Komunikaty PR

Pułapki wynajmu krótkoterminowego w Trójmieście

2019-12-05  |  17:00
Biuro prasowe

Dynamiczny rozwój gospodarczy regionu, pojawienie się dużych międzynarodowych firm i związany z tym napływ wykwalifikowanych kadr pracowników – to wszystko sprawia, że na trójmiejskim rynku nieruchomości rośnie segment apartamentów na wynajem. Coraz więcej argumentów przemawia za najmem długoterminowym, bardziej stabilnym i bezpiecznym niż wynajmowanie apartamentu na doby.

Ostatnie lata to niezwykle intensywny rozwój pomorskich ośrodków biznesowych. Region wyrósł na jednego z krajowych liderów pod względem wzrostu PKB (7-proc. dynamika wzrostu w 2017 wg GUS[1]). Rozwój m.in. w sektorze morskim, logistyce, motoryzacji czy IT przyciągnął do Trójmiasta międzynarodowy kapitał,  światowe korporacje i liderów biznesu. Według raportu FOCUS ON, w Trójmieście działają obecnie 42 732 firmy, a biura klasy A/B+ stanowią prawie 800 tys. m2 powierzchni. A liczby ciągle rosną – 150 tys. m2 biur jest obecnie w budowie, a w planach są kolejne 144 tys. m2[2].

Dziś Trójmiasto nie jest już tylko celem turystycznym, ale też atrakcyjnym miejscem do nauki i rozwoju zawodowego. W 2018 województwo pomorskie odnotowało drugie najwyższe (za woj. mazowieckiem) saldo migracji[3], co potwierdza, że region traktowany jest jako atrakcyjne miejsce do życia. To sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na nieruchomości położone w dobrej lokalizacji, spełniające wysokie standardy. Jak odpowiada na to rynek?

W ostatnich latach w Trójmieście obserwujemy wysyp nowych inwestycji, zarówno w przypadku hoteli, jak i budownictwa mieszkaniowego. Pojawił się trend lokowania kapitału w prywatne apartamenty pod najem krótkoterminowy, skierowany głównie dla turystów. Deweloperzy obiecują duże zyski, które często pozostają na poziomie obietnicy, ten rynek jest już mocno nasycony, generuje szereg kosztów, obniżających stopę zwrotu. Największym z nich jest spadający z roku na rok stopień obłożenia, wynikający też z ogromnej konkurencji. Sezon turystyczny nad morzem trwa kilka miesięcy, przez pozostałą część roku apartament może generować więcej kosztów niż przychodów.  – mówi Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC Invest.

Cienie wynajmu krótkoterminowego

Przy wynajmie krótkoterminowym należy liczyć się z tym, że od przychodu trzeba odliczyć m.in. koszty eksploatacji, wydatki na sprzątanie apartamentu. Istotnym czynnikiem jest też obsługa nieruchomości. Samodzielne zarządzanie nieruchomością jest niezwykle czasochłonne, wymaga wypracowania systemu przekazania i odbioru kluczy, czy pilnowania kalendarza rezerwacji. Z kolei powierzenie tych zadań zewnętrznej firmie wiąże się z kosztami pochłaniającymi ok. 30 proc. przychodu oraz ryzyko wynikające z powierzenia swojej własności w ręce pośrednika.  Po opłaceniu podatków w kieszeni inwestora zostaje około 35% przychodu.

Raport FOCUS ON wskazuje, że w Trójmieście jest obecnie 81 hoteli w zróżnicowanym standardzie. W Trójmieście ciągle powstają nowoczesne hotele największych graczy na rynku. Tylko w trakcie ostatnich dwóch lat wybudowano hotele takich marek jak Radisson (341 pokoi), Hampton by Hilton (174 pokoje), Holiday Inn (240 pokoi), czy IBB (90 pokoi).  W budowie jest natomiast między innymi hotel Grano w Gdańsku, w którym znajdzie się ponad 130 pokoi i 141 lokali mieszkalnych. To konkurencja praktycznie nie do pokonania dla prywatnych inwestorów, którzy chcieliby zarobić na wynajmie krótkoterminowym. Przykładem nieudanych inwestycji jest Gdańsk Śródmieście. Wystarczy spojrzeć na portale nieruchomościowe, aby przekonać się ile apartamentów w tym regionie trafiło w ostatnim czasie do sprzedaży.

