Przegląd mediów

październik 2019

Najpiękniejsze inwestycje województwa opolskiego nagrodzone

2019-10-09  |  20:53

Liczne ścieżki wśród drzew, strumienie dające latem ukojenie, mostki oraz tężnia. Park Zdrojowy to jeden z elementów rewitalizacji dawnego obszaru uzdrowiskowego w Głuchołazach. Inwestycja otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego w kategorii „przestrzeń publiczna”. DPS w Dobrzeniu Wielkim to najlepszy obiekt użyteczności publicznej.

Za najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego roku 2018 uznano wyremontowany Park Zdrojowy w Głuchołazach. Na wyróżnienia zasłużyły przebudowy amfiteatru miejskiego wraz z rewaloryzacją Parku im. Bolesława Chrobrego w Brzegu, placów miejskich w Opolu oraz zagospodarowanie parku w Rudnikach. Nagroda internautów w tej kategorii to rewaloryzacja miejsc kultury w Branicach, a dokładnie zagospodarowanie terenu parku wraz z infrastrukturą techniczną i małą architekturą.

Opolskie parki odzyskują blask

Agnieszka Sobków, naczelnik wydziału inwestycji w Głuchołazach wspomina, że rewitalizacja Parku Zdrojowego była bardzo trudna.  – Rozpoczęcie rewitalizacji parku było długotrwałe i mozolne. Na początku musieliśmy przygotować koncepcję, sprawdziliśmy co możemy do parku wprowadzić. Przypomnę, że jest to teren chroniony. To wymagało wielkiej pomysłowości od projektantów. Chcieliśmy też pozostawić ten charakter uzdrowiskowo-parkowy, który trwa od pokoleń – dodaje. Za przebudowę parku odpowiedzialna była firma Zbyl Bruk. Prezes zarządu firmy Piotr Zbyl wspomina: – To był bardzo trudny teren. Napotkaliśmy wiele trudności. Park jest pod kontrolą konserwatora. To były tereny podmokłe, ze stawami i rzeczkami. Zbudowaliśmy ścieżki edukacyjne, niektóre przebiegają przez strumienie, dzięki temu pobudzają zmysły – opowiada. Wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor dodaje, że konkurencja była bardzo duża. – Cieszę się, że to jest nagroda przyznawana przez fachowców. Ta nagroda mobilizuje – mówi.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak przyznaje, że kolejny raz inwestycje z jego miasta są wyróżniane, co niewątpliwie cieszy. – W ostatnich latach zrealizowaliśmy bardzo wiele inwestycji. Większość z nich służy mieszkańcom. Tak też jest z amfiteatrem, który stał się dla nas miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. W zeszłym roku rozpoczęliśmy cykl spotkań artystycznych. Amfiteatr położony jest w Parku Chrobrego, który również wraz  z fosą został zrewitalizowany. Miejsce to bardzo lubią odwiedzać nasi mieszkańcy. Teraz nasadzamy drzewa, krzewy. Rewitalizacja parków, nowa zieleń, skwer między ulicą Piastowską i Kamienną, to są takie nasze pomniki, które też będą upamiętniać „Niepodległą” – mówi burmistrz Brzegu.

Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, wręczający nagrody, przypomina, że do tegorocznej edycji zostały zgłoszone 32 realizacje z 22 gmin. 12 kwalifikowało się do kategorii przestrzeń, a 20 do kategorii użyteczności publicznej. – To jest już 11 edycja. Konkurs mobilizuje samorządy, inwestorów, wykonawców. Warto chwalić się tym co robimy jako samorządowcy. Spora część laureatów skorzystała z Regionalnego Programu Operacyjnego. To oznacza, że pieniądze przekazywane przez urząd marszałkowski są bardzo dobrze wydawane. Dowodzi tego konkurs internautów. Mieszkańcy wybrali te realizacje, które zostały wykonane dzięki unijnym dotacjom – dodaje Szymon Ogłaza.

