Komunikaty PR

Lafarge rekultywuje teren pokopalniany w Radkowicach

2019-06-03  |  08:00

Lafarge w Polsce kończy rekultywację nieczynnego wyrobiska Radkowice-Podwole, zajmującego powierzchnię blisko 28 ha. Obecnie wyrobisko w naturalny sposób wypełnia się wodą, dodatkowo prowadzone są również prace związane z nasadzeniem drzew i krzewów.

Lafarge w Polsce podjął decyzję o wyłączeniu złoża Radkowice-Podwole z dalszej eksploatacji. Rozpoczął też proces rekultywacji 18 ha wyrobiska oraz 10 ha terenów okalających, dzięki któremu możliwe będzie jego ponowne zagospodarowanie. Prowadzony od czerwca 2018 roku do lutego 2019 roku pierwszy etap prac polegał na stabilizacji skarp nadkładowych wyrobiska.

- Etap rekultywacji technicznej, polegającej na przemieszczeniu zewnętrznych zwałowisk nadkładu do wyrobiska stanowił najbardziej wymagającą i pracochłonną część prac. Ten proces pozwolił nam zabezpieczyć stateczność wyrobiska oraz wpłynąć na poprawę krajobrazu wokół niego. Intensywne działania trwały osiem miesięcy, przez 5 dni w tygodniu i 24 godziny dziennie. Zaangażowanych było w nie aż 9 ciężkich maszyn (wozidła, koparki i spycharki), a na każdej zmianie pracowało około 12 osób. Jestem bardzo zadowolony z efektu naszej wspólnej ciężkiej pracy – opowiada Przemysław Podsiedlik, Dyrektor Kopalni Radkowice, Lafarge w Polsce.

Drugi etap procesu rekultywacji zakłada stopniowe wypełnianie się wyrobiska napływającymi wodami złożowymi. Pompy zostały wyłączone, a lustro wody sukcesywnie się podnosi. Trzeci etap, którego realizację Lafarge rozpoczął wiosną tego roku, obejmuje obsadzanie drzewami i krzewami terenów poeksploatacyjnych i terenów po zwałowiskach zewnętrznych oraz obsiewanie ich trawami. Łącznie firma zasadziła 3,5 tysiąca sadzonek drzew rodzimych gatunków, takich jak sosna, świerk, klon, buk i brzoza, pochodzącego z miejscowych szkółek leśnych. Nagromadzenie czystej wody złożowej przyczynia się do stworzenia specyficznego mikroklimatu, który sprzyja naturalnemu rozprzestrzenianiu się roślin wodnych i lądowych na odkrytej skale dolomitycznej. W ten sposób powstaje dogodne miejsce do schronienia i rozrodu okolicznych gatunków zwierząt.

Lafarge podjął decyzję o wyłączeniu złoża z dalszej eksploatacji, ponieważ duży dopływ wód gruntowych oraz stosowane technologie odwodnienia sprawiają, że eksploatacja złoża Radkowice-Podwole jest kosztowo nieefektywna. - W raporcie Oceny Oddziaływania na Środowisko przewidywaliśmy różne możliwe warianty rozwoju kopalni w Radkowicach. W tym kontynuację eksploatacji złoża Radkowice-Podwole w najgłębszych jego pokładach. Szczegółowe analizy wykazały jednak, że obecna technologia odwodnienia i duży dopływ wód złożowych sprawiają, że eksploatacja złoża Radkowice -Podwole jest nieopłacalna. Planujemy jednak dalej rozwijać zakład bazując na złożu Kowala – dodaje Przemysław Podsiedlik.

Jednym z priorytetów Lafarge w Polsce w działalności wydobywczej kruszyw jest dbałość o odbudowę bioróżnorodności i jak najlepsze ukształtowanie krajobrazu terenów poeksploatacyjnych. Tym samym firma przyczynia się do tworzenia zbiorników wodnych, które stają się potencjalnym miejscem rozwoju lokalnej flory i fauny.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Paint the Future otwiera drogę nagrodzonym start-upom do współpracy z AkzoNobel Biuro prasowe
2019-07-05 | 12:00

