energii w Polsce chce podnosić świadomość historyczną młodych Polaków. Ruszył konkurs fotograficzny upamiętniający postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
– Edukacja historyczna jest ważnym elementem naszej działalności, chociaż kojarzymy się głównie z produkcją energii elektrycznej – mówi prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski. Ostatnią inicjatywą jest upamiętnienie poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w pierwszych dniach powstania warszawskiego w wieku 23 lat. Służyć temu ma ogłoszony właśnie konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra”, skierowany do młodzieży szkolnej i licealnej, której zadaniem będzie współczesna interpretacja jego twórczości. Wspólnie z Fundacją na rzecz Wielkich Historii PGE pracuje też nad projektem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, które ma rozpocząć działalność w przyszłym roku.
– Edukacja historyczna jest ważnym elementem naszej działalności. Kojarzymy się przede wszystkim z produkcją energii elektrycznej, jesteśmy największym jej producentem w Polsce, ale angażujemy się też w przedsięwzięcia propagujące uniwersalne idee, takie jak patriotyzm i odwaga, oraz bohaterów, którzy byli wybitnymi postaciami w polskiej historii i wsławili się działaniami, o których warto przypominać. Objęcie patronatem konkursu, ogłoszonego w roku, w którym obchodzimy setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jest tego przykładem – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Wojciech Dąbrowski.
Chodzi o konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra”, który został ogłoszony w środę, 4 sierpnia. Data ta nie jest przypadkowa – to dokładnie 77. rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – wybitnego młodego poety, który zginął w pierwszych dniach powstania warszawskiego, podczas obrony Pałacu Blanka. Baczyński – żołnierz batalionów „Zośka” i „Parasol”, jeden z najznamienitszych przedstawicieli wojennego pokolenia Kolumbów – mimo młodego wieku zostawił po sobie bogaty dorobek literacki, liczący ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań.
– Jego twórczość doceniali Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Andrzejewski, a Stanisław Pigoń mówił o nim: „Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”. W uznaniu dla jego twórczości 2021 rok został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji mamy liczne inicjatywy upamiętnienia tego wybitnego poety – powiedziała w środę wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka, składając kwiaty pod popiersiem Baczyńskiego w Pałacu Blanka.
– Konkurs świetnie wpisuje się w obchody roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ogłoszonego z okazji stulecia urodzin poety. Realizujemy go wspólnie z Fundacją na rzecz Wielkich Historii, razem z którą prowadzimy też projekt budowy Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego – precyzuje prezes zarządu PGE.
Zadaniem uczestników konkursu będzie interpretacja twórczości Baczyńskiego za pomocą fotografii ilustrującej wybrany utwór poety. Zdjęcia – wykonane zarówno aparatem, jak i smartfonem – mogą mieć formę reporterską albo bardziej swobodną, przedstawiać np. portret czy martwą naturę. Do udziału zaproszeni są uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Swoje prace mogą nadsyłać do 31 grudnia br.
– Jestem przekonany, że w życiu poety data śmierci nie wyznacza jego końca, że poezja czyni go nieśmiertelnym – powiedział podczas inauguracji konkursu Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii. – Baczyński dotyka tematów uniwersalnych, mierzy się ze współczesnością, z postępem, pyta o rolę jednostki wobec społeczeństwa. Opisuje też to, co się dzieje z nami, kiedy dojrzewamy, opisuje emocje, lęki, nadzieje i pragnienia, które towarzyszą nam w momencie dojrzewania. I dlatego adresujemy ten konkurs do młodzieży, żeby pomóc im trochę dorosnąć, wyjść im naprzeciw w tym trudnym momencie bycia nastolatkiem. To jest pretekst do postawienia pytania nie tylko o to, kim był Baczyński, ale kim ja jestem dzisiaj.
Finał konkursu zaplanowany jest na 22 stycznia 2022 roku, kiedy przypada 101. rocznica urodzin poety. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: jednej dla uczniów szkół podstawowych i drugiej, dla szkół ponadpodstawowych. Na laureatów czekają m.in. lustrzanki, vouchery na kurs fotograficzny, profesjonalne drony oraz bony na książki.
– Baczyński poprzez swoją twórczość wyrażał to, co jest bliskie młodzieży i co bliskie było jemu. Dlatego mamy nadzieję, że ten konkurs spotka się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Jest to konkurs fotograficzny, poprzez fotografię młodzież będzie interpretowała właśnie tę twórczość – poezję Baczyńskiego. To jest dość nowatorska forma i oczywiście zachęcam wszystkich do udziału – mówi Wojciech Dąbrowski.
Konkurs został ogłoszony pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a Mecenasem Konkursu jest Fundacja PGE. Partnerami przedsięwzięcia są m.in. Narodowe Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego oraz TVP Historia.
Czytaj także
- 2025-05-12: Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-05-14: 37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.