Komunikaty PR

Podsumowanie programu "Aktywne Szkoły Multisport"

2019-02-20  |  15:30
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.22 MB )

Czy dzieci faktycznie nie chcą i nie lubią się ruszać? Z badań przeprowadzonych w ramach projektu Aktywne Szkoły MultiSport (ASM) wynika, że 79 proc. uczniów szkół podstawowych uważa, że ruch to dobra zabawa. Jednocześnie eksperci szacują, że jedynie 24 proc. dzieci w Polsce spełnia zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej, ćwicząc co najmniej godzinę dziennie. Sprawność młodego pokolenia z dekady na dekadę systematycznie spada. Te statystyki można jednak odwrócić. Udowadnia to program Aktywne Szkoły MultiSport, który zmobilizował do ruchu ponad 9 tysięcy uczniów z Dolnego Śląska.

Aktywne Szkoły MultiSport to program, który przez ostatni rok prowadzony był w 35 dolnośląskich szkołach podstawowych. Jego celem jest inspirowanie dzieci, rodziców i nauczycieli do wprowadzenia większej ilości aktywności fizycznej do codzienności uczniów szkół podstawowych.

- W każdej szkole, która zakwalifikowała się do pierwszego etapu programu, przeprowadziliśmy warsztaty z udziałem nauczycieli, rodziców, przedstawicieli lokalnych samorządów i przede wszystkim dzieci. Wspólnie zastanawialiśmy się co możemy zrobić, by szkoła i jej najbliższe otoczenia sprzyjały codziennej aktywności. Siłą tego projektu jest właśnie to, że od początku działamy razem i każdy głos się liczy. W czasie warsztatów, każda ze szkół opracowała tzw. plan treningowy, czyli zestaw rozwiązań takich jak aktywna droga do szkoły, aktywne przerwy czy lekcje na piłkach do pilatesu. W większości były to niskobudżetowe rozwiązana, które jak się okazało, przyniosły świetne efekty – mówi Jakub Kalinowski, prezes Fundacji V4Sport, która realizuje projekt.

Najnowszy pomiar sprawności fizycznej polskich dzieci

Wszystkie dzieci biorące udział w Turnieju ASM dwukrotnie wzięły udział w teście sprawności EuroFit+, który opiera się na 9 prostych ćwiczeniach sprawnościowych (m.in. skok w dal z miejsca, bieg wytrzymałościowy, próba równowagi, zwis na drążku). Pomiar przeprowadzony na początku i na końcu projektu pozwolił ocenić postępy dzieci i efektywność samego programu.

Aż 86% szkół biorących udział w programie poprawiło poziom sprawności fizycznej swoich uczniów. Tym samym można powiedzieć, że w ciągu pół roku odzyskały 43 proc. sprawności fizycznej (mierzonej wynikami prób EuroFit), którą w latach 1999 – 2009 utracili ich rówieśnicy.

Wyniki testu sprawnościowego z programu Aktywne szkoły MultiSport można porównać z danymi gromadzonymi od ponad 30 lat przez Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

- Dzięki tym pomiarom wiemy, że dzieci w 1979 roku były o jeden procent sprawniejsze, niż ich koledzy urodzeni 10 lat później i o 2 procent sprawniejsze od rówieśników urodzonych 20 lat później. Wydawać się może, że jeden procent to stosunkowo niewielka zmiana. Jednak już wyjściowy poziom sprawności fizycznej nie jest zadowalający. Jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, to niebawem sprawność fizyczna nawet 60 proc. dzieci w Polsce może być na słabym lub bardzo słabym poziomie – zaznacza dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania aktywności Fizycznej, AWF Warszawa.

Jednym z ćwiczeń, na których opera się pomiar sprawności fizycznej jest zwis na drążku. W 2018 r. chłopcy w wieku 10,5 lat byli w stanie utrzymać się w zwisie na drążku prawie 8 sekund, to blisko 4 sekundy krócej niż ich rówieśnicy w 2009 r. i o ponad 7 sekund krócej niż w 1999 roku.

- Dzieci biorące udział w projekcie Aktywne Szkoły MultiSport w ciągu 152 dni zdołały jednak znacząco poprawić wyniki w tym ćwiczeniu. Na początku projektu chłopcy (10,5 lat) poprawili swój wynik o ponad sekundę – dodaje dr Janusz Dobosz.

Test sprawności fizycznej to dopiero początek

- W czasie trwania programu udało nam się osiągnąć znacznie więcej niż tylko poprawę wyników testu. Koordynatorzy ASM w szkołach z przekonaniem mówią, że zmiany zapoczątkowane w czasie trwania programu będą kontynuowane w szkole – tłumaczy Jakub Kalinowski.

W ramach programu powstał też szereg publikacji mających służyć zarówno rodzicom, jak i nauczycielom. Są to m.in. Podręcznik dobrych praktyk, który docelowo ma zgromadzić wszystkie ciekawe inicjatywy podejmowane przez szkoły, czy zestaw ćwiczeń opracowanych pod kątem testu EuroFit, które dzieci mogą wykonywać samodzielnie, lub z niewielką pomocą dorosłych w domu, na co dzień.

 

Ruch to zdrowe ciało i bystry umysł

Aktywność fizyczna wspiera rozwój psychofizyczny dzieci. Stymuluje prawidłowy rozwój układu kostnego i mięśniowego. Rozwija koordynację ruchową i funkcje poznawcze.

- Odpowiednia dawka aktywności fizycznej poprawia funkcjonowanie mózgu, wpływając pozytywnie na koncentrację, pamięć i kreatywność dzieci. Wszystkie te elementy ułatwiają najmłodszym przyswajanie wiedzy - mówi dr Aneta Górska-Kot, specjalista pediatra.

Aktywność fizyczna to także najprostsza metoda profilaktyki.

- Ruch nie bez przyczyny jest naturalną potrzebą dzieci. Aktywność fizyczna nie tylko stymuluje rozwój fizyczny i psychiczny dzieci, ale także buduje ich zdrowie na przyszłość, obniżając ryzyko wystąpienia takich chorób cywilizacyjnych jak otyłość, cukrzyca typu II, czy nadciśnienie tętnicze. Badania pokazują, że obecnie co dziesiąty drugoklasista ma nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, a wskaźnik ten związany jest z poziomem nadwagi i otyłości – zaznacza dr Aneta Górska-Kot.

Tymczasem badania HBSC z 2018 r. pokazują, że zaledwie 21 proc. dziewcząt i 24 proc. chłopców w wieku 11 lat podejmuje godzinną, zaplanowaną aktywność fizyczną każdego dnia, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

- Aktywność fizyczna przy tak wielu pozytywnych skutkach dla organizmu, nie powinna być postrzegana jako przykry obowiązek, a realna inwestycja w zdrowie. Tymczasem z badań przeprowadzonych w ramach programu Aktywne Szkoły MultiSport wynika, że wciąż do 20 proc. dzieci nie bierze udziału w lekcjach WF-u – podkreśla Adam Radzki, Członek Zarządu Benefit Systems, firmy będącej pomysłodawcą i fundatorem projektu Aktywne Szkoły MultiSport.

Aktywność fizyczna dostosowana do preferencji dzieci

- Po wielu doświadczeniach zdobytych w czasie realizacji programu, postanowiliśmy oddać głos samym zainteresowanym i zapytać właśnie dzieci jak to jest - czy dzieci naprawdę nie lubią się ruszać? Nic podobnego. Z badania dowiadujemy się m.in., że aktywność fizyczna najmłodszym kojarzy się przede wszystkim ze swobodną formą spędzania czasu wolnego i dobrą zabawą, która jest najlepszym motywatorem do ruchu dla 79 proc. dzieci – podkreśla Jakub Kalinowski.

Zgodnie z oczekiwaniami dzieci test sprawnościowy Aktywnych Szkół MultiSport oparty został na bajkowej fabule.  Uczniowie przystępując do testu, wkraczają w kolorową Galaktykę Bezruchu. Podczas wykonywania ćwiczeń stawiają czoła rozleniwionym potworom. Każde ćwiczenie łączy w sobie multimedialną technologię i interaktywną zabawę, ubraną w kolorowe grafiki.

