Wysokie ceny zachęcają Polaków do smart shoppingu

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Wzrost cen sprawia, że Polacy częściej korzystają z promocji i śledzą rabaty, a zakupy robią trzymając się listy. Co więcej, szukając oszczędności konsumenci chętnie wybierają mniejsze centra handlowe i obiekty typu convenience. Jak wygląda smart shopping w dobie wysokich cen? Centra Nowe Czyżyny w Krakowie i Nowe Bielawy w Toruniu zapytały o to swoich klientów.
Konsumenci coraz sprytniejsi
Ceny rosną, a Polacy tną wydatki i poszukują oszczędności. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez NielsenIQ Consumer Outlook Survey, już 64% konsumentów ogranicza swój koszyk tylko do niezbędnych rzeczy.
Rośnie także skłonność do szukania okazji. 37% klientów wybiera dziś w sklepach przecenione produkty, a 33% sięga po tańsze marki. Aż 68% robi natomiast zakupy w sklepach, w których cena jest najniższa. Budżet przed wypadem do sklepu planuje nawet 43% ankietowanych – czytamy.
– Wzrost cen i presja inflacyjna sprawiają, że Polacy coraz częściej zmieniają swoje strategie zakupowe. Stajemy się coraz bardziej „smart shopperami”, którzy kupując kierują się ceną produktu i listą zakupową, ale także różnymi promocjami, przecenami czy rabatami – mówi Marta Drzewiecka z Greenman Poland.
– Ten spryt zakupowy widać w zarówno większej skłonności do śledzenia sklepowych okazji czy porównywania ofert online i offline, ale także w rosnącej popularności bardziej ekonomicznych marek off-price i dyskontowych oraz małych i średnich centrów handlowych np. convenience, które dla wielu stają się alternatywną destynacją zakupową – mówi.
Smart shopping – codzienność klienta centrum handlowego?
Tak to wygląda w skali całego kraju. W skali mikro popularność smart shoppingu nawet przybiera na sile, stając się codziennością wielu gospodarstw domowych. Widać to w sondach konsumenckich, jakie przeprowadziły w marcu centra handlowe Nowe Czyżyny w Krakowie i Nowe Bielawy w Toruniu.
Ponad 69% osób, które wzięły w nich udział, zadeklarowało, że regularnie robi zakupy na promocjach i korzysta z rabatów, jakie różnymi kanałami oferują sklepy. Ponadto, 3 na 4 klientów jest na bieżąco z promocjami i śledzi je, korzystając przy tym zarówno np. z tradycyjnych gazetek i aplikacji mobilnych.
Pogoń za rabatem to nie jedyny sposób na oszczędzanie. Ponad połowa kupujących (51%) wybiera się dziś na zakupy z wcześniej ustaloną listą, trzymając się ściśle ustalonych planów i budżetu. Niemal 52% jest z kolei skłonne zrezygnować z zakupu produktu lub usługi, jeśli aktualna cena jest za wysoka – podają Nowe Czyżyny i Nowe Bielawy.
– W dobie wysokich cen klient jest coraz lepiej przygotowany do zakupów i – co zauważalne w ostatnim roku – doskonale zorientowany w cenach produktów. Zakupy impulsywne, czyli pod wpływem emocji, należą obecnie do rzadkości – zauważa Marta Drzewiecka.
– Częściej za to obserwuje się dobrze zaplanowany i przemyślany shopping, który poprzedza analiza cen i promocji. Wszystko po to, aby kupić produkt dobrej jakości, ale w odpowiednio niskiej cenie. Tak wyglądają zakupy zarówno w sklepach z elektroniką czy kosmetykami, jak również w sklepach spożywczych – dodaje.
To polowanie na okazje ma wpływ na jeszcze jedno. Przybywa osób, które skłaniają się ku zakupom w mniejszych centrach handlowych, centrach convenience czy retail parkach.
Ponad 45% klientów zapytanych przez Nowe Czyżyny i Nowe Bielawy zadeklarowało, że w ostatnich miesiącach częściej wybierało te formaty na swoje codzienne zakupy i większy shopping. – Mniejsze centra sprzyjają smart shoppingowi – mówi Marta Drzewiecka.
– Ograniczona pula sklepów pozwala lepiej kontrolować wydatki. Ponadto, znaczny udział w asortymencie marek off-price, dyskontów non-food, hipermarketów lub dyskontów spożywczych czy dużych sieci RTV i AGD, drogeryjnych oraz odzieżowych zapewnia niemal całoroczny dostęp do rożnych promocji – mówi.
– Dla konsumenta, który szuka oszczędności, ale nie chce całkowicie rezygnować z zakupów, wizyta w takim obiekcie handlowym staje się atrakcyjną alternatywą. Tym bardziej, że centra typu convenience stawiają na promocję sprzedaży, co wiąże się zarówno z częstymi akcjami rabatowymi, jak i działaniami opartymi na mechanizmie gratyfikacji – dodaje.
*
Sondę konsumencką przeprowadzono na grupie 207 klientów w wieku od 16 do 65 lat, którzy w dniach od 3 do 4 marca 2023 r. odwiedzili CH Nowe Bielawy i CH Nowe Czyżyny.

Odzież, która chroni zasoby

Suche produkty spożywcze to najchętniej wybierane produkty w e-sklepach

Lody i desery KOSMOS ruszają na podbój (wszech)świata
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sytuacja osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy stopniowo się poprawia. Prawie 1/3 z nich jest aktywna zawodowo
Współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami dziś wynosi ok. 30 proc., co oznacza, że niecała jedna trzecia tej grupy w wieku produkcyjnym podejmuje pracę. Zgodnie z rządową strategią ten odsetek ma wzrosnąć w ciągu kilku najbliższych lat do 45 proc. Chociaż sytuacja w ostatnich latach znacznie się poprawiła, wciąż jest dużo do zrobienia, jeśli chodzi o aktywizację zawodową tej grupy społeczeństwa. Chodzi nie tylko o zmianę regulacji dotyczących np. systemu orzekania o niepełnosprawności czy dopłat do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, lecz także o edukację samych zainteresowanych i ich opiekunów, jak i pracodawców oraz pracowników, że niepełnosprawność nie jest przeciwwskazaniem do pracy.
Farmacja
Diagnostyka i leczenie nowotworów kobiecych w Polsce wymagają zmian. Liczba zachorowań i śmiertelność są coraz wyższe

W Polsce na badania związane z chorobami onkologicznymi wciąż zgłasza się relatywnie niewielki odsetek kobiet – wskazuje nowo powołana Koalicja „Wspólnie dla zdrowia kobiet”. Jej celem jest m.in. propagowanie profilaktyki chorób onkologicznych. Poprawy wymagają również diagnostyka i dostęp do wielu nowoczesnych terapii, na których refundację oczekuje duże grono pacjentek. – Jeżeli zachęcamy do badań przesiewowych, kontroli własnego ciała, szybkiej analizy tego, co się dzieje z organizmem, to potem musimy też zapewnić dobre, nowoczesne leczenie – podkreśla Magdalena Kardynał, prezes Fundacji OmeaLife – Rak piersi nie ogranicza.
Transport
Przed polskimi dostawcami części motoryzacyjnych trudny zwrot w kierunku zeroemisyjności. Dostępność i koszt zielonej energii będą decydujące dla ich przyszłości

Producenci samochodów będą w najbliższym czasie decydowali o tym, gdzie będą lokowane produkcje nowych generacji zeroemisyjnych pojazdów. Część marek motoryzacyjnych przestawi się na nie jeszcze przed 2035 rokiem, czyli graniczną datą wyznaczoną przez UE. Jeśli produkcja nowych pojazdów elektrycznych i wodorowych będzie lokowana w Polsce, to oznacza wyzwania dla krajowych dostawców części i podzespołów, z których połowa dziś produkuje na potrzeby napędów spalinowych. Kolejnym dużym wyzwaniem może się okazać dostępność zielonej energii i jej koszt, ponieważ branża motoryzacyjna przestawia się nie tylko na zeroemisyjne pojazdy, ale i zeroemisyjny proces ich produkcji.
Współpraca

Obsługa konferencji prasowych
Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.