Współpraca na rzecz finansowania małych i średnich firm
Alior Bank SA i Agencja Rozwoju Przemysłu SA podpisały porozumienie o współpracy mające na celu rozszerzenie dostępu przedsiębiorstw do finansowania. Współpraca ma dotyczyć współdziałania w finansowaniu projektów inwestycyjnych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz restrukturyzacji zadłużenia przedsiębiorstw, zwiększającej ich potencjał rozwojowy.
Na mocy porozumienia Alior Bank SA i Agencja Rozwoju Przemysłu SA będą także wykorzystywały swoje komplementarne produkty finansowe dla rozszerzenia dostępu przedsiębiorstw do finansowania, to jest jednego z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jest to pierwsze tego typu porozumienie podpisywane przez ARP z bankiem komercyjnym.
- Od początku swojej działalności Alior Bank postrzega małe i średnie przedsiębiorstwa jako kluczową grupę docelową. Oferujemy im nie tylko standardowe produkty i usługi bankowe, ale także produkty wykorzystujące fundusze UE. We współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu widzimy możliwość wspólnego finansowania nowych, ciekawych pomysłów biznesowych – mówi Krzysztof Bachta, wiceprezes kierujący pracami zarządu Alior Banku.
- Wraz z ARP SA planujemy także wspólnie restrukturyzować kredyty spłacane przez firmy. Liczymy tu na wieloletnie doświadczenie Agencji w tego typu projektach. Chcemy również dotrzeć do firm współpracujących z ARP z informacją o oferowanych przez Alior Bank produktach wykorzystujących fundusze unijne, szczególnie o Kredycie na Innowacje Technologiczne i gwarancji Biznesmax, finansowanych w ramach Programu Inteligentny Rozwój – dodaje Maciej Surdyk, wiceprezes zarządu Alior Banku.
Zgodnie z porozumieniem, Bank i ARP SA będą informowały swoich klientów o komplementarnej ofercie drugiej strony za pośrednictwem między innymi stron internetowych oraz biuletynów informacyjnych. Planowane są także wspólne wydarzenia (konferencje, seminaria) dla małych i średnich firm, w tym podmiotów prowadzących działalność na terenie dwóch specjalnych stref ekonomicznych zarządzanych przez ARP SA.
- Agencja Rozwoju Przemysłu SA od lat inwestuje w rozwój przedsiębiorstw. Przez wiele lat skupialiśmy się na finansowaniu dużych firm. Nadal tym będziemy się zajmować. Teraz otwieramy się także na małe i średnie przedsiębiorstwa, bo widzimy zapotrzebowanie w zakresie tego finansowania i chcemy wypełnić tę lukę. Jednym z działań w tym kierunku jest podpisane z Alior Bankiem porozumienie o współpracy. Poszerzamy ofertę
w obszarze naszych usług finansowych, tak, aby zwiększyć dostęp do finasowania właśnie dla małych i średnich przedsiębiorstw – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

Najtrwalsze nośniki danych CD/DVD ArchivDisc™ i ArchivDisc Pro™

Konta oszczędnościowe Getin Banku ponownie zwyciężają w branżowych rankingach
Konta oszczędnościowe Getin Banku liderami rankingu Pulsu Biznesu
Kalendarium
CES 2019

Relacje z największego wydarzenia technologicznego na świecie
Targi CES to miejsce spotkań wszystkich zainteresowanych przyszłością rynku elektroniki użytkowej. Od ponad 50 lat Targi są poligonem doświadczalnym dla wynalazców i twórców przełomowych technologii.

Konsument
Dziś startuje usługa Twój e-PIT. Urząd skarbowy wypełni deklaracje za podatników
15 lutego startuje usługa Twój e-PIT, w ramach której urząd skarbowy wypełni deklaracje PIT-37 i PIT-38 zamiast podatników. Może skorzystać z niej nawet 20 mln osób. W tym celu należy się zalogować w systemie i sprawdzić, czy dane w automatycznie wygenerowanym formularzu są poprawne. Jeśli nie, można je uaktualnić, uzupełniając deklarację m.in. o ulgi i odliczenia. Jeśli podatnik nie wprowadzi zmian, zeznanie roczne w zaproponowanej formie zostanie złożone do 30 kwietnia. W przyszłym roku podobna intuicyjna usługa zostanie uruchomiona również dla przedsiębiorców – zapowiada minister finansów Teresa Czerwińska.
Transport
Procedowane w UE zmiany mogą oznaczać koniec dominacji polskiej branży transportowej. Zagrożonych jest wiele miejsc pracy
Proponowane przez Unię Europejską nowe przepisy o zabezpieczeniu społecznym, w połączeniu z Pakietem mobilności czy zmianami w zakresie dostępu do zawodu i rynku mogą oznaczać katastrofę dla polskich firm przewozowych. Ich sytuację może pogorszyć także twardy brexit. W konsekwencji kilkadziesiąt tysięcy firm ograniczy swoją działalność lub upadnie, a to oznacza likwidację wielu miejsc pracy – ostrzega Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.
Przemysł
W ciągu pięciu lat światowa sprzedaż robotów dla przemysłu wzrośnie dziesięciokrotnie. W Polsce ich wykorzystanie wciąż niewielkie
Popyt na roboty współpracujące, zaprojektowane do pracy z ludźmi, zwiększy się przynajmniej dziesięciokrotnie w ciągu nadchodzących pięciu lat. W Polsce ten wzrost będzie jeszcze większy, bo pod względem wykorzystania robotów w przemyśle na razie odstajemy od sąsiadów – prognozuje Enrico Krog Iversen, dyrektor generalny OnRobot. Dla polskich firm wykorzystanie robotów może być odpowiedzią na niedobory kadr i rosnące płace, a dodatkowo pozwoli zwiększyć wydajność i obniżyć koszty. Zakres możliwości robotów stale się poszerza, więc mogą być wykorzystywane w coraz większej liczbie gałęzi przemysłu.

Media i PR
Najgorsze w historii wyniki dla szukających pracy w branży PR. W 2018 roku pojawiło się dla nich jedynie 1,1 tys. ogłoszeń
Tylko nieco ponad 1,1 tys. ofert pracy dla PR-owców pojawiło się w 2018 roku. To najgorszy wynik od kiedy prowadzone są badania, czyli od 2008 roku – wynika z danych PRoto.pl. Z analizy ubiegłorocznych ogłoszeń wynika, że w agencjach PR zmienia się profil stanowisk, na które poszukiwano pracowników. Choć na najwięcej ofert pracy mogą liczyć konsultanci i asystenci, do których skierowane jest mniej więcej co trzecie ogłoszenie, coraz częściej poszukiwani są też specjaliści. Na pracę mogą liczyć osoby, które mają już kilkuletnie doświadczenie. Najwięcej ofert pracy w firmach dotyczyło branż IT i nowych technologii.