Mówi: | Tomasz Mucha, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej i produktowej, Mercedes-Benz Polska Paulina Grzywacz, menedżerka ds. produktu, Mercedes-Benz Polska |
W drugiej połowie roku do sprzedaży trafi najinteligentniejszy Mercedes. W pełni elektryczny CLA jest krokiem do całkowitej dekarbonizacji produkcji
Mercedes-Benz wprowadza na rynek nowy model CLA. Określany jest jako najbardziej inteligentny samochód wyprodukowany kiedykolwiek w fabrykach koncernu dzięki nowemu systemowi operacyjnemu. To też pierwszy model z całkiem nowej rodziny samochodów dostępnych zarówno z napędem elektrycznym, jak i zaawansowanym technicznie napędem hybrydowym. Jako pierwszy na rynku zadebiutował całkowicie elektryczny CLA. To krok w kierunku dalszej dekarbonizacji produkcji. Do 2039 roku firma chce osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2.
– Nowe CLA to kompletnie nowa era wśród najnowszych modeli Mercedes-Benz. To jest pierwszy samochód w gamie Mercedesa. Przypomnijmy, że chcemy zaproponować samochód wejścia, który będzie lepiej zaadaptowany do naszego DNA, według nas sylwetka typu coupé dużo lepiej wyraża takie aspiracje – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Tomasz Mucha, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej i produktowej w Mercedes-Benz Polska.
– Przyzwyczailiśmy się do tego, że Mercedes-Benz wprowadzał swoje najnowsze technologie, tzw. kamienie milowe, zwykle w topowych modelach, zazwyczaj w klasie S. W tym wypadku w nowym CLA znajdziemy bardzo dużo przełomowych technologii i rozwiązań, które potem będą wprowadzane w kolejnych modelach – mówi Paulina Grzywacz, menedżerka ds. produktu w Mercedes-Benz Polska.
Mercedes-Benz CLA 2025 to pierwszy model oparty na nowej platformie Mercedes-Benz Modular Architecture (MMA) stworzonej z myślą o modelach kompaktowych. Samochód w pełni korzysta z wewnętrznie opracowanego systemu operacyjnego Mercedes-Benz (MB.OS), co czyni go najinteligentniejszym autem w historii marki. Wspomagany sztuczną inteligencją system umożliwia wyposażenie każdego pojazdu w superkomputer podłączony do inteligentnej chmury Mercedes-Benz.
– System MB.OS jest odpowiedzialny nie tylko za poprawę komunikacji czy rozrywki w samochodzie. Dostajemy tutaj między innymi nowego wirtualnego asystenta MBUX-a, dzięki któremu możemy się w sposób naturalny porozumiewać z samochodem. Ponadto dzięki temu systemowi możemy też wprowadzać dodatkowe funkcjonalności do samochodu, tak jak po raz pierwszy w historii systemy asystujące, za pośrednictwem bezprzewodowych aktualizacji nawet kilka lat po wyprodukowaniu samochodu – tłumaczy przedstawicielka Mercedes-Benz Polska.
Dzięki generatywnej sztucznej inteligencji nowy wirtualny asystent MBUX rewolucjonizuje relację między samochodem a kierowcą. Dostęp do informacji z platformy Google Maps zapewnia użytkownikom spersonalizowane odpowiedzi na pytania dotyczące nawigacji.
W drugiej połowie tego roku jako pierwsze na rynku zadebiutują modele w pełni elektryczne: CLA 250+ oraz CLA 350 4MATIC, oba z technologią EQ.
– To wynik naszej strategii, czyli electric first. Pierwszy pojawi się model CLA w wersji nadwozia typu coupé. Z końcem roku spodziewamy się uzupełnienia oferty o wersje spalinowe, a dokładniej hybrydowe. W kolejnym etapie będzie to wersja Shooting Brake, czyli kombi z opadającym dachem – zapowiada Tomasz Mucha. – Rozwiązania, które pokazujemy w CLA: zasięg, technologie, system operacyjny i gama, będą dużo bardziej referencyjne do naszych ambicji i do tego, co planujemy.
Firma zakłada, że 80 proc. sprzedaży wygeneruje na wariantach elektrycznych. CLA 250+ i CLA 350 4MATIC mają zasięg do 792 km, a elektryczna architektura sprawia, że ładowanie może być niemal tak szybkie jak tankowanie.
– Ten zasięg jest możliwy dzięki zużyciu energii na poziomie 12,2 kWh na 100 km. Zostało to osiągnięte wieloma czynnikami, między innymi dzięki bardzo dobremu współczynnikowi oporu powietrza, który wynosi 0,21. Dodatkowo mamy nową technologię baterii i nowy, opracowany przez Mercedesa układ napędowy o bardzo wysokiej efektywności, bo 93 proc. tej energii przechodzi nam bezpośrednio z jednostki napędowej na oś tylną pojazdu – wyjaśnia Paulina Grzywacz.
Nowy model CLA to kolejny krok w dekarbonizacji Mercedesa. Fabryka w Rastatt w Niemczech, gdzie powstaje nowy model, jest w pełni zasilana zieloną energią elektryczną pochodzącą z lokalnych instalacji solarnych i zewnętrznego źródła.
– Nowy Mercedes CLA jest samochodem, który w stosunku do poprzednika zredukował aż o 40 proc. ślad węglowy na etapie produkcji samochodu. Sama linia produkcyjna to oszczędności i redukcja rzędu 15 proc. w stosunku do poprzedniej wersji, oczywiście mamy na myśli wersję spalinową – wskazuje Tomasz Mucha.
Obecnie już 50 proc. zapotrzebowania na energię we własnych zakładach pokrywane jest ze źródeł odnawialnych. W 2024 roku emisja dwutlenku węgla koncernu względem 2018 roku zmniejszyła się o 75 proc. Cel na 2030 rok to redukcja o 80 proc.
– Naszą ambicją jest, żeby w 2039 roku Mercedes-Benz był neutralny pod względem emisji CO2. Mamy na myśli kwestie związane z kompensacją wszystkich procesów i produkcją samochodów, recyklingiem i dostarczaniem usług – podkreśla menedżer ds. komunikacji korporacyjnej i produktowej w Mercedes-Benz Polska.
Czytaj także
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-04-03: W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
- 2025-04-03: Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej
- 2025-03-31: Coraz więcej dronów dzieli przestrzeń powietrzną z załogowymi statkami powietrznymi. Powstaje system do koordynacji lotów
- 2025-02-25: Trwa nabór wniosków do programu dopłat do elektryków. Bez zmiany systemu podatków może być krótkotrwałym mechanizmem wsparcia rynku
- 2025-02-19: Superluksusowy Maybach już po polskiej premierze. Fanki motoryzacji wieszczą powrót mody na kabriolety
- 2025-02-21: Polska drugim największym rynkiem dla Mercedesa-Maybacha w Europie. Liczba zamówień na nowego kabrioleta SL 680 wskazuje na duże zainteresowanie klientów
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-18: Instytucje unijne przyglądają się kryzysowi politycznemu w Serbii. Kolejny miesiąc potężnych demonstracji
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.