Trzeba też pamiętać o czynniku ludzkim. Apartament wynajmowany na doby oznacza częste zmiany lokatorów, a więc też szybszą degradację naszej nieruchomości i potrzebę remontu. Bezpieczną opcją jest za to wynajem korporacyjny. Mieszkania wynajmowane są często kadrze menadżerskiej, członkom organów zarządzających, pracownikom z dużych międzynarodowych korporacji oraz instytucjom zagranicznym, a wszelkie formalności przejmuje zewnętrzna firma. Dzięki temu właściciel może liczyć na pewny zysk i oszczędność czasu, ponieważ to firma zewnętrzna zajmuje się kwestiami związanymi z wynajmem, m.in.  pozyskiwaniem podmiotów korporacyjnych, umowami czy dokumentacją. Roczna stopa zwrotu wynosi natomiast około 6%, czyli znacznie więcej niż przy wynajmie krótkoterminowym. To również mniejsza eksploatacja lokalu w porównaniu do wynajmu krótko lub średnioterminowego. - podkreśla Agata Karolina Lasota.

W kontekście inwestycji w nieruchomości rynkiem z dużym potencjałem pozostaje Gdynia – nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto z wciąż niewystarczającą bazą hotelową. W zleconym przez urząd miasta badaniu „Moja Gdynia 2030” respondenci ocenili rynek mieszkaniowy jako przestrzeń do poprawy, jednocześnie podkreślając, że „Gdynia staje się atrakcyjnym obszarem do inwestowania”[4].

- Coraz lepiej prosperujące miasto, przyjazna dla mieszkańców przestrzeń i korzystne położenie mogą przyciągać kolejne duże firmy szukające lokalizacji na działalność w Polsce. Jest to miasto wielu zalet – bliskość morza, dużo zieleni, stosunkowo wysokie zarobki i wyjątkowa na skalę światową architektura gdyńskiego modernizmu – to tylko niektóre cechy, które powodują rosnące zainteresowanie. Jednocześnie spora liczba wydarzeń kulturalnych, coraz ciekawsza oferta rozrywkowo-rekreacyjna sprawiają, że Gdynia powoli wychodzi z cienia Gdańska, najsilniejszego ośrodka biznesowego w regionie. – podsumowuje Agata Karolina Lasota.

 


[1] https://investinpomerania.pl/dlaczego-pomorskie/gospodarka-regionu/

[2] Raport FOCUS ON TRÓJMIASTO przygotowany przez Pro Progressio we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Invest in Pomerania oraz firmami Adecco i JLL.

[3] https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/gus-o-urodzeniach-liczbie-ludnosci-i-saldzie-migracji-w-pierwszej-polowie-2018-r,118244.html

[4] http://2030.gdynia.pl/cms/fck/uploaded/opracowanie%20wynikow%20ankiet_publikacja_.pdf

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Pierwsi mieszkańcy odbierają klucze na Nowych Ogrodach Biuro prasowe
2020-01-21 | 12:00

Pierwsi mieszkańcy odbierają klucze na Nowych Ogrodach

Nowe Ogrody dedykowane są wszystkim, którzy chcą zamieszkać na wygodnym, nowocześnie zaprojektowanym osiedlu. W ramach IV etapu przygotowane zostały 104 mieszkania o powierzchni od 30
Nieruchomości Metropolitan Investment otwiera kolejne lokale handlowe w Warszawie i Krakowie
2020-01-21 | 12:00

