Mówi: | prof. Romuald Beck |
Funkcja: | wiceprezes ds. naukowych |
Firma: | CEZAMAT Politechnika Warszawska |
Naukowcy będą pracować nad materiałami przyszłości dla polskiego przemysłu. Kompleks laboratoriów rozpocznie działalność jeszcze w tym roku
Jeszcze w tym roku ma zacząć działać CEZAMAT, kompleks laboratoriów Politechniki Warszawskiej oraz innych stołecznych uczelni i instytutów, w którym naukowcy będą pracować nad materiałami i technologiami przyszłości. Odbiorcą innowacyjnych produktów i technologii, które tam powstaną, ma być polski przemysł – od fabryk zbrojeniowych po firmy medyczne.
Budowa siedziby CEZAMAT, czyli Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii, przy ul. Poleczki w Warszawie, rozpoczęła się w ubiegłym roku i ma zakończyć się do grudnia. Jej koszt to ok. 385 mln zł. To jeden z największych projektów programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
– Kończymy budować naszą infrastrukturę techniczną, jedyną taką w Polsce i tej części Europy. Usiłujemy ją sprawnie, dobrze, na czas wyposażyć, dobrze uruchomić i rozpocząć wreszcie pracę – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Romuald Beck, wiceprezes ds. naukowych CEZAMAT Politechnika Warszawska
Udziałowcami i partnerami inwestycji są trzy uczelnie warszawskie: Politechnika, która pełni rolę lidera projektu, Uniwersytet Warszawski oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Oprócz tego partycypują w niej cztery instytuty Polskiej Akademii Nauk: Instytut Fizyki, Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Wysokich Ciśnień i Instytut Podstawowych Problemów Techniki oraz dwa instytuty, które – jak podkreśla prof. Romuald Beck – miały zawsze silny związek z przemysłem: Instytut Technologii Elektronowej i Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.
– To jest ogromna baza wiedzy, którą CEZAMAT będzie próbował przekuć w nowe technologie i nowe produkty, jednym słowem: CEZAMAT będzie brał udział w modernizacji polskiego przemysłu i przyczyni się tym samym do wzrostu dobrobytu państwa – mówi prof. Beck.
W Centrum, nowoczesnym budynku o powierzchni blisko 20 tys. mkw., powstaną laboratoria, w których naukowcy pracować będą nad materiałami przyszłości i jak podkreśla inwestor, technologiami z pogranicza fizyki, chemii, biologii i inżynierii materiałowej.
– Ta infrastruktura ma za zadanie stworzyć materialne podstawy do realizacji takich prac, których do tej pory w Polsce realizować nie było można i nie było gdzie – tłumaczy wiceprezes ds. naukowych CEZAMAT Politechnika Warszawska. – Po pierwsze, stworzone zostano laboratoria odpowiednio wyposażone, które można wykorzystać nie tylko do badań podstawowych, lecz przede wszystkim do prac o charakterze wdrożeniowym, które potem będą miały istotny wpływ na innowacyjność w przemyśle, a w konsekwencji – na efekty ekonomiczne w skali państwa.
Inwestycja ma mieć nie tylko wymiar naukowy, lecz także biznesowy. Technologie to dziś źródło największych zysków dla gospodarki. Dlatego tematy prac, które mają być podejmowane w nowym laboratorium, pozostaną zapewne tajne, przynajmniej do czasu opatentowania ich wyników.
– O innowacyjnych produktach się nie rozmawia, tylko się je robi i sprzedaje – zaznacza prof. Romuald Beck. – Skala możliwości produktów i technologii, które można na bazie takiej wiedzy, jaką dysponuje Centrum, wytworzyć, jest przeogromna. Nie będzie żadną przesadą, jeśli powiem, że z produktów lub z technologii tego typu będą korzystać zarówno ochrona zdrowia, ochrona środowiska, komunikacja, transport, informatyka i obronność. Tak że bardzo wiele różnych dziedzin życia może uzyskać wsparcie w postaci zupełnie innych rozwiązań, nowych produktów, które zmienią ten świat.
CEZAMAT PW znalazł się w gronie trzech zwycięskich polskich projektów zakwalifikowanych jako laureaci konkursu Teaming for Excellence w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Nagrodzona inicjatywa CEZAMAT-Environment będzie poświęcona badaniom nad czujnikami chemicznymi, fizycznymi i biochemicznymi umożliwiającymi wykrywanie zagrożeń dla środowiska i określającymi stan zasobów naturalnych. Centrum otrzymało 500 tys. zł na przygotowanie biznesplanu uruchomienia w Polsce nowej instytucji badawczej – Centrum Doskonałości. Zwycięzcy drugiego etapu otrzymają dofinansowanie na złożone w ramach konkursu projekty.
Czytaj także
- 2025-01-31: Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
- 2025-02-04: Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-13: Alicja Węgorzewska: Nie wierzę w zabobony jak piątek trzynastego czy czarny kot. To my panujemy nad własnym losem
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-11-21: Martyna Wojciechowska: 82 proc. dzieci przyznaje, że przerastają ich problemy dnia codziennego. Rodzice powinni kształtować w nich sprawczość
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Rząd planuje podwójnie opodatkować e-papierosy. To zmusi palaczy do powrotu do tradycyjnych papierosów
W styczniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów o podatku akcyzowym. Zakładają one opodatkowanie alternatyw dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych, czyli m.in. saszetek nikotynowych, wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. Organizacje pracodawców krytykują tryb pracy nad ustawą, a w szczególności brak konsultacji z branżą, a także możliwą interpretację wskazującą na podwójne opodatkowanie jednej z kategorii produktów.
Bankowość
Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
Do sądów wpływa coraz więcej pozwów w zakresie sankcji kredytu darmowego. Na koniec sierpnia ub.r. w sądach było ok. 10 tys. takich spraw, na koniec roku – ok. 11–12 tys. – szacuje Związek Banków Polskich. SKD przysługuje kredytobiorcom, których banki nieprawidłowo informowały m.in. o opłatach, oprocentowaniu czy terminach związanych z kredytem. Korzystny dla nich wyrok może oznaczać, że spłacą bankom wyłącznie pożyczoną kwotę, bez dodatkowych kosztów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.