Paint the Future otwiera drogę nagrodzonym start-upom do współpracy z AkzoNobel

Trzy dni spędzone z ekspertami AkzoNobel na warsztatach w Amsterdamie stworzyły przed start-upami z różnych stron świata i ich innowacyjnymi rozwiązaniami szansę na znaczącą zmianę
Przemysł DRUTEX ponownie wyróżniony przez klientów
2019-06-18 | 15:00

DRUTEX ponownie wyróżniony przez klientów

  DRUTEX S.A., wiodący producent stolarki okienno-drzwiowej w Europie, został wyróżniony w dwóch prestiżowych konkursach. Po raz czwarty z rzędu został nagrodzony
Przemysł OnRobot zaprasza na cykl Dni Otwartych w Warszawie
2019-06-13 | 15:30

OnRobot zaprasza na cykl Dni Otwartych w Warszawie

Warszawa – 24 czerwca, 20 września, 24 października, 21 listopada, wstęp wolny   Warszawa, 13 czerwca 2019 r. –  OnRobot, producent narzędzi montowanych

Kalendarium

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Firma

Prywatna opieka zdrowotna stawia na stomatologię. Rynek jest już wart ponad 10 mld zł

W kolejnych latach dynamiczny wzrost rynku usług stomatologicznych będzie napędzany m.in. przez rosnącą świadomość Polaków dotyczącą stanu zdrowia i wyglądu uzębienia. Pacjenci w zdecydowanej większości korzystają z usług prywatnych gabinetów i mają coraz większe oczekiwania. Aby na nie lepiej odpowiadać, polski rynek stomatologiczny musi się konsolidować. Duże sieci szukają innowacyjnych gabinetów, które chcą do nich dołączyć, z korzyścią dla siebie i pacjentów. Po konsolidacji są w stanie zwiększyć przychody o ok. 30 proc. – wynika z obserwacji Medicover Stomatologia.

Finanse

Organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne mają problem z pozyskaniem finansowania z banków komercyjnych. Wsparcie BGK pozwoliło im stworzyć już tysiąc miejsc pracy

Blisko 900 beneficjentów, 1,1 tys. pożyczek o wartości ok. 100 mln zł, prawie tysiąc nowych i 1,5 tys. utrzymanych istniejących miejsc pracy – to dotychczasowy bilans realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu wsparcia Ekonomii Społecznej, dzięki któremu organizacje pozarządowe, spółdzielnie i spółki non profit mogą aplikować o tanie pożyczki i gwarancje do kredytów. Takie podmioty mają dużą potrzebę finansowania, ale mocno ograniczoną możliwość skorzystania z oferty banków komercyjnych. Dla wielu z nich program BGK to jedyna możliwość pozyskania finansowego wsparcia.

Patronaty Newserii

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Prawo

Pracownicze plany kapitałowe mogą pomóc polskiej giełdzie. Spodziewany jest znaczący wzrost obrotów i większa liczba debiutów

Warszawska giełda liczy na duży zastrzyk kapitału w związku z wejściem nowego inwestora instytucjonalnego, jakim będą pracownicze plany kapitałowe. Na polski parkiet napłynie dodatkowych kilka miliardów złotych rocznie, co może pobudzić obroty, zniechęcić spółki do wycofywania się z notowań, za to zachęcić nowe podmioty do debiutów. – Dodatkowy kapitał z kraju powinien także zachęcić zagranicznych inwestorów. Tym bardziej że na rynku nie brakuje taniego pieniądza – mówi Tomasz Prusek, prezes Fundacji Przyjazny Kraj.

IFA 2019 Berlin

Telekomunikacja

M. Boni: Budowa 5G wymaga odpowiednich regulacji i zachęt do inwestycji. Polskie firmy na razie są mało zaawansowane cyfrowo

Co trzecia firma w Polsce należy do cyfrowych „naśladowców" i „spóźnialskich” z ograniczonymi inwestycjami lub bez żadnych planów związanych z cyfryzacją biznesu. Jedynie 5 proc. to liderzy transformacji. Dzięki przyjęciu przez Sejm megaustawy, cyfryzacja polskich firm może znacznie przyspieszyć. Konieczne są jednak decyzje rządu i regulatorów, aby Polska dogoniła liderów. Niezbędne też są zachęty dla firm do inwestowania – podkreśla Michał Boni, były minister cyfryzacji.

Złote Spinacze 2019