Komunikaty PR

Niebezpieczny smog – jak minimalizować ryzyko i dbać o zdrowie najbliższych

2019-12-23  |  11:20
Biuro prasowe

Zjawisko smogu jest powszechnie znane, ale jego skutki są o wiele bardziej dalekosiężne niż niekiedy mamy świadomość. Organizacje Zdrowia stale alarmują o zanieczyszczeniach powietrza, które w znacznym stopniu oddziałują na nasze zdrowie. Duży wpływ na zły stan powietrza ma także bagatelizowanie wpływu pojedynczych źródeł ogrzewania. Ważne jest zatem nie tylko odpowiednie edukowanie społeczeństwa w tym temacie, ale również zadbanie o odpowiednie, czyli zdrowe powietrze w naszych domach. Sposobem na smog w prywatnej przestrzeni mogą być urządzenia, zapewniające nie tylko czyste powietrze, ale też komfort i dobre samopoczucie.

Co to jest smog i dlaczego o nim mowa?

Postęp cywilizacji, związany jest z rozwojem, ale także groźnymi efektami ubocznymi. Jednym z nich jest smog, czyli tzw. sztuczna mgła, utworzona w sposób nienaturalny jako skutek działalności człowieka oraz niesprzyjających zjawisk przyrody, np. znacznego zamglenia czy bezwietrznej pogody. Z tym zjawiskiem mamy do czynienia zwłaszcza w okresie zimowym. Niebezpieczny dym wydobywający się z kominów, palenie szkodliwymi paliwami kopalnymi, jak węgiel, który wciąż jest głównym elementem grzewczego łańcucha, spaliny z rur wydechowych i wiele innych. Te substancje dostają się nie tylko do atmosfery, ale też do naszego organizmu i oddziałują na nasze zdrowie. Wyróżniamy dwa standardowe rodzaje smogu: londyński oraz typu Los Angeles, czyli fotochemiczny. Różnią się one przede wszystkim warunkami występowania, miejscem, czasem i składem chemicznym. W Polsce mamy do czynienia ze smogiem typu londyńskiego. Problem ten dotyka szczególnie dużych miast, jak Warszawa, Katowice, Kraków czy Wrocław.  

Smog i wpływ na naszą kondycję psychofizyczną

Stężenie substancji zanieczyszczających powietrze nie jest zawsze takie samo. Zmienia się zarówno ze względu na dominujące źródła emisji (gospodarstwa domowe i transport), jak i w skali doby, tygodnia, miesiąca i roku, co uwarunkowane jest w dużej mierze naszymi codziennymi aktywnościami. Narażeni na szkodliwe działanie smogu jesteśmy wszyscy, niezależnie od wieku. Zanieczyszczenia powietrza wpływają na cały nasz organizm, w tym na zdrowie, skórę, włosy, a dodatkowo pogarszają jakość snu. Typowy smog możemy nie tylko obserwować gołym okiem, ale także go wyczuć. Pojawia się więc pytanie, co robić, by chronić siebie i bliskich? Ważne jest minimalizowanie ryzyka wdychania groźnych pyłów PM 2,5 i PM 10 w domu, biurze bądź otoczeniu, w którym funkcjonujemy stosując urządzenia oczyszczające powietrze wewnętrzne, czyli oczyszczaczy powietrza. Pure A9 od szwedzkiej marki Electrolux w prosty sposób zadba o to, by o każdej porze zapewnić jego użytkownikom czyste powietrze i tym samym wniesie nieocenioną wartość dla lepszego samopoczucia. Ponadto, produkt rekomendowany jest przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Zapewnia doskonałą zdolność oczyszczania przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu. Sprawdź sam jak sobie radzi! 

Smog w domowym zaciszu

Walka ze smogiem to temat wciąż aktualny. Niestety szkodliwe substancje zawarte w smogu nie są jedynie zagrożeniem, które czeka na nas po wyjściu z domu. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ systemy wentylacyjne, które stosujemy w budownictwie mieszkaniowym nie są dostateczną barierą dla zanieczyszczeń powietrza, szczególnie w okresach występowania wysokiego stężenia niebezpiecznych substancji na zewnątrz. Kolejnym czynnikiem zanieczyszczeń naszych pomieszczeń są obecne w domach źródła emisji, jak np. kominki czy piece. Jak zatem walczyć ze smogiem w przestrzeni domowej? Przed przystąpieniem do wietrzenia pomieszczeń, warto wcześniej sprawdzić czy nie zostały przekroczone bezpieczne normy. Najprościej zrobić to za pomocą popularnych serwisów z mapami przedstawiającymi stężenie określonych substancji lub odpowiednich dedykowanych aplikacji. Jeśli wiemy, że normy zostały przekroczone, zrezygnujmy z otwierania okien i zaczekajmy na ustabilizowanie sytuacji na zewnątrz. Najskuteczniej jednak ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem poradzi sobie oczyszczacz powietrza Pure A9, który w prosty i szybki sposób zapewni lepszy oddech i odpowiedni klimat we wnętrzu dla Ciebie i Twoich bliskich. Urządzenie w procesie filtracji pochłania zanieczyszczenia, kurz, szkodliwe dla zdrowia pyłki PM 2.5 i PM10 oraz nieprzyjemne zapachy. Posiada System AirSurround, który wywołując spiralny ruch powietrza, dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc w pomieszczeniach i utrzymuje naturalną cyrkulację powietrza, odpowiednią dla zdrowia domowników i nie tylko. Urządzenie płynnie reaguje na wszelkie zmiany w jakości powietrza, a przy pomocy filtrów można dostosować go do szczególnych, indywidualnych potrzeb. Marka Electrolux zadbała także o dedykowaną dla urządzenia, mobilną aplikację, która zapewnia stały monitoring jakości powietrza z każdego miejsca w domu i poza nim. Wszystko to, by zapewnić w domu optymalną jakość filtracji i skutecznie walczyć ze szkodliwym działaniem smogu, gdziekolwiek jesteś i na własnych warunkach. Urządzenie będzie nie tylko skuteczne w walce ze smogiem, ale idealne także dla alergików i osób cierpiących na choroby dróg oddechowych.

Wszechobecny smog i jak się chronić?

Smog wywiera wpływ na nasz organizm zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja i zdrowy tryb życia mogą w pewnym stopniu chronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Najważniejsze, aby ograniczyć swój kontakt ze smogiem korzystając np. z odpowiedniej maski antysmogowej kiedy przebywamy na zewnątrz. Jeśli to możliwe lepiej jednak ograniczmy też wyjścia i otwieranie okien, gdy pojawią się komunikaty o wysokim stężeniu smogu. W takie dni nie wskazane jest też uprawianie sportu na zewnątrz. Oczywiście nie jesteśmy w stanie całkowicie odciąć się od świata zewnętrznego. Dopóki jednak jakość powietrza na zewnątrz nie ulegnie znacznej poprawie, powinniśmy dbać o czyste powietrze we wnętrzach mieszkań i domów. By odpowiednio chronić siebie i bliskich w pomieszczeniach zamkniętych wybierajmy urządzenia, których podstawowym zadaniem jest przefiltrowanie powietrza i usunięcie zanieczyszczeń. Bo im mniej przebywamy w zanieczyszczonym środowisku tym lepiej zarówno dla naszego samopoczucia, ale i zdrowia oraz życia. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tablety Huawei MatePad Pro i MatePad w wyjątkowej ofercie Biuro prasowe
2020-09-29 | 16:05

Tablety Huawei MatePad Pro i MatePad w wyjątkowej ofercie

Od  28 września do 18 października tablety Huawei – MatePad Pro i MatePad – dostępne są w atrakcyjnej ofercie. MatePad Pro, najbardziej zaawansowany technologicznie
IT i technologie Społecznościowa konferencja poświęcona rozwiązaniom Microsoft Dynamics
2020-09-29 | 15:30

Społecznościowa konferencja poświęcona rozwiązaniom Microsoft Dynamics

Dla większości osób z IT ich praca nie wiąże się jedynie obowiązkami służbowymi. Wielu z nich rozwija swoją wiedzę, także po godzinach pracy przeglądając blogi technologiczne
IT i technologie Raport IDC: Bez drukowania w chmurze zapomnij o szybkiej cyfrowej transformacji
2020-09-29 | 15:30

Raport IDC: Bez drukowania w chmurze zapomnij o szybkiej cyfrowej transformacji

Z międzynarodowego badania IDC, wynika, że zaledwie 4 proc. firm przeprowadziło kompletną transformację cyfrową w swoich strukturach. 46%z nich wciąż znajduje się na etapie rozpoczęcia

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Patronat Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Ochrona środowiska

Rusza nowy program edukacyjny dla polskich szkół. Wczesna nauka o zmianach klimatycznych i smogu może zaprocentować w przyszłości

Przeciwdziałanie postępującym zmianom klimatycznym to nie tylko obszar zainteresowania rządów i biznesu, lecz również konsumentów. Dlatego też edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat może zaprocentować w przyszłości zmianą nawyków i tym samym ograniczeniem emisji. Dużą rolę w walce o czystsze powietrze odgrywa ciepłownictwo. Startujący właśnie program edukacyjny zainicjowany przez spółkę PGE Energia Ciepła ma pomóc uczniom szkół podstawowych zrozumieć, w jaki sposób powstaje ciepło, skąd bierze się energia elektryczna i jaki mają wpływ na klimat i ochronę środowiska. Szkoły mogą zgłaszać się do 8 października.

IT i technologie

Telemedycyna szybko się rozwija w trakcie pandemii, lecz może stanowić tylko 30 proc. usług medycznych. Wciąż będą otwierane fizyczne placówki

Pandemia SARS-CoV-2 przyczyniła się do dynamicznego wzrostu popularności telemedycyny, jednak w większości przypadków nadal niezbędny jest bezpośredni kontakt z lekarzem i wizyta w placówce, chociażby w celu wykonania zabiegów czy badań diagnostycznych. Dlatego też Grupa LUX MED nie zamierza rezygnować z inwestycji w rozwijanie sieci swoich placówek. Właśnie otworzyła kolejne centrum medyczne, tym razem w warszawskiej galerii handlowej Wola Park.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Edukacja

Coraz więcej możliwości rozwoju kariery dla naukowców w Polsce. Infrastruktura i metody badawcze na światowym poziomie

Polskie uczelnie i instytuty dają coraz więcej możliwości rozwoju kariery naukowcom. – Baza badawcza w Polsce jest na światowym poziomie, mamy ośrodki, które nie powstydzą się za granicą ani swojego sprzętu, ani metod badawczych – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Przykładem mogą być zaawansowane badania w zakresie walki z COVID-19. Wciąż jednak wielu naukowców wiąże swoją przyszłość z zagranicznymi uczelniami. Programy NAWA mają ich przekonać do powrotu i pozostania w Polsce.

 

Farmacja

Co roku najbardziej agresywną formę raka płuca rozpoznaje się u 3 tys. Polaków. Często diagnozowany jest zbyt późno

Drobnokomórkowy rak płuc to agresywny i złośliwy nowotwór, którego w Polsce rokrocznie rozpoznaje się u ok. 2,5–3 tys. osób. Tylko 5 proc. chorych ma szansę przeżyć pięć lat od momentu rozpoznania choroby, a pacjenci umierają zwykle średnio po roku–dwóch latach od diagnozy. Ostatnie dekady nie przyniosły żadnych większych postępów w leczeniu i jeszcze do niedawna wciąż stosowano głównie chemioterapię, na której kończyły się opcje terapeutyczne. Dopiero zarejestrowana niedawno immunoterapia stworzyła nadzieję na poprawę sytuacji pacjentów. Chorzy w Polsce wciąż muszą jednak czekać na jej refundację.