Metropolitan Investment otwiera kolejne lokale handlowe w Warszawie i Krakowie

Firma Metropolitan Investment powiększa portfolio Metro Retail o kolejne skomercjalizowane lokale handlowe, zlokalizowane w Warszawie i Krakowie. Wśród najemców m.in. Biedronka,
Nieruchomości Gdańsk i jego najnowsze inwestycje z historią w tle
2020-01-21 | 11:53

Gdańsk i jego najnowsze inwestycje z historią w tle

Zdjęcia i wizualizacje: Chlebova: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84iK02Etrq9FFW7NFd1g Deo Plaza: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84iK03iYWJOk3BPK3p5w Olivia Star:

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

CES 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Cyberataki wśród najpoważniejszych zagrożeń dla biznesu. Ściganie hakerów wciąż pozostaje dużym wyzwaniem

Prawie 40 proc. firm uznaje incydenty cybernetyczne za najważniejsze ryzyko biznesowe na świecie – wynika z Barometru Ryzyk Allianz 2020. Globalnie zajmują one pierwsze miejsce, a w Polsce trzecie wśród największych zagrożeń dla przedsiębiorców. Chociaż walka z hakerami jest coraz bardziej zacięta, to wciąż pozostaje dużym wyzwaniem. Ostatnie lata były bardzo aktywne pod względem tworzenia nowych regulacji, zarówno na forum unijnym, jak i krajowym. Jak podkreśla prezes ISSA Polska Tomasz Wodziński, w polskim systemie wciąż brakuje jednak edukacji, która przyczyniłaby się do większej świadomości zagrożeń wśród internautów, a z drugiej – regulacji poprawiających ściganie cyberprzestępstw.

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Finanse

1,3 mln gospodarstw domowych w Polsce jest dotkniętych ubóstwem energetycznym. Brakuje rozwiązań dla tego problemu

Niskie dochody, wysokie koszty energii i niedostateczna efektywność energetyczna budynków to główne przyczyny ubóstwa energetycznego. W Polsce boryka się z tym problemem ok. 10 proc. gospodarstw domowych, czyli 3,35 mln osób. Największe ryzyko związane z zapewnieniem ciepła dotyczy rodzin zamieszkujących domy jednorodzinne na wsi. – Liczymy, że Europejski Zielony Ład da impuls polskim władzom, aby zajęły się tym tematem – zakładają analitycy Forum Energii.

Transport

W Polsce jest zbyt mało stacji do tankowania pojazdów LNG. To hamuje rozwój rynku tego paliwa

Udział LNG w transporcie morskim i drogowym będzie rósł. – To paliwo przyszłości: ekologiczne, bardziej ekonomiczne, cichsze i jednocześnie szeroko dostępne – ocenia Marcin Płocharski z Polskiej Platformy LNG. Skroplony gaz ziemny sprawdzi się w transporcie drogowym pod warunkiem rozwoju odpowiedniej infrastruktury. W Polsce działają zaledwie cztery punkty ładowania, a pojazdów napędzanych LNG jest nieco ponad pół tysiąca. Na podobną barierę napotyka wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim.

Telekomunikacja

Polskim firmom będzie trudniej o projekty z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Koniec mechanizmu wsparcia napędzi konkurencję z innymi państwami

Po siedmioletnim okresie przejściowym zakończył się specjalny program wsparcia dla polskich firm, który miał za zadanie ułatwić im budowanie kompetencji w sektorze kosmicznym. Tym samym Polska weszła w etap dojrzałego członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej, a krajowe przedsiębiorstwa będą teraz mierzyć się w otwartych przetargach z zagraniczną konkurencją. Jak podkreśla dr Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej, zainteresowanie tą branżą jest duże i rośnie. Siłą polskiego sektora kosmicznego jest to, że tworzą go głównie podmioty MŚP, które cechują się dużą kreatywnością i elastycznością. Z kolei brak doświadczenia, zaplecza i kapitału to obszary, które wciąż wymagają nadgonienia w stosunku do innych państw.