Mówi: | Jan Nowak |
Funkcja: | założyciel |
Firma: | Botwise |
Sztuczna inteligencja może być narzędziem w rękach hakerów. W nadchodzących latach trzeba się liczyć ze wzrostem związanych z nią cyberzagrożeń
Sztuczna inteligencja zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę w sektorze cyberbezpieczeństwa – zarówno po dobrej, jak i złej stronie. – Z jednej strony powstają coraz bardziej zaawansowane narzędzia bazujące na SI, które pozwalają chronić przed cyberatakami, a z drugiej – narzędzia, które wykorzystują tę technologię, żeby takie ataki przeprowadzać – mówi Jan Nowak, prezes i założyciel Botwise. Według ekspertów w tej chwili zaawansowane cyberataki bazujące na SI wciąż zdarzają się dość rzadko, ale w perspektywie kilku lat można się spodziewać szerszego wykorzystania tej technologii przez hakerów. Firmy już powinny zacząć się na to przygotowywać.
Cyberprzestępczość stanowi z każdym rokiem coraz większe zagrożenie dla biznesu. Jak pokazuje najnowszy „Barometr cyberbezpieczeństwa” KPMG, w 2022 roku 58 proc. firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa, a średnio co trzecia zetknęła się z atakiem ransomware. Aż 33 proc. przedsiębiorstw zauważyło też wzrost intensywności prób cyberataków i jest to najwyższy wynik od pięciu lat, czyli od początku tego badania. Co więcej, w ubiegłym roku 12 proc. firm przyznało, że zanotowało 30 i więcej incydentów bezpieczeństwa, co świadczy o wzroście aktywności cyberprzestępców. Ci zaś coraz śmielej sięgają po sztuczną inteligencję do przeprowadzania ataków hakerskich.
– Sztuczna inteligencja jest dziś wykorzystywana przez cyberprzestępców do tego, żeby wykryć luki w systemach bezpieczeństwa firm i organizacji – mówi agencji Newseria Biznes Jan Nowak. – Taka analiza systemów bezpieczeństwa pozwala wykryć w bardzo szerokim zbiorze oprogramowania czy architektury systemów danej firmy bądź organizacji najbardziej newralgiczne punkty, które mogą być potencjalnym celem ataków, przeprowadzanych następnie już z użyciem innych metod.
Według ekspertów hakerzy jak na razie głównie wspomagają się sztuczną inteligencją, wykorzystując np. socjotechnikę i e-maile phishingowe generowane przez SI. Zaawansowane cyberataki bazujące na tej technologii obecnie wciąż zdarzają się dość rzadko. Jednak postęp technologiczny zmienia krajobraz cyberzagrożeń i w perspektywie kilku lat można się spodziewać szerszego zastosowania sztucznej inteligencji. Firmy i eksperci do walki z cyberprzestępczością już powinni zacząć się do tego przygotowywać.
– Z drugiej strony sztuczna inteligencja odgrywa też coraz ważniejszą rolę w ochronie przed cyberatakami. Pozwala np. analizować duże zbiory informacji i dzięki temu może odgrywać rolę prewencyjną, pozwalając uchronić się przed atakami, jeszcze zanim się one wydarzą – wyjaśnia Jan Nowak. – Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana również w wielu innych aspektach cyberbezpieczeństwa, np. w celu szybszej reakcji na cyberataki czy monitoringu nowych rodzajów zagrożeń, które pojawiają się w internecie. Podczas jakichś dyskusji na forach będzie można wykryć już pierwsze zalążki powstawania tego typu prób czy nowych idei, jak te ataki mogą przebiegać.
Prezes Botwise zauważa, że – podobnie jak w przypadku narzędzi wykorzystujących SI do przeprowadzania ataków – z czasem pojawi się też coraz więcej rozwiązań wykorzystujących tę technologię, aby je odpierać. To jednak może się okazać mieczem obosiecznym.
– Narzędzia sztucznej inteligencji, które służą do obrony przed cyberatakami, mogą być wykorzystywane również do tego, żeby te cyberataki przeprowadzać – mówi ekspert. – Sztuczna inteligencja, jak każdy rodzaj oprogramowania, może być hakowana. Hakerzy mogą też wykorzystywać inne rodzaje SI wyspecjalizowane do tego, żeby przełamać daną technologię. Tak więc to jest pewien wyścig zbrojeń.
Jak wynika z ubiegłorocznego, lipcowego raportu firmy Acumen Research and Consulting, wzrost liczby cyberataków już zaczął napędzać wzrost wartości rynku produktów cyberbezpieczeństwa opartych na SI. Zgodnie z prognozą do 2030 roku ta wartość ma wzrosnąć do blisko 134 mld dol. w porównaniu z prawie 15 mld dol. w ubiegłym roku.
Czytaj także
- 2025-02-04: Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
- 2025-01-31: Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
- 2025-01-31: Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-02-03: Ceny najmu mieszkań stabilizują się. Zakończenie wojny w Ukrainie może spowodować odpływ najemców i spadek cen
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/11111/n-innowacje.png)
Prawo
![](https://www.newseria.pl/files/11111/platnosc-alexander-grey--8a5ej1-mmq-unsplash,w_274,_small.jpg)
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
![](https://www.newseria.pl/files/11111/afd-froelich-migranci-foto2,w_133,_small.jpg)
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
![](https://www.newseria.pl/files/11111/bukowska-tomczak-alkohol-foto2,w_133,_small.jpg)
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
![](https://www.newseria.pl/files/11111/ramka-prawa-akademia-newser_1,w_274,_small.jpg)
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.