Przegląd mediów

sierpień 2019

Hakerzy uderzyli w okręg szkolny Virginia na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego

2019-08-30  |  09:36
Przegląd mediów

W tym tygodniu operatorzy oprogramowania ransomware skompromitowali system szkół publicznych hrabstwa New Kent w stanie Wirginia, trzymając dane uczniów dla okupu, w ostatnim szeregu cyberataków atakujących systemy szkolne w Stanach Zjednoczonych.

Kurator okręgu szkolnego, Brian J. Nichols, powiedział we wtorek w liście do rodzin, że pliki w wewnętrznych systemach dystryktu zostały zaszyfrowane podczas ataku ransomware, powodując „nadmierne obciążenie, gdy pracujemy, aby rozpocząć szkołę na czas i jesteśmy gotowi, aby nasi uczniowie mogli zacząć naukę."

„Nie jesteśmy w stanie uzyskać dostępu do tych plików bez zapłacenia okupu” - powiedział Nichols. Nie jest jasne, czy okręg szkolny zamierza zapłacić okup. Kwota wymagana przez hakerów również nie została ujawniona.

Administratorzy pracują nad odbudową systemów przy pomocy zespołu ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. Okręg szkolny zwrócił się również o pomoc FBI do zbadania ataku. Na podstawie wstępnych ustaleń śledczy nie wierzą, że napastnicy uzyskali jakiekolwiek dane osobowe. Kurator powiedział, że pomimo przeszkód, szkoły publiczne w hrabstwie New Kent zostaną otwarte na czas. „Nasze iwenty szkół otwartych będą kontynuowany zgodnie z planem. Przeanalizujemy proces rejestracji i trasy autobusu. Dopilnujemy, aby nasi uczniowie mieli zaplanowane zajęcia na pierwszy dzień szkoły - powiedział Nichols.

Ransomware jest jedną z najliczniejszych form złośliwego oprogramowania, które przedostaje się do praktycznie każdego rodzaju systemu komputerowego w każdej branży, w tym instytucji finansowych, szpitali, szkół, a także infrastruktury krytycznej, takiej jak dostawcy energii. Operatorzy oprogramowania ransomware nadal gromadzą ogromne zyski ze względu na luźne praktyki cyberbezpieczeństwa i / lub technologie stosowane przez ich ofiary. Najlepszą obroną przed atakami ransomware jest utrzymywanie regularnych kopii zapasowych danych o znaczeniu krytycznym w trybie offline, w odizolowanej infrastrukturze.

https://bitdefender.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 30 sierpnia

Kalendarium

Finanse

Wzrost wydatków na służbę zdrowia nie wystarczy. Problemem brak personelu i efektywne wydatkowanie pieniędzy

Mimo ustawy, która zwiększy środki przeznaczane na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w 2024 roku, jej finansowanie w Polsce wciąż pozostaje wyzwaniem, a sytuację zaostrza niedobór personelu medycznego i starzejące się społeczeństwo. Dlatego potrzebne są mechanizmy zwiększające efektywność wydatkowania, a środki powinny trafiać w pierwszej kolejności do tych placówek, które potrafią je najlepiej spożytkować. W racjonalizacji wydatków przeznaczanych na ochronę zdrowia pomocne są również technologie, które optymalizują pracę lekarzy i personelu medycznego oraz umożliwiają generowanie oszczędności.

Finanse

Amerykański inwestor otwiera w Polsce swoje pierwsze centrum biznesowe. Kolejne inwestycje są w fazie negocjacji

Pomorze, a w szczególności Gdańsk znajduje się w czołówce regionów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych inwestorów w Polsce. Składa się na to m.in. strategiczne położenie, dostępność wyspecjalizowanych kadr, boom na rynku nowoczesnych nieruchomości biurowych i szybki rozwój gospodarczy regionu. Dlatego JUUL Labs, start-up z Doliny Krzemowej, zdecydował się utworzyć w Gdańsku swoje centrum biznesowe, pierwsze poza USA. Centrum będzie świadczyć usługi finansowo-księgowe dla oddziałów firmy na całym świecie, a amerykański inwestor rozważa dalsze rozszerzenie inwestycji.

Polityka

Dezinformacja i fake newsy zagrożeniem dla demokracji i biznesu. Świadomość tego problemu wśród społeczeństwa jest coraz większa

– Trzeba wrócić do dyskusji nad wprowadzeniem w szkołach edukacji medialnej. Dzisiaj dzieci bardzo wcześnie dostają tablet, ale nie są uczulane na to, żeby weryfikować to, co czytają – mówi Magdalena Wrzosek, ekspert NASK. Jak pokazują badania, w Polsce ponad połowa internautów zetknęła się z manipulacją lub dezinformacją, a niemal tyle samo uważa je za zagrożenie dla demokracji. Ofiarą fake newsów i dezinformacji padają również firmy. W Polsce walka z tym zjawiskiem wpisuje się w działania podejmowane na szczeblu UE, ale wymaga międzysektorowej współpracy między administracją, instytucjami naukowymi, biznesem i dziennikarzami.

Problemy społeczne

Od września rośnie liczba gapowiczów. Bez biletu jeździ średnio co szósty pasażer

W rejestrze BIG InfoMonitor znajduje się obecnie ponad 101 tys. gapowiczów, którzy nie kupili biletu na przejazd komunikacją miejską i nie zapłacili kary za jego brak. Ich łączne długi z tego tytułu przekraczają 128 mln zł. Najwięcej gapowiczów figurujących w rejestrze dłużników to stateczni 40-latkowie, chociaż to najmłodsi najczęściej deklarują, że zdarza im się jeździć bez biletu. Jazda bez biletu to też głównie domena mężczyzn, a najwięcej nieuczciwych pasażerów mieszka na Mazowszu, Śląsku oraz na Pomorzu. Koszty utrzymania transportu miejskiego są istotną pozycją w budżetach miast, stąd coraz więcej spółek transportowych korzysta z narzędzi, które mają skłonić gapowiczów do płacenia kar.