Komunikaty PR

Wyborca.pl – pierwszy taki obywatelski portal

2014-06-08  |  19:00
Biuro prasowe
Kontakt
Janusz Mroczkowski
Opublikowani Creative Communication Advisors

Modrzewiowa 9/3
15-238 Białystok
janusz|opublikowani.pl| |janusz|opublikowani.pl
501035853
www.opublikowani.pl

Dokładnie 4 czerwca, w 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce, Fundacja Polonia Civilis udostępnia nową wersję portalu wyborca.pl. To pierwszy tego rodzaju projekt w internecie, skierowany do społeczności lokalnych, który ma na celu przede wszystkim poprawę jakości rządzenia poprzez aktywizację społeczeństwa obywatelskiego.

Niby podobne portale w internecie już są. Niby wszystko jest już jakby dziwnie znane. Ale jednak, dzięki licznym funkcjonalnościom, głównie społecznościowym, a do tego dzięki sporemu bagażowi doświadczeń jego twórców, portal ma realną szansę, aby powoli zmieniać nasz polityczny krajobraz na lepsze. Frekwencja w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego nie przekroczyła 24 procent, a to pokazuje, jak wiele jest w tej materii do zrobienia.

Wyborca.pl to zresztą nie jest nowy projekt. Jego pierwowzór, tyle że w skromniejszej formie, powstał przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Po dwóch latach zbierania doświadczeń  Fundacja uznała, że należy go kompletnie przebudować, dodając doń szereg nowych rozwiązań, wyróżniających przedsięwzięcie od innych. W efekcie, po niemal dwóch latach prac, nowy portal ma oficjalną premierę, którego data została wybrana nieprzypadkowo.

- 4 czerwca to święto polskiej demokracji. To data szczególna w naszej historii. Uznaliśmy, że idealnym momentem dla uruchomienia tego projektu, będzie właśnie ta wyjątkowa rocznica – mówi Aneta Borkowska z  Fundacji Polonia Civilis.

Platforma ma tętnić życiem przez okrągły rok. W tym celu, m.in. internauci zalogowani na portalu będą mogli promować swoją działalność, w tym także działalność zawodową, rozbudowywać kontakty biznesowe i towarzyskie, informować o podejmowanych inicjatywach społecznych, kulturalnych, sportowych, gromadzić wokół nich zwolenników i uczestników. Poprzez platformę będzie można też oferować konkretne usługi lokalne, rozbudowując tym samym swój biznes. Wszystko po to, aby aktywizować i integrować mieszkańców do wspólnych przedsięwzięć.

W przeciwieństwie do innych, podobnych projektów, portal nie służy ocenianiu polityków czy samorządowców. Nie ogranicza się przy tym jedynie do okresu oficjalnej kampanii wyborczej. Nie będzie też tylko elektronicznym słupem z wyborczymi plakatami. Dzięki odpowiednim narzędziom ma wspierać rozwój kariery polityków w kolejnych jej fazach, ma też ułatwiać budowanie relacji z wyborcami i zdobywanie głosów.

Zdaniem prof. Mikołaja Cześnika, Dyrektora Instytutu Nauk Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej  w Warszawie, portal jest cenną inicjatywą, zwłaszcza w swojej nowej odsłonie. W jego opinii popularność portali społecznościowych wśród internautów systematycznie rośnie i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości trend ten miałby się odwrócić.

- Portal wyborca.pl to przedsięwzięcie ze wszech miar potrzebne, bo wspiera budowę społeczeństwa obywatelskiego 2.0. Obserwuję uważnie projekt Fundacji właściwie od początku jego istnienia, czyli od 2009 roku i pokładam w nim spore nadzieje. To pierwszy tego rodzaju portal oferujący tak wiele przede wszystkim członkom społeczności lokalnych, dlatego wypełniając tę lukę ma, w mojej ocenie, rzeczywiście szansę, aby w realny sposób aktywizować do działania obywateli - dodaje.

Wspiera również funkcjonowanie całych organizacji, w tym politycznych, pozarządowych, ale też lokalnych, które obecnie są mało rozpoznawalne,  jak: komitety wyborcze wyborców, rady osiedli, rady sołeckie czy rady młodzieżowe w lokalnych środowiskach, udostępniając im interaktywne strony profilowe.

W okresie kampanii, platforma będzie oferowała politykom możliwość prezentowania swoich kandydatur potencjalnym wyborcom, publikując ich sylwetki, program, opinie. Dzięki zaawansowanym funkcjom społecznościowym będzie można zadawać im pytania, dyskutować nad propozycjami zawartymi w programie czy poznawać ich opinie na kwestie ważne z punktu widzenia codziennych problemów mieszkańców. Co ciekawe, będzie się zmieniał również status profilu danego działacza. O ile w okresie pomiędzy wyborami będzie on funkcjonował jako polityk, tak w okresie kampanii wyborczej, jego profil znajdzie się w bazie kandydatów.

Wyborca.pl ma również służyć Polonii mieszkającej zagranicą w odbudowywaniu lub utrzymywaniu kontaktu ze swoim rodzinnym miastem (funkcja Moje Miasto) a w czasie kampanii wyborczych, poprzez prezentację kandydatów, na których mogą oddawać swoje głosy, ułatwiać udział w wyborach.

Dodatkowo, Fundacja Polonia Civilis współpracuje ze szkołami, wspomagając nauczycieli WOS-u w dostarczaniu im aktualnych informacji z zasobów portalu. Twórcy  wyborca.pl zamierzają również już wkrótce uruchomić EOS – Encyklopedię Społeczeństwa Obywatelskiego- bazę wiedzy, przydatnej w edukacji obywatelskiej, stworzonej na wzór Wikipedii, której treść i hasła będą uzupełniane przez internautów. A do tego gry , zabawy, quizy z nagrodami itp.

Fundacja Polonia Civilis przystąpiła też do rekrutowania koordynatorów regionalnych (wojewódzkich), oraz konsultantów powiatowych (jedna osoba w danym powiecie), odpowiedzialnych za realizację misji, rozwój i funkcjonowanie portalu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy BRAK ZDJĘCIA
2020-01-08 | 13:35

W obiektywie Strażników energii - konkurs dla gdyńskich podstawówek

GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów   „W obiektywie Strażników energii” – konkurs dla gdyńskich podstawówek na najciekawszy  film promujący akcję
Samorządy Raport: Janosikowe rabuje Warszawę i inne duże miasta
2019-12-18 | 12:20

Raport: Janosikowe rabuje Warszawę i inne duże miasta

Warszawa w 2020 r. zapłaci ponad 1,2 mld złotych Janosikowego. To o niemal 160 mln złotych więcej niż w kończącym się roku. Jak wynika z raportu „Miliardowe straty
Samorządy Janosikowe drenuje budżety części samorządów. Eksperci: potrzebne zmiany
2019-12-13 | 11:55

Janosikowe drenuje budżety części samorządów. Eksperci: potrzebne zmiany

Tylko pięć miast – Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk – zapłaciło na przestrzeni ostatniej dekady prawie 11 mld zł z tytułu Janosikowego. Jak wynika z

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Handel

PIE: Coroczna grypa bardziej spowalnia wzrost gospodarczy Polski, niż może to zrobić koronawirus. Wszystko zależy od skuteczności walki z tą epidemią

Wpływ koronawirusa na polską gospodarkę będzie zależał od tego, czy Chinom uda się zwalczyć epidemię w I kwartale roku, i od tego, kiedy dotrze on do Polski. Zdaniem Piotra Araka, dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, epidemia może obniżyć wzrost chińskiego popytu o 2 proc., co oznaczałoby dynamikę PKB na poziomie 5 proc., niższą niż w Polsce w 2018 roku. To nie powinno być odczuwalne przez polską gospodarkę. Jednak poważniejsze spowolnienie w Chinach na pewno odbije się na zamówieniach dla europejskiego, w tym również polskiego przemysłu.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

Przedsiębiorcy mają czas do poniedziałku na zgłoszenie się do tzw. małego ZUS-u plus. W ciągu kilku tygodni Ministerstwo Rozwoju zaproponuje firmom kolejne ulgi

Poniedziałek 2 marca to ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do tzw. małego ZUS-u plus, który wszedł w życie 1 lutego. W ciągu tego niespełna miesiąca skorzystało z tej możliwości 80 tys. małych firm, a łącznie małym ZUS-em objętych jest już 240 tys. podmiotów. Ministerstwo Rozwoju liczy na to, że część zaoszczędzonych pieniędzy przedsiębiorcy wykorzystają na rozwój działalności. W ciągu kilku tygodni resort ma zaproponować kolejny pakiet zachęt do inwestycji.

Praca

Rząd chce zachęcać młodych do pielęgniarstwa i położnictwa. Plan rozwoju tych zawodów rozpisany jest do 2030 roku

Zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych w polskim systemie opieki zdrowotnej oraz powstrzymanie emigracji zarobkowej – to tylko niektóre z najważniejszych celów rządowej polityki na rzecz rozwoju obu tych zawodów. Rząd chce również zmotywować młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kariery i utrzymać na rynku pracy osoby, które nabywają uprawnienia emerytalne. – Ważny jest również rozwój kompetencji i samodzielności – mówi Greta Kanownik, dyrektor w Ministerstwie Zdrowia. Temu służyć ma wprowadzenie porad pielęgniarskich w przychodniach.

 
 

Konsument

Ubój zwierząt w przydomowych rzeźniach nie zaszkodzi producentom mięsa. Nie powinien zagrażać także bezpieczeństwu żywności

– Ubój rolniczy w przydomowych rzeźniach nie zaszkodzi branży. Jeśli procedury będą przestrzegane, nic nikomu nie grozi – ocenia Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Od połowy lutego każdy rolnik może otworzyć małą ubojnię i wprowadzać mięso na rynek na małą skalę, w ramach rolniczego handlu detalicznego czy działalności lokalnej. Dotychczas, jeśli chciał zabić zwierzę, musiał korzystać z pośrednictwa dużych zakładów. Teraz może to zrobić samodzielnie, ale konieczne jest jednak spełnienie szeregu kryteriów.