Newsy

Z. Pisarski (Fundacja im. K. Pułaskiego): Iran nie ustąpi

2012-03-06  |  06:20
Mówi:Zbigniew Pisarski
Funkcja:Prezes
Firma:Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego
  • MP4

    Iran daje o sobie znać kolejny raz. Po piątkowych wyborach do parlamentu retoryka władz nie złagodniała i ponownie pojawiły się groźby ograniczenia dostaw ropy do UE. Temat Iranu w ostatnich dniach zdominował również kampanię prezydencką w USA.

    Prezydent Barack Obama, na spotkaniu izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, zapowiedział, że USA nie dopuszczą do uzbrojenia się Iranu w broń atomową. Jednocześnie podkreślił, że użycie siły jest ostatecznością. Przeciwnik Obamy, republikanin Mitt Romney ostrzegł, że to zbyt wstrzemięźliwa polityka nie przyniesie spodziewanych efektów.

    Zdaniem Zbigniewa Pisarskiego, prezesa Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Zachodu nie stać na otwarty konflikt z Iranem. 

     - Konsekwencje tych zdarzeń byłyby na tyle duże, że nie tylko zachwiałyby cenami surowców energetycznych na całym świecie - jak wiemy, nie są one już obecnie tanie, ale taki konflikt przed wyborami w USA zachwiałby też sytuacją międzynarodową - uważa Zbigniew Pisarski.

    Jego zdaniem wzajemne groźby zaszły już jednak na tyle daleko, że teraz trudno się z nich wycofać którejś ze stron.

     - Nikomu to nie jest na rękę, nikt nie chce wojny, ale to, że retoryka jest bardzo ostra świadczy o tym, że panowie się zapędzili w swoich deklaracjach i nie potrafią zasiąść do wspólnego stołu - mówi Pisarski.

    Mało prawdopodobne, by Iran zrezygnował z programu nuklearnego. Bardziej realny wydaje sie scenariusz, w którym wspólnota międzynarodowa zaakceptuje fakt, że Iran posiada broń nuklearną. 

     - W pewnym momencie Iran będzie posiadał broń jądrową, tak jak posiada ją Izrael, co zostało w sposób niemy, nieformalnie zaakceptowane przez wspólnotę międzynarodową. Czy Iran jest w stanie ustąpić? Obawiam się, że niespecjalnie. Słuchając przedstawicieli Iranu słyszymy, że Iran jest na tyle niezależny i zabezpieczony, że przez 10 lat byłby w stanie wytrwać w tej izolacji. Tym samym dają do zrozumienia, że nie poddadzą się presji tak łatwo - podkreśla prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

    Presji, czyli sankcjom, które dotkliwie uderzają w irańską gospodarkę, szczególnie w sektor naftowy. Od lipca zacznie obowiązywać unijne embargo na zakup irańskiej ropy, dlatego Iran pilnie poszukuje alternatywnych, pozaeuropejskich odbiorców surowca. Jak podała wczoraj azerska agencja Trend, powołując się na irańską agencję Mehr, Iran kolejny raz zapowiedział, że odetnie dostawy ropy do odbiorców z Unii Europejskiej, jeśli nie przystaną oni na zmiany warunków zakupu irańskiej ropy. Podstawowym jest wydłużenie kontraktów na zakup surowca o co najmniej 3 lata. 

    Wyniki piątkowych wyborów parlamentarnych w Iranie będą znane za kilka dni. Według szacunków zwyciężyli przeciwnicy obecnego obozu władzy, wspierani przez religijnego przywódcę Irańczyków, ajatollaha Ali Chameneiego. Jednak mimo to nikt nie oczekuje radykalnej zmiany irańskiej polityki.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Konsument

    T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

    T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

    Problemy społeczne

    W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

     Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

    Konsument

    Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

    Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.