Komunikaty PR

Wyzwania oświetlenia hali projektowo-produkcyjnej

2018-09-20  |  12:55
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
More&More Marketing

ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 5/13
52-204 Wrocław
wojciech|getmorepr.pl| |wojciech|getmorepr.pl
+48571246669
www.moreandmore.pl

Co do zasady, hale produkcyjne i stanowiska robocze w biurach cechują się odmiennymi wytycznymi względem oświetlenia. Zdarza się jednak, że specyfika linii wymaga modyfikowania ustawień maszyn lub komputerowego projektowania elementów. Gdy prowadzone są na niej precyzyjne prace, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Przeanalizowaliśmy, jakich rozwiązań użyć, by w hali tego rodzaju można było komfortowo korzystać z monitorów.

Zgodnie z normami, wspomagane komputerowo stanowiska projektowania w biurach wymagają natężenia oświetlenia na poziomie 500 lx, współczynnika odzwierciedlenia barw co najmniej 80; równomierności wynoszącej 0,6 oraz ujednoliconego wskaźnika olśnienia nieprzekraczającego 19. Ze względu na uzależnienie ich od stopnia precyzji wykonywanych w obiekcie zadań wzrokowych, wytyczne dla hal przemysłowych są silnie zróżnicowane. W przypadku prac wymagających wysokiej dokładności, konieczne może być zapewnienie natężenia na poziomie przekraczającym nawet 1000 lx. Jednak im większy strumień świetlny oprawy, tym większe ryzyko występowania przykrego efektu olśnienia, doskwierającego szczególnie, gdy w pomieszczeniu znajdują się pionowe, refleksyjne powierzchnie – takie jak ekrany komputerów. Z wyzwaniem tego rodzaju trzeba było sobie poradzić, projektując system oświetlenia dla firmy Seitec, produkującej i testującej płytki drukowane do rozmaitych rozwiązań elektrotechnicznych.

Charakterystyka obiektu i zastosowane rozwiązania

Seitec to obecny na niemieckim rynku od przeszło 20 lat producent układów elektrotechnicznych działający w sektorze B2B, oferujący także usługi z zakresu laboratoryjnych pomiarów układów oraz optymalizacji ich funkcjonowania. Odbiorcami są przede wszystkim podmioty branży automatyzacyjnej i oświetleniowej. – Zgodnie z nomenklaturą używaną w polskiej normie „PN-EN 12464-1:2012, Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy, Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach”, charakter zadań realizowanych w hali produkcyjnej Seitec należałoby opisać jako montaż precyzyjny w przemyśle elektrotechnicznym. Stanowiska tego rodzaju wymagają natężenia na poziomie 1000 lx , Ra ≥ 80, UGR ≤ 19 – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Choć mieszczące się w tym samym pomieszczeniu „Stanowiska projektowania wspomagane komputerowo” w normach opisano tylko w kontekście biur, w przypadku wielu parametrów wymagania są podobne - 500 lx, Ra ≥ 80, UGR ≤ 19. Różnią się tylko pod względem zalecanego natężenia światła. Wzięcie pod uwagę tego czynnika jest jednak kluczowe przy doborze rozwiązań umożliwiających ograniczenie wartości ujednoliconego wskaźnika olśnienia. W przypadku pomieszczeń takich jak to, zazwyczaj stosuje się regularnie rozlokowane linie świetlne z modułem optycznym B19. Zapewnia on odpowiedni rozsył światła oraz ograniczoną luminancję, gwarantującą zgodność z wymaganiami dla stanowisk pracy z monitorami. Co więcej, oprawy tego rodzaju działają ze skutecznością sięgającą 150 lm/W – referuje ekspert TRILUX Polska. Wydajność mogła być jednym z istotnych czynników, którymi kierowano się wybierając rozwiązania oświetleniowe. Jak na podstronie dotyczącej zarządzania jakością podkreśla Seitec, efektywność energetyczna stanowi jedno z głównych kryteriów selekcji stosowanych w firmie urządzeń. W budynku wdrożono systemy odzyskiwanie ciepła, stosuje się podlegające recyklingowi opakowania, a nowoczesne oprawy wysokiej jakości wykorzystano nie tylko w newralgicznej strefie produkcyjnej, ale także w przestrzeniach wspólnych oraz na placach manewrowych i wzdłuż alejek dojazdowych. – Wyposażając pomieszczenia socjalne i ciągi komunikacyjne, sięgnięto po oprawy Polaron IQ LED - rozwiązanie oświetleniowe, które ze względu na sprawne łączenie estetyki i funkcjonalności nagrodzono w 2015 nagrodami takimi jak German Design Award i prestiżowa IF Design Award. Obudowa w formie pierścieni emituje jednocześnie światło bezpośrednie i pośrednie, gwarantując jednorodne oświetlenie bez efektu olśnienia – mówi Maciej Gronert. – By zapewnić komfort wizualny także w zadaniach wykonywanych na zewnątrz budynku - przy zachowaniu wysokiej efektywności energetycznej rozwiązań - zastosowano diodowe oprawy oświetleniowe na masztach, serii osiągającej skuteczność na poziomie sięgającym 128 lm/W – konkluduje projektant oświetlenia TRILUX Polska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience Biuro prasowe
2020-11-23 | 10:02

Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience

Urządzając łazienkę, szczególnie w okresie jesiennym, szukamy przepisu na wnętrze, które już od progu zaprasza do środka i epatuje przytulnym ciepłem. Na szczęście
Infrastruktura Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju
2020-11-12 | 10:00

Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju

Emitel otrzymał 5 gwiazdek w globalnym badaniu zaangażowania społecznego i zrównoważonego rozwoju GRESB 2020. GRESB jest międzynarodową organizacją non-profit, która
Infrastruktura Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej
2020-11-07 | 20:00

Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej

DPD Polska oddała do użytku sortownię regionalną w Rudzie Śląskiej. Obiekt docelowo będzie obsługiwał do 300 tys. paczek na dobę, optymalizując procesy obsługi przesyłek z

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Konsument

Na Śląsku stawiają na innowacje społeczne i zielone technologie. Duże inwestycje klimatyczne czekają wszystkie polskie miasta

W najbliższych kilkunastu latach polskie miasta czekają duże inwestycje związane z potrzebą dostosowywania do europejskiej polityki klimatycznej i z przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Środki potrzebne są przede wszystkim na nowe technologie, poprawiające jakość życia w długoletniej perspektywie. Sytuację skomplikowała jednak pandemia, w wyniku której samorządy tracą miliony złotych m.in. przez koszty walki z wirusem i mniejsze wpływy z podatków. W trudnych czasach potrzebne jest innowacyjne podejście do zarządzania, zwłaszcza w miastach, których gospodarka opiera się na kopalniach. W ramach projektu Rybnik360 śląskie miasto do 2035 roku chce zastąpić wygaszane stopniowo górnictwo, opierając się m.in. na zielonych technologiach i odnawialnych źródłach energii.

 

Finanse

Tarcza branżowa trafi pod obrady Senatu. Możliwe rozszerzenie listy sektorów uprawnionych do pomocy

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 28 listopada ponownie zaczną działać sklepy i usługi w galeriach handlowych, choć w bardziej rygorystycznym reżimie sanitarnym. Na większe luzowanie obostrzeń na razie nie pozwala wciąż wysoka liczba zakażeń i zgonów. Firmy z określonych branż, które pozostają zamknięte, będą mogły liczyć na pomoc z tarczy branżowej, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Problem w tym, że lista PKD jest niewystarczająca i z tym najczęściej przedsiębiorcy zgłaszają się dziś do Rzecznika MŚP. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że na etapie prac Senatu wsparcie to może zostać rozszerzone na innych beneficjentów.

Farmacja

Pacjenci z ciężkimi chorobami jelit muszą przerywać terapię po 1-2 latach ze względów administracyjnych. Lekarze apelują o zmiany

Na nieswoiste zapalenia jelit choruje około 50 tys. Polaków, głównie młodych osób przed 35. rokiem życia. Pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby potrzebują terapii biologicznej, która w Polsce jest dostępna w ramach programów lekowych. Te ze względów administracyjnych są jednak ograniczone czasowo do 1–2 lat. Po tym okresie pacjenci nie mogą już kontynuować leczenia, a do programu lekowego mogą zostać włączeni ponownie dopiero, kiedy nastąpi nawrót choroby i ciężkie nasilenie jej objawów. Lekarze apelują o zmianę tych kryteriów. – Przerywanie terapii, które może doprowadzić do utraty jej skuteczności, powinno być uznane za błąd. To ryzykowne dla pacjentów – podkreśla prof. Jarosław Reguła, krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii.

 
 

Problemy społeczne

Pandemia zwiększyła zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Klienci częściej szukają ochrony na wypadek nagłego zachorowania i pobytu w szpitalu

W ostatnich miesiącach widać większe zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Po wiosennym spowolnieniu spowodowanym lockdownem w III kwartale wzrósł popyt na ubezpieczenia, mimo wakacji, które zazwyczaj są spokojniejszym okresem w sprzedaży. W Unilinku od stycznia do września dynamika sprzedaży wzrosła o 120 proc. r/r, a w samym wrześniu – o 136 proc. To nie tylko efekt wzrostu świadomości ubezpieczeniowej, ale też przesunięcia w czasie decyzji o zakupie polisy.