Mówi: | Michał Szczerba |
Funkcja: | poseł do Parlamentu Europejskiego, Platforma Obywatelska |
Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
Na pierwszej w tym roku sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie będą debatować nad przyszłością relacji na linii UE–USA. Przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas otwarcia sesji podkreśliła, że obecne realia polityczne będą wymagały odnowionego sojuszu transatlantyckiego, a Europa jest gotowa do współpracy z administracją 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump w swoim przemówieniu po zaprzysiężeniu zapowiedział wysiłki na rzecz kończenia wojen i wprowadzania pokoju na świecie.
– Przede wszystkim musi być strategiczne partnerstwo i również zrozumienie wzajemnych interesów. Naszym celem jest bezpieczna strefa transatlantycka, bezpieczna wspólnota transatlantycka, na którą składają się i kraje Unii Europejskiej, i kraje NATO, w tym w szczególności kraje Ameryki Północnej – USA i Kanada. Mamy wspólne cele – zakończenie wojny w Ukrainie i zapewnienie stabilnego, sprawiedliwego pokoju, ale ukaranie również wszystkich zbrodniarzy wojennych odpowiedzialnych za zbrodnie rosyjskie – mówi agencji Newseria Michał Szczerba, poseł do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej.
Jak podkreśla, wspólnym celem jest także wzmacnianie NATO jako sojuszu polityczno-militarnego. To oznacza dalsze inwestowanie w możliwości defensywne i ofensywne oraz zachęcanie wszystkich państw paktu do zwiększania wydatków na ten cel.
– Polska tu jest liderem. 4,7 proc. PKB w roku 2025, potwierdzone już w budżecie podpisanym przez prezydenta, to jest pewnego rodzaju drogowskaz dla innych krajów, które jeszcze nie rozumieją, że to jest nie tylko obrona, ale to jest również inwestycja w bezpieczeństwo i coś, co jest mocno pożądane z punktu widzenia społeczeństw – mówi Michał Szczerba.
Część ekspertów zwraca jednak uwagę na agresywne wypowiedzi Donald Trumpa – jeszcze jako startującego w kampanii kandydata czy prezydenta elekta – kierowane wobec sojuszników z UE. Chodzi m.in. o zapowiedź sprzed kilku miesięcy wycofania Stanów Zjednoczonych z NATO, grożenie krajom sojuszu, które nie przeznaczają wymaganych 2 proc. PKB na zbrojenia, czy wypowiedzi dotyczące Grenlandii stanowiącej dziś terytorium Danii.
– Jest agenda wewnętrzna, którą ekipa Trumpa skutecznie próbuje realizować, głównie w zapowiedziach i podsycaniu też pewnych emocji społecznych, ale też twarda jest polityka wtedy, kiedy pojawiają się kwestie obronne, kwestie NATO, kwestie art. 5 i wspólnego inwestowania w bezpieczeństwo – ocenia europoseł.
Prawdopodobnie kwestia przyszłości relacji Unia Europejska – USA znajdzie się także w przemówieniu premiera Donalda Tuska, który w środę w parlamencie przedstawi cele i priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Jej hasłem przewodnim jest „Bezpieczeństwo, Europo!”, a wśród jej priorytetów znalazły się m.in. zdolność do obrony oraz ochrona ludzi i granic. Zdaniem europosła to będzie ważne półrocze z punktu widzenia dążenia do pokoju w Ukrainie.
– Poza administracją prezydenta, która chce jak najszybszego pokoju, istotnym graczem we władzy w USA jest również Kongres, który wielokrotnie udowodnił, że jest w stanie w takiej formule dwupartyjnej, ponadpartyjnej pracować na rzecz dobrych rozwiązań. Naszym celem nie powinno być szybkie zakończenie wojny, ale przede wszystkim osiągnięcie trwałego i stabilnego pokoju. Ono się wiąże też z gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy, czy to w formule decyzji największych sojuszników, czy też w formule przyszłego rozszerzenia NATO o Ukrainę, co dałoby im możliwość skutecznego rozwoju na dekady – mówi Michał Szczerba.
W dniu zaprzysiężenia 47. prezydent USA zapowiedział nastanie „złotej ery Ameryki” i wysiłki na rzecz silnej, bezpiecznej i dostatniej Ameryki. Podkreślił także, że sukces nowej administracji będzie mierzony wojnami, które uda się zakończyć.
Czytaj także
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-11: Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-17: Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
Rekordowe w historii zyski Grupy PGE pozwolą na dalszą transformację energetyczną i kolejne inwestycje. Spółka planuje budowę bateryjnych magazynów energii, będzie też intensywnie rozwijać inwestycje w odnawialne źródła energii, szczególnie offshore, a także sieci dystrybucyjne. Analizuje też możliwość budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. – Nasze plany to dalsza transformacja grupy zmierzająca w stronę tego, czego oczekuje od nas rynek – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Handel
Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów

Chaotyczna polityka celna administracji Donalda Trumpa, polegająca na zapowiadaniu, wprowadzaniu, a potem zawieszaniu ceł na różne sektory działalności i kraje, utrudnia planowanie działalności gospodarczej i inwestowanie w warunkach rosnącej niepewności. W tej sytuacji wiele firm wstrzymuje się z inwestycjami bądź gromadzi zapasy surowców i półproduktów na kolejne tygodnie działalności. Amerykańskie cła powodują wprowadzenie taryf odwetowych ze strony dotkniętych nowymi przepisami krajów. W efekcie globalny handel wyhamuje, a wraz z nimi spowolni rozwój gospodarczy.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.