Przegląd mediów

czerwiec 2017

Bezpieczeństwo współczesnej firmy

2017-06-02  |  15:54
Przegląd mediów

Książka „Bezpieczeństwo współczesnej firmy” autorstwa dr. Marka Ciecierskiego oraz mec. Roberta Nogackiego zajęła wysokie III miejsce w konkursie na najlepszą książkę ekonomiczno-biznesową Economicus 2017 na tegorocznych Warszawskich Targach Książki w kategorii „Najlepszy poradnik ekonomiczno-biznesowy”.

 

W swojej książce autorzy wyjaśniają czytelnikowi, na czym właściwie polegają współczesny wywiad gospodarczy oraz szpiegostwo przemysłowe. Wskazują, że wartość współczesnej firmy to nie tylko produkty i usługi będące efektem unikalnego know-how, ale także szeroko rozumiana informacja, a w szczególności informacja na temat klientów. Czytelnik dostaje też wykład i zestaw praktycznych rad na temat tego, czym jest dziś tajemnica przedsiębiorstwa i jak się ją skutecznie chroni.

 

Wywiad gospodarczy nie jest najpiękniejszą częścią opowieści o współczesnym biznesie. Ale to sfera jak najbardziej realna. Dlatego dr Marek Ciecierski i mec. Robert Nogacki postanowili napisać o tym przejrzysty poradnik. Pierwszy z autorów przez lata pracował w administracji państwowej na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ekonomicznym i międzynarodowym. Drugi jest ekspertem w dziedzinie śledztw gospodarczych, właścicielem Kancelarii Prawnej Skarbiec, w 2012 r. trafił do rankingu DGP „Wschodzących gwiazd prawa”.

 

„Bezpieczeństwo informacyjne biznesu jest dzisiaj kwestią kluczową. Działania firm podlegają coraz większym zakłóceniom wskutek ataków wewnętrznych i zewnętrznych. Rosną zagrożenia dla prywatności. Przedsiębiorstwa muszą chronić dane osobowe pracowników i klientów i w coraz większym zakresie liczyć się z zagrożeniem cyberprzestępczością. Dlatego jest bardzo ważne, aby kwestie związane z bezpieczeństwem informacyjnym były uwzględniane w kontekście ryzyka przedsiębiorstwa. Z naszych doświadczeń wynika, że firmy, które wdrożyły systemowe zarządzanie bezpieczeństwem informacji, na ogół mogą się pochwalić wysokim poziomem kultury informacyjnej pracowników, odpornością na zagrożenia oraz łatwością przezwyciężania ich skutków.

 

Wszystko to sprawiło, że zdecydowaliśmy się wydać tę książkę. Uznaliśmy, iż istnieje uzasadniona potrzeba, aby poglądy dotyczące bezpieczeństwa informacyjnego w biznesie, wyrażane przez nas do tej pory w sposób fragmentaryczny i przyczynkarski, zebrać w spójną, logiczną całość i zaprezentować je jako swego rodzaju poradnik. Cel był jasny: pokazać zagrożenia i przedstawić sposoby, jak im zapobiegać.”

Autor:

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Przeglądzie mediów”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)

Informacje z dnia: 2 czerwca

Medium

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Dziś w serwisie Innowacje

Współczesne urządzenia 3D w niczym nie przypominają topornych drukarek sprzed kilku lat. Polskie firmy z tej branży przodują pod względem innowacyjności

Urządzenia służące do druku 3D to jedna z tych branż, które mają być kołem zamachowym przyszłości światowej gospodarki. Prognozy mówią o sześciokrotnym globalnym wzroście tego rynku – do ponad 30 mld dol. w ciągu najbliższych sześciu lat. Polskie firmy odnoszą w branży 3D coraz większe sukcesy, stawiając szczególnie na innowacje kompleksowe rozwiązania dla firm i użytkowników domowych. ​ 

Handel

Właściciel marek Reserved, Cropp i Mohito stawia na produkcję w Polsce. W przyszłym roku podwoi produkcję ubrań w polskich zakładach

Do końca tego roku LPP zleci polskim szwalniom i zakładom uszycie 5 mln sztuk odzieży pod marką Mohito, a w 2018 roku ta wielkość ma się podwoić. W tym samym czasie dwukrotnie wzrośnie też produkcja ubrań z metką Reserved, które zostaną uszyte w Polsce. Na zlecenie gdańskiej spółki szyje obecnie 50 krajowych zakładów. LPP zwiększa produkcję na polskim rynku, żeby usprawnić logistykę. Plusem jest też wysoka jakość produkowanych w Polsce ubrań.

Zdrowie

Na lipcowej liście refundacyjnej po raz kolejny nie znalazły się nowoczesne leki na raka prostaty. Polska niemal jedynym krajem w Europie, który ich nie refunduje

Rak prostaty to drugi najczęstszy wśród mężczyzn nowotwór złośliwy. Każdego roku w Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych przypadków. Życie chorych na zaawansowaną postać raka prostaty nawet o kilka lat mogłyby wydłużyć nowoczesne leki hormonalne. Jednak polscy pacjenci w przeciwieństwie do tych z większości krajów UE wciąż nie mają do nich dostępu.

Problemy społeczne

Bezrobocie będzie dalej spadać. W wakacje może paść kolejny rekord

Według Głównego Urzędu Statystycznego maj był kolejnym miesiącem spadków bezrobocia. Poziom 7,4 proc. jest najniższy od ćwierćwiecza. Według prognoz w wakacje bezrobocie może spaść nawet do 7 proc., co będzie efektem zwiększonego zapotrzebowania na pracowników sezonowych w takich sektorach jak rolnictwo czy budownictwo. Zdaniem ekonomisty Marka Zubera w 2018 roku możliwe są jeszcze większe spadki stopy bezrobocia.

Konsument

Tylko 8 proc. Polaków korzysta z usług prawnika. Ponad połowa samodzielnie interpretuje przepisy albo szuka odpowiedzi w internecie i wśród znajomych

Blisko 90 proc. Polaków przynajmniej raz w roku potrzebuje porady prawnej. W razie potrzeby połowa szuka informacji samodzielnie – w internecie, mediach albo wśród znajomych. Zaledwie 8 proc. decyduje się zapłacić i skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnika lub radcy prawnego. Polaków odstraszają wysokie koszty usług prawniczych, dlatego na polskim rynku ma się szansę upowszechnić rozwiązanie znane z zachodniej Europy – ubezpieczenia od ochrony prawnej.