Pozbywamy się zadłużeń
- O blisko 150% wzrosła wartość usuniętych negatywnych wpisów w ERIF BIG w kwietniu b.r. wobec kwietnia 2022 r. Również w maju wartość usuniętych wpisów była wyższa o 100% w stosunku do maja minionego roku.
- Tegoroczny maj był miesiącem rekordowym pod kątem liczby zapytań wystosowanych do ERIF względem wiarygodności finansowej Polaków, natomiast marzec i kwiecień b.r. wyróżniają się pod kątem wartości spłaconych zobowiązań i usunięć negatywnych spraw z bazy. Miesiąc maj był szczególny zarówno pod względem udostępnionych raportów, jak również wartości spłaconych zobowiązań.
- Wpływ na tak chętne porządkowanie spraw finansowych mają m.in. zwroty z podatków PIT, trzynaste emerytury, ale również chęć podjęcia zobowiązań finansowych, które ze względu na negatywne wpisy w BIG, nie mogłyby wcześniej zostać przyznane. To jednak niejedyne powody.
Z analizy ERIF BIG wykonanej dla instytucji z sektora bankowego i firmy zarządzającej wierzytelnościami wynika, że tegoroczne marzec, kwiecień i maj wyróżniają się szczególnie pod względem usunięć negatywnych wpisów „po trafieniu”. Oznacza to, że w tych miesiącach szczególnie dużo negatywnych wpisów usunięto po tym, jak wcześniej w wyniku zapytania o rzetelność finansową wydano raport wskazujący na negatywne historie spłat.
Wpływ na tak chętne porządkowanie spraw finansowych miało z pewnością wiele czynników, a wśród nich m.in. waloryzacja emerytur, zwroty z podatku PIT za 2022 r. czy trzynasta emerytura, ale to nie jedyne „motywatory” do uregulowania długów.
Porządki w finansach nie takie łatwe…
Czas, kiedy wpływa do portfeli Polaków dodatkowa gotówka, zwykle ma swoje odbicie w statystykach BIG, w których widoczne są, częstsze niż standardowo, regulacje zobowiązań. Jednym z takich okresów jest m.in. czas zwrotów z podatków PIT czy właśnie wypłata „trzynastek”. W tym roku jednak wzrost spłat zobowiązań był zdecydowanie wyższy niż w poprzednich miesiącach. Jak podkreśla Cezary Ciopiński, business development manager w ERIF BIG – Z pewnością w tym roku czynnikiem wpływającym na tak liczne spłaty zobowiązań mają wyjątkowo wysokie zwroty z tytułu podatku PIT, które przysługiwały Polakom w wyniku zmian przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Niemniej istotne były także waloryzacja emerytur i trzynaste emerytury, które w tym okresie również były wypłacane Polakom. W marcu i kwietniu 2023 r. szczególnie dużo powiadomień o zadłużeniach wystosowaliśmy do osób, które miały wpis do naszej bazy z tytułu nieuregulowanych płatności. Takie działania również skutkują spłatą zobowiązań i jednocześnie usunięciem negatywnego wpisu. –
Co jednak trzeba mieć na uwadze, porządki w sferze finansowej nie są taką łatwą sprawą zwłaszcza w okresie wysokiej inflacji czy kryzysu gospodarczego. Polacy mają problemy finansowe, ZