Mówi: | Anna Walkowiak |
Funkcja: | p.o. naczelnika Wydziału Technologii Kosmicznych, Departament Innowacji |
Firma: | Ministerstwo Obrony Narodowej |
Polska zwiększa inwestycje w technologie kosmiczne. To element budowania obronności kraju
Pod koniec czerwca do życia powołana zostanie Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych. W maju w polskiej armii został powołany korpus satelitarny. To kolejne w ostatnich miesiącach inicjatywy, które mają zwiększyć wykorzystanie przez Polskę technologii kosmicznych, szczególnie satelitarnych, w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Nasz kraj docelowo chce dysponować własnymi satelitami, które dostarczą danych dla obronności i zarządzania kryzysowego. Precyzja danych satelitarnych pozwala jednak nie tylko wzmacniać zdolności defensywne, ale też szybko reagować na klęski klimatyczne.
– Siły zbrojne wykorzystują dane, produkty i usługi kosmiczne od wielu lat. Od wielu lat są klientami podmiotów komercyjnych i korzystamy z tego, co udostępniają nam państwa sojusznicze, żeby efektywnie wykorzystywać zasoby, które mamy. Teraz jeszcze dążymy do tego, żeby zbudować własne zdolności, żeby zapewnić sobie pewną niezależność w tym całym systemie, oczywiście zakładając, że nie możemy wszystkiego robić sami, że część zdolności będziemy pozyskiwać dzięki partnerstwu, czy to z innymi podmiotami publicznymi, czy to z podmiotami komercyjnymi, z partnerami zagranicznymi – mówi w wywiadzie dla agencji Newseria Innowacje Anna Walkowiak, p.o. naczelnika Wydziału Technologii Kosmicznych w Ministerstwie Obrony Narodowej.
W ostatnich miesiącach jest głośno o kolejnych inwestycjach i inicjatywach, które mają wzmacniać obronność kraju z wykorzystaniem technologii kosmicznych. Jak poinformował w maju podczas przemówienia w Sejmie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, w maju w Wojsku Polskim został powołany korpus satelitarny, a pod koniec czerwca powstanie Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych. Ma przy niej działać Centrum Operacji Satelitarnych, które jeszcze w tym roku osiągnie pełną gotowość.
W maju Europejski Bank Inwestycyjny poinformował również o wsparciu polskiego programu satelitarnego kwotą 300 mln euro. Program jest realizowany we współpracy z Francją i przewiduje stworzenie systemów satelitarnych i systemów rozpoznania. Dotyczy to umowy podpisanej pod koniec grudnia w sprawie dostaw z koncernu Airbus Defence and Space dwóch satelitów rozpoznania obrazowanego.
– Mamy też projekt MikroGlob, który realizujemy w ramach KPO, skierowany do polskiego przemysłu, a także jeszcze w przyszłości projekt MicroSAR, a więc pozyskanie konstelacji i satelitów radarowych – mówi Anna Walkowiak.
Jak wynika z danych MON, wyniesienie satelitów MikroGlob planowane jest na 2026 rok, z kolei pozyskanie radarowych systemów w programie MikroSAR to już perspektywa przyszłego roku.
– Ministerstwo Obrony Narodowej zaangażowane jest, przynajmniej częściowo, w implementację Polskiej Strategii Kosmicznej. Szczególnie istotny dla nas jest cel szczegółowy nr 3. Jest tam wskaźnik dotyczący systemu obserwacji Ziemi i to, co my robimy, czyli właśnie projekt MikroGlob, wpisuje się w realizację tego celu. Będziemy dążyć do tego, żeby w najbliższym czasie rozpocząć pozyskiwanie tego systemu – wskazuje ekspertka MON.
W ramach celu szczegółowego nr 3 Polskiej Strategii Kosmicznej przewidziano dwa wskaźniki do wykonania: uruchomienie programu strategicznego „Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi” oraz opracowanie koncepcji architektury przyszłego systemu SSA/SST. Jak wynika z ewaluacji PSK, przygotowanej przez POLSA w lutym br., w zakresie pierwszego wskaźnika w ubiegłym roku podjęto kroki milowe do jego stworzenia i osiągnięcia operacyjności. Będzie on realizowany dwutorowo dzięki narodowej konstelacji pierwszych polskich satelitów obserwacyjnych Ziemi w ramach realizacji projektu Camilla oraz dzięki budowie i wdrożeniu Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej NSIS, którego wersja pilotażowa została uruchomiona przez Polską Agencję Kosmiczną w zeszłym roku. Jak podkreślono w ewaluacji, w ramach projektu Camilla Polska zyska dostęp do wysokorozdzielczych danych z obserwacji Ziemi, a polskie firmy wiedzę z zakresu produkcji i integracji systemów satelitarnych. Planowana jest budowa co najmniej czterech satelitów (trzech optoelektronicznych i jednego radarowego), a systemy rozpoczną działanie w 2027 roku. Koszt ich budowy to 85 mln euro.
– Technologie kosmiczne, techniki satelitarne od lat wspierają siły zbrojne, od lat wspierają realizację zadań związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Pozwalają na monitorowanie tego, co się dzieje na Ziemi, pozwalają na łączność satelitarną poza zasięgiem wzroku. Tam, gdzie się nie widzimy, tam, gdzie mamy rozproszone jednostki, właśnie łączność satelitarna jest tym rozwiązaniem, które najlepiej się sprawdza – mówi Anna Walkowiak. – Do tego mamy również kwestię pozycjonowania, GPS czy Galileo pozwalają nam określić, gdzie znajdują się jednostki, jak się przemieszczają, jaka jest najlepsza droga przemieszczenia się, ale także pozwalają na precyzyjne określanie czasu, żebyśmy zgrywali różne nasze systemy. Obserwacja Ziemi pozwala na przykład bez przekraczania granicy zobaczyć to, co się dzieje tuż obok, ale także reagować na potrzeby zarządzania kryzysowego.
Czytaj także
- 2025-07-15: Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów
- 2025-07-11: Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
- 2025-07-02: Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
- 2025-07-04: Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu
- 2025-06-24: Nie brakuje przeciwników zwiększenia wydatków na obronność do 5 proc. Obawiają się, że paradoksalnie zagrozi to bezpieczeństwu Europy
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
- 2025-07-10: UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
- 2025-06-20: M.Kobosko: Wszyscy zapłacimy za eskalację między Izraelem a Iranem. Kraje UE powinny robić więcej dla budowy swojego własnego bezpieczeństwa
- 2025-06-27: Komisja Europejska chce wprowadzić ujednolicone przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Europosłowie mówią o kolejnej nadregulacji
- 2025-06-16: Testowanie pojazdów zautomatyzowanych wkrótce będzie możliwe. To odpowiedź na postulaty przedsiębiorców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.