Więcej inspirujących informacji na temat programu odnaleźć można na stronie internetowej www.aktywneszkoly.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Już prawie 2000 uczniów wzięło udział w programie Młody Lean Lider Biuro prasowe
2019-03-21 | 11:35

Już prawie 2000 uczniów wzięło udział w programie Młody Lean Lider

Dołącz do naszego programu! Młody Lean Lider to bezpłatny program edukacyjny realizowany w całej Polsce. Przeznaczony jest dla uczniów w wieku od 13 do 19 lat – szkół
Edukacja BRAK ZDJĘCIA
2019-03-20 | 15:00

Miej wpływ na cyfrową gospodarkę!

Rusza 9. edycja konkursu „Go Green in the City 2019” Schneider Electric szuka odważnych pomysłów oraz innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią tworzenie bardziej inteligentnych, efektywnych energetycznie miast,
Edukacja Kariera studentów w dobrych rękach
2019-03-18 | 01:00

Kariera studentów w dobrych rękach

 Dotychczasowe działania Biura Karier na uczelni zostaną wsparte projektami realizowanymi przez YEP Academy oraz agencję employer branding Higher zapewniając studentom dostęp do wielu

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Handel

Prezes Allegro zapowiada duże zmiany w najbliższych miesiącach. Wśród nich odroczone płatności, wyszukiwanie wizualne i bilety na wydarzenia kulturalne

Blisko 60 proc. polskich internautów regularnie odwiedza Allegro i coraz częściej robi tam zakupy. Platforma chce zachęcić do kupowania online kolejne osoby, planuje więc na ten rok wiele zmian i usprawnień. Wśród najważniejszych jest włączenie do oferty biletów na wydarzenia kulturalne i wprowadzenie odroczonych płatności. Allegro cały czas pracuje także nad przyspieszeniem dostaw. Umożliwi klientom śledzenie przesyłki na smartfonie. Sprzedawcom zaoferuje za to możliwość analizy sprzedaży na tle konkurencji oraz nowe usługi finansowe, np. leasing.

Farmacja

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów. Na świecie pojawiają się nowe leki, ale w Polsce jest problem z ich refundacją

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość. Przykładowo, w leczeniu szpiczaka zarejestrowano w ostatnich latach aż sześć nowych cząsteczek. W Polsce problematyczna jest jednak refundacja nowych terapii, przez co lekarze i pacjenci nie mają do nich dostępu. 

Prawo

Nadchodzą trudne czasy dla towarzystw funduszy inwestycyjnych. Połowa z nich może zniknąć z polskiego rynku

Wyniki niektórych funduszy inwestycyjnych i związany z nimi kryzys zaufania oraz wejście w życie dyrektywy MiFID II spowodowały trudności na rynku TFI. Pogłębiają je również spowolnienie koniunktury w Europie i wojna handlowa między USA a Chinami. Duża część towarzystw funduszy inwestycyjnych, zwłaszcza tych mniejszych, nie przetrwa – przewiduje szef jednego z największych holdingów na świecie zarządzających funduszami inwestycyjnymi Franklin Templeton Investments w Polsce. Jego zdaniem w ciągu najbliższych 2–5 lat z rynku zniknie nawet połowa z 60 TFI.

Edukacja

6 maja licealiści rozpoczną zmagania maturalne. Rodzice mogą wesprzeć młodzież w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości

Okres przygotowań do testów i egzaminów to czas, kiedy rodzice powinni zacząć budować relację z dzieckiem na temat poczucia jego własnej wartości, wiedzy, umiejętności, kompetencji – mówi Magdalena Szul-Fryda, wykładowca z Wyższej Szkole Bankowej w Opolu. Wsparcie jest szczególnie ważne podczas matury, czyli w symbolicznym momencie przechodzenia w dorosłość. Warto wspólnie przygotować plan B na wypadek niezdanych egzaminów, co według danych z ubiegłego roku zdarzyło się co piątemu uczniowi. Tymczasem wielu rodziców przenosi na dzieci swoje oczekiwania, nie potrafi z nimi rozmawiać, co dodatkowo stresuje maturzystów i ich demotywuje.