Mówi: | Agata Sotomska |
Funkcja: | koordynatorka programu Standardy Ochrony Dzieci |
Firma: | Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę |
Ostatni moment na przyjęcie standardów ochrony małoletnich w placówkach pracujących z dziećmi. Przepisy mają pomóc walczyć ze zjawiskiem przemocy wobec najmłodszych
15 sierpnia mija termin wprowadzenia standardów ochrony małoletnich (SOM) we wszystkich instytucjach pracujących z dziećmi. Poza oczywistymi placówkami, takimi jak szkoły, przedszkola czy kluby sportowe, obowiązek ten dotyczy także np. hoteli czy szpitali. Wdrożenie przez te instytucje odpowiednich procedur zapobiegawczych i interwencyjnych ma doprowadzić docelowo do zmniejszenia skali przemocy i nadużyć wobec najmłodszych. – Standardy ochrony małoletnich przez to, że są obowiązkowe i dotyczą tak wielu organizacji i instytucji, będą prawdziwą zmianą społeczną, o ile świadomie podejdziemy do ich przygotowania i wdrażania – podkreśla Agata Sotomska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Nowe przepisy, oparte na nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, wymagają, aby wszystkie instytucje działające na rzecz dzieci wprowadziły określone zasady i procedury mające na celu ochronę najmłodszych przed przemocą i wykorzystywaniem. Mają one zwiększyć szanse na zapobieganie krzywdzeniu dzieci lub wczesne wykrywanie takich zjawisk. Regulacja weszła w życie 15 lutego br. i wprowadziła półroczny okres przejściowy na wdrożenie procedur.
– Standardy ochrony małoletnich to zbiór zasad i procedur, które mają sprawić, że placówki, w których dzieci przebywają bądź mogą przebywać, będą dla nich bezpieczne i uważne na dobrostan dziecka, również w sferze domowej. Standardy ochrony małoletnich dotyczą wszystkich placówek, w których dzieci mogą spędzać czas lub które działają na rzecz dzieci – to nie tylko placówki oświatowe, kluby sportowe, instytucje kultury, ale także hotele czy placówki medyczne – mówi agencji Newseria Biznes Agata Sotomska, koordynatorka programu Standardy Ochrony Dzieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Standardy powinny obejmować zarówno działania profilaktyczne, jak i interwencyjne. W tych pierwszych chodzi m.in. o zasady bezpiecznych relacji pracowników z dziećmi. Przepisy rozszerzają obowiązki związane z uzyskaniem informacji o osobach zatrudnianych czy dopuszczanych do działań na rzecz nieletnich, m.in. o obowiązek przedłożenia pracodawcy informacji z Krajowego Rejestru Karnego.
– Zasady bezpiecznej rekrutacji mają na celu weryfikowanie osób, które będą pracować z dziećmi, pod kątem ich niekaralności, żebyśmy mieli pewność, że dorośli, którzy są dopuszczani do pracy z dziećmi, nie stanowią dla nich zagrożenia. Z kolei zasady bezpiecznych relacji określają to, jakie zachowania wobec najmłodszych są akceptowalne bądź pożądane, a na jakie absolutnie nie ma zgody w naszej instytucji – tłumaczy ekspertka.
Dzięki wdrożonym procedurom interwencyjnym personel powinien potrafić odpowiednio reagować na podejrzenia przemocy wobec dziecka zarówno w placówce, jak i w jego rodzinie. Szkolenia personelu powinny obejmować identyfikowanie sytuacji mogących prowadzić do krzywdzenia dziecka oraz rozpoznawanie jego symptomów, a także opracowywanie planu wsparcia dla skrzywdzonego dziecka.
– Chodzi o to, aby personel wiedział, na jakie sytuacje reagować i co w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka należy zrobić, aby jak najszybciej przerwać potencjalną przemoc. Procedury określają zarówno to, do kogo należy zgłosić podejrzenie krzywdzenia, ale także jakie instytucje, organy zewnętrzne należy poinformować – wskazuje Agata Sotomska.
Co więcej, w placówce, która wdrożyła SOM, również wszystkie dzieci dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami – w realnym świecie oraz w internecie, mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, ale też rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wzór standardów ochrony małoletnich wraz z wytycznymi dotyczącymi ich treści. Procedury powinny być dostosowane do specyfiki działania danego podmiotu oraz skali jego działalności.
