Komunikaty PR

FZ KPT - 4 rok działania i 19 spółek w portfelu

2014-04-10  |  13:13
Biuro prasowe

Od 2011 roku Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego zainwestował w 19 spółek, spośród których te najbardziej dojrzałe potwierdziły swoją atrakcyjność dla inwestorów typu venture capital, uzyskując kolejną rundę finansowania. Oferując wsparcie kapitałowe i merytoryczne Fundusz wspomaga rozwój innowacyjnych przedsięwzięć, szczególnie tych z regionu Małopolski.

Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego od czterech lat realizuje projekt „Inkubowanie nowych innowacyjnych spółek w Krakowskim Parku Technologicznym”. FZ KPT w okresie swojego funkcjonowania w obszarze seed capital wypracował unikalny know-how w zakresie oceny potencjału rynkowego i ryzyka projektów, konstrukcji umów inwestycyjnych oraz organizowania struktur transakcji uwzględniających kolejne rundy finansowania z udziałem kapitałów venture oraz aniołów biznesu, a także monitorowania i wspierania realizacji pomysłów biznesowych na wstępnym etapie rozwoju. Przez ostatnie cztery lata do drzwi FZ KPT pukali pomysłodawcy chcący wejść na ścieżkę biznesu ze swoimi projektami. Dla Funduszu nie lada wyzwaniem było więc z ogromu zgłoszeń wyselekcjonowanie i zweryfikowanie tych rokujących, a także ocena ich szans rynkowych.

Przez te kilka lat funkcjonowania Funduszu mieliśmy okazje spotkać bardzo ciekawych ludzi, z wielką energią i zaangażowaniem budujących swoje projekty. Możliwość współpracy z nimi to również dla nas niezwykłe biznesowe doświadczenie. Tym bardziej, że to właśnie zespół jest jednym z najważniejszych czynników determinujących decyzję o inwestycji. Ale cztery lata pracy zespołu FZ KPT to przede wszystkim nasz wkład w rozwój ekosystemu wdrażania innowacji w Polsce. Kolejne ze spółek, które pomagaliśmy budować znajdują swoje miejsce na rynku i wspierają ludzi w różnych sferach codziennej, życiowej aktywności. I to właśnie możliwość codziennego obcowania z innowacjami oraz innowacyjnymi umysłami ich twórców, a także funkcjonalność, przydatność oraz ogromne szanse na dalszy rozwój naszych spółek są dla nas największym sukcesem - mówi Marcin Bielówka, Prezes Zarządu FZ KPT.

Obecnie, na etapie domykania portfela do Funduszu wciąż można zgłaszać projekty. Dla przypomnienia FZ KPT celuje w szczególności w pomysły technologiczne, inżynierskie.

- Dużo mówi się o problemach z pozyskaniem finansowania rozwoju przez młode spółki, czy projekty będące dopiero na etapie pomysłu. To nie do końca tak. Duża część projektów jest odrzucanych, bo sam dobry pomysł to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że to jest biznes. Żeby inwestor powierzył nam swój kapitał musimy go przekonać, że warto. Jak? Pokazując, że podchodzimy do projektu poważnie. Że jesteśmy zorganizowani, że wybrany lider to nie tylko człowiek mocno zaangażowany, ale również potrafiący udźwignąć ciężar zarządzania projektem i zespołem. Zbadajmy konkurencję. Porozmawiajmy o naszym pomyśle ze znajomymi, ale też przypadkowymi osobami z grupy docelowej. Jeśli mamy pomysł na projekt dla biur rachunkowych możemy porozmawiać z kilkoma księgowymi, doradcami podatkowymi. Zapytajmy, czy i jak nasz projekt może pomóc im w pracy, co moglibyśmy dodać, poprawić, co w szczególności budzi ich zainteresowanie. Wyciągnijmy wnioski i przedstawmy je. Taki podstawowy desk research, kosztuje nas tylko poświęcenie czasu, a dzięki niemu zdobędziemy dodatkowe dane, cenne zarówno dla rozwoju projektu, jak i inwestora – tłumaczy Marcin Bielówka. - W ramach FZ KPT daliśmy szansę kilkunastu innowacyjnym projektom i wciąż jeszcze jesteśmy otwarci na kolejne wyzwania. Jednak, jeśli możemy coś zasugerować potencjalnym projektodawcom – to poważnie podejdźcie do projektu i jego zgłoszenia. Pokażcie dane, dotychczas zrealizowane działania i ich efekty. Pokażcie, że warto w was zainwestować.

W portfelu FZ KPT jest obecnie 19 spółek o różnych profilach. Projekty, na które warto zwrócić już teraz uwagę to m.in.: platforma komunikacyjna wiem.co wykorzystywana przez coraz liczniejsze samorządy do kontaktu z mieszkańcami, używana przez setki tysięcy użytkowników na całym świecie; VOCABLA - aplikacja wspierająca naukę języków obcych; Posterro, które przenosi słupy z plakatami do smartfonów; Sher.ly dające funkcjonalność chmury przy pełnym zabezpieczeniu prywatności i bezpieczeństwa danych; narzędzie do wspierania terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju i/lub zachowania DrOmnibus; budująca aplikacje łączące marketing on-line z off-line spółka HG Intelligence; spółka KANGUR rozwijająca urządzenia elektroniczne dla przemysłu i rolnictwa; innowacyjne narzędzia edukacyjne WeGirls; Husarion, dzięki któremu każdy będzie mógł zbudować swojego robota!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Ruszyły zapisy na szczepienia w pracy. Skorzystają także cudzoziemcy Biuro prasowe
2021-05-05 | 11:00

Ruszyły zapisy na szczepienia w pracy. Skorzystają także cudzoziemcy

Ruszyły zapisy na szczepienia w pracy. Skorzystają także cudzoziemcy 4 maja rozpoczęły się zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy. Jest to możliwe tylko w tych miejscach, gdzie
Firma Bizin.pl i Kaczmarski Inkasso odzyskują należności dla przedsiębiorców
2021-05-05 | 08:00

Bizin.pl i Kaczmarski Inkasso odzyskują należności dla przedsiębiorców

Firmy z sektora MŚP mogą czekać średnio miesiąc na zapłatę od swoich kontrahentów, zanim zaczną tracić płynność finansową. Ale aż 17 proc. z nich traci grunt pod nogami już
Firma BRAK ZDJĘCIA
2021-05-05 | 01:00

Firmom brakuje kapitału, żeby odbić się po pandemii

Na początku tego roku banki udzieliły mikrofirmom o 637 mln zł kredytów mniej niż w tym samym okresie przed rokiem. Posucha trwa już od wielu miesięcy - w 2020 r. mikroprzedsiębiorcom udzielono najmniej kredytów od

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niemal połowa firm hazardowych na rynku online działa nielegalnie. Głównym powodem są wysokie podatki i restrykcyjne przepisy [DEPESZA]

– Restrykcyjne zapisy polskiej ustawy o grach hazardowych zwiększają atrakcyjność oferty nielegalnych operatorów – podkreśla Katarzyna Mikołajczyk, prezes Stowarzyszenia Graj Legalnie. Z raportu EY wynika, że w Polsce średnia efektywna stawka opodatkowania w latach 2010–2019 wynosiła ok. 33 proc. przychodów, a w ubiegłym roku było to blisko 40 proc. To zniechęca operatorów zagranicznych do wchodzenia oficjalnie na polski rynek i starania się o krajową licencję. Część z nich decyduje się na działalność w szarej strefie, która stanowi niemal połowę rynku hazardu online. 

Finanse

Praca zdalna znacząco zwiększyła sprzedaż sprzętu komputerowego. Firmy najczęściej wybierały nowe laptopy

Po ponad roku od wybuchu pandemii COVID-19 blisko jedna trzecia Polaków nadal pracuje zdalnie. Koronawirus wymusił jednak nie tylko przeniesienie pracowników do domu, lecz także konieczność wyposażenia ich w sprzęt i narzędzia do pracy w cyfrowym środowisku. Jak wynika z badania NielsenIQ przeprowadzonego na zlecenie Dell Technologies Polska, co druga firma współpracująca z producentem musiała kupić w tym okresie dodatkowy sprzęt. Prawie 9 na 10 przedsiębiorstw podczas ostatnich zakupów postawiło na nowe laptopy, a sprzedaż tych urządzeń rok do roku wzrosła o 70 proc. W nadchodzących miesiącach ten trend się utrzyma, polskie firmy zamierzają się skupić na dalszym upowszechnianiu pracy zdalnej i migracji swoich pracowników z komputerów stacjonarnych na laptopy.

Regionalne - Śląskie

Gminy górnicze także chcą rozmów z rządem o transformacji Śląska. Jedną z głównych kwestii jest zagospodarowanie terenów po kopalniach

Przedstawiciele gmin górniczych oraz branży okołogórniczej chcą w rozmowach prowadzonych z rządem zwrócić uwagę na takie kwestie jak zagospodarowanie terenów pogórniczych, wsparcie dla samorządów, które utracą część dochodów podatkowych, tworzenie nowych miejsc pracy oraz przebranżawianie firm z sektora górniczego. – Trzeba stworzyć tym przedsiębiorstwom warunki prawne i finansowe do zmiany profilu i uruchomienia działalności w sektorze np. czystej energii, który będzie wspierany finansowo przez Unię Europejską – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Jak podkreśla, transformacja górnictwa będzie ogromnym przedsięwzięciem dla całego regionu i nie można przy tym zapominać o kwestiach społecznych.

Farmacja

„Superbiałko” laktoferyna ma właściwości przeciwwirusowe. Jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży

Regulowanie aktywności układu odpornościowego, działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz przeciwpasożytnicze, wsparcie metabolizmu żelaza czy też działanie prebiotyczne, sprzyjające rozwojowi właściwej flory jelitowej – to tylko część długiej listy funkcji, jaką spełnia w organizmie laktoferyna. Z przeprowadzonych dotychczasowych badań in vitro wynika, że ma ona działanie przeciwwirusowe względem SARS-CoV, czyli koronawirusa podobnego do SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Lekarze podkreślają, że laktoferyna i jej suplementacja jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko anemii i porodu przedwczesnego, przez co wpływa na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka.