Komunikaty PR

Od wykrywania anomalii do zwiększania efektywności produkcji

2018-06-14  |  12:15
Biuro prasowe

Według danych organizacji analitycznej Markets&Markets w ciągu 5 lat wartość rynku, bazującego na wykrywaniu anomalii, podwoi się, wzrastając z 2 do prawie 4,5 mld dolarów. Co skłania zakłady przemysłowe do inwestowania w rozwiązania, oferowane przez Przemysłowy Internet Rzeczy?

Głównym założeniem wykrywania anomalii w przemyśle jest wcześniejsze otrzymywanie informacji na temat nieoczekiwanych lub nietypowych zdarzeń. W ten sposób pracownicy, odpowiadający za utrzymanie ruchu w zakładach wiedzą, gdzie szukać problemów i dzięki temu są w stanie wcześniej im zapobiec. Co decyduje o skuteczności tego procesu?

Właściwe gromadzenie i interpretacja danych

W wykrywaniu anomalii szczególne znaczenie odgrywają nie tylko odpowiednie narzędzia do analizy, ale również jakość danych oraz ich właściwa interpretacja. Monitorowanie i analizowanie wartości odstających od normy odgrywa ogromną rolę w zasadzie w każdej dyscyplinie ilościowej. Najczęstsze odchylenia wynikają z błędów przy wprowadzaniu danych, niewłaściwego pomiaru, nieodpowiedniego doboru próby czy błędów w przetwarzaniu danych. W fazie badań mogą pojawić się też inne odstające wartości, które nie są wynikiem błędu, a wcześniej niezidentyfikowanymi danymi.

Ze względu na ogromną liczbę danych, koniecznych do przetworzenia, samodzielna kontrola sygnałów z poszczególnych czujników oraz analiza uzyskanych informacji jest bardzo czasochłonna. W tym wypadku z pomocą przychodzą rozwiązania z zakresu uczenia maszynowego, które na podstawie specjalnych algorytmów są w stanie analizować dane w krótszym czasie, niż jest to w stanie zrobić człowiek.

W ten sposób przedefiniowaniu ulegnie też rola pracownika. Z jednej strony dostarczane dane nie będą wymagały wstępnego przetwarzania przez człowieka, z drugiej - przemysł będzie potrzebował wykwalifikowanych inżynierów, o wszechstronnych kompetencjach technicznych, analitycznych oraz biznesowych. Szczególnie istotną rolą będą odrywać  specjaliści, zajmujących się projektowaniem i programowaniem algorytmów uczenia maszynowego, analizą danych oraz pracowników rozwijających działy badawczo-rozwojowe w firmach, którzy będą w stanie odpowiednio zareagować w razie pojawienia się komunikatu o anomalii.

Analiza predykcyjna

Dzięki wykorzystaniu technik SI zakłady przemysłowe są w stanie monitorować pracę maszyn w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę i wykrywać nieprawidłowości w oparciu o automatycznie wyuczony profil pracy. Umożliwia to ciągle śledzenieanomalii i szybkie diagnozowania sytuacji awaryjnych.

Od lat śledzimy potrzeby polskiego i światowego przemysłu. Głównym problemem, który dostrzegliśmy, jest zbyt duża ilość energii, zużywanej przez silniki elektryczne. Przyczyną bywa niewłaściwa eksploatacja i dobór samych silników, co w efekcie prowadzi do częstych awarii i ogromnych strat dla firm - tłumaczy Artur Hanc - prezes firmy Elmodis.

Opatentowany przez nas system dostarcza bardzo dokładnych danych na temat stanu i sposobu eksploatacji maszyn przemysłowych, pozyskiwanych dzięki pomiarom i analizie parametrów elektrycznych urządzenia. W efekcie, takie rozwiązanie pomaga zidentyfikować nieprawidłowości w pracy maszyny na bardzo wczesnym etapie i przewidzieć potencjalną awarię z wyprzedzeniem - dodaje Wojciech Czuba, szef działu R&D w firmie Elmodis.

Efektywna produkcja

Wykrywanie anomalii wpływa bezpośrednio na jeden z głównych wskaźników efektywności wykorzystania maszyn i urządzeń (OEE, Overall Equipment Effectiveness), czyli dostępność. Jest ona stosunkiem czasu zaplanowanego na realizację określonych zadań do rzeczywistego okresu, który możemy na to poświęcić. W tym wypadku efektywność określa się na podstawie analizy czynników, bezpośrednio wpływających na wydajność zakładów przemysłowych, m.in. niespodziewanych awarii i wynikających z nich postojów.

Diagnozowanie anomalii i analiza ich przyczyn dostarcza zakładom przemysłowym wielu istotnych informacji, które pozwalają osiągnąć wymierne korzyści, tj. eliminowanie strat związanych z nadmiernymi przestojami, awariami czy zbyt długim czasem, przeznaczonym na przezbrojenia. Z kolei analiza wydajności ułatwia podjęcie decyzji o odpowiednim czasie przeglądu, naprawy czy wymiany.

Otwarcie się na rozwiązania IIoT ułatwia naszym klientom prawidłowe funkcjonowanie utrzymania ruchu w fabrykach. Stałe monitorowanie pracy maszyn i urządzeń, napędzanych silnikami elektrycznymi jest doskonałym sposobem na efektywną diagnostykę i wcześniejsze wykrywanie anomalii, a w efekcie zachowanie ciągłości pracy maszyn, przedłużenie ich żywotności i uzyskanie ogromnych oszczędności z tym związanych - wyjaśnia Krzysztof Jureczka z firmy InterTrade, dostarczającej rozwiązania dla utrzymania ruchu.


ELMODIS to młoda spółka technologiczna i jeden z najważniejszych graczy polskiego Przemysłowego Internetu Rzeczy. Firma opracowała kompletny system sprzętowo-programowy wspierający pracę służb utrzymania ruchu oraz całych zakładów przemysłowych. ELMODIS dostarcza użytkownikowi istotnych informacji o stanie oraz pracy maszyny lub całej linii technologicznej, które pozwalają uniknąć awarii, nieplanowanych przestojów oraz poprawić bezpieczeństwo i obniżyć koszty produkcji. Opatentowana technologia ELMODIS jest wynikiem wieloletnich badań i pracy zespołu specjalistów z zakresu monitoringu i predictive maintenance oraz doświadczeniu w dostarczaniu projektów dla międzynarodowych klientów przemysłowych.

Więcej informacji: www.elmodis.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł OnRobot rozwija sieć dystrybutorską w Polsce, nawiązując współpracę z ADVA i MMT Biuro prasowe
2018-11-15 | 10:30

OnRobot rozwija sieć dystrybutorską w Polsce, nawiązując współpracę z ADVA i MMT

  Warszawa, 14 listopada 2018 r. – Firma OnRobot, światowy lider rynku narzędzi montowanych na końcu ramienia robota (ang. EOAT, end-of-arm tooling), sukcesywnie wzmacnia
Przemysł Zmiany w zarządzie Grupy Atlas
2018-11-14 | 14:00

Zmiany w zarządzie Grupy Atlas

W dniu 31 października 2018 r., zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej, Prezesem Zarządu Grupy Atlas mianowany został Paweł Kisiel, dotychczasowy członek zarządu ds. sprzedaży i
Przemysł Danfoss nadal utrzymuje silną tendencję wzrostową
2018-11-09 | 16:00

Danfoss nadal utrzymuje silną tendencję wzrostową

Sprawozdanie za pierwsze 9 miesięcy 2018 roku Światowe mega trendy, takie jak digitalizacja, elektryfikacja i wyzwania związywane ze zmianą klimatu, napędzają popyt na technologię

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Bankowość

Blisko 3 mln Polaków ma problem ze spłatą alimentów, pożyczek i kredytów. W ostatnim kwartale przybyło prawie 33,5 tys. dłużników

W trzecim kwartale tego roku w bazach BIK oraz BIG InfoMonitor przybyło niemal 33,5 tys. niesolidnych dłużników, których zaległości wzrosły o 2,4 mld zł. Ich łączna kwota przekracza już 73 mld zł, a problemy ze spłacaniem w terminie rachunków, alimentów oraz kredytów i pożyczek ma w sumie 2,76 mln Polaków. Przeciętny dług wynosi już 26,55 tys. zł i jest o 500 zł wyższy niż jeszcze trzy miesiące wcześniej. Na tle całego kraju najgorzej wypadają mieszkańcy województwa mazowieckiego.

Finanse

Firmy tracą 359 mld dol. rocznie przez nielegalne i często zainfekowane oprogramowanie. W Polsce korzysta z niego prawie połowa firm

Blisko połowa używanego w Polsce oprogramowania jest wykorzystywana nielegalnie, bez odpowiednich licencji. To naraża firmy na milionowe kary finansowe, a także na ryzyka związane z cyberbezpieczeństwem. Z danych BSA, międzynarodowej organizacji zrzeszającej producentów oprogramowania komputerowego, wynika, że w globalnej skali zainfekowane oprogramowanie bez licencji kosztuje firmy prawie 359 mld dol. rocznie. Eksperci podkreślają, że profesjonalne zarządzanie zasobami informatycznymi i licencjami do oprogramowania jest fundamentem cyberbezpieczeństwa. 

Patronat Newserii

Problemy społeczne

Sztuczna inteligencja i roboty zmieniają sposób wykonywania pracy. Do 2030 roku wpłynie to na nawet 800 mln miejsc pracy

Nawet 75 proc. zawodów, które będą wykonywane za 10 lat, jest dla nas jeszcze nieznanych. Sztuczna inteligencja, roboty i urządzenia cyfrowe zmieniają sposób wykonywania przez nas pracy. Docelowo roboty mogą zastąpić jedną piątą pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Jednocześnie jednak inwestycje w nowe technologie to dla firm konieczność. Już ponad połowa największych firm na świecie rozpoczęła wdrażanie automatyzacji procesów z wykorzystaniem robotów.

Gospodarka

Mimo osłabienia niemieckiej gospodarki Polska pozostaje w dobrej kondycji ekonomicznej. To w dużym stopniu zasługa konsumentów

Według szybkiego szacunku dynamiki PKB za III kwartał roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 5,1 proc. rok do roku, podobnie jak w II kwartale. Oznacza to, że w tym roku dynamika ta nie zeszła poniżej granicy 5 proc. Choć Narodowy Bank Polski w listopadowym raporcie o inflacji przewiduje ostrożnie, że w całym 2018 roku gospodarka wzrośnie o 4,8 proc., koniec roku pod względem konsumpcji powinien być udany.