Komunikaty PR

Bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych

2013-09-04  |  15:00
Biuro prasowe

Do szerszego wykorzystywania możliwości kart płatniczych zachęca Grzegorz Lange z Mera-Serwis i Mera-Systemy, firm dostarczających biletomaty bezgotówkowe do warszawskich autobusów miejskich.

Według badania Narodowego Banku Polskiego dotyczącego zwyczajów płatniczych Polaków, przytłaczającą większość transakcji płatniczych Polaków stanowią płatności tradycyjne, czyli gotówkowe*. Tylko 16,5 proc. wszystkich transakcji stanowią te przy użyciu karty płatniczej. „Z tego badania wynika, że wielu ludzi w Polsce ma wciąż ograniczone zaufanie do płatności bezgotówkowych” – mówi Grzegorz Lange z firm Mera-Systemy i Mera-Serwis. „Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zabezpieczenia bankowe wymagane przez unijne i polskie prawo oraz stosowane indywidualnie przez banki sprawiają, że nasz system płatności jest bezpieczny. Dlatego chcemy o tym mówić i zachęcić jak najwięcej ludzi do korzystania z bezgotówkowej formy rozliczeń – dodaje.
Bezpieczne płatności bezgotówkowe
Dla niektórych osób gotówka jest wciąż główną formą rozliczeń, postrzeganą jako bardziej bezpieczna lub prosta i często trudno ich przekonać do łatwiejszych i szybszych płatności bezgotówkowych.  Nie można nie docenić wygody i bezpieczeństwa płatności kartą podczas codziennych zakupów. Stosując kartę nie musimy martwić się o gotówkę i możemy od razu kupić to, co chcemy. W dzisiejszym świecie jest to po prostu wygodniejsze. W wypadku zgubienia lub kradzieży gotówki, raczej jej nie odzyskamy, natomiast jeśli zgłosimy do banku kradzież lub zgubienie karty, bank od razu ją zastrzega i nie ponosimy odpowiedzialności za transakcje, których nie dokonaliśmy. Karty płatnicze mają szereg zabezpieczeń i certyfikatów, nad którymi czuwają organizacje zajmujące się ich wydawaniem i kontrolą – Visa i MasterCard.
Płatności zbliżeniowe
Płatności zbliżeniowe to obecnie najbardziej nowoczesna i wygodna forma płatności. Podczas transakcji nie dochodzi do kontaktu stykowego karty z terminalem płatniczym – nie musimy przeciągać paskiem karty przez terminal ani jej do niego wkładać. Wystarczy jedynie zbliżyć kartę do właściwego miejsca, transakcja dokonuje się w ułamku sekundy. Karty zbliżeniowe zachowują jednocześnie możliwość płatności w terminalach, w internecie oraz wypłaty gotówki z bankomatu. „Największe zalety płatności zbliżeniowych to wysokie bezpieczeństwo związane z zastosowaniem chipu w karcie oraz ich wygoda i szybkość – płatność zajmuje dosłownie kilka sekund” – mówi Grzegorz Lange. „Płatności zbliżeniowe mają najlepsze zastosowanie w transakcjach, w których najwięcej czasu zajmuje sama płatność, tak jak w przypadku zakupu biletu na przejazd komunikacją miejską czy doładowanie niewielką kwotą telefonu pre-paid. Zakup biletu lub doładowania telefonu w biletomacie bezgotówkowym, przy użyciu karty zbliżeniowej, w miejscu o ograniczonej powierzchni, w którym jest zastosowany monitoring – takim jak autobus – jest wyjątkowo bezpieczny” – przekonuje.
Działanie karty zbliżeniowej
Karty działające w technologii zbliżeniowej – PayPass i payWave – posiadają zaawansowany, zminiaturyzowany układ scalony. Transakcja odbywa się poprzez specjalne czytniki zbliżeniowe, będące częścią terminala płatniczego. Wystarczy zbliżyć kartę na odległość kilku milimetrów. Autoryzacja następuje automatycznie, w ułamku sekundy i płatność wysyłana w ramach określonej sieci systemu płatniczego (Visa lub MasterCard).
System płatności kartą bez konieczności użycia kodu PIN od około dwóch lat robi w Polsce zawrotną karierę. W I kwartale 2013 roku Polacy korzystali z 33,6 mln kart płatniczych, z czego 16,3 mln kart (czyli ponad 48 proc.) było z funkcją zbliżenia*. Warto wiedzieć, że w przypadku płatności kartą z PayPass i payWave nie musimy używać kodu PIN, jeśli kwota jest do 50 PLN. „Ponieważ w przypadku kart bezdotykowych istnieje ryzyko, że obca osoba będzie mogła anonimowo dokonać wielu transakcji poniżej 50 PLN, banki monitorują i kontrolują ilość oraz częstotliwość transakcji, nakładając dodatkowo limit płatności bez potwierdzenia kodem PIN. Jeśli takich transakcji jest zbyt dużo, możliwość płatności bez potwierdzenia kodem zostaje zablokowana do momentu użycia kodu PIN” – mówi Grzegorz Lange.
Bezpieczne i wygodne płatności w autobusie
Zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy korzystaniu z biletomatów bezgotówkowych, które funkcjonują już w 740 warszawskich autobusach, są takie same, jak przy korzystaniu z bankomatu czy dowolnego terminalu płatniczego. „Warto podkreślić, że zakup biletu lub naładowanie karty miejskiej w biletomacie bezgotówkowym jest bezpieczne, szybkie i proste. Ponieważ świat wciąż przyspiesza, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, poszukujemy rozwiązań, które ułatwią nam życie. Dlatego błyskawiczne i bezpieczne transakcje bezgotówkowe, których możemy dokonywać w trakcie codziennej czynności, takiej jak podróż autobusem, mają dużą przyszłość” – podkreśla Grzegorz Lange.

*  Zwyczaje płatnicze Polaków, Narodowy Bank Polski, Departament Systemu Płatniczego, maj 2013

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Stare domy pożerają pieniądze seniorów Biuro prasowe
2021-12-07 | 19:00

Stare domy pożerają pieniądze seniorów

National Reverse Mortgage Lenders Association (NRMLA), czyli największa amerykańska organizacja zrzeszająca podmioty oferujące produkty hipoteki odwróconej na tamtejszym rynku
Finanse Święta 2021 bez fajerwerków. Zwłaszcza dla seniorów
2021-12-07 | 18:00

Święta 2021 bez fajerwerków. Zwłaszcza dla seniorów

Z najnowszego Barometru Providenta wynika, że tegoroczne święta będą raczej skromne. Przeciętna polska rodzina wyda na nie średnio 952 zł.[1] To o 200 zł więcej niż w ubiegłym roku,
Finanse W 2022 czeka nas rekordowa waloryzacja emerytur ale też rent dożywotnich
2021-12-02 | 19:00

W 2022 czeka nas rekordowa waloryzacja emerytur ale też rent dożywotnich

W 2022 roku inflacja wywinduje emerytury. Wszystko przez wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, który będzie znacznie wyższy niż przewidywano. Zgodnie z wrześniowymi założeniami

Więcej ważnych informacji

Farmacja

W czasie pandemii spadła akceptacja dla szczepień przeciwko innym chorobom niż COVID-19. Liczba dzieci niezaszczepionych przeciw odrze wzrosła najmocniej od 20 lat

W Polsce liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 sięga już prawie 31 mln, przy czym liczba osób zaszczepionych w pełni wynosi prawie 20,3 mln. Średnio co trzeci Polak w wieku od 18 do 65 lat przyznaje, że nie zamierza się zaszczepić, a większości z nich nic nie skłoni do zmiany zdania. Niechęć do szczepień przeciw COVID-19 przełożyła się także na inne szczepionki. WHO wskazuje, że na całym świecie odnotowano największy od dwóch dekad wzrost liczby dzieci niezaszczepionych przeciwko odrze. Eksperci podkreślają, że potrzebna jest edukacja, by ponownie przywrócić zaufanie do szczepień, które przecież pomogły opanować dziesiątki chorób zakaźnych i coraz częściej wykorzystywane są także w profilaktyce nowotworowej. 

Bankowość

Omicron napędza niepewność na rynkach finansowych. Europejskie indeksy są bardziej narażone na jej skutki [DEPESZA]

– Sytuacja na rynkach finansowych przypomina w tej chwili przejażdżkę kolejką górską, co jest głównie efektem pojawienia się nowej mutacji koronawirusa (Omicron) – mówi Michał Milewski, zarządzający funduszami w Generali Investments TFI. Ta wysoka zmienność na rynkach będzie się utrzymywać, dopóki związany z nowym wariantem szum informacyjny będzie nakręcał strach inwestorów. Na wahania notowań bardziej narażone są indeksy europejskie. W USA więcej jest spółek nowej ekonomii, które są odporniejsze na ewentualne lockdowny w gospodarce. Amerykańscy inwestorzy czekają teraz na zaplanowane na połowę grudnia posiedzenie Fed.

Transport

Blisko 10 mln euro trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich. W styczniu rusza nowy nabór do konkursu dla małych i średnich firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w okresie luty–marzec 2022 roku planuje przeprowadzić nabór do konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. O dofinansowanie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w wysokości do 2 mln euro będą mogły się starać mikro-, małe i średnie firmy. – Chodzi o przedsiębiorców działających nad morzem, na jeziorach, rzekach, ale nie rybaków. Mamy na myśli działalność związaną z turystyką, oczyszczaniem wód, dbaniem o ochronę środowiska w obszarze wodnym – wymienia Monika Karwat-Bury z PARP. Do  rozdysponowania będzie ok. 10 mln euro.

Konsument

Codziennie w Polsce używa się 3 mln plastikowych słomek. Robione ze słomy mogą być dla nich ekologiczną alternatywą

Idea zero waste oraz unijny zakaz wprowadzania m.in. jednorazowych, plastikowych rurek do napojów do obrotu skłoniły rynek do szukania alternatyw. Jedną z propozycji oferuje przedsiębiorstwo społeczne z Siemianowic Śląskich Eco Value, które wytwarza rurki ze słomy żytniej. Biosłomki są bardziej wytrzymałe niż te z papieru. Firma miesięcznie wytwarza ich ok. 1,7 mln sztuk, łącząc produkcję proekologiczną z misją społeczną. Zatrudnia bowiem przy produkcji osoby z niepełnosprawnościami.