Newsy

Jańczuk (Metrohouse): Stać nas na coraz mniej i kupujemy mieszkania w gorszym standardzie

2011-12-29  |  11:50
Wszystkie newsy
Mówi:Marcin Jańczuk
Firma:Metrohouse & Partnerzy

Rok 2011 r. zapisze się jako okres korekty na rynku wtórnym mieszkań. Spadały ceny mieszkań na rynku wtórym w całym kraju. W niektórych miastach cena transakcyjna metra kw. obniżyła się o nawet o 10 proc.

- Jeżeli spojrzymy na rynek nieruchomości z perspektywy cen ofertowych odnotowujemy dość znaczne obniżki cen. W granicach 5 – nawet do 20 proc. w skali roku. Są miasta, które tracą najbardziej tak jak Łódź chociażby. Są miasta, w których te ceny są bardziej stabilne tak jak Warszawa. Ale o ile ceny ofertowe mieszkań spadały w tym roku i spadki tych cen były z miesiąca na miesiąc właściwie widoczne… jeżeli chodzi o spadki cen transakcyjnych to tutaj jest inna sytuacja. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ceny transakcyjne – analizowane ceny transakcyjne – to są ceny mieszkań, które podlegały sprzedaży. W tym koszyku mieszkań zazwyczaj znajdują się mieszkania, które są najpopularniejsze obecnie na rynku – 2 pokojowe mieszkania, mieszkania niewielkie 3 – pokojowe, mieszkania kompaktowe, które opierają się zazwyczaj spadkom cen w najszerszym tego słowa znaczeniu. Jeżeli popatrzymy na spadki cen transakcyjnych – te spadki najbardziej istotne są zauważalne w Łodzi. To jest prawie 10 proc. w skali roku więc bardzo dużo. W pozostałych miastach te spadki są mniej znaczące. W takich miastach jak Kraków czy Poznań to są spadki w granicach 3 proc. Ale na przykład w Warszawie czy w Gdańsku te spadki są w zasadzie niezauważalne. Co nie znaczy, że ich nie było! Gdybyśmy przeanalizowali spadki w poszczególnych segmentach rynku to najbardziej tracą na wartości mieszkania duże powyżej 80 metrów. Tutaj zdarzają się negocjacje nawet powyżej 10 procent ceny ofertowej. W przypadku mieszkań niewielkich – jedno – dwupokojowych, te transakcje… oczywiście kwota negocjacji też jest możliwa, ale ta kwota negocjacji jest o wiele mniejsza niż w przypadku dużych mieszkań. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym roku mieliśmy takie trzy okresy transakcyjne. Takie trzy okresy szczytu sezonu transakcyjnego. Był to marzec – początek wiosny, sierpień kiedy doszło do zmiany w programie „Rodzina na swoim” i listopad, który zazwyczaj jest słabym okresem transakcyjnie. Ale pogłoski o rychłej zmianie rekomendacji S spowodowały, że wiele osób zdecydowało się na wejście na rynek. Tym bardziej, że w listopadzie i grudniu doszło do największych przecen na rynku.
Z miesiąca na miesiąc zmniejszała się średnia cena transakcyjna mieszkania nabywanego na rynku wtórnym. Jeszcze na początku roku te ceny były dość optymistyczne i napełniały optymizmem też deweloperów, którzy mają chęć budować i sprzedawać duże mieszkania. Tak poprzez 12 miesięcy tego roku okazało się, że stać nas na coraz mniej i kupujemy mieszkania coraz tańsze. Na przykład średnia cena mieszkania sprzedawanego w Łodzi to jedynie 176 tysięcy złotych – o ponad 20 tysięcy złotych mniej niż na początku roku. Podobnie jest w innych miastach Polski. Okazuje się, że kupujemy mieszkania tańsze w coraz gorszym stanie technicznym i standardzie. Kupujemy mieszkania po prostu takie, na które nas stać, na które pozwala nam nasza zdolność kredytowa. A ta niestety spada. -
  podsumowywa Marcin Jańczuk z Metrohouse & Partnerzy

Informacja dla dziennikarzy:

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.

Do pobrania

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.