Mówi: | Małgorzata Głowacka |
Funkcja: | lekarka weterynarii, ekspertka naukowa Mars Polska |
Wysokie temperatury zagrażają zwierzętom domowym. Narażone są na udary cieplne i poparzenia
Upalne dni są groźne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt domowych. Długotrwałe przebywanie na słońcu również w ich przypadku może się skończyć udarem cieplnym. Czworonogów pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w zamkniętych samochodach. Z danych organizacji broniącej praw zwierząt PETA wynika, że w 2023 roku w USA w ten sposób ofiarą upałów padło ponad 160 zwierząt. – Przed spacerem dobrze posmarować zwierzęta kremem z filtrem – podkreśla Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, ekspertka naukowa Mars Polska.
– Powinniśmy zadbać o to, żeby zwierzęta nie były narażone na zbyt wysokie temperatury, ponieważ przebywanie w upale może się skończyć, podobnie jak w przypadku ludzi, udarem cieplnym, a także, czego opiekunowie często się nie spodziewają, poparzeniami słonecznymi – mówi agencji Newseria Biznes Małgorzata Głowacka.
Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by upały nie były zwierzętom straszne. Warto zadbać o stały dostęp do świeżej i chłodnej wody oraz umożliwić czworonogom schronienie się w cieniu. Na spacery lepiej wychodzić wcześnie rano lub pod wieczór.
– Temperatura około 20 cm nad płytami chodnikowymi w gorące dni może wynosić nawet 60 stopni, w związku z czym zwierzę jest narażone na poparzenia – przypomina lekarka weterynarii.
Wysoka temperatura stanowi zwłaszcza zagrożenie dla ras krótkowłosych, ponieważ sierść chroni przed słońcem. Upały gorzej znoszą też psy o jasnym umaszczeniu, bo ich skóra, pozbawiona pigmentów, szybciej się przegrzewa.
– Jeśli mamy psy z krótką sierścią, psy jasne, bardzo często zdziwienie wywołuje u opiekunów, że powinni smarować swoje zwierzęta kremami z filtrami przeciwsłonecznymi, jeśli przebywają dłuższy czas na słońcu. Jeśli mamy psy, które mają niedługie łapki, psy ras miniaturowych, małych, a nawet średnich, jeśli mają krótką sierść bądź jeśli nasze zwierzęta korzystają z usług groomera, to nie powinniśmy ich strzyc bardzo krótko i nie powinniśmy usuwać włosów z brzucha, ponieważ jest to ochrona przed gorącem – tłumaczy Małgorzata Głowacka. – Upały to jest szczególnie groźne zjawisko dla zwierząt w podeszłym wieku, szczeniąt oraz zwierząt chorych, zwłaszcza z niewydolnością układu krążenia czy układu oddechowego. Na te zwierzęta powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i chronić je przed wysokimi temperaturami, ponieważ dla nich dłuższe przebywanie w upale to jest bezpośrednie zagrożenie życia.
Wciąż nie wszyscy opiekunowie pamiętają, że w żadnym wypadku nie można zostawiać czworonoga w samochodzie. Udar cieplny może wystąpić w ciągu kilku minut, nawet przy częściowo opuszczonych szybach samochodu. Lekkie otwarcie okna, podobnie jak parkowanie w cieniu lub pozostawienie wody w pojeździe nie zapobiegnie przegrzaniu psa. Organizacja broniąca praw zwierząt PETA co roku otrzymuje zgłoszenia o psach, kotach i innych zwierzętach, które zmarły po pozostawieniu ich w nagrzanych samochodach lub na zewnątrz podczas upałów. W 2023 roku w USA dotyczyło to 163 zwierząt.
– Udar cieplny u zwierzęcia manifestuje się na kilka sposobów. To bardzo szybkie oddychanie – pamiętajmy o tym, że nasze psy i koty w bardzo niewielkim stopniu tracą ciepło poprzez pocenie, robią to poprzez zianie, czyli bardzo intensywne ruchy oddychające z otwartą jamą ustną, wystawionym językiem. Czasami to może być splątanie kończyn, czyli zwierzę ma trudności z poruszaniem się, aż do omdlenia włącznie czy utraty przytomności. Jeżeli widzimy, że nasze zwierzę bardzo intensywnie zieje, to już jest ten moment, w którym powinniśmy reagować – wskazuje lekarka weterynarii.
W przypadku przegrzania liczy się szybkie rozpoznanie objawów i czas reakcji opiekuna. Wskazują na to wyniki badania przeprowadzonego w 2021 roku przez lekarzy weterynarii z Nottingham Trent University i Royal Veterinary College w Anglii. 57 proc. psów, które trafiają do weterynarza w ciężkim stanie po udarze cieplnym, umiera. W przypadku lekkich objawów 98 proc. przeżywa.
– Kiedy zwierzę mogło doznać udaru cieplnego, bardzo ważna jest szybka reakcja, czyli jak najszybsze przetransportowanie do lekarza weterynarii, owinięcie prześcieradłem, kocem, tkaniną zanurzoną w zimnej wodzie, żeby zwierzę chłodzić, umieścić je przy wentylatorze czy klimatyzacji – podkreśla Małgorzata Głowacka.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-29: Trudno gojące się rany to problem miliona Polaków. System ochrony zdrowia go bagatelizuje
- 2024-11-07: Ostatni moment na przygotowanie samochodu do zimy. Wśród zaleceń nie tylko wymiana opon, ale i sprawdzenie oświetlenia
- 2024-10-30: Wraca temat zakazu hodowli zwierząt na futra. Polska może dołączyć do 22 krajów z podobnymi ograniczeniami
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.