Kino domowe to nie tylko sprzęt
Kino domowe to nie tylko najwyższej jakości sprzęt do obrazu i dźwięku, ale centrum domowej rozrywki, które wpływa na wszystkie zmysły. Dlatego nie bez znaczenia pozostają również takie elementy jak odpowiedni nastrój wnętrza, komfort i wygoda, wpływające na odbiór filmu. Produkty Somfy oferują kompleksowy zakres automatyki, dostosowany do widowiskowego kina domowego, którą możemy dowolnie sterować.
Kino domowe ma nam dostarczyć pozytywnych emocji i doznań, dlatego też warto zadbać o wszystkie elementy wzmacniające doznania odbiorcy. Nawet najlepsze parametry sprzętów, oferujących dźwięk i obraz, nie zostaną w pełni wykorzystane, jeżeli w pomieszczeniu nie stworzymy odpowiedniej atmosfery.
Istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa światło. Wzmacnia ono wszelkie doznania oraz tworzy i wzbogaca nastrój. Możliwość sterowania nim pozwala chociażby na zwiększenie kontrastu wyświetlanego obrazu oraz zapobiega odbiciom światła dziennego w ekranie. Ułatwieniem w tym przypadku jest automatyka, dzięki której użytkownicy mogą dowolnie zarządzać zarówno oświetleniem sztucznym, jak i naturalnym, zmieniając tym samym funkcje pomieszczenia.
- Zintegrowanie działania zestawu kina domowego z automatyką domową może płynnie uruchamiać funkcję seansu filmowego. W zależności od ustawień w ramach wywołanego scenariusza, osłony okienne mogą wówczas zostać opuszczone do pozycji zapewniającej optymalny dopływ światła naturalnego lub też system może zadbać o nastrojowe oświetlenie sztuczne, dopasowane do pomieszczenia, w celu lepszego odbioru filmu - podkreśla Cezary Krupa, Marketing Manager w firmie Somfy, projektującej automatykę domową i systemy wykorzystywane w inteligentnym domu.
Ustawienia systemu mogą być indywidualnie i w każdym czasie zmieniane przez użytkownika, np. za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w domowym tablecie iPad lub z systemem Android.
Ciekawym pomysłem stosowanym coraz częściej w strefie kina domowego, jest ekran projekcyjny i projektor cyfrowy. Ekran wyposażony w cichy napęd, sterowany z pilota lub tabletu, nie zakłóca domowego spokoju. Projektor z kolei, jeśli pozwala na to konstrukcja budynku, może opuszczać się z sufitu na specjalnie przystosowanej windzie z napędem, sterowanej z tego samego pilota co ekran.
- Wygodny w użyciu system sterowania składający się ze sterowników lokalnych i centralnych, pozwala nam kontrolować oświetleniem, ekranem i projektorem w sposób zsynchronizowany. Niewątpliwie udogodnieniem jest także możliwość sterowania poszczególnymi elementami systemu kina domowego z tabletu lub smartfona, co niezwykle wpływa na komfort i oszczędność czasu. Dzięki automatyce możemy w dynamiczny i prosty sposób, bez wstawania z fotela, przemienić nasz zwykły pokój w prawdziwą salę kinową – dodaje Cezary Krupa.

Panetera Invest Nieruchomości: sekrety sukcesu sprzedaży domów i mieszkań.

MLP Business Park Poznań z kolejnym najemcą

VOX wprowadza się do SEGRO Logistics Park Poznań, Gądki
Więcej ważnych informacji
Kalendarium
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Globalna pozycja węgla nie jest zagrożona w najbliższych latach. Popyt napędzają państwa azjatyckie, głównie Chiny i Indie
W ubiegłym roku światowe zapotrzebowanie na węgiel spadło o 5 proc. r/r, najmocniej od II wojny światowej. To w dużej mierze efekt globalnego spowolnienia w przemyśle wywołanego przez COVID-19. W tym roku wraz ze stopniowym powrotem gospodarek do normalności Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się wzrostu popytu na czarny surowiec o 2,6 proc., głównie za sprawą państw azjatyckich. – Energetyka światowa jest oparta na węglu i takie państwa jak Chiny, Indie, Indonezja nie odstąpią od tego najtańszego, najbardziej bezpiecznego nośnika energii. Czyli praktycznie świat poza Unią Europejską będzie nadal opierał swoje systemy energetyczne na tym paliwie – mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej
Farmacja
Od dziś farmaceuci zyskują nowe uprawnienia. Właścicieli aptek czeka szereg wyzwań

16 kwietnia wchodzi w życie większość zapisów nowej ustawy o zawodzie farmaceuty, która rozszerza uprawnienia tego zawodu. Magister farmacji będzie mógł przeprowadzić z pacjentem wywiad farmaceutyczny, doradzić mu w kwestii przyjmowanych leków, przeprowadzić podstawowe nieinwazyjne badania diagnostyczne i przeszkolić w używaniu prostego sprzętu medycznego, np. glukometru. Otwartą kwestią pozostaje to, kto będzie płacił za opiekę farmaceutyczną jako świadczenie – sam pacjent czy może NFZ. Z kolei dla właścicieli aptek wyzwaniem będzie stworzenie miejsca, gdzie takie konsultacje mogą się odbywać, oraz zapewnienie odpowiednich zasobów kadrowych.
Problemy społeczne
W Polsce co roku przeprowadza się ok. 145 transplantacji serca, ale oczekujących jest trzy razy więcej. Problemem często jest brak zgody rodziny zmarłego

W 2020 roku wykonano 145 operacji transplantacji serca i podobna liczba utrzymuje się od kilku lat. Potrzeby są jednak znacznie większe, bo liczba osób oczekujących na przeszczep to 415 – wynika ze statystyk Poltransplantu. Choć większość Polaków zgadza się zostać dawcą narządów po swojej śmierci, rzadko informują o tym bliskich. – Nawet w 10–20 proc. przypadków rodzina nie zgadza się na przeszczep – wskazuje dr n. med. Zygmunt Kaliciński, transplantolog ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Problemami są także nieodpowiednie przygotowanie szpitalnych koordynatorów oraz ich częsta rotacja.
Problemy społeczne
Pandemia ograniczyła aktywność fizyczną dzieci o ponad 30 proc. Wśród najmłodszych rośnie problem nieprawidłowej masy ciała i problemów z kręgosłupem

Już od ok. 20 lat poziom kondycji fizycznej dzieci i młodzieży systematycznie spada, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. Nauka online, zamknięte szkoły, baseny, sale sportowe i boiska spowodowały, że aktywność fizyczna wśród najmłodszych spadła o 33 proc. – wynika z raportu „Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii”. – Możemy mieć przyrost populacji osób otyłych i z nadwagą, prawdopodobnie zwiększy się także częstotliwość występowania wad postawy i bólu kręgosłupa – wymienia prof. Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie. Na zdrowie i kondycję dzieci przełożenie może mieć także coraz częściej diagnozowany zespół pocovidowy.