– Dużo organizacji czerpało swoją wiedzę z gotowych rozwiązań znalezionych w internecie, nie przekładając ich na swoją specyfikę, co powodowało pewien opór związany z tym, że te zasady nie odzwierciedlały praktyki danej organizacji. Dlatego podkreślamy, żeby świadomie podejść do opracowywania takich zasad, przedyskutować je w kręgu całego zespołu, ale też porozmawiać z dziećmi, bo to one są w stanie powiedzieć, przy jakich zachowaniach i okolicznościach będą się czuły bezpieczne – mówi koordynatorka programu Standardy Ochrony Dzieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Jak dodaje, wiele wątpliwości budziły także kwestie bezpiecznej rekrutacji.
– Jednym z większych problemów, które zgłaszały do nas organizacje pracujące z dziećmi, jest to, których członków personelu weryfikować, czy dotyczy to wyłącznie osób, które bezpośrednio pracują z dziećmi, czy też dotyczy to osób, które mogą mieć incydentalny kontakt z dzieckiem. Naszą rekomendacją w takich sytuacjach jest wykonanie analizy ryzyka, która pozwoli ocenić, na ile kontakt tej osoby dorosłej mógłby się wiązać z potencjalnym zagrożeniem dobra dziecka – wyjaśnia Agata Sotomska. – Standardy ochrony małoletnich to nowe rozwiązanie i jak każda zmiana wiążą się z pewnymi wyzwaniami i problemami, natomiast nie są to zagadnienia, którym nie są w stanie sprostać organizacje na co dzień pracujące z dziećmi.
Niedopełnienie obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich zgodnie z ustawą będzie podlegało karze grzywny. W przypadku pierwszej kontroli będzie to 250 zł. W przypadku ponownego zaniedbania obowiązku wprowadzenia standardów ochrony nieletnich grzywna będzie nie niższa niż tysiąc złotych.
– Od 15 sierpnia tego roku każda organizacja nadzorująca czy prowadząca daną placówkę lub organizację ma prawo kontrolować wprowadzenie standardów ochrony małoletnich, ma prawo kontrolować, czy zatrudniany personel był weryfikowany w rejestrach pod kątem niekaralności. Za niespełnienie tych wymogów będą nakładane kary grzywny, jak również możliwa jest kara ograniczenia wolności bądź nawet aresztu dla osób, które obowiązków nie dopełniły – przypomina ekspertka.
Jednak kluczowe jest nie tylko opracowanie samego dokumentu, ale także jego wdrożenie, szkolenie personelu czy wyznaczenie w podmiocie osób odpowiedzialnych za jego wdrażanie. Co istotne, standardy muszą być regularnie monitorowane i aktualizowane, aby zapewnić ich efektywność.
– Standardy ochrony małoletnich przez to, że są obowiązkowe i dotyczą tak wielu organizacji i instytucji, wnoszą prawdziwą zmianę społeczną, jeżeli tylko świadomie podejdziemy do ich przygotowania i wdrażania – ocenia Agata Sotomska.
Dane Policji wskazują, że w 2023 roku wypełniono ponad 62 tys. formularzy Niebieskiej Karty, a liczba osób doznających przemocy domowej wyniosła blisko 78 tys., z czego ponad 17 tys. to dzieci. Jak wynika z „Diagnozy przemocy wobec dzieci 2023” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, 79 proc. dzieci i nastolatków doświadczyło choć raz w swoim życiu przemocy lub zaniedbania. Najczęściej zgłaszane były: przemoc ze strony rówieśników (66 proc.), przemoc ze strony bliskiego dorosłego (32 proc.) i wykorzystanie seksualne bez kontaktu fizycznego (26 proc.). Zgodnie z danymi wewnętrznymi fundacji tylko w 2022 roku temat przemocy i krzywdzenia został poruszony w ponad co ósmym kontakcie (12 proc.) nawiązanym przez młode osoby z telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży.
Czytaj także
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2025-01-02: Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-12-23: Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
- 2024-12-05: Saszetki nikotynowe dodane na finiszu prac do ustawy tytoniowej. Pracodawcy RP: to kontrowersyjna wrzutka legislacyjna
- 2024-12-13: Do lutego 2025 roku państwa ONZ muszą przedstawić swoje nowe zobowiązania klimatyczne. Na razie emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
- 2024-11-29: W tym roku liczba nowych zakażeń wirusem HIV sięgnie w Polsce 2 tys. Większość z nich rozpoznawana jest na późnym etapie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.