Komunikaty PR

„Szczegółowa teoria życia i umierania” – obchody rocznicy wybuchu powstania w wa

2019-04-17  |  07:45
Biuro prasowe

W związku z 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Teatr Żydowski zaprasza 18 kwietnia na czytanie performatywne dramatu Michała Zdunika „Szczegółowa teoria życia i umierania” – wojennej historii Jana i Antoniny Żabińskich, którzy w czasie wojny ukrywali w warszawskim ogrodzie zoologicznym prześladowanych i skazanych na zagładę Żydów. Świat dowiedział się o bohaterstwie Żabińskich z amerykańskiego filmu fabularnego „Azyl” z Jessicą Chastain i Johanem Heldenberghem. 

Ich losom, z innej, dzisiejszej perspektywy przyjrzał się dramaturg i reżyser Michał Zdunik, pisząc „Szczegółową teorię życia i umierania”, w której po pamięci oprowadza nas ktoś w rodzaju spikera czy muzealnego przewodnika. Pojawiają się postaci z przeszłości, świadkowie zdarzeń, miksują się poświęcone im audycje, nakładają na to miejskie głosy, przeszłość i teraźniejszość stają się równoległe. Jak dzisiaj mówić o przeszłości, jak wedrzeć się do jej sedna, do prawdy o niej, i co dzisiaj z tamtych spraw możemy zrozumieć? Antonina Żabińska pyta w dramacie: Czy ktoś słyszy mnie z oddali? Mam jeszcze trochę słów. Takich słów nie można zapomnieć…

Dramat powstał w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy na rok 2017.

Przesłanie tekstu Zdunika dzisiaj jest jeszcze mocniejsze, bo 9 kwietnia umarł Ryszard Żabiński, syn Antoniny i Jana, świadek tamtych zdarzeń.


Czytanie odbędzie się 18 kwietnia o godz. 19 na Scenie im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35. Wstęp wolny po odebraniu wejściówek w kasie teatru.

Reżyseria:
Michał Zdunik
Obsada:
Daniel Antoniewicz
Marcin Błaszak
Piotr Chomik
Piotr Sierecki
Monika Soszka
Ewa Tucholska
Marek Węglarski


Czytanie przygotowano we współpracy z Agencją Dramatu i Teatru ADiT. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Michał Rusinek ze swoją najnowszą książką w Empiku Silesia Biuro prasowe
2019-05-23 | 13:30

Michał Rusinek ze swoją najnowszą książką w Empiku Silesia

Michał Rusinek wykłada (literaturoznawstwo na UJ), przekłada (książki) i układa (wierszyki, piosenki, felietony). Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną.
Kultura Magdalena Witkiewicz z najnowszą książką w Empiku Silesia
2019-05-23 | 13:20

Magdalena Witkiewicz z najnowszą książką w Empiku Silesia

Magdalena Witkiewicz to bestsellerowa polska autorka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów i
Kultura OSTR czyli Adam Ostrowski odwiedzi salon Empik Silesia
2019-05-23 | 13:00

OSTR czyli Adam Ostrowski odwiedzi salon Empik Silesia

 „Brzydki, zły i szczery” (Wydawnictwo Wielka Litera) to napisana przejrzystym językiem opowieść o bohaterach z dzieciństwa, przyjaźniach, rodzinie, dniach spędzanych na

Kalendarium

Farmacja

Polscy i amerykańscy lekarze badają możliwość wykorzystania krwi pępowinowej w leczeniu autyzmu. Wstępne wyniki są obiecujące

Krew pępowinową – cenne źródło komórek macierzystych – coraz częściej pobiera się w celu zamrożenia i późniejszego wykorzystania w leczeniu. Dotąd była stosowana głównie w hematoonkologii, ale polscy i amerykańcy naukowcy prowadzą badania nad jej wykorzystaniem w takich schorzeniach jak autyzm czy mózgowe porażenie dziecięce. – Wstępne wyniki są obiecujące, ale potwierdzenie skuteczności terapii wymaga prowadzenia dalszych prac – mówi prof. Joanne Kurtzberg, uważana na świecie za pionierkę przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

Bankowość

Branża bankowa tnie zatrudnienie. Tradycyjne placówki tracą na znaczeniu

Rozwiązania proponowane przez start-upy i młode firmy są szansą na zwiększenie innowacyjności w energetyce. Bardziej elastyczne i nowatorskie podejście do problemu niż w przypadku wielu koncernów energetycznych pomaga im szybciej i precyzyjniej odpowiadać na największe wyzwania w branży, czyli m.in. potrzebę magazynowania energii z odnawialnych źródeł czy poprawy jakości powietrza. Coraz więcej dużych firm decyduje się wspierać start-upy i współpracować z nimi nad nowymi rozwiązaniami. W przypadku InnoEnergy jednym ze sposobów poszukiwania obiecujących technologii jest międzynarodowy konkurs PowerUp!.

Przemysł

Polscy producenci cementu walczą z emisją dwutlenku węgla. Są pod tym względem w światowej czołówce

Polityka klimatyczna i przydział darmowych alokacji dwutlenku węgla do produkcji cementu to dla branży historyczne wyzwanie, które może zagrozić konkurencyjności polskich producentów. Zwłaszcza że na polskim rynku rośnie import spoza Unii Europejskiej, a polskie cementownie nie są w stanie konkurować cenowo z cementem przywożonym z Białorusi czy Ukrainy, które nie są obciążone polityką klimatyczną. Branża wszelkimi dostępnymi sposobami stara się jednak redukować emisję i już w tej chwili polscy producenci należą do światowej czołówki pod względem ograniczania szkodliwego wpływu na środowisko.

Handel

Ziemniaki w sklepach muszą być znakowane symbolem flagi kraju pochodzenia. Weszły w życie nowe przepisy

Według rozporządzenia ministra rolnictwa przy sklepowych stoiskach z ziemniakami konsumenci powinni zobaczyć informację i flagę kraju, z którego pochodzą warzywa. Na razie dotyczy to tylko ziemniaków luzem, dla pakowanych regulacja zacznie obowiązywać od 2020 roku. Nowe przepisy mają wspierać konsumencki patriotyzm. Obowiązek znakowania i poinformowania klientów o kraju pochodzenia ziemniaków spoczywa głównie na sprzedawcach, ale na kolejne regulacje w zakresie znakowania żywności od 2020 roku muszą się przygotować też producenci.