Komunikaty PR

Pułapki wynajmu krótkoterminowego w Trójmieście

2019-12-05  |  17:00
Biuro prasowe

Dynamiczny rozwój gospodarczy regionu, pojawienie się dużych międzynarodowych firm i związany z tym napływ wykwalifikowanych kadr pracowników – to wszystko sprawia, że na trójmiejskim rynku nieruchomości rośnie segment apartamentów na wynajem. Coraz więcej argumentów przemawia za najmem długoterminowym, bardziej stabilnym i bezpiecznym niż wynajmowanie apartamentu na doby.

Ostatnie lata to niezwykle intensywny rozwój pomorskich ośrodków biznesowych. Region wyrósł na jednego z krajowych liderów pod względem wzrostu PKB (7-proc. dynamika wzrostu w 2017 wg GUS[1]). Rozwój m.in. w sektorze morskim, logistyce, motoryzacji czy IT przyciągnął do Trójmiasta międzynarodowy kapitał,  światowe korporacje i liderów biznesu. Według raportu FOCUS ON, w Trójmieście działają obecnie 42 732 firmy, a biura klasy A/B+ stanowią prawie 800 tys. m2 powierzchni. A liczby ciągle rosną – 150 tys. m2 biur jest obecnie w budowie, a w planach są kolejne 144 tys. m2[2].

Dziś Trójmiasto nie jest już tylko celem turystycznym, ale też atrakcyjnym miejscem do nauki i rozwoju zawodowego. W 2018 województwo pomorskie odnotowało drugie najwyższe (za woj. mazowieckiem) saldo migracji[3], co potwierdza, że region traktowany jest jako atrakcyjne miejsce do życia. To sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na nieruchomości położone w dobrej lokalizacji, spełniające wysokie standardy. Jak odpowiada na to rynek?

W ostatnich latach w Trójmieście obserwujemy wysyp nowych inwestycji, zarówno w przypadku hoteli, jak i budownictwa mieszkaniowego. Pojawił się trend lokowania kapitału w prywatne apartamenty pod najem krótkoterminowy, skierowany głównie dla turystów. Deweloperzy obiecują duże zyski, które często pozostają na poziomie obietnicy, ten rynek jest już mocno nasycony, generuje szereg kosztów, obniżających stopę zwrotu. Największym z nich jest spadający z roku na rok stopień obłożenia, wynikający też z ogromnej konkurencji. Sezon turystyczny nad morzem trwa kilka miesięcy, przez pozostałą część roku apartament może generować więcej kosztów niż przychodów.  – mówi Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC Invest.

Cienie wynajmu krótkoterminowego

Przy wynajmie krótkoterminowym należy liczyć się z tym, że od przychodu trzeba odliczyć m.in. koszty eksploatacji, wydatki na sprzątanie apartamentu. Istotnym czynnikiem jest też obsługa nieruchomości. Samodzielne zarządzanie nieruchomością jest niezwykle czasochłonne, wymaga wypracowania systemu przekazania i odbioru kluczy, czy pilnowania kalendarza rezerwacji. Z kolei powierzenie tych zadań zewnętrznej firmie wiąże się z kosztami pochłaniającymi ok. 30 proc. przychodu oraz ryzyko wynikające z powierzenia swojej własności w ręce pośrednika.  Po opłaceniu podatków w kieszeni inwestora zostaje około 35% przychodu.

Raport FOCUS ON wskazuje, że w Trójmieście jest obecnie 81 hoteli w zróżnicowanym standardzie. W Trójmieście ciągle powstają nowoczesne hotele największych graczy na rynku. Tylko w trakcie ostatnich dwóch lat wybudowano hotele takich marek jak Radisson (341 pokoi), Hampton by Hilton (174 pokoje), Holiday Inn (240 pokoi), czy IBB (90 pokoi).  W budowie jest natomiast między innymi hotel Grano w Gdańsku, w którym znajdzie się ponad 130 pokoi i 141 lokali mieszkalnych. To konkurencja praktycznie nie do pokonania dla prywatnych inwestorów, którzy chcieliby zarobić na wynajmie krótkoterminowym. Przykładem nieudanych inwestycji jest Gdańsk Śródmieście. Wystarczy spojrzeć na portale nieruchomościowe, aby przekonać się ile apartamentów w tym regionie trafiło w ostatnim czasie do sprzedaży.

Trzeba też pamiętać o czynniku ludzkim. Apartament wynajmowany na doby oznacza częste zmiany lokatorów, a więc też szybszą degradację naszej nieruchomości i potrzebę remontu. Bezpieczną opcją jest za to wynajem korporacyjny. Mieszkania wynajmowane są często kadrze menadżerskiej, członkom organów zarządzających, pracownikom z dużych międzynarodowych korporacji oraz instytucjom zagranicznym, a wszelkie formalności przejmuje zewnętrzna firma. Dzięki temu właściciel może liczyć na pewny zysk i oszczędność czasu, ponieważ to firma zewnętrzna zajmuje się kwestiami związanymi z wynajmem, m.in.  pozyskiwaniem podmiotów korporacyjnych, umowami czy dokumentacją. Roczna stopa zwrotu wynosi natomiast około 6%, czyli znacznie więcej niż przy wynajmie krótkoterminowym. To również mniejsza eksploatacja lokalu w porównaniu do wynajmu krótko lub średnioterminowego. - podkreśla Agata Karolina Lasota.

W kontekście inwestycji w nieruchomości rynkiem z dużym potencjałem pozostaje Gdynia – nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto z wciąż niewystarczającą bazą hotelową. W zleconym przez urząd miasta badaniu „Moja Gdynia 2030” respondenci ocenili rynek mieszkaniowy jako przestrzeń do poprawy, jednocześnie podkreślając, że „Gdynia staje się atrakcyjnym obszarem do inwestowania”[4].

- Coraz lepiej prosperujące miasto, przyjazna dla mieszkańców przestrzeń i korzystne położenie mogą przyciągać kolejne duże firmy szukające lokalizacji na działalność w Polsce. Jest to miasto wielu zalet – bliskość morza, dużo zieleni, stosunkowo wysokie zarobki i wyjątkowa na skalę światową architektura gdyńskiego modernizmu – to tylko niektóre cechy, które powodują rosnące zainteresowanie. Jednocześnie spora liczba wydarzeń kulturalnych, coraz ciekawsza oferta rozrywkowo-rekreacyjna sprawiają, że Gdynia powoli wychodzi z cienia Gdańska, najsilniejszego ośrodka biznesowego w regionie. – podsumowuje Agata Karolina Lasota.

 


[1] https://investinpomerania.pl/dlaczego-pomorskie/gospodarka-regionu/

[2] Raport FOCUS ON TRÓJMIASTO przygotowany przez Pro Progressio we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Invest in Pomerania oraz firmami Adecco i JLL.

[3] https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/gus-o-urodzeniach-liczbie-ludnosci-i-saldzie-migracji-w-pierwszej-polowie-2018-r,118244.html

[4] http://2030.gdynia.pl/cms/fck/uploaded/opracowanie%20wynikow%20ankiet_publikacja_.pdf

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Im więcej, tym lepiej? Maksymalizm we wnętrzach Biuro prasowe
2020-08-13 | 14:40

Im więcej, tym lepiej? Maksymalizm we wnętrzach

Surowe, skandynawskie wnętrza powoli ustępują miejsca nasyconym, tętniącym wzorami i kolorami przestrzeniom, w których króluje maksymalizm. Eklektyczne połączenia,
Nieruchomości MLP Group rozpoczyna budowę pod Berlinem
2020-08-13 | 12:00

MLP Group rozpoczyna budowę pod Berlinem

MLP Group, jeden z wiodących liderów na rynku nieruchomości magazynowych w Europie, rozpoczyna budowę inwestycji MLP Business Park Berlin I. W projekcie typu City Logistics powierzchnia
Nieruchomości Wielkie 18 metrów. Zobacz mikroapartament modelowy
2020-08-13 | 11:00

Wielkie 18 metrów. Zobacz mikroapartament modelowy

Wielkie 18 metrów. Zobacz mikroapartament modelowy Dwuosobowe łóżko, które zamienia się w kanapę, składane biurko i duże lustro optycznie powiększające wnętrze. Do

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Telekomunikacja

Polska na razie nie wyklucza chińskich dostawców z budowy infrastruktury 5G. Sytuacji nie powinna zmienić wizyta amerykańskiego sekretarza stanu [DEPESZA]

Wdrożenie standardu telekomunikacyjnego 5G będzie mieć rewolucyjny wpływ na globalną i polską gospodarkę. Bezpieczeństwo nowej technologii jest obecnie odmieniane przez wszystkie przypadki i wciąż trwają spekulacje dotyczące komponentów 5G dostarczanych przez producentów z Chin. Jednak do tej pory Polska, podobnie jak Niemcy, nie zdecydowała się na wykluczenie żadnego dostawcy, w tym spoza Europy. Nie powinna wpłynąć na to również zaplanowana na 15 sierpnia w Warszawie wizyta sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo. Eksperci podkreślają, że przy wdrażaniu nowego standardu telekomunikacyjnego należy oceniać warunki techniczne urządzeń, a nie miejsce ich pochodzenia.

Transport

UE zainwestuje miliardy w zielony wodór. W tej chwili aż 95 proc. tego surowca wciąż pochodzi z paliw kopalnych

W tej chwili wodór ma zastosowanie głównie w sektorze chemicznym, jego wykorzystanie w transporcie czy energetyce wciąż jest marginalne. Co więcej, aż 95 proc. produkowanego wodoru wciąż pochodzi z paliw kopalnych, a tylko 5 proc. jest wytwarzane z odnawialnych źródeł. Unia Europejska zamierza odwrócić te proporcje, a opublikowana na początku lipca strategia wodorowa ma być impulsem dla rozwoju tego rynku w Europie, której szacunkowe zapotrzebowanie na wodór w 2030 roku ma już sięgnąć 16,5 mln ton. Wyzwaniem pozostają jednak koszty, bo wytwarzanie zielonego, niskoemisyjnego wodoru wciąż jest droższe od innych form, i bariery technologiczne związane z produkcją i transportem tego surowca.

 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Odradzająca się gastronomia w Europie może pomóc polskim eksporterom drobiu nadrobić straty wywołane pandemią. Branża liczy także na ponowne otwarcie rynków azjatyckich

Zamknięcie w marcu granic wewnątrzunijnych oraz lokali gastronomicznych spowodowało zatrzymanie eksportu polskiego mięsa drobiowego i nadpodaż tego produktu na rynku. Wynikiem tego był spadek cen, które obecnie nie wyrównują nawet kosztów produkcji. Producenci mają nadzieję na powrót na rynek kolejnych firm z sektora HoReCa i na uznanie Polski za kraj wolny od grypy ptaków, co pozwoliłoby na powrót na rynki pozaeuropejskie, głównie azjatyckie.

Transport

Popyt na usługi związane z przeprowadzkami znowu wysoki. Firmy przewozowe mają coraz więcej zleceń z kraju i zagranicy

W czasie pandemii znacząco spadł popyt na krajowe usługi przeprowadzkowe – wynika z raportu Clicktrans.pl. Firmy przewozowe miały też mniej zleceń związanych z transportem samochodów, natomiast w innych kategoriach – takich jak przewóz palet, motocykli, mebli, ale również zwierząt – zanotowały wzrosty. Gorzej wyglądała sytuacja ze zleceniami międzynarodowymi. Te jednak od połowy kwietnia notują tendencję wzrostową i już powróciły do poziomów sprzed pandemii.