Komunikaty PR

Wyborca.pl – pierwszy taki obywatelski portal

2014-06-08  |  19:00
Biuro prasowe
Kontakt
Janusz Mroczkowski
Opublikowani Creative Communication Advisors

Modrzewiowa 9/3
15-238 Białystok
janusz|opublikowani.pl| |janusz|opublikowani.pl
501035853
www.opublikowani.pl

Dokładnie 4 czerwca, w 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce, Fundacja Polonia Civilis udostępnia nową wersję portalu wyborca.pl. To pierwszy tego rodzaju projekt w internecie, skierowany do społeczności lokalnych, który ma na celu przede wszystkim poprawę jakości rządzenia poprzez aktywizację społeczeństwa obywatelskiego.

Niby podobne portale w internecie już są. Niby wszystko jest już jakby dziwnie znane. Ale jednak, dzięki licznym funkcjonalnościom, głównie społecznościowym, a do tego dzięki sporemu bagażowi doświadczeń jego twórców, portal ma realną szansę, aby powoli zmieniać nasz polityczny krajobraz na lepsze. Frekwencja w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego nie przekroczyła 24 procent, a to pokazuje, jak wiele jest w tej materii do zrobienia.

Wyborca.pl to zresztą nie jest nowy projekt. Jego pierwowzór, tyle że w skromniejszej formie, powstał przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Po dwóch latach zbierania doświadczeń  Fundacja uznała, że należy go kompletnie przebudować, dodając doń szereg nowych rozwiązań, wyróżniających przedsięwzięcie od innych. W efekcie, po niemal dwóch latach prac, nowy portal ma oficjalną premierę, którego data została wybrana nieprzypadkowo.

- 4 czerwca to święto polskiej demokracji. To data szczególna w naszej historii. Uznaliśmy, że idealnym momentem dla uruchomienia tego projektu, będzie właśnie ta wyjątkowa rocznica – mówi Aneta Borkowska z  Fundacji Polonia Civilis.

Platforma ma tętnić życiem przez okrągły rok. W tym celu, m.in. internauci zalogowani na portalu będą mogli promować swoją działalność, w tym także działalność zawodową, rozbudowywać kontakty biznesowe i towarzyskie, informować o podejmowanych inicjatywach społecznych, kulturalnych, sportowych, gromadzić wokół nich zwolenników i uczestników. Poprzez platformę będzie można też oferować konkretne usługi lokalne, rozbudowując tym samym swój biznes. Wszystko po to, aby aktywizować i integrować mieszkańców do wspólnych przedsięwzięć.

W przeciwieństwie do innych, podobnych projektów, portal nie służy ocenianiu polityków czy samorządowców. Nie ogranicza się przy tym jedynie do okresu oficjalnej kampanii wyborczej. Nie będzie też tylko elektronicznym słupem z wyborczymi plakatami. Dzięki odpowiednim narzędziom ma wspierać rozwój kariery polityków w kolejnych jej fazach, ma też ułatwiać budowanie relacji z wyborcami i zdobywanie głosów.

Zdaniem prof. Mikołaja Cześnika, Dyrektora Instytutu Nauk Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej  w Warszawie, portal jest cenną inicjatywą, zwłaszcza w swojej nowej odsłonie. W jego opinii popularność portali społecznościowych wśród internautów systematycznie rośnie i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości trend ten miałby się odwrócić.

- Portal wyborca.pl to przedsięwzięcie ze wszech miar potrzebne, bo wspiera budowę społeczeństwa obywatelskiego 2.0. Obserwuję uważnie projekt Fundacji właściwie od początku jego istnienia, czyli od 2009 roku i pokładam w nim spore nadzieje. To pierwszy tego rodzaju portal oferujący tak wiele przede wszystkim członkom społeczności lokalnych, dlatego wypełniając tę lukę ma, w mojej ocenie, rzeczywiście szansę, aby w realny sposób aktywizować do działania obywateli - dodaje.

Wspiera również funkcjonowanie całych organizacji, w tym politycznych, pozarządowych, ale też lokalnych, które obecnie są mało rozpoznawalne,  jak: komitety wyborcze wyborców, rady osiedli, rady sołeckie czy rady młodzieżowe w lokalnych środowiskach, udostępniając im interaktywne strony profilowe.

W okresie kampanii, platforma będzie oferowała politykom możliwość prezentowania swoich kandydatur potencjalnym wyborcom, publikując ich sylwetki, program, opinie. Dzięki zaawansowanym funkcjom społecznościowym będzie można zadawać im pytania, dyskutować nad propozycjami zawartymi w programie czy poznawać ich opinie na kwestie ważne z punktu widzenia codziennych problemów mieszkańców. Co ciekawe, będzie się zmieniał również status profilu danego działacza. O ile w okresie pomiędzy wyborami będzie on funkcjonował jako polityk, tak w okresie kampanii wyborczej, jego profil znajdzie się w bazie kandydatów.

Wyborca.pl ma również służyć Polonii mieszkającej zagranicą w odbudowywaniu lub utrzymywaniu kontaktu ze swoim rodzinnym miastem (funkcja Moje Miasto) a w czasie kampanii wyborczych, poprzez prezentację kandydatów, na których mogą oddawać swoje głosy, ułatwiać udział w wyborach.

Dodatkowo, Fundacja Polonia Civilis współpracuje ze szkołami, wspomagając nauczycieli WOS-u w dostarczaniu im aktualnych informacji z zasobów portalu. Twórcy  wyborca.pl zamierzają również już wkrótce uruchomić EOS – Encyklopedię Społeczeństwa Obywatelskiego- bazę wiedzy, przydatnej w edukacji obywatelskiej, stworzonej na wzór Wikipedii, której treść i hasła będą uzupełniane przez internautów. A do tego gry , zabawy, quizy z nagrodami itp.

Fundacja Polonia Civilis przystąpiła też do rekrutowania koordynatorów regionalnych (wojewódzkich), oraz konsultantów powiatowych (jedna osoba w danym powiecie), odpowiedzialnych za realizację misji, rozwój i funkcjonowanie portalu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy IKEA pomaga wyposażyć gminne centra kwarantanny w Szczecinie. #PomagamyRazem Biuro prasowe
2020-04-28 | 14:00

IKEA pomaga wyposażyć gminne centra kwarantanny w Szczecinie. #PomagamyRazem

W trudnych momentach zawsze można liczyć na sąsiadów. Troska o lokalną społeczność jest jedną z podstawowych wartości IKEA. Dlatego wspólnie z Urzędem Miasta tworzymy
Samorządy Przez koronawirusa samorządy wygaszają miasta. Oszczędzamy 20 tys. zł dziennie
2020-04-22 | 11:00

Przez koronawirusa samorządy wygaszają miasta. "Oszczędzamy 20 tys. zł dziennie"

Rząd pracuje nad trzecią odsłoną tarczy antykryzysowej, która tym razem ma być skierowana przede wszystkim do samorządów. Jednak władze lokalne, które już od kilku
Samorządy Prądnik Biały – dzielnica lokalnych patriotów
2020-03-26 | 17:45

Prądnik Biały – dzielnica lokalnych patriotów

Czy w dzisiejszych czasach istnieje jeszcze coś takiego jak lokalny patriotyzm? Czy mieszkańcy dużych miast identyfikują się ze swoim najbliższym otoczeniem? Odczuwają taką potrzebę, a

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Lotnictwo

Lotniska gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów. Podobnie jak przewoźnicy czekają na informacje o otwarciu ruchu lotniczego

Na blisko 400 mld dol. szacowane są globalne straty przewoźników lotniczych spowodowane pandemią koronawirusa. Zagrożonych jest ok. 25 mln miejsc pracy związanych z lotnictwem. Straty liczą także polskie lotniska i działający w kraju przewoźnicy. Terminal pasażerski Portu Lotniczego w Gdańsku obsługiwał dziennie 14 tys. pasażerów, dziś jest to znacznie poniżej 100 osób. – Każdy miesiąc postoju generuje kilkanaście milionów złotych kosztów, a niestety nie wiadomo, jak długo będzie trwał powrót do normalności – mówi Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk.

Prawo

W czerwcu wygasa pomoc dla firm w ramach tarczy antykryzysowej. Pilnie potrzebne są zasady funkcjonowania w nowej normalności

Mimo tradycyjnego rozdźwięku między związkowcami a pracodawcami w obliczu pandemii obie strony starają się zgodnie działać w celu uratowania firm, a co za tym idzie, miejsc pracy. – Nalegamy na to, aby już dzisiaj, zanim wejdziemy w III kwartał, jak najszybciej zbudować przepisy, które umożliwią pracownikom i pracodawcom przetrwanie tego najcięższego okresu – mówi przedstawiciel Forum Związków Zawodowych. Wśród niezbędnych regulacji wymienia te promujące powrót przedsiębiorstw do pełnego funkcjonowania i utrzymywania zatrudnienia, a także konieczność dostosowywania rozwiązań do poszczególnych branż.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Farmacja

Odkryta przez polskich naukowców cząsteczka 1-MNA pomoże w walce z koronawirusem. Może wzmocnić odporność i wspomóc organizm w walce z infekcjami wirusowymi [DEPESZA]

Naukowcy od lat próbują opracować przeciwciała do nowych metod leczenia infekcji bakteryjnych i wirusowych. Poszukują też cząsteczek, które pozwoliłyby szybciej zwalczać choroby. Odkryte niedawno przez polskich badaczy właściwości cząsteczki 1-MNA pomagają m.in. w walce z miażdżycą czy zakrzepami. Najnowsze badania wskazują, że może być pomocna także przeciw koronawirusowi, gdyż wykazujee właściwości przeciwzapalne.

Prawo

Koronawirus w wielu krajach może posłużyć za pretekst do ograniczania praw i wolności obywatelskich. Zmiany mogą obowiązywać także po ustaniu pandemii

Na całym świecie rządy zdecydowały się na wykorzystanie technologii i innych środków nadzoru w walce z pandemią SARS-CoV-2. Ta wyjątkowa sytuacja wiąże się też z ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się, prawa zgromadzeń czy prawa do prywatności. To, jak długo zostaną utrzymane, zależy w dużej mierze od społecznego przyzwolenia na takie działania. – Opinia publiczna skupiona na pandemii koronawirusa często bezrefleksyjnie się na nie godzi – podkreśla prawnik i ekspert Fundacji Panoptykon Wojciech Klicki.