Komunikaty PR

Unijne rozporządzenie ujednolici przepisy dotyczące usług elektronicznych

2014-03-18  |  10:30
Do pobrania eIDAS ( 0.21 MB )

Już 1 lipca 2014 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie eIDAS, które zastąpi krajowe uregulowania wszystkich państw członkowskich dotyczące m.in. podpisu elektronicznego i związanych z nim tzw. zaufanych usług. Celem wdrożenia nowych przepisów jest umożliwienie rozwoju biznesu i usług elektronicznych oraz zwiększenie bezpieczeństwa e-transakcji ponad granicami państw.

Obowiązujący akt prawny UE obejmuje związane z e-podpisem usługi wykorzystywane w transakcjach elektronicznych, a także częściowo określa podstawy identyfikacji elektronicznej w obszarze Wspólnoty. Dotychczas brakowało jednak szczegółowych, międzynarodowych ram, które odnosiłyby się do bezpiecznych, wiarygodnych i łatwych w dokonywaniu transakcji elektronicznych. Unijne rozporządzenie eIDAS (z ang. Electronic IDentification Authentication Signature) ma ujednolicić kwestie prawne i technologiczne związane z usługami zaufanymi, w tym z podpisem elektronicznym. Rozporządzenie wprowadzi także prawnie wiążącą notyfikację mechanizmów eIDAS.

Niniejsza inicjatywa jest wynikiem analiz oraz szeroko zakrojonych konsultacji, w tym internetowych konsultacji społecznych związanych z przeglądem obecnych ram prawnych dotyczących podpisu elektronicznego. W ramach konsultacji Komisja Europejska uzyskała opinie państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego oraz innych zainteresowanych stron, w tym przedstawicieli administracji i biznesu. Ekspertyzę w sprawie rozporządzenia przygotowali m.in. eksperci Unizeto Technologies.

Dlaczego potrzebne są zmiany?

Z jednej strony celem wprowadzenia nowych przepisów jest zapewnienie bezpieczeństwa, wiarygodności i poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną na terenie UE, z drugiej zaś – zwiększenie wygody operacji elektronicznych poprzez usunięcie istniejących obecnie barier. Zapisy rozporządzenia eIDAS uporządkują stan prawny, natomiast zracjonalizowany pakiet norm dotyczących podpisu i usług zaufania przyczyni sie do osiągnięcia interoperacyjności technologicznej w UE. Dzięki rozporządzeniu na terenie Unii Europejskiej zostaną wskazane i będą obowiązywać te same normy, których będzie musiał przestrzegać każdy z krajów członkowskich.

Do tej pory przepisy państw członkowskich UE przeważnie nie powoływały się na normy Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (w skr. ETSI) lub Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (w skr. CEN), co w praktyce oznaczało, że były one zgodne jedynie z częścią tych norm, a o części kwestii technologicznych decydowały przepisy lokalne poszczególnych krajów. Skutkiem tego niespójnego podejścia jest obecnie np. problem z wzajemnym rozpoznawaniem certyfikatów kwalifikowanych czy też samego e-podpisu w dokumentach elektronicznych – mówi Ałła Stoliarowa-Myć, Kierownik Projektu ds. PKI w Unizeto Technologies. – Wcielenie w życie rozporządzenia eIDAS spowoduje, że znikną problemy z różnymi interpretacjami przepisów oraz z kompatybilnością oprogramowania, co znacząco wpłynie na rozwój rynku usług elektronicznych – dodaje.

Czego możemy się spodziewać?

W czasie konsultacji okazało się, że zdecydowana większość zainteresowanych stron widzi potrzebę uzupełnienia luk w prawie, które pozostały po obowiązującej dotychczas dyrektywie. Proponowane ramy prawne mają umożliwiać bezpieczne i płynne interakcje drogą elektroniczną między przedsiębiorstwami, obywatelami oraz organami administracji publicznej, przez co zwiększy sie zaufanie oraz skuteczność publicznych i prywatnych usług online, e-biznesu i handlu elektronicznego w UE.

W praktyce zmiana przepisów ułatwi przedsiębiorstwom np. start w przetargach na terenie całej Unii Europejskiej – firmy będą mogły uczestniczyć za pośrednictwem Internetu w zamówieniach publicznych ogłaszanych w poszczególnych państwach członkowskich bez obaw, że ich podpisy elektroniczne nie zostaną zaakceptowane ze względu na np. szczególne wymogi krajowe, a dokumenty przetargowe zostaną odrzucone. Możliwe będzie także elektroniczne podpisywanie umów z przedsiębiorstwami w innych państwach członkowskich, odbywać się to będzie bowiem w jednolitym otoczeniu prawnym, w którym nie będzie problemów z interpretacją i weryfikacją podpisu elektronicznego i pieczęci elektronicznej, a także z oceną wiarygodności takich usług zaufania, jak znakowanie czasem, czy z wykonaniem usługi doręczenia elektronicznego listu poleconego.

W efekcie bardziej wiarygodny stanie się handel w środowisku elektronicznym – kupujący zyskają możliwość zweryfikowania, czy za stronę internetową, z której korzystają, rzeczywiście odpowiedzialność bierze przedstawiony na niej sprzedawca lub usługodawca.

Wzrośnie efektywność działań administracyjnych – zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla obywateli. Przykładowo – student będzie mógł się zapisać na studia w innym kraju drogą elektroniczną. Przez Internet będzie można złożyć deklarację podatkową w innym kraju, a pacjenci będą mieć elektroniczny dostęp do swoich danych medycznych, co pozwoli uniknąć np. konieczności ponownego przeprowadzania tych samych badań.

Zmiany pozwolą na lepsze wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz na szybsze reagowanie wobec ich rozwoju. Zwiększenie zaufania dla transakcji elektronicznych oraz podniesienie ich rangi prawnej zachęci przedsiębiorców do prowadzenia działalności za granicą – mówi Ałła Stoliarowa-Myć, Kierownik projektu ds. PKI w Unizeto Technologies.

Rozporządzenie ma zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski podczas kwietniowej sesji plenarnej. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2014 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo Arbitraż przeniósł się do wirtualnej rzeczywistości Biuro prasowe
2020-11-19 | 11:10

Arbitraż przeniósł się do wirtualnej rzeczywistości

Od kilku miesięcy cały świat choruje na koronawirusa. Do wirtualnej rzeczywistości przeniosło się większość firm i urzędów, a powszechną formą komunikacji stała się ta za
Prawo Mec. Łukasz Wieczorek z Kancelarii Konieczny Wierzbicki prowadzącym IP Student
2020-11-18 | 14:17

Mec. Łukasz Wieczorek z Kancelarii Konieczny Wierzbicki prowadzącym IP Student

R.pr. Łukasz Wieczorek po raz kolejny poprowadził warsztaty w ramach wydarzenia IP Student. Tegoroczne spotkanie poświęcone było umowom IT w obrocie międzynarodowym. Warsztaty dla
Prawo Współpraca z Intrum - Ultima Ratio liczy na przyrost spraw
2020-11-18 | 10:15

Współpraca z Intrum - Ultima Ratio liczy na przyrost spraw

Intrum, międzynarodowa firma zajmująca się obrotem wierzytelnościami i windykacją, obecna w 24 krajach Europy, zaczyna korzystać z e-arbitrażu Ultima Ratio. Od teraz będzie proponować

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Handel

Galerie Otwarcie sklepów i galerii handlowych pozwoli gospodarce złapać oddech. Gastronomia i turystyka muszą czekać na szczestarają się na nowo przyciągnąć klientów po lockdownie. Zapewnienie rozrywki i programy lojalnościowe stają się kluczowe [DEPESZA]

Według GUS w październiku sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła o 2,3 proc. w ujęciu rocznym, do czego przyczyniło się głównie pogorszenie nastrojów konsumentów i ograniczanie przez nich wydatków. Konsumpcję tradycyjnie napędzi okres przedświąteczny, na co niewątpliwie wpłynie ponowne otwarcie sektora handlu. Trudno jednak prognozować, czy zanotuje taki wzrost jak zwykle w grudniu. Z przedświątecznej gorączki nie skorzystają w takim stopniu gastronomia i hotele. – Pełne odmrożenie w tych sektorach nastąpi prawdopodobnie pod wpływem szczepionki – ocenia Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Przemysł

Pandemia zwiększy innowacyjność województw. Liderem pozostaje Mazowsze, ale pozostałe ośrodki szybko zmniejszają dystans

Mazowsze, Małopolska, Dolny Śląsk i Pomorze – to liderzy innowacyjności regionów w Polsce. Wpływają na to wysokie uprzemysłowienie lokalnych gospodarek i ośrodki akademickie, które razem z firmami prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Mniejsze miasta systematycznie zmniejszają jednak dystans do liderów, a postęp technologiczny po kryzysie będzie jeszcze bardziej dynamiczny. – Firmy i gospodarki chcące utrzymać konkurencyjność międzynarodową powinny inwestować w automatyzację – podkreśla Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, współautor raportu „Indeks Millennium 2020  Potencjał innowacyjności regionów”.

Farmacja

W tym roku w Polsce może być blisko dwa razy więcej zachorowań na raka prostaty. Nowoczesne leki refundowane są jednak tylko dla pacjentów z przerzutami

Stowarzyszenie UroConti szacuje, że w tym roku w Polsce można spodziewać się nawet 20 tys. nowych zachorowań na raka prostaty, czyli prawie dwukrotnie więcej niż zwykle. Wpływ na to ma pandemia i spowodowane nią opóźnienia w diagnostyce. Lekarze podkreślają, że choroba wykryta we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalna, a dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia sukcesywnie się poprawia. Dużym problemem wciąż jest jednak polityka refundacyjna i ograniczenia programu lekowego. W tej chwili nowoczesne leki można zastosować tylko u tych pacjentów, u których rak prostaty dał już przerzuty. – To osłabia naszą walkę z tym nowotworem – podkreślają lekarze.

 
 

Prawo

Trwają prace nad uregulowaniem pracy zdalnej. Propozycje rządu mogą zniechęcić pracodawców zbyt dużą liczbą formalności

Rząd zapowiedział, że kwestie dotyczące pracy zdalnej zostaną wpisane do Kodeksu pracy. Takie rozwiązania popiera 85 proc. pracowników badanych przez Gumtree.pl. Problem w tym, że w dużej mierze przedstawione propozycje opierają się na dotychczasowych uregulowaniach dotyczących telepracy. – Są to zapisy zdecydowanie przeregulowane, wprowadzające dużo formalności, które zniechęcają pracodawców do tego, aby skorzystać z pracy zdalnej – ocenia radca prawny Wojciech Bigaj. Propozycje są teraz konsultowane ze stroną społeczną. Wśród nich znalazły się m.in. potrzebne zapisy dotyczące kosztów pracy zdalnej, czyli określenie, jakie wydatki powinien ponosić pracownik, a jakie pracodawca.