Poprawiają komfort życia

Nagroda w kategorii obiekt użyteczności publicznej przypadła w tym roku Domowi Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim. W tej kategorii przyznano również wyróżnienia tężni widokowej w Głuchołazach, Gminnemu Centrum Wsparcia III-ego Sektora wraz z aktywną strefą międzypokoleniową dla mieszkańców Nysy oraz Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu przy ul. Minorytów. Internauci zdecydowali, że w tej kategorii najpiękniejsza jest tężnia widokowa w Głuchołazach.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim Justyna Bołd mówi, że rozbudowa budynku pozwoliła na znaczące poprawienie komfortu dla mieszkańców.

– Mieszka u nas 55 osób. Przed remontem najczęściej mieliśmy pokoje trzyosobowe, dziś dzięki inwestycji jest dużo pomieszczeń mieszkalnych jedno i dwuosobowych. Dobudowaliśmy też dwupoziomowe skrzydło. Mogliśmy zagospodarować miejsce na kawiarenkę. Tam chętnie nasi mieszkańcy spotykają się ze swoimi rodzinami. Poprawiło się również całe zaplecze gospodarcze. Mamy nową kuchnię. To nie tylko komfort mieszkańców, ale również naszych pracowników. Cieszymy się z tego, że mamy również patio z parkiem – dodaje Justyna Bołd.

Przestrzeń oczami architektów

Najlepsza Europrzestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego to parkowe miejsce spotkań w Gródczanach. Przypomnijmy, że gmina Branice została również doceniona za inwestycje w samych Branicach. – Wyremontowaliśmy między innymi park w Branicach i Park w Gródczanach to nasze inwestycje. Jest ona ważna dla nas ponieważ wiążę się z sentymentem mieszkańców. W trakcie konsultacji z mieszkańcami spotykaliśmy się z sugestiami, że im zależy na poprawie parków. Ta przestrzeń jest bardzo ważna dla wszystkich. Park nie jest jedyną naszą inwestycją dla mieszkańców, choć nie został zgłoszony do konkursu remont Dom Kultury Warnicach który nosi dziś nazwę wersalki. Cieszy się on dużym zainteresowaniem mieszkańców – mówi wicewójt Branic Katarzyna Herbut.

Przed rozdaniem nagród zorganizowano panel z udziałem architektów.  Zbigniew Bomersbach, architekt miejski Opola mówi: – Rolą zarządcy miasta jest zdecydowanie, jaką funkcję ma mieć dana przestrzeń. To on ponosi odpowiedzialność, jak zostanie zrealizowana dana inwestycja. Dla każdej znaczącej przestrzeni dlatego organizuje się konkursy. Mamy wtedy kilka wariantów do wyboru. W każdym konkursie stawia się też odpowiednie wymagania. Wszystko musi dać możliwość rozwoju miasta – dodaje Zbigniew Bomersbach. Zaznacza on, że wokół odnowionych miejsc powstają nowe atrakcyjne obiekty. – Musimy też stawiać na wielofunkcyjność. Dotyczy to również placów czy rynków. Ta przestrzeń musi być otwarta – podkreśla.

Jerzy Przybyła, architekt, członek komisji od jej pierwszej edycji zwraca uwagę na jedenaście lat konkursu. – Mieszkańcy mają możliwość wpływu na to, co jest projektowane w poszczególnych miejscowościach. Jak mocno, to zależy od burmistrzów, wójtów, inwestorów. Każdy z projektów, które przez te lata ocenialiśmy, to różnorodność. Charakterystyczne jest to, że są to miejsca znakomicie usytuowane. Każdy z pomysłów był trafiony. Wiele z nich może się poszczycić wieloletnią tradycją np. stare stodoły, zabudowania, promują one z jednej strony historię, jak i nowoczesność – dodaje Jerzy Przybyła.

Do konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego od 2008 roku zgłoszono 191 różnych przedsięwzięć. Liczba przyznanych nagród i wyróżnień wyniosła 48. 112 realizacji przeprowadzono w miastach, a 79 na obszarach wiejskich.

Piotr Wrona Opole

sprawdź laureatów:

https://www.opolskie.pl/wp-content/uploads/2019/10/Konkurs-Najlepsza-Przestrzen-Publiczna-Wojewodztwa-Opolskiego-2018-laureaci.pdf

zobacz film na profilu województwa opolskiego:

https://www.facebook.com/opolskie/videos/1112491218949486/

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 9 października

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Bezpłatne materiały wideo, audio, zdjęcia oraz artykuły

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Obniżka podatku PIT nie obciąża budżetu państwa tak bardzo jak program Rodzina 500 plus. Może być jednak kłopotem dla dużych miast

Obniżony od października o punkt procentowy podatek od osób fizycznych objął osoby pracujące na etatach, umowach-zleceniach, umowach o dzieło, prowadzących działalność gospodarczą oraz emerytów i rencistów. Zdaniem ekspertów, o ile państwo ma możliwości zrekompensowania ubytku poprzez emisję długu czy nowelizację budżetu, o tyle duże miasta odczują mniejsze wpływy z podatków bardziej dotkliwie. Choć w przypadku nisko zarabiających różnice będą symboliczne, to w skali kraju obniżka będzie napędzać konsumpcję.

Problemy społeczne

Ponad połowa Polaków uważa, że sztuczna inteligencja wpływa na ich życie codzienne. Wielu obawia się, że odbierze im prywatność i miejsca pracy

Prawie 90 proc. Polaków zna pojęcie sztucznej inteligencji, jednak nie zawsze wiedzą, co naprawdę oznacza. Wprawdzie dostrzegają korzyści związane np. z poprawą komfortu życia czy bezpieczeństwa w miejscu pracy, ale też mają wiele obaw, np. o to, że technologia odbierze im miejsca pracy. Tylko co szósta osoba skorzystałaby z pomocy urządzenia opartego na SI zamiast lekarza – wynika z raportu NASK „Sztuczna Inteligencja w społeczeństwie i gospodarce”. Tymczasem to właśnie odpowiednie nastawienie społeczeństwa jest niezbędne, by polska gospodarka mogła faktycznie rozwijać działania oparte o tę technologię.

Infrastruktura

Budowa farm wiatrowych na Bałtyku może pobudzić przemysł stoczniowy i całą gospodarkę. Przy wielomiliardowych inwestycjach kluczowe jest stabilne otoczenie prawne

PGE Baltica, PKN Orlen i Polenergia są obecnie na najbardziej zaawansowanym etapie projektów budowy farm wiatrowych na Bałtyku. – To właśnie te trzy podmioty ukształtują rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce do 2030 roku – ocenia Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. W nadchodzących latach na Bałtyku ma nastąpić boom inwestycyjny, który może dać impuls do rozwoju portów, pobudzić przemysł stoczniowy i całą gospodarkę. Dla inwestorów kluczowe są jednak stabilne warunki legislacyjne do budowy farm wiatrowych na Bałtyku, ponieważ są to projekty liczone w miliardach złotych. Sektor morskiej energetyki wiatrowej chce, żeby zostały one zagwarantowane specjalną ustawą.

Finanse

6 proc. PKB na służbę zdrowia to minimum. Starzenie się społeczeństwa i coraz droższe świadczenia wymuszą dalszy wzrost nakładów

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem nakładów na ochronę zdrowia. Te zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku ustawą mają stopniowo wzrosnąć do poziomu 6 proc. PKB do 2025 roku. Eksperci oceniają, że to minimum, które powinno być stopniowo podnoszone. Wzrost wydatków wymusza m.in. niekorzystna demografia i nowe, droższe technologie, które pojawiają się w ochronie zdrowia. – Najważniejszym kierunkiem jest wzrost efektywności, żebyśmy z zasobów, z których w tej chwili korzystamy, byli w stanie wycisnąć jak najwięcej – podkreśla były wiceminister zdrowia Marcin Czech.