Komunikaty PR

Od wykrywania anomalii do zwiększania efektywności produkcji

2018-06-14  |  12:15
Biuro prasowe

Według danych organizacji analitycznej Markets&Markets w ciągu 5 lat wartość rynku, bazującego na wykrywaniu anomalii, podwoi się, wzrastając z 2 do prawie 4,5 mld dolarów. Co skłania zakłady przemysłowe do inwestowania w rozwiązania, oferowane przez Przemysłowy Internet Rzeczy?

Głównym założeniem wykrywania anomalii w przemyśle jest wcześniejsze otrzymywanie informacji na temat nieoczekiwanych lub nietypowych zdarzeń. W ten sposób pracownicy, odpowiadający za utrzymanie ruchu w zakładach wiedzą, gdzie szukać problemów i dzięki temu są w stanie wcześniej im zapobiec. Co decyduje o skuteczności tego procesu?

Właściwe gromadzenie i interpretacja danych

W wykrywaniu anomalii szczególne znaczenie odgrywają nie tylko odpowiednie narzędzia do analizy, ale również jakość danych oraz ich właściwa interpretacja. Monitorowanie i analizowanie wartości odstających od normy odgrywa ogromną rolę w zasadzie w każdej dyscyplinie ilościowej. Najczęstsze odchylenia wynikają z błędów przy wprowadzaniu danych, niewłaściwego pomiaru, nieodpowiedniego doboru próby czy błędów w przetwarzaniu danych. W fazie badań mogą pojawić się też inne odstające wartości, które nie są wynikiem błędu, a wcześniej niezidentyfikowanymi danymi.

Ze względu na ogromną liczbę danych, koniecznych do przetworzenia, samodzielna kontrola sygnałów z poszczególnych czujników oraz analiza uzyskanych informacji jest bardzo czasochłonna. W tym wypadku z pomocą przychodzą rozwiązania z zakresu uczenia maszynowego, które na podstawie specjalnych algorytmów są w stanie analizować dane w krótszym czasie, niż jest to w stanie zrobić człowiek.

W ten sposób przedefiniowaniu ulegnie też rola pracownika. Z jednej strony dostarczane dane nie będą wymagały wstępnego przetwarzania przez człowieka, z drugiej - przemysł będzie potrzebował wykwalifikowanych inżynierów, o wszechstronnych kompetencjach technicznych, analitycznych oraz biznesowych. Szczególnie istotną rolą będą odrywać  specjaliści, zajmujących się projektowaniem i programowaniem algorytmów uczenia maszynowego, analizą danych oraz pracowników rozwijających działy badawczo-rozwojowe w firmach, którzy będą w stanie odpowiednio zareagować w razie pojawienia się komunikatu o anomalii.

Analiza predykcyjna

Dzięki wykorzystaniu technik SI zakłady przemysłowe są w stanie monitorować pracę maszyn w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę i wykrywać nieprawidłowości w oparciu o automatycznie wyuczony profil pracy. Umożliwia to ciągle śledzenieanomalii i szybkie diagnozowania sytuacji awaryjnych.

Od lat śledzimy potrzeby polskiego i światowego przemysłu. Głównym problemem, który dostrzegliśmy, jest zbyt duża ilość energii, zużywanej przez silniki elektryczne. Przyczyną bywa niewłaściwa eksploatacja i dobór samych silników, co w efekcie prowadzi do częstych awarii i ogromnych strat dla firm - tłumaczy Artur Hanc - prezes firmy Elmodis.

Opatentowany przez nas system dostarcza bardzo dokładnych danych na temat stanu i sposobu eksploatacji maszyn przemysłowych, pozyskiwanych dzięki pomiarom i analizie parametrów elektrycznych urządzenia. W efekcie, takie rozwiązanie pomaga zidentyfikować nieprawidłowości w pracy maszyny na bardzo wczesnym etapie i przewidzieć potencjalną awarię z wyprzedzeniem - dodaje Wojciech Czuba, szef działu R&D w firmie Elmodis.

Efektywna produkcja

Wykrywanie anomalii wpływa bezpośrednio na jeden z głównych wskaźników efektywności wykorzystania maszyn i urządzeń (OEE, Overall Equipment Effectiveness), czyli dostępność. Jest ona stosunkiem czasu zaplanowanego na realizację określonych zadań do rzeczywistego okresu, który możemy na to poświęcić. W tym wypadku efektywność określa się na podstawie analizy czynników, bezpośrednio wpływających na wydajność zakładów przemysłowych, m.in. niespodziewanych awarii i wynikających z nich postojów.

Diagnozowanie anomalii i analiza ich przyczyn dostarcza zakładom przemysłowym wielu istotnych informacji, które pozwalają osiągnąć wymierne korzyści, tj. eliminowanie strat związanych z nadmiernymi przestojami, awariami czy zbyt długim czasem, przeznaczonym na przezbrojenia. Z kolei analiza wydajności ułatwia podjęcie decyzji o odpowiednim czasie przeglądu, naprawy czy wymiany.

Otwarcie się na rozwiązania IIoT ułatwia naszym klientom prawidłowe funkcjonowanie utrzymania ruchu w fabrykach. Stałe monitorowanie pracy maszyn i urządzeń, napędzanych silnikami elektrycznymi jest doskonałym sposobem na efektywną diagnostykę i wcześniejsze wykrywanie anomalii, a w efekcie zachowanie ciągłości pracy maszyn, przedłużenie ich żywotności i uzyskanie ogromnych oszczędności z tym związanych - wyjaśnia Krzysztof Jureczka z firmy InterTrade, dostarczającej rozwiązania dla utrzymania ruchu.


ELMODIS to młoda spółka technologiczna i jeden z najważniejszych graczy polskiego Przemysłowego Internetu Rzeczy. Firma opracowała kompletny system sprzętowo-programowy wspierający pracę służb utrzymania ruchu oraz całych zakładów przemysłowych. ELMODIS dostarcza użytkownikowi istotnych informacji o stanie oraz pracy maszyny lub całej linii technologicznej, które pozwalają uniknąć awarii, nieplanowanych przestojów oraz poprawić bezpieczeństwo i obniżyć koszty produkcji. Opatentowana technologia ELMODIS jest wynikiem wieloletnich badań i pracy zespołu specjalistów z zakresu monitoringu i predictive maintenance oraz doświadczeniu w dostarczaniu projektów dla międzynarodowych klientów przemysłowych.

Więcej informacji: www.elmodis.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Lider rynku robotów współpracujących Universal Robots wprowadza coboty e-Series Biuro prasowe
2018-06-19 | 11:30

Lider rynku robotów współpracujących Universal Robots wprowadza coboty e-Series

Roboty współpracujące Universal Robots e-Series dają nowe możliwości użytkownikom myślącym o przyszłości – współpracujące innowacje, doświadczenia użytkownika
Przemysł MiR wprowadza na rynek większego i silniejszego robota mobilnego
2018-06-19 | 10:45

MiR wprowadza na rynek większego i silniejszego robota mobilnego

Mobile Industrial Robots (MiR), lider w dziedzinie współpracujących robotów mobilnych, odpowiada na istotne zapotrzebowanie przemysłu, dostarczając większą, silniejszą
Przemysł Trzy firmy z branży robotów współpracujących łączą się pod szyldem OnRobot A/S
2018-06-11 | 11:00

Trzy firmy z branży robotów współpracujących łączą się pod szyldem OnRobot A/S

Enrico Krog Iversen, pionier w dziedzinie robotów współpracujących, i Duński Fundusz Wzrostu ujawniają nowy, ambitny plan produkcji narzędzi montowanych na ramieniu

Kalendarium

31 sierpnia
4 września

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Problemy społeczne

Osoby niepełnosprawne będą się mogły zgłosić po pomoc finansową przez internet. PFRON uruchamia system do składania wniosków o dofinansowanie

Osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie, którzy chcą złożyć wniosek o świadczenie i uzyskać dofinansowanie, często muszą się stawiać w urzędzie osobiście. To oznacza konieczność zwalniania się z pracy, proszenia o pomoc sąsiadów, nie każdemu pozwala też na to stan zdrowia. PFRON uruchamia system, który ma wyeliminować ten problem. Osoba niepełnosprawna będzie mogła samodzielnie złożyć wniosek przez internet, dowiedzieć się, jakie dofinansowania są dla niej dostępne i uzyskać wsparcie całkowicie online. Projekt został skonstruowany tak, że będą mogły skorzystać z niego nawet osoby wykluczone cyfrowo.

Transport

Przyszłość elektronicznego systemu poboru opłat drogowych pod znakiem zapytania. Przekazanie go do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego może być ryzykowne

Przekazanie obsługi elektronicznego systemu poboru opłat drogowych do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego to duże ryzyko, które może mieć poważne skutki – ocenia poseł PO Stanisław Żmijan. Zdaniem wiceszefa sejmowej Komisji Infrastruktury GITD nie ma doświadczenia, wiedzy ani narzędzi, które umożliwiłyby sprawne zarządzanie systemem e-myto. Dlatego część zadań i tak trzeba będzie zlecać wyspecjalizowanym podmiotom prywatnym. Ta decyzja będzie mieć też negatywne skutki dla kierowców, ponieważ jednostka, która nakłada kary, będzie jednocześnie rozpatrywać odwołania ukaranych.

Handel

85 proc. firm widzi wpływ jakości obsługi na wyniki finansowe. Dla większości konsumentów największe znaczenie ma czas obsługi

Ponad dwie trzecie konsumentów może się stać lojalnymi klientami dzięki pozytywnym doświadczeniom z zespołem obsługi. Podobny odsetek stwierdza, że zła obsługa może być przyczyną rezygnacji z usług czy produktów danej firmy. Żółte i czerwone kartki klienci dają zwykle za długi czas oczekiwania na kontakt z konsultantem oraz złą organizację wsparcia. To może zaważyć na wynikach firmy, dlatego coraz częściej stawiają one klientów w centrum zainteresowania. Do starań w tym kierunku mają zachęcać ich także takie inicjatywy jak Mistrzostwa Jakości Obsługi, w których niczym na boisku piłkarskim najlepsze pod kątem obsługi klienta firmy walczą o bramki, czyli dobre opinie konsumentów.

 
 

Prawo

Część sądowych wyroków podatkowych budzi zastrzeżenia ekspertów. Sądy administracyjne wydały w ubiegłym roku 27 tys. takich wyroków

W zeszłym roku sądy administracyjne wydały 27 tys. wyroków w sprawach podatkowych. W 25 proc. przypadków były to orzeczenia uchylające decyzje fiskusa. Z drugiej strony część sądowych rozstrzygnięć w sprawach podatkowych budzi zastrzeżenia zarówno samych podatników, jak i ekspertów. Ich zdaniem to efekt nie tylko profiskalnej wykładni, lecz także niedoskonałości przepisów.