Uprzejmie informujemy, że zmianie uległy kategorie w serwisie Newseria Innowacje. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani otrzymywaniem powiadomień z tych kategorii, prosimy o dokonanie zmian po zalogowaniu się do swoich profili. 

Przegląd mediów

sierpień 2019

Apple i Google zaprzestają przeglądania nagrań. Home i Siri w obliczu drastycznych działań

2019-08-14  |  09:54
Przegląd mediów

Giganci technologiczni Apple i Google zgodzili się zaprzestać wykorzystywania swoich pracowników do przeglądania nagrań asystentów głosowych. Decyzja zapada, gdy firmy zaczęły się wściekać z powodu rzekomych nieetycznych praktyk z udziałem zasilanych głosem asystentów domowych.

Wyszkolony do słuchania zwrotów takich jak „OK” i „Hej”, Google Home i Siri Apple nieustannie nasłuchują potencjalnych poleceń głosowych. Czasami jednak uruchamiają się przez pomyłkę. Kiedy to robią, ludzie mogą ujawniać bardzo poufne informacje. Ale to tylko część powodu, dla którego organy nadzorujące ochronę danych nakazały duetowi zaprzestanie przeglądania nagrań przez swoich pracowników.

W zeszłym miesiącu Google znalazł się pod ostrzałem po tym, jak jeden z jego recenzentów językowych naruszył zasady bezpieczeństwa danych firmy, ujawniając poufne holenderskie dane audio. Apple ze swojej strony zostało zbadane pod kątem „oceniania”, w którym dokonało przeglądu nagrań rozmów ludzi z Siri za pomocą urządzeń takich jak Home Pod lub Apple Watch.

W rzeczywistości wszyscy trzej główni sprzedawcy osobistych asystentów - Google, Amazon i Apple – stanęli pod obstrzałem, za sposób, w jaki przechowują i wykorzystują dane i nagrania ludzi. Organy ochrony danych stwierdziły, że miarka się przebrała.

„Korzystanie z systemów pomocy językowej w UE musi być zgodne z wymogami RODO dotyczącymi ochrony danych” - powiedział Johannes Caspar, komisarz Hamburga ds. Ochrony Danych i Wolności Informacji. „W przypadku Asystenta Google istnieją obecnie poważne wątpliwości”.

Władze Hamburga mogą egzekwować zakaz tylko przez trzy miesiące. Irlandzki komisarz ds. Ochrony Danych jest głównym organem, który rozszerzy zakaz na czas nieokreślony w całej Unii Europejskiej.

„Obecnie badamy tę sprawę”, powiedział Graham Doyle, rzecznik irlandzkiej agencji.

Amazon jeszcze nie dostosował się do decyzji władz europejskich o zaprzestaniu wykorzystywania recenzentów do nagrań Echo. Wszystkie trzy firmy twierdzą, że taka praktyka jest konieczna do poprawy algorytmów asystentów.

Użytkownicy dowolnego z trzech asystentów aktywowanych głosem, mogą usunąć nagrania, historię nagrań lub całkowicie wyłączyć funkcję słuchania głosu w menu ustawień. Idąc o krok dalej, Apple obiecał, że proces rezygnacji będzie łatwiejszy i bardziej przejrzysty dzięki przyszłej aktualizacji oprogramowania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 14 sierpnia

Kalendarium

Patronaty Newserii

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce
XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Konsument

Prawo

Prosta spółka akcyjna wcale nie taka prosta. Nowa forma działalności ma pobudzić działalność innowacyjnych firm, ale na początku może stwarzać problemy

W 2023 roku potencjał polskich start-upów sięgnie 2,2 mld zł wartości dodanej dla gospodarki, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych – pokazują dane Deloitte przytaczane przez MPiT. Żeby ułatwić start-upom działalność i pozyskiwanie kapitału, resort stworzył prostą spółkę akcyjną, która zafunkcjonuje od marca 2020 roku. Nowa i elastyczna forma prowadzenia działalności ma być następcą obecnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

IFA 2019 Berlin

Firma

Rekrutacja studentów i absolwentów wyzwaniem dla firm. Zmienia się proces poszukiwania i kryteria oceny młodych kandydatów

Dla niemal 80 proc. menadżerów i HR-owców proces rekrutacyjny dwudziestoparo- i trzydziestolatków stanowi wyzwanie – wynika z badania Bigram. Znalezienie odpowiedniego pracownika wymaga od rekruterów zmiany sposobu działania i myślenia, także o obowiązkach pracowników. Zacząć należy od aktywnych poszukiwań tam, gdzie młodzi ludzie realizują swoje pomysły na życie.

Złote Spinacze 2019

Ochrona środowiska

Nietoperze mają być lepiej chronione. W Polsce występuje 26 gatunków, ale ich populacja jest coraz mniejsza

W Polsce występuje 26 gatunków nietoperzy. 16 z nich można spotkać na terenie Nadleśnictwa Jabłonna. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwi nadleśnictwu monitoring latających ssaków występujących na tym terenie oraz aktywną ochronę. Więcej ma być miejsc rozrodu, noclegowisk i schronień w okresach migracji. Wszystko po to, by zwiększyć wciąż malejącą populację nietoperzy. Te zwierzęta są niezastąpione w gospodarce leśnej, ale i dla ludzi – w ciągu nocy jeden nietoperz zjada nawet kilka tysięcy komarów.