Przegląd mediów
kwiecień
Zagraniczna spółka kontrolowana (CFC) a zagraniczne fundacje
Wielki sukces pierwszej edycji PAIH Expo 2018
Pierwsza edycja PAIH Expo 2018 - I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą już za nami.
Forum miało miejsce 25 października 2018 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali Pani Jadwiga Emilewicz - Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Pan Tomasz Pisula, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pan Wojciech Fedko, członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
W wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy przedsiębiorców z całej Polski. Na stoiskach swoją ofertę wsparcia dla polskich przedsiębiorców zaprezentowało kilkadziesiąt Biur Zagranicznych PAIH oraz kilkadziesiąt firm i organizacji branżowych i regionalnych z Polski i z zagranicy.
Przez cały dzień odbyło się także ponad 50 warsztatów prezentujących potencjał rynków zagranicznych, gdzie specjaliści z Biur Zagranicznych PAIH dzielili się wiedzą praktyczną ze słuchaczami.
I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu to wydarzenie jakiego jeszcze w Polsce nie było. Przedsiębiorcy mogli uzyskać informacje i praktyczne wskazówki bezpośrednio od specjalistów oraz zapoznać się z aktualnymi trendami w biznesie panującymi na wszystkich liczących się rynkach światowych. Dodatkowo doskonała atmosfera i obecność w jednym miejscu tak licznego grona polskich eksporterów pozwalała na nawiązanie relacji biznesowych.
Czekamy już na kolejną odsłonę wydarzenia, II Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą w 2019 roku.
Źródło: Gazeta Rynkowa
Informacje z dnia: 25 października
Więcej ważnych informacji
Kalendarium
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Globalna pozycja węgla nie jest zagrożona w najbliższych latach. Popyt napędzają państwa azjatyckie, głównie Chiny i Indie
W ubiegłym roku światowe zapotrzebowanie na węgiel spadło o 5 proc. r/r, najmocniej od II wojny światowej. To w dużej mierze efekt globalnego spowolnienia w przemyśle wywołanego przez COVID-19. W tym roku wraz ze stopniowym powrotem gospodarek do normalności Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się wzrostu popytu na czarny surowiec o 2,6 proc., głównie za sprawą państw azjatyckich. – Energetyka światowa jest oparta na węglu i takie państwa jak Chiny, Indie, Indonezja nie odstąpią od tego najtańszego, najbardziej bezpiecznego nośnika energii. Czyli praktycznie świat poza Unią Europejską będzie nadal opierał swoje systemy energetyczne na tym paliwie – mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej
Farmacja
Od dziś farmaceuci zyskują nowe uprawnienia. Właścicieli aptek czeka szereg wyzwań

16 kwietnia wchodzi w życie większość zapisów nowej ustawy o zawodzie farmaceuty, która rozszerza uprawnienia tego zawodu. Magister farmacji będzie mógł przeprowadzić z pacjentem wywiad farmaceutyczny, doradzić mu w kwestii przyjmowanych leków, przeprowadzić podstawowe nieinwazyjne badania diagnostyczne i przeszkolić w używaniu prostego sprzętu medycznego, np. glukometru. Otwartą kwestią pozostaje to, kto będzie płacił za opiekę farmaceutyczną jako świadczenie – sam pacjent czy może NFZ. Z kolei dla właścicieli aptek wyzwaniem będzie stworzenie miejsca, gdzie takie konsultacje mogą się odbywać, oraz zapewnienie odpowiednich zasobów kadrowych.
Problemy społeczne
W Polsce co roku przeprowadza się ok. 145 transplantacji serca, ale oczekujących jest trzy razy więcej. Problemem często jest brak zgody rodziny zmarłego

W 2020 roku wykonano 145 operacji transplantacji serca i podobna liczba utrzymuje się od kilku lat. Potrzeby są jednak znacznie większe, bo liczba osób oczekujących na przeszczep to 415 – wynika ze statystyk Poltransplantu. Choć większość Polaków zgadza się zostać dawcą narządów po swojej śmierci, rzadko informują o tym bliskich. – Nawet w 10–20 proc. przypadków rodzina nie zgadza się na przeszczep – wskazuje dr n. med. Zygmunt Kaliciński, transplantolog ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Problemami są także nieodpowiednie przygotowanie szpitalnych koordynatorów oraz ich częsta rotacja.
Problemy społeczne
Pandemia ograniczyła aktywność fizyczną dzieci o ponad 30 proc. Wśród najmłodszych rośnie problem nieprawidłowej masy ciała i problemów z kręgosłupem

Już od ok. 20 lat poziom kondycji fizycznej dzieci i młodzieży systematycznie spada, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. Nauka online, zamknięte szkoły, baseny, sale sportowe i boiska spowodowały, że aktywność fizyczna wśród najmłodszych spadła o 33 proc. – wynika z raportu „Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii”. – Możemy mieć przyrost populacji osób otyłych i z nadwagą, prawdopodobnie zwiększy się także częstotliwość występowania wad postawy i bólu kręgosłupa – wymienia prof. Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie. Na zdrowie i kondycję dzieci przełożenie może mieć także coraz częściej diagnozowany zespół pocovidowy.