Mówi: | dr Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments prof. dr hab. Andrzej Eliasz, rektor SWPS Piotr Voelkel, współzałożyciel SWPS |
W tym roku ruszą pierwsze studia podyplomowe przygotowujące do prowadzenia inwestycji w Afryce. Inicjatorem ich stworzenia jest dr Jan Kulczyk
W październiku w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) w Warszawie ruszą pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej studia podyplomowe, przygotowujące do prowadzenia biznesu w Afryce. Projekt został przygotowany z inicjatywy największego polskiego inwestora na tym kontynencie – Jana Kulczyka, we współpracy z Piotrem Voelkelem, współzałożycielem SWPS. Studia prowadzone będą w oparciu o unikalny program oferujący dostęp do praktycznej wiedzy przekazywanej przez czołowych przedsiębiorców odnoszących sukcesy w Afryce, doświadczonych dyplomatów i najlepszych wykładowców. Merytorycznym partnerem studiów został Uniwersytet Stellenbosch, czołowy ośrodek akademicki z RPA.
– Europa ma historię, doświadczenie, wiedzę i technologię, ale to Afryka jest kontynentem przyszłości. Dzisiaj mieszka tam już miliard ludzi, a za 25 lat będą to 2 mld ludzi. Potencjał jest ogromny, zwłaszcza że nie jest tak, jak nam się wydaje, że to są biedni ludzie. To są w gruncie rzeczy bardzo bogaci ludzie, tylko oni tych swoich skarbów jeszcze nie wyciągnęli z sejfu, który nazywa się ziemia – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments.
Roczne studia podyplomowe „Africa: Business and Beyond” przygotują studentów do prowadzenia inwestycji w Afryce i wykorzystania potencjału tego kontynentu. Jak podkreśla Kulczyk, to obecnie najbiedniejszy, najsłabiej wykształcony, ale jednocześnie najmłodszy kontynent, który musi się gospodarczo rozwijać i który ma przed sobą wielką przyszłość. Potencjał ludzki w połączeniu z bogactwami naturalnymi Afryki powoduje, że inwestycje na tym kontynencie mogą dać szansę Europie na rozwój gospodarczego, wykorzystanie swojego doświadczenia, wiedzy i technologii.
Jak wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, już za pięć lat połowa z dwudziestu najszybciej rozwijających się krajów na świecie będzie znajdowała się w Afryce Subsaharyjskiej. Według Kulczyka istnieje wielki potencjał synergii między Europą a Afryką, a Polska może być pierwszym krajem, który na dużą skalę wykorzysta tę współpracę.
Jan Kulczyk przekonuje także, że Polska, która byłą już liderem zmian transformacyjnych na naszym kontynencie, ma teraz szanse zainspirować resztę Europy do wykorzystania wielkiego potencjału, jaki tkwi we współpracy gospodarczej z Afryką.
Studia, które ruszą na SWPS w październiku br., będą łączyły wiedzę teoretyczną z praktyką. Program będzie zdominowany przez analizę studiów przypadku, których autorami są polscy przedsiębiorcy oraz ambasadorowie biorący udział w przemianach gospodarczych Afryki. Partnerem inicjatywy została Rada Inwestorów w Afryce, której członkowie aktywnie włączą się w proces edukacyjny.
Wśród wykładowców będą zarówno przedsiębiorcy, jak i eksperci rynku afrykańskiego. Jednym z nich będzie Horst Köhler, prezydent Niemiec w latach 2004-2010, a wcześniej dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Kulczyk zwraca uwagę na to, że praktyczne doświadczenie na rynku afrykańskim jest bezcenne, bo inwestowanie tam różni się od prowadzenia działalności na innych kontynentach. Dlatego właśnie swoją wiedzą ze studentami dzielić będą się ci, którym już udało się osiągnąć sukces w Afryce. Wiedza ta może się wkrótce okazać bardzo przydatna, bo w miarę wzrostu inwestycji w Afryce, przedsiębiorcy będą potrzebowali pracowników rozumiejących ten rynek. Wielu wykładowców studiów „Africa: Business and Beyond” cały czas aktywnie działa na tym kontynencie.
Jak mówi prof. dr hab. Andrzej Eliasz, rektor SWPS, szkoła stawia sobie za cel wykształcenie kadr do zadań stojących przed Polską.
– W związku z tym wydaje nam się dosyć oczywiste, że rozwijanie współpracy z Afryką jest szalenie ważne – podkreśla Eliasz. – Nie ma w tej chwili specjalistów tak dobrze przygotowanych interdyscyplinarnie, jak Ci, którzy opuszczą mury naszej uczelni, dlatego jestem przekonany, że absolwenci będą mieli zapewnione zatrudnienie.
Piotr Voelkel, przedsiębiorca i współzałożyciel SWPS dodaje, że bliska współpraca środowisk biznesowych i naukowych to coś, czego w Polsce wciąż brakuje. SWPS chce to zmienić, a jednym z przykładów jest właśnie program „Africa: Business and Beyond”. Uczelnia zapewni kadrę naukową, którą uzupełnią praktycy z doświadczeniem w Afryce.
– Polski biznes, który do tej pory odnosił wielkie sukcesy dzięki elementarnej zaradności, musi wejść na poziom bardziej skutecznej współpracy z uczelniami wyższymi. To dotyczy zarówno badań naukowych, jak i edukacji, która będzie bardziej przygotowywała potencjalnych absolwentów do pracy w biznesie. Liczę na to, że przykład Jana Kulczyka da też sygnał innym ludziom biznesu – mówi Voelkel.
Studia na SWPS to pierwszy taki kierunek w Europie Środkowo-Wschodniej. Partnerem merytorycznym studiów został Uniwersytet Stellenbosch z Republiki Południowej Afryki.
Czytaj także
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2025-01-08: Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-14: Ubóstwo menstruacyjne wciąż jest problemem w Polsce. Nowy program MEN ma z nim walczyć
- 2024-11-25: Objawy menopauzy wpływają na efektywność w pracy. Kobiety wciąż wstydzą się o tym mówić
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.