Robotyka i SI”, „E-sport”, „Inteligentny dom” –  nowe kategorie w serwisie agencyjnym Newseria Innowacje. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani otrzymywaniem powiadomień z tych kategorii, prosimy o dokonanie zmian po zalogowaniu się do swoich profili. 

Komunikaty PR

„Szczegółowa teoria życia i umierania” – obchody rocznicy wybuchu powstania w wa

2019-04-17  |  07:45
Biuro prasowe

W związku z 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Teatr Żydowski zaprasza 18 kwietnia na czytanie performatywne dramatu Michała Zdunika „Szczegółowa teoria życia i umierania” – wojennej historii Jana i Antoniny Żabińskich, którzy w czasie wojny ukrywali w warszawskim ogrodzie zoologicznym prześladowanych i skazanych na zagładę Żydów. Świat dowiedział się o bohaterstwie Żabińskich z amerykańskiego filmu fabularnego „Azyl” z Jessicą Chastain i Johanem Heldenberghem. 

Ich losom, z innej, dzisiejszej perspektywy przyjrzał się dramaturg i reżyser Michał Zdunik, pisząc „Szczegółową teorię życia i umierania”, w której po pamięci oprowadza nas ktoś w rodzaju spikera czy muzealnego przewodnika. Pojawiają się postaci z przeszłości, świadkowie zdarzeń, miksują się poświęcone im audycje, nakładają na to miejskie głosy, przeszłość i teraźniejszość stają się równoległe. Jak dzisiaj mówić o przeszłości, jak wedrzeć się do jej sedna, do prawdy o niej, i co dzisiaj z tamtych spraw możemy zrozumieć? Antonina Żabińska pyta w dramacie: Czy ktoś słyszy mnie z oddali? Mam jeszcze trochę słów. Takich słów nie można zapomnieć…

Dramat powstał w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy na rok 2017.

Przesłanie tekstu Zdunika dzisiaj jest jeszcze mocniejsze, bo 9 kwietnia umarł Ryszard Żabiński, syn Antoniny i Jana, świadek tamtych zdarzeń.


Czytanie odbędzie się 18 kwietnia o godz. 19 na Scenie im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35. Wstęp wolny po odebraniu wejściówek w kasie teatru.

Reżyseria:
Michał Zdunik
Obsada:
Daniel Antoniewicz
Marcin Błaszak
Piotr Chomik
Piotr Sierecki
Monika Soszka
Ewa Tucholska
Marek Węglarski


Czytanie przygotowano we współpracy z Agencją Dramatu i Teatru ADiT. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Polska historia drugiej wojny światowej w plenerze Biuro prasowe
2019-08-23 | 14:30

Polska historia drugiej wojny światowej w plenerze

Wyselekcjonowane archiwalne zdjęcia z okresu II wojny światowej stworzą wciągający, panoramiczny obraz na żywo na fasadach gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej.   Brytyjska
Kultura Ostatnie spotkanie z serii #ZamiastZaMiasto w Placu Unii
2019-08-21 | 15:00

Ostatnie spotkanie z serii #ZamiastZaMiasto w Placu Unii

Już w najbliższy weekend, 24 – 25 sierpnia, zapraszamy wszystkich do Placu Unii na ostatnie w tym roku wydarzenie z cyklu #ZamiastZaMiasto. Uczestnicy warsztatów będą mogli
Kultura Mela Muter i Zygmunt Menkes na wystawie Art Outlet
2019-08-21 | 13:02

Mela Muter i Zygmunt Menkes na wystawie Art Outlet

Zygmunt Menkes, artysta związany z paryską bohemą oraz nowojorskim środowiskiem artystycznym, w swojej twórczości inspirował się jednym z najbardziej znanych francuskich

Kalendarium

Patronaty Newserii

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce
XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Infrastruktura

Polska będzie mogła kupować tańszy gaz od różnych producentów. Wkrótce spodziewane jest pozwolenie na budowę i wybór wykonawcy podmorskiego odcinka Baltic Pipe

Budowa Baltic Pipe oznacza niższe ceny i większe bezpieczeństwo dostaw – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. Jak podkreśla, niedługo projekt powinien uzyskać pozwolenia na budowę, a na przełomie tego i przyszłego roku będą uruchamiane kolejne przetargi na dostawy dla tej inwestycji. Błękitny surowiec ze złóż na Morzu Północnym ma popłynąć do Polski w październiku 2022 roku i pozwoli uniezależnić się od dostaw z Rosji, skąd pochodzi obecnie ok. 90 proc. importowanego gazu.

Problemy społeczne

Psychiatria w reformie. Resort zdrowia chce odbudować kadry i poprawić opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży

Psychiatria – przez lata zaniedbywana – jest na etapie głębokiej reformy, ale ten proces nie potrwa miesiąc czy nawet rok – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak ocenił, wprowadzony w ubiegłym roku pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa dobrze i zostanie rozszerzony. Niedługo ruszy też kompleksowa reforma psychiatrii dzieci i młodzieży, wśród których zaburzenia psychiczne są coraz częstszym problemem. Celem jest to, żeby opieka psychiatryczna była łatwiej dostępna, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjentów i nie wiązała się z długimi pobytami na oddziałach psychiatrycznych.

IFA 2019 Berlin

Konsument

Coraz więcej Polaków przygotowuje przetwory. Robią to głównie kobiety, ale panowie specjalizują się w nalewkach

Nawet 75 proc. Polaków deklaruje, że robi przetwory na zimę. W spiżarniach będą królować ogórki kiszone, dżemy i konfitury, soki, a także nalewki – wynika z Barometru Providenta. Choć przetwory to domena przede wszystkim osób starszych, to także i młodzi coraz częściej kultywują tradycję. Weki to gwarancja smaku i naturalnych składników, a część osób przygotowuje przetwory ze względu na oszczędności.

Złote Spinacze 2019

Finanse

Prawidłowe oszacowanie wartości czynszu to duży problem przy transakcjach najmu. Pomocne są internetowe porównywarki

Na polskim rynku co roku dochodzi do nawet 1 mln transakcji najmu. Określenie wartości czynszu najmu stanowi częsty problem zarówno dla właścicieli mieszkań, jak i potencjalnych lokatorów. Wynajmującym i najemcom przychodzi z pomocą technologia – internetowe porównywarki agregują dane z portali ogłoszeniowych i na tej podstawie tworzą automatyczną kalkulację ceny. Zdarza się jednak, że nie biorą pod uwagę indywidualnych atutów danej nieruchomości, jak np. widok z okna, na co właściciele mieszkań powinni zwracać uwagę.