Przegląd mediów

grudzień 2020

Ruszyła budowa krakowskiego osiedla Viva Piast

2020-12-03  |  16:36
Przegląd mediów

Ruszyła budowa krakowskiego osiedla Viva Piast

 

Victoria Dom rozpoczęła budowę osiedla Viva Piast w krakowskich Mistrzejowicach. Pierwszy etap osiedla, położonego w jednym z miejsc najlepiej skomunikowanych z centrum miasta, będzie liczyć 140 mieszkań. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na II kwartał 2022 r. Pierwsze lokale już zostały sprzedane. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o powierzchni przekraczającej 60 m2.

 

­– Pojawienie się ciężkiego sprzętu budowlanego na terenie inwestycji oznacza, że przekroczyliśmy półmetek procesu budowlanego. Trzy pierwsze etapy: ustalenie stanu prawnego nieruchomości i jej pozyskanie, określenie warunków zabudowy i projekt oraz pozwolenie na budowę są z reguły niewidoczne dla nabywców. Tymczasem jest to ogrom pracy – dziesiątki pozwoleń, zaświadczeń i uzgodnień, których pozyskanie w warunkach pandemii było trudniejsze. Mamy satysfakcję, że to już za nami. Dziś nic nie wskazuje na jakieś istotne zagrożenia dla terminu oddania osiedla w ręce nabywców. 12­­–18 miesięcy to standardowy okres budowy – zapowiada Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom. – Zaangażowanie w projekt prawdziwych ekspertów budownictwa z UNIBEP SA i Pracowni StandArt Architekci, których doświadczenie przy projektach mieszkaniowych jest ogromne, to gwarancja realizacji inwestycji na najwyższym poziomie i w założonych terminach – dodaje.

 

Osiedle Viva Piast to 9-kondygnacyjna inwestycja, w której zaprojektowano 140 mieszkań, 7 lokali handlowo-usługowych oraz 125 miejsc postojowych i stanowiska dla rowerzystów. Ceny mieszkań zaczynają się od 258 tys. zł. W ofercie dostępne są mieszkania: 1-pokojowe (30 m2), 2-pokojowe (od 32 m2), 3-pokojowe (od 48 m2) i 4-pokojowe (od 75 m2). Pierwsze lokale szybko zostały sprzedane. – Zainteresowaniem klientów cieszą się większe lokale, o powierzchni przekraczającej 60 m2. To wpływ doświadczeń z home office'u i zwiększonego zapotrzebowania na funkcjonalne powierzchnie, zapewniające choćby minimum prywatności – dodaje Anna Krystecka, dyrektor marketingu w Victoria Dom.

 

Rynek mieszkaniowy w Krakowie jest drugim co do wielkości rynkiem pierwotnym w Polsce. Inwestycja Viva Piast, położona przy ul. Piasta Kołodzieja w krakowskich Mistrzejowicach, oddalona jest ok. 15 minut od centrum. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby wszystkich, którzy poszukują funkcjonalnych rozwiązań mieszkaniowych. Nawet małe metraże (32 m2) mają dwa oddzielne pomieszczenia. Każde z mieszkań ma balkon, loggię lub ogródek.

 

Wykonawcą generalnym Viva Piast jest Unibep SA, jedno z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, znane w Krakowie z realizacji najnowocześniejszego akademika w kraju LivinnX Kraków. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że po zbudowaniu kilkunastu tysięcy mieszkań dla różnych deweloperów w Warszawie, Unibep realizuje osiedle mieszkaniowe w Krakowie. To nasza specjalność. Dołożymy wszelkich starań, by ładne pod względem architektonicznymi osiedle spełniało wysokie standardy jakości i zostało wykonane zgodnie z założonym harmonogramem – mówi Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA.

 

Projekt Viva Piast przygotowała krakowska Pracownia StandArt Architekci. – Bliskość aspirującego do wpisania na listę UNESCO centrum dzielnicy Nowa Huta, wielu terenów zielonych, a jednocześnie potencjalnych miejsc pracy dało podstawę do zaprojektowania zespołu mieszkaniowego, w którym zamknięto energię dzielnicy i sąsiedztwa. Stąd propozycja architektury wyróżniającej się nowoczesną biało-antracytową kolorystyką. Bryły budynku utrzymane zostały w modernistycznym stylu. Są czytelne w formie i funkcjonalne, a jednocześnie pokreślone kontrastowym doborem kolorów  – mówi Sebastian Chwedeczko z krakowskiej Pracowni StandArt Architekci, odpowiadającej za projekt. – Projektując budynki zwrócono uwagę nie tylko na nowoczesny wygląd, ale i komfort życia mieszkańców. W każdym segmencie zaprojektowano cichobieżną windę, przestronne klatki schodowe z wózkowniami oraz komórki lokatorskie. Wszystkie mieszkania na wyższych kondygnacjach będą mieć balkon, loggię lub duży taras, a część mieszkań na parterze dostęp do ogródka. Dostępne są punkty do ładowania samochodów elektrycznych oraz duża liczba miejsc do parkowania rowerów. Duży nacisk kładziony jest na energooszczędność budynków, nowoczesne instalacje teletechniczne i najwyższej jakości materiały budowlane. Budynki będą wznoszone w technologii tradycyjnej, żelbetowej i murowanej z naturalnych silikatów, które gwarantują bardzo dobrą izolacyjność akustyczną i kumulację ciepła oraz doskonale regulują wilgotność w mieszkaniu. Zapewniają zdrowe i komfortowe warunki do mieszkania – dodaje.

 

Victoria Dom to deweloper z 22-letnim doświadczeniem, którego filozofią jest maksymalne uproszczenie zakupu mieszkania. Pomaga w tym Dom Kredytowy Victoria specjalizujący się w pośrednictwie w uzyskaniu kredytów hipotecznych. Dotychczas Victoria Dom oddała do użytku ponad 5,2 tys. mieszkań i domów. Ich łączna powierzchnia użytkowa to 310 tys. m2. Obecnie w trakcie realizacji i w przygotowaniu jest 12,1 tys. mieszkań. Spółka, która prowadzi inwestycje przede wszystkim w Warszawie, w tym roku rozpoczęła również budowę osiedla Viva Piast w Krakowie. Od 4 lat deweloper jest obecny także na rynku niemieckim: w Berlinie i Lipsku. Victoria Dom jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, posiada certyfikat dewelopera poświadczający wiarygodność i fachowość usług. Więcej informacji na stronie: www.victoriadom.pl

 

Unibep SA z Bielska Podlaskiego to obecnie jedna z największych firm budowlanych w kraju i czołowy polski eksporter usług budowlanych, w 2020 r. świętująca 70-lecie powstania. Jest spółką giełdową z większościowym kapitałem polskim.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 3 grudnia

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zdecydowana większość pracujących uciekła z pracowniczych planów kapitałowych. Mimo wysokich zwrotów z oszczędzania

Po trzech fazach wdrożenia PPK w programach oszczędzania na emeryturę wspólnie z pracodawcą i państwem uczestniczy niespełna jedna trzecia uprawnionych. To mniej, niż pierwotnie zakładał rząd. Choć specjaliści przekonują, że program jest dobrze skonstruowany, Polacy wciąż obawiają się powtórki historii z otwartymi funduszami emerytalnymi. Nawet mimo tego, że wyniki za ubiegły rok pokazują, że w ten sposób są w stanie zaoszczędzić więcej, niż gdyby odkładali sami. Zdaniem Grzegorza Chłopka z Instytutu Emerytalnego to właśnie brak zaufania do oszczędzania przy udziale instytucji jest największą przeszkodą w popularyzacji PPK.

Finanse

UOKiK jeszcze w styczniu wyda pierwsze decyzje ws. zatorów płatniczych. W toku jest 100 postępowań

UOKiK przyspiesza postępowania wobec przedsiębiorców zalegających swoim kontrahentom z płatnościami. – W czasie pandemii zatory płatnicze są coraz poważniejszym problemem, dlatego powinny być skutecznie eliminowane z rynku. Szczególnie jeśli dopuszczają się tego największe firmy, bo często cierpią na tym mali i średni przedsiębiorcy – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ciągu roku od uzyskania nowych uprawnień w walce z zatorami płatniczymi urząd rozpoczął 100 takich postępowań, w tym 28 tylko w grudniu 2020 roku, m.in. w branży spożywczej, mięsnej, budowlanej, transportowej oraz kosmetycznej. Pierwsze decyzje mają zapaść jeszcze w tym miesiącu.

Konsument

Narodowy Spis Powszechny może zostać wydłużony z trzech do sześciu miesięcy. GUS będzie zachęcać do samospisywania się przez internet

Główny Urząd Statystyczny przygotowuje się do Narodowego Spisu Powszechnego 2021, który ma zostać przeprowadzony między kwietniem a czerwcem, choć z uwagi na pandemię COVID-19 stara się o jego wydłużenie do końca września. Warunki epidemiologiczne sprawiają, że tegoroczny spis będzie prowadzony głównie przez internet, za pomocą interaktywnego formularza dostępnego na stronie GUS. Jeśli natomiast osoba zobowiązana do udziału w spisie go nie wypełni, skontaktują się z nią telefonicznie lub osobiście rachmistrze spisowi.

Problemy społeczne

Jurek Owsiak: Żeby masowo szczepić Polaków, potrzeba pracy 24 godziny na dobę, także wolontariuszy. Jesteśmy gotowi wspomóc polską służbę zdrowia w akcji szczepień

W Polsce przeciwko koronawirusowi zaszczepiono pierwszą dawką ok. 600 tys. osób, a w rządowych magazynach czeka ok. 470 tys. szczepionek. To rezerwy na drugie dawki dla tych, którzy zostali zaszczepieni pierwszą. Tempo szczepień nie jest imponujące nie tylko ze względu na mniejsze dostawy od producentów w ostatnich dniach, ale też organizację całej operacji logistycznej. Zdarzały się dni, kiedy dziennie szczepionych jest ok. 11–12 tys. osób. Dlatego Jerzy Owsiak zaproponował wsparcie WOŚP w całym procesie. – To moment, kiedy potrzebne są wszystkie ręce na pokład – mówi.