Komunikaty PR

Już nieco łatwiej znaleźć pracę

2014-04-08  |  12:30
Biuro prasowe
Do pobrania Press ( 0.39 MB )

Już nieco łatwiej znaleźć pracę

Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2014”

Jak wynika z kwartalnego raportu Pracuj.pl, znów jest nieco lepiej na rynku pracy niż przed kwartałem. Również w ujęciu rocznym widać, że firmy mają do zaoferowania więcej miejsc pracy. Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa zarządu Grupy Pracuj SA, do której należy portal, w krótkim okresie nie możemy jeszcze liczyć na spektakularny przyrost liczby ofert pracy, ale zmierzamy w dobrym kierunku.

W I kwartale tego roku firmy opublikowały w serwisie Pracuj.pl ponad 98 tys. ofert zatrudnienia, czyli o blisko 19% więcej niż w IV kwartale 2014 i o 9% więcej niż przed rokiem. Zdaniem Przemysława Gacka, zgodnie z oczekiwaniami sytuacja na rynku pracy stabilizuje się. – Optymistyczne dane dotyczące produkcji, pokazujące nie chwilową poprawę a stały trend, nie pozostawiają wątpliwości, że generalnie jest lepiej.

Branża logistyczna przyśpieszyła

Widoczną oznaką tego, że gospodarka ma się lepiej, a firmy mają więcej zamówień jest to, że największy przyrost liczby ofert pracy, w ujęciu rocznym, odnotowano w branży transport i logistyka (o 38 proc.). Poprawiła się też nieco sytuacja w sektorze budowlanym, gdzie ofert zatrudnienia było o 8 proc. więcej, ale do sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy propozycji pracy było ponad 7,5 tys. jeszcze daleko.

Marazm na branżowym rynku pracy mogły natomiast odczuć osoby szukające pracy w marketingu, mediach
i reklamie. Mimo tego, że ofert było nieco więcej niż przed trzema miesiącami, to w tym sektorze nadal jest trudno znaleźć pracę, bo w porównaniu do sytuacji sprzed roku było ich o 1/5 mniej. Niezmiennie najczęściej pracowników szukał handel – w sumie aż ¼ wszystkich ofert pochodziła z tego sektora, sporo ofert dostępnych było również sektorze finansowym (blisko 16 tys.) oraz w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach (prawie 9 tys.).

Potrzebni od zaraz do obsługi klienta, działów HR i produkcji

Potwierdzeniem tezy, że firmy dostały nieco wiatru w żagle jest również to, że kwartał do kwartału najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na pracowników działów produkcji – propozycji zatrudnienia dla tych osób było o 1/5 więcej. Również patrząc na dane w ujęciu rocznym można stwierdzić, że firmy muszą mieć więcej zleceń, bo potrzebują o wiele więcej osób do pracy niż na początku 2013 roku.

Rok do roku najwięcej ofert pracy przybyło w działach obsługi klienta i w departamentach HR. W pierwszym przypadku taka sytuacja nie jest jednak zaskoczeniem ze względu na dużą rotację w tym obszarze.
O poprawie sytuacji na rynku pracy dobitnie natomiast świadczy stale rosnące zapotrzebowanie na pracowników działów HR, gdzie odnotowano wzrost liczby ofert o 1/3.

Warszawa to największy rynek pracy w Polsce

„Warszawa da się lubić”, szczególnie jeśli szukamy nowych wyzwań zawodowych. Według danych Pracuj.pl aż 1/5 wszystkich ofert pracy w I kwartale tego roku pochodziła z Mazowsza, a w zasadzie z Warszawy, bo aż 3/4 ofert pracy z tego województwa to propozycje ze stolicy. Warszawa, z największym rynkiem pracy w Polsce, pozostaje bezkonkurencyjna. Dla porównania, w dwóch kolejnych w zestawieniu województwach, czyli w dolnośląskim i wielkopolskim, w sumie było mniej ofert pracy.

Najwięcej propozycji zatrudnia pochodziło z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników, ale największy roczny wzrost, na poziomie 15 proc., odnotowano w przypadku firm małych, zatrudniających do 10 osób, co również jest symptomem tego, że warunki do prowadzenia biznesu nieco się polepszyły.

Według prezesa Grupy Pracuj, lepsza koniunktura na rynku pracy stawia jednak wyzwania przed pracodawcami. – Już teraz, aby zainteresować swoją ofertą najlepszych kandydatów coraz częściej szukają nowych dróg dotarcia do nich i zmieniają podejście do zasad rekrutacji. Wielu z nich decyduje się na udział w wydarzeniach, jak nasze Dni Pracodawców, które umożliwiają im budowanie relacji z kandydatami, również na przyszłość. Zdaniem Przemysława Gacka jeszcze nigdy firmy nie były tak otwarte na to, by komunikować się z osobami szukającymi pracy, odpowiadać na nurtujące ich pytania, a nawet poddać się ich ocenie, by móc zweryfikować czy robią wszystko tak, by przyciągnąć do siebie talenty. - Pracodawcy zaczynają dostrzegać, że tylko przyjazna rekrutacja, dobra reputacja i konkurencyjne warunki zatrudnienia są w stanie zapewnić im na najlepszą na rynku kadrę.

Informacja o raporcie:

Raport „Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2014 roku” został przygotowany na podstawie analizy 98 283 tys. ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii. Od I kwartału 2011 analizie poddawane są oferty pracy z działów: administracja biurowa oraz szkolenia/edukacja. Nie są natomiast prezentowane dane dla działów prawnych i działów tłumaczeń.

Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie prawie 20 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata. www.pracuj.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Publikacja raportu O4 coworking z Olivia Business Centre Biuro prasowe
2021-04-29 | 12:51

Publikacja raportu O4 coworking z Olivia Business Centre

Zdjęcia: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84iccVY6p8V1LNlC9ACQ?e=EvAhW9 Miniony rok przyniósł wyzwania w każdej branży. Nie inaczej było z operatorami przestrzeni coworkingowych.
Praca Zmiana goni zmianę Czy pracownicy są gotowi na takie tempo?
2021-04-27 | 09:09

Zmiana goni zmianę Czy pracownicy są gotowi na takie tempo?

Od wiosny 2020 roku słowo „zmiana” króluje na ustach wielu. Zmianą nazwano wszystko to, co przyniosła pandemia COVID-19, szczególnie w obszarze życia zawodowego.
Praca 1/2 pracowników uważa, że brak bezpośredniego nadzoru pozytywnie wpływa na efekt
2021-04-26 | 10:34

1/2 pracowników uważa, że brak bezpośredniego nadzoru pozytywnie wpływa na efekt

Polakom zdecydowanie podoba się praca zdalna, jak wynika z nowego raportu polskiej firmy dostarczającej rozwiązania webinarowe ClickMeeting „Jak oceniamy pracę zdalną po roku

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niemal połowa firm hazardowych na rynku online działa nielegalnie. Głównym powodem są wysokie podatki i restrykcyjne przepisy [DEPESZA]

– Restrykcyjne zapisy polskiej ustawy o grach hazardowych zwiększają atrakcyjność oferty nielegalnych operatorów – podkreśla Katarzyna Mikołajczyk, prezes Stowarzyszenia Graj Legalnie. Z raportu EY wynika, że w Polsce średnia efektywna stawka opodatkowania w latach 2010–2019 wynosiła ok. 33 proc. przychodów, a w ubiegłym roku było to blisko 40 proc. To zniechęca operatorów zagranicznych do wchodzenia oficjalnie na polski rynek i starania się o krajową licencję. Część z nich decyduje się na działalność w szarej strefie, która stanowi niemal połowę rynku hazardu online. 

Finanse

Praca zdalna znacząco zwiększyła sprzedaż sprzętu komputerowego. Firmy najczęściej wybierały nowe laptopy

Po ponad roku od wybuchu pandemii COVID-19 blisko jedna trzecia Polaków nadal pracuje zdalnie. Koronawirus wymusił jednak nie tylko przeniesienie pracowników do domu, lecz także konieczność wyposażenia ich w sprzęt i narzędzia do pracy w cyfrowym środowisku. Jak wynika z badania NielsenIQ przeprowadzonego na zlecenie Dell Technologies Polska, co druga firma współpracująca z producentem musiała kupić w tym okresie dodatkowy sprzęt. Prawie 9 na 10 przedsiębiorstw podczas ostatnich zakupów postawiło na nowe laptopy, a sprzedaż tych urządzeń rok do roku wzrosła o 70 proc. W nadchodzących miesiącach ten trend się utrzyma, polskie firmy zamierzają się skupić na dalszym upowszechnianiu pracy zdalnej i migracji swoich pracowników z komputerów stacjonarnych na laptopy.

Regionalne - Śląskie

Gminy górnicze także chcą rozmów z rządem o transformacji Śląska. Jedną z głównych kwestii jest zagospodarowanie terenów po kopalniach

Przedstawiciele gmin górniczych oraz branży okołogórniczej chcą w rozmowach prowadzonych z rządem zwrócić uwagę na takie kwestie jak zagospodarowanie terenów pogórniczych, wsparcie dla samorządów, które utracą część dochodów podatkowych, tworzenie nowych miejsc pracy oraz przebranżawianie firm z sektora górniczego. – Trzeba stworzyć tym przedsiębiorstwom warunki prawne i finansowe do zmiany profilu i uruchomienia działalności w sektorze np. czystej energii, który będzie wspierany finansowo przez Unię Europejską – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Jak podkreśla, transformacja górnictwa będzie ogromnym przedsięwzięciem dla całego regionu i nie można przy tym zapominać o kwestiach społecznych.

Farmacja

„Superbiałko” laktoferyna ma właściwości przeciwwirusowe. Jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży

Regulowanie aktywności układu odpornościowego, działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz przeciwpasożytnicze, wsparcie metabolizmu żelaza czy też działanie prebiotyczne, sprzyjające rozwojowi właściwej flory jelitowej – to tylko część długiej listy funkcji, jaką spełnia w organizmie laktoferyna. Z przeprowadzonych dotychczasowych badań in vitro wynika, że ma ona działanie przeciwwirusowe względem SARS-CoV, czyli koronawirusa podobnego do SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Lekarze podkreślają, że laktoferyna i jej suplementacja jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko anemii i porodu przedwczesnego, przez co wpływa na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka.