Komunikaty PR

Lafarge rekultywuje teren pokopalniany w Radkowicach

2019-06-03  |  08:00

Lafarge w Polsce kończy rekultywację nieczynnego wyrobiska Radkowice-Podwole, zajmującego powierzchnię blisko 28 ha. Obecnie wyrobisko w naturalny sposób wypełnia się wodą, dodatkowo prowadzone są również prace związane z nasadzeniem drzew i krzewów.

Lafarge w Polsce podjął decyzję o wyłączeniu złoża Radkowice-Podwole z dalszej eksploatacji. Rozpoczął też proces rekultywacji 18 ha wyrobiska oraz 10 ha terenów okalających, dzięki któremu możliwe będzie jego ponowne zagospodarowanie. Prowadzony od czerwca 2018 roku do lutego 2019 roku pierwszy etap prac polegał na stabilizacji skarp nadkładowych wyrobiska.

- Etap rekultywacji technicznej, polegającej na przemieszczeniu zewnętrznych zwałowisk nadkładu do wyrobiska stanowił najbardziej wymagającą i pracochłonną część prac. Ten proces pozwolił nam zabezpieczyć stateczność wyrobiska oraz wpłynąć na poprawę krajobrazu wokół niego. Intensywne działania trwały osiem miesięcy, przez 5 dni w tygodniu i 24 godziny dziennie. Zaangażowanych było w nie aż 9 ciężkich maszyn (wozidła, koparki i spycharki), a na każdej zmianie pracowało około 12 osób. Jestem bardzo zadowolony z efektu naszej wspólnej ciężkiej pracy – opowiada Przemysław Podsiedlik, Dyrektor Kopalni Radkowice, Lafarge w Polsce.

Drugi etap procesu rekultywacji zakłada stopniowe wypełnianie się wyrobiska napływającymi wodami złożowymi. Pompy zostały wyłączone, a lustro wody sukcesywnie się podnosi. Trzeci etap, którego realizację Lafarge rozpoczął wiosną tego roku, obejmuje obsadzanie drzewami i krzewami terenów poeksploatacyjnych i terenów po zwałowiskach zewnętrznych oraz obsiewanie ich trawami. Łącznie firma zasadziła 3,5 tysiąca sadzonek drzew rodzimych gatunków, takich jak sosna, świerk, klon, buk i brzoza, pochodzącego z miejscowych szkółek leśnych. Nagromadzenie czystej wody złożowej przyczynia się do stworzenia specyficznego mikroklimatu, który sprzyja naturalnemu rozprzestrzenianiu się roślin wodnych i lądowych na odkrytej skale dolomitycznej. W ten sposób powstaje dogodne miejsce do schronienia i rozrodu okolicznych gatunków zwierząt.

Lafarge podjął decyzję o wyłączeniu złoża z dalszej eksploatacji, ponieważ duży dopływ wód gruntowych oraz stosowane technologie odwodnienia sprawiają, że eksploatacja złoża Radkowice-Podwole jest kosztowo nieefektywna. - W raporcie Oceny Oddziaływania na Środowisko przewidywaliśmy różne możliwe warianty rozwoju kopalni w Radkowicach. W tym kontynuację eksploatacji złoża Radkowice-Podwole w najgłębszych jego pokładach. Szczegółowe analizy wykazały jednak, że obecna technologia odwodnienia i duży dopływ wód złożowych sprawiają, że eksploatacja złoża Radkowice -Podwole jest nieopłacalna. Planujemy jednak dalej rozwijać zakład bazując na złożu Kowala – dodaje Przemysław Podsiedlik.

Jednym z priorytetów Lafarge w Polsce w działalności wydobywczej kruszyw jest dbałość o odbudowę bioróżnorodności i jak najlepsze ukształtowanie krajobrazu terenów poeksploatacyjnych. Tym samym firma przyczynia się do tworzenia zbiorników wodnych, które stają się potencjalnym miejscem rozwoju lokalnej flory i fauny.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł 6 robotów współpracujących Universal Robots wspiera Unilever w Katowicach Biuro prasowe
2019-11-19 | 12:10

6 robotów współpracujących Universal Robots wspiera Unilever w Katowicach

Warszawa, 19 listopada 2019 – Sześć cobotów Universal Robots – pioniera i lidera na rynku robotów współpracujących pracuje w katowickiej fabryce Unilever,
Przemysł Relokacja parków maszynowych z Wrocławia do Katowic? To dla nas chleb powszedni!
2019-11-14 | 10:00

Relokacja parków maszynowych z Wrocławia do Katowic? To dla nas chleb powszedni!

Relokacja parków maszynowych, zakładów a nawet fabryk? Z Wrocławia do Katowic, czy z Belgii pod Paryż?  To dla nas chleb powszedni, nie ma wyzwania któremu byśmy nie
Przemysł Bezpieczeństwo i ochrona pracy w magazynie
2019-11-13 | 17:00

Bezpieczeństwo i ochrona pracy w magazynie

Bezpieczeństwo i ochrona pracy w magazynie Bezpieczeństwo w magazynach jest priorytetową sprawą dla zarządzających i właścicieli hal magazynowych. Wszystkie procedury związane z

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niższe zbiory jabłek przełożyły się na wyższe ceny skupu. W przyszłym roku owoce mogą być jeszcze droższe

Zbiory jabłek są w tym roku niższe o 25 proc. od ubiegłorocznych, co przełożyło się na wyższe ceny skupu zarówno jabłek deserowych, jak i przemysłowych. Pod tym względem przyszły rok może się okazać dla sadowników jeszcze bardziej korzystny, zwłaszcza jeśli wystąpią kolejne problemy z produkcją spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Czynnikiem, który powoduje wzrost cen jabłek, są też spadki produkcji w innych krajach.

Patronaty Newserii

Gala Złote Spinacze 2019

Firma

Branża ubezpieczeniowa ociąga się z wdrażaniem nowych technologii. Ubezpieczyciele muszą przyspieszyć, żeby wygrać walkę o klientów

Rosnące oczekiwania klientów, którzy preferują cyfrowe usługi i kanały kontaktu, to główny czynnik napędzający zwrot ku innowacjom w sektorze ubezpieczeń. Do tego dochodzą silna pozycja porównywarek internetowych oraz konkurencja ze strony sektora insurtechów i cyfrowych gigantów typu Amazon. Jak ocenia partner zarządzający Sollers Consulting Michał Trochimczuk, na razie cyfryzacja i wdrażanie nowych technologii idzie ubezpieczycielom zbyt wolno i nie pozwala im realnie konkurować o klientów z bardziej innowacyjnymi podmiotami. Aby utrzymać się na rynku, ubezpieczyciele muszą przyspieszyć proces digitalizacji i radykalnie zmienić dotychczasowe kanały dystrybucji i kontaktu z klientami.

 

Firma

Lawinowo rośnie liczba przesyłanych danych. Połączenia bezpośrednie zapewnią firmom bezpieczną wymianę informacji

W cyfrowej gospodarce dane i ich analiza stanowią dla przedsiębiorstw podstawę działalności. Aby utrzymać konkurencyjność, firmy muszą obsłużyć ich rosnącą liczbę i przyspieszać wymianę informacji. Służą temu połączenia bezpośrednie – według badań Equinix 39 proc. polskich decydentów IT uważa je za kluczowy czynnik transformacji cyfrowej, który pozwala m.in. uzyskać przewagę konkurencyjną, redukować koszty i podnosić bezpieczeństwo.

Handel

Polscy przedsiębiorcy coraz uważniej przyglądają się Gruzji. Przyciągają ich tam chłonny rynek i liczne inwestycje w infrastrukturę

Polska i Gruzja pozostają w przyjaznych relacjach politycznych, co pozytywnie przekłada się na współpracę gospodarczą. W ubiegłym roku wartość polskiego eksportu do Gruzji sięgnęła 488,3 mln zł, z kolei import gruzińskich produktów był wart 72,8 mln zł. To wciąż stosunkowo niewiele, ale Gruzja jest już największym odbiorcą polskich towarów spośród krajów południowego Kaukazu. Wśród najbardziej perspektywicznych sektorów tamtejszego rynku jest m.in. energetyka i turystyka. Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane także inwestycjami infrastrukturalnymi.