Komunikaty PR

CoderDojo – wiedzą, jak zafascynować dzieci programowaniem

2019-10-10  |  09:45
Biuro prasowe
Do pobrania CoderDojo ( 0.04 MB )

Tworzenie stron internetowych, projektowanie 3D, programowanie w kilku językach brzmi jak zadania dla profesjonalistów? Niekoniecznie! Wszystkiego uczą się nawet kilkuletnie dzieci podczas warsztatów kodowania organizowanych przez Fundację CoderDojo Polska. Teraz podopieczni fundacji mają okazję pokazać swoją pasję całemu światu – biorą udział w wielkim, europejskim święcie kodowania, które trwa do 20 października.

Wyjątkowa działalność Fundacji CoderDojo

Inicjatywa CoderDojo pochodzi z Irlandii, a w Polsce jest obecna już od sześciu lat. Fundacja CoderDojo, poprzez organizację bezpłatnych warsztatów kodowania, kształci dzieci, młodzież i dorosłych w dziedzinie programowania oraz kompetencji służących do kreatywnego wykorzystywania nowych technologii na co dzień. Całej społeczności zależy na tym, aby nauczyć młodych ludzi nieszablonowego myślenia i współpracy. CoderDojo odkrywa w najmłodszych dzieciach potencjał wspólnie z ich rodzicami, ponieważ, jak podkreśla Joanna Pawlak, prezes Fundacji – nikt nie zna swoich dzieci tak dobrze, jak ich rodzice.

– Warsztaty programowania to doskonała okazja dla dzieci, żeby pokazać rodzicom swoje pasje, a dla rodziców żeby spędzić czas ze swoimi pociechami i zobaczyć, co je interesuje. Dorośli mogą zachęcać też dzieci do realizacji ich pomysłów i wskazywać kierunek działań – dodaje Joanna Pawlak.

Uczą poprzez zabawę

Obecnie w Polsce działa 19 Dojo, czyli lokalnych grup programistycznych, a na każde z nich uczęszcza średnio 25 dzieci oraz 3 mentorów. To daje tygodniowo około 450 dzieci i 70 mentorów na zajęciach. W związku z tym, że programowanie cieszy się ogromną popularnością i chętnych na warsztaty nie brakuje, Fundacja CoderDojo cały czas poszukuje mentorów, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą. Co ważnie – wcale nie muszą być to osoby wyspecjalizowane w programowaniu. 

Nasi mentorzy to osoby, które interesują się nowymi technologiami, programowaniem oraz chcą podzielić się swoją pasją z dziećmi. Pozytywne nastawienie to już połowa sukcesu! Mentorzy podkreślają, że nauka kodowania najmłodszych daje ogromną satysfakcję, uczy cierpliwości i pokazuje, że czasem nie ma nic piękniejszego niż ten błysk w oku, w momencie rozwiązania zadania. Dlatego warto dać sobie szansę na tworzenie czegoś wyjątkowego – dodaje Joanna Pawlak.

Europejski Tydzień Kodowania, czyli wielkie święto programistów 

Działalność Fundacji CoderDojo „od środka” można podpatrzeć na tegorocznym CodeWeek, który trwa do 20 października. Pomimo, że nazwa na to nie wskazuje – Tydzień Kodowania trwa 14 dni, które należą do miłośników programowania mających wspólny cel – promocję kodowania i rozwój umiejętności technologicznych. Co ciekawe, Polska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o liczbę organizowanych wydarzeń – sama Fundacja jest inicjatorem prawie 50 z nich! Warto dodać, że w trakcie CodeWeeku jest w czym wybierać – interesujące zajęcia znajdą tu dla siebie zarówno pasjonaci Scratcha, Javy, jak i robotyki czy grafiki komputerowej. A dla najmłodszych zaplanowano coś naprawdę wyjątkowego…

SuperDojo

Raz w roku, właśnie podczas CodeWeek, wszyscy uczestnicy zajęć i mentorzy z całej Polski gromadzą się w jednym miejscu, aby wspólnie programować. Ich spotkanie – SuperDojo, to największe podsumowanie CodeWeeku w kraju, organizowane przez Fundację CoderDojo we współpracy z T-Mobile Polska. Aby tradycji stało się zadość, w tym roku  19 października ponad 350 osób spotka się w warszawskiej siedzibie operatora, żeby wspólnie kodować. 

- Jako firma technologiczna chcemy promować zamiłowanie do programowania i rozwijania swoich pasji w zakresie nowych technologii. Cieszymy się, że po raz kolejny będziemy gościć tak duże grono dzieci, rodziców i mentorów, a nasza siedziba stanie się swoistym centrum kodowania. SuperDojo pokazuje, jaki potencjał drzemie w tych młodych ludziach i to, że chcą oni ciągle zgłębiać ten temat – mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej w T-Mobile Polska. – Jednym z filarów naszej strategii odpowiedzialnego biznesu jest digital responsibility, dlatego z przyjemnością współpracujemy z CoderDojo, aby wspólnie edukować i promować ideę programowania wśród najmłodszych, bo to przecież oni w przyszłości będą tworzyć nasze technologie.

CodeWeek trwa do 20 października, więc jest jeszcze czas, żeby zostać częścią wielkiego europejskiego wydarzenia. Wszystkie aktywności dostępne są tutaj: https://codeweek.eu/, a więcej informacji o programowaniu dla najmłodszych można znaleźć na stronie Fundacji CoderDojo: https://coderdojo.org.pl/.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Premiera prologu do gry Car Trader Simulator już 16 czerwca! Biuro prasowe
2020-06-04 | 15:15

Premiera prologu do gry Car Trader Simulator już 16 czerwca!

Studio Live Motion Games – specjalizujące się w grach symulacyjnych – wyznaczyło datę premiery prologu do nowego tytułu ze swojego portfolio produkcyjnego Car Trader Simulator.
IT i technologie Badanie Citrix: COVID-19 przyspieszył przejście na model pracy zdalnej
2020-06-04 | 14:00

Badanie Citrix: COVID-19 przyspieszył przejście na model pracy zdalnej

Blisko trzy czwarte (72%) managerów IT sądzi, że szybkie przejście na model pracy w domu przyspieszyło cyfrową transformację w ich organizacji, wynika z nowego badania
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2020-06-04 | 12:00

Firma SER Group wyróżniona mianem „Reprezentatywnego Dostawcy”

SER Group, czołowy dostawca systemów ECM oraz platform usług dotyczących treści został wyróżniony w raporcie „Gartner Market Guide for Content Collaboration Tools 2020”* za swój produkt Doxis4®

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ruch w restauracjach coraz większy. Część lokali wprowadziła dodatkowe standardy bezpieczeństwa i higieny

Lokale gastronomiczne od ponad dwóch tygodni mogą obsługiwać klientów w nowym reżimie sanitarnym. Branża wdrożyła wszystkie standardy i procedury, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo gości. Część restauracji opracowała własne procedury, bardziej restrykcyjne niż wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ruch w lokalach powoli się zwiększa – po niemal całkowitym zastoju część podmiotów notuje już sprzedaż na poziomie przekraczającym 40 proc. w stosunku do tej sprzed pandemii. 

Transport

Zanieczyszczenie powietrza wraca do poziomów sprzed pandemii. Producenci aut wprowadzają filtry chroniące przed smogiem

Wraz ze stopniowym odmrażaniem gospodarki rośnie liczba aut na ulicach i chociaż transport nie jest jedynym winnym smogu, to zanieczyszczenie powietrza w największych miastach wraca do stanu sprzed pandemii. Producenci aut wprowadzają więc nowe filtry kabinowe, które zatrzymają nawet najmniejsze, a zarazem najbardziej szkodliwe cząsteczki. To o tyle istotne, że stężenie zanieczyszczeń w kabinach, choć mniejsze niż na zewnątrz, nadal jest zbyt duże. W powietrzu zasysanym do wnętrza auta znajdują się między innymi cząstki PM2,5 – tak małe, że mogą przenikać z płuc do krwi. 

 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

W Polsce coraz mniej lekarzy. Farmaceuci mogliby uzupełnić lukę w systemie ochrony zdrowia

W Polsce na 87,5 tys. lekarzy przypada 60 tys. magistrów i techników farmacji. – Ograniczenie roli farmaceutów do sprzedaży leków to błąd systemowy – podkreśla dr hab. n. med. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Potencjał tej grupy zawodowej jest dużo większy. Mogłaby ona odgrywać kluczową rolę w profilaktyce i edukacji zdrowotnej, co pozwoliłoby odciążyć lekarzy. Ostatnie miesiące pandemii koronawirusa pokazały, że farmaceuci są bardzo istotnym ogniwem systemu ochrony zdrowia. Dlatego też środowisko wyczekuje ustawy, która ureguluje pracę farmaceuty i rozszerzy jego uprawnienia.

Problemy społeczne

Dzieci i dorośli z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) skutecznie leczeni w Polsce. Brakuje tylko badań przesiewowych

Postępujące osłabienie i wiotczenie mięśni, które prowadzi do utraty oddechu i śmierci – to objawy SMA, czyli rdzeniowego zaniku mięśni. Z tą poważną chorobą genetyczną rodzi się około 50 dzieci rocznie. Obecnie w Polsce choruje na nią ok. 900 pacjentów w różnym wieku. Od półtora roku w naszym kraju refundowany jest innowacyjny, pierwszy na świecie lek, który pozwala uchronić chorych przed przedwczesną śmiercią i niepełnosprawnością. Wyniki ostatnich badań obserwacyjnych niemieckich lekarzy przeprowadzone wśród dorosłych pacjentów potwierdziły jego skuteczność. Lekarze podkreślają jednak, że aby terapia przyniosła jak najlepsze rezultaty, musi zostać wdrożona jak najwcześniej.