Przegląd mediów

październik 2019

Najpiękniejsze inwestycje województwa opolskiego nagrodzone

2019-10-09  |  20:53

Liczne ścieżki wśród drzew, strumienie dające latem ukojenie, mostki oraz tężnia. Park Zdrojowy to jeden z elementów rewitalizacji dawnego obszaru uzdrowiskowego w Głuchołazach. Inwestycja otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego w kategorii „przestrzeń publiczna”. DPS w Dobrzeniu Wielkim to najlepszy obiekt użyteczności publicznej.

Za najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego roku 2018 uznano wyremontowany Park Zdrojowy w Głuchołazach. Na wyróżnienia zasłużyły przebudowy amfiteatru miejskiego wraz z rewaloryzacją Parku im. Bolesława Chrobrego w Brzegu, placów miejskich w Opolu oraz zagospodarowanie parku w Rudnikach. Nagroda internautów w tej kategorii to rewaloryzacja miejsc kultury w Branicach, a dokładnie zagospodarowanie terenu parku wraz z infrastrukturą techniczną i małą architekturą.

Opolskie parki odzyskują blask

Agnieszka Sobków, naczelnik wydziału inwestycji w Głuchołazach wspomina, że rewitalizacja Parku Zdrojowego była bardzo trudna.  – Rozpoczęcie rewitalizacji parku było długotrwałe i mozolne. Na początku musieliśmy przygotować koncepcję, sprawdziliśmy co możemy do parku wprowadzić. Przypomnę, że jest to teren chroniony. To wymagało wielkiej pomysłowości od projektantów. Chcieliśmy też pozostawić ten charakter uzdrowiskowo-parkowy, który trwa od pokoleń – dodaje. Za przebudowę parku odpowiedzialna była firma Zbyl Bruk. Prezes zarządu firmy Piotr Zbyl wspomina: – To był bardzo trudny teren. Napotkaliśmy wiele trudności. Park jest pod kontrolą konserwatora. To były tereny podmokłe, ze stawami i rzeczkami. Zbudowaliśmy ścieżki edukacyjne, niektóre przebiegają przez strumienie, dzięki temu pobudzają zmysły – opowiada. Wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor dodaje, że konkurencja była bardzo duża. – Cieszę się, że to jest nagroda przyznawana przez fachowców. Ta nagroda mobilizuje – mówi.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak przyznaje, że kolejny raz inwestycje z jego miasta są wyróżniane, co niewątpliwie cieszy. – W ostatnich latach zrealizowaliśmy bardzo wiele inwestycji. Większość z nich służy mieszkańcom. Tak też jest z amfiteatrem, który stał się dla nas miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. W zeszłym roku rozpoczęliśmy cykl spotkań artystycznych. Amfiteatr położony jest w Parku Chrobrego, który również wraz  z fosą został zrewitalizowany. Miejsce to bardzo lubią odwiedzać nasi mieszkańcy. Teraz nasadzamy drzewa, krzewy. Rewitalizacja parków, nowa zieleń, skwer między ulicą Piastowską i Kamienną, to są takie nasze pomniki, które też będą upamiętniać „Niepodległą” – mówi burmistrz Brzegu.

Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, wręczający nagrody, przypomina, że do tegorocznej edycji zostały zgłoszone 32 realizacje z 22 gmin. 12 kwalifikowało się do kategorii przestrzeń, a 20 do kategorii użyteczności publicznej. – To jest już 11 edycja. Konkurs mobilizuje samorządy, inwestorów, wykonawców. Warto chwalić się tym co robimy jako samorządowcy. Spora część laureatów skorzystała z Regionalnego Programu Operacyjnego. To oznacza, że pieniądze przekazywane przez urząd marszałkowski są bardzo dobrze wydawane. Dowodzi tego konkurs internautów. Mieszkańcy wybrali te realizacje, które zostały wykonane dzięki unijnym dotacjom – dodaje Szymon Ogłaza.

Poprawiają komfort życia

Nagroda w kategorii obiekt użyteczności publicznej przypadła w tym roku Domowi Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim. W tej kategorii przyznano również wyróżnienia tężni widokowej w Głuchołazach, Gminnemu Centrum Wsparcia III-ego Sektora wraz z aktywną strefą międzypokoleniową dla mieszkańców Nysy oraz Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu przy ul. Minorytów. Internauci zdecydowali, że w tej kategorii najpiękniejsza jest tężnia widokowa w Głuchołazach.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim Justyna Bołd mówi, że rozbudowa budynku pozwoliła na znaczące poprawienie komfortu dla mieszkańców.

– Mieszka u nas 55 osób. Przed remontem najczęściej mieliśmy pokoje trzyosobowe, dziś dzięki inwestycji jest dużo pomieszczeń mieszkalnych jedno i dwuosobowych. Dobudowaliśmy też dwupoziomowe skrzydło. Mogliśmy zagospodarować miejsce na kawiarenkę. Tam chętnie nasi mieszkańcy spotykają się ze swoimi rodzinami. Poprawiło się również całe zaplecze gospodarcze. Mamy nową kuchnię. To nie tylko komfort mieszkańców, ale również naszych pracowników. Cieszymy się z tego, że mamy również patio z parkiem – dodaje Justyna Bołd.

Przestrzeń oczami architektów

Najlepsza Europrzestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego to parkowe miejsce spotkań w Gródczanach. Przypomnijmy, że gmina Branice została również doceniona za inwestycje w samych Branicach. – Wyremontowaliśmy między innymi park w Branicach i Park w Gródczanach to nasze inwestycje. Jest ona ważna dla nas ponieważ wiążę się z sentymentem mieszkańców. W trakcie konsultacji z mieszkańcami spotykaliśmy się z sugestiami, że im zależy na poprawie parków. Ta przestrzeń jest bardzo ważna dla wszystkich. Park nie jest jedyną naszą inwestycją dla mieszkańców, choć nie został zgłoszony do konkursu remont Dom Kultury Warnicach który nosi dziś nazwę wersalki. Cieszy się on dużym zainteresowaniem mieszkańców – mówi wicewójt Branic Katarzyna Herbut.

Przed rozdaniem nagród zorganizowano panel z udziałem architektów.  Zbigniew Bomersbach, architekt miejski Opola mówi: – Rolą zarządcy miasta jest zdecydowanie, jaką funkcję ma mieć dana przestrzeń. To on ponosi odpowiedzialność, jak zostanie zrealizowana dana inwestycja. Dla każdej znaczącej przestrzeni dlatego organizuje się konkursy. Mamy wtedy kilka wariantów do wyboru. W każdym konkursie stawia się też odpowiednie wymagania. Wszystko musi dać możliwość rozwoju miasta – dodaje Zbigniew Bomersbach. Zaznacza on, że wokół odnowionych miejsc powstają nowe atrakcyjne obiekty. – Musimy też stawiać na wielofunkcyjność. Dotyczy to również placów czy rynków. Ta przestrzeń musi być otwarta – podkreśla.

Jerzy Przybyła, architekt, członek komisji od jej pierwszej edycji zwraca uwagę na jedenaście lat konkursu. – Mieszkańcy mają możliwość wpływu na to, co jest projektowane w poszczególnych miejscowościach. Jak mocno, to zależy od burmistrzów, wójtów, inwestorów. Każdy z projektów, które przez te lata ocenialiśmy, to różnorodność. Charakterystyczne jest to, że są to miejsca znakomicie usytuowane. Każdy z pomysłów był trafiony. Wiele z nich może się poszczycić wieloletnią tradycją np. stare stodoły, zabudowania, promują one z jednej strony historię, jak i nowoczesność – dodaje Jerzy Przybyła.

Do konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego od 2008 roku zgłoszono 191 różnych przedsięwzięć. Liczba przyznanych nagród i wyróżnień wyniosła 48. 112 realizacji przeprowadzono w miastach, a 79 na obszarach wiejskich.

Piotr Wrona Opole

sprawdź laureatów:

https://www.opolskie.pl/wp-content/uploads/2019/10/Konkurs-Najlepsza-Przestrzen-Publiczna-Wojewodztwa-Opolskiego-2018-laureaci.pdf

zobacz film na profilu województwa opolskiego:

https://www.facebook.com/opolskie/videos/1112491218949486/

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 9 października

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W transporcie ubywa pasażerów, ale przybywa gapowiczów. Długi za jazdę bez ważnego biletu przekraczają już 144 mln zł

Z powodu pandemii średni spadek przychodów ze sprzedaży biletów – zarówno w komunikacji miejskiej, jak i na kolei – szacuje się na ponad 80 proc. Z publicznego transportu wciąż nie korzysta tylu pasażerów, co wcześniej, za to pojawia się coraz więcej gapowiczów. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor figuruje ich już ponad 115 tys. z łącznym długiem 144,3 mln zł, a rekordzista z Pomorza ma do zapłaty ponad 219 tys. zł. Niższe wpływy z biletów, a z drugiej strony wzrost kosztów związany z zaostrzonymi procedurami bezpieczeństwa powodują, że przewoźnicy są coraz bardziej zniecierpliwieni i zdeterminowani w odzyskiwaniu długów.

Bankowość

Prof. Marian Noga: Banki w Polsce są w bardzo złej kondycji. Upadek choćby jednego z nich wywołałby efekt domina

Zysk sektora bankowego w pierwszych miesiącach br. spadł o ponad 40 proc. Rekordowo niskie stopy procentowe, odpływ kapitału z rynku bankowego, znaczny wzrost ryzyka kredytowego i upadłości banków, które może wywołać falę domina – to główne zagrożenia, którym sektor będzie musiał stawić czoła w nadchodzących miesiącach. Jak ocenia prof. Marian Noga z wrocławskiej WSB, efektem będzie dalsze zaostrzanie polityki kredytowej, co ograniczy dostępność finansowania w gospodarce, a banki uciekną w inne produkty inwestycyjne. – Niedługo Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała podnieść stopy procentowe, żeby wzmocnić złotego i przeciwdziałać rosnącej inflacji, dzięki czemu banki zaczną powoli odrabiać straty związane z kredytowaniem gospodarki – dodaje.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

Tegoroczne wakacje pod znakiem ścisłych restrykcji. Na kolonie i obozy wyjedzie 80 proc. mniej uczniów [DEPESZA]

Około 240 tys. dzieci i młodzieży wyjedzie w tym roku na letnie kolonie i obozy. Te upłyną jednak pod znakiem ścisłych restrykcji. Dzieci muszą być przygotowane na stosowanie się do zasad higieny, a na organizatorów zostały nałożone dodatkowe wymogi. – Z kolei rodzice w tym roku poza organizacją i logistyką powinni bardziej skupić się na kwestiach zdrowia i pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu dla dzieci – podkreślają przedstawiciele ERGO Hestii. Przyda się ono np. w razie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

Surowce

Polska zacieśnia współpracę z USA w sektorze energetyki. Kluczowy atom i dostawy skroplonego gazu

Dostawy skroplonego gazu to kluczowy obszar polsko-amerykańskiej współpracy w sektorze energetyki. PGNiG, które stawia na dywersyfikację dostaw i uniezależnianie się od rosyjskiego surowca, sukcesywnie zwiększa wolumen zakupu LNG od Amerykanów. Do 2024 roku będzie to ponad 9 mld m3 rocznie. Kolejnym perspektywicznym obszarem współpracy jest też energetyka jądrowa. – Pojawiają się kolejne zapowiedzi Amerykanów, którzy są zainteresowani uczestnictwem w polskim projekcie atomowym – mówi ekspert ds. energetyki Mateusz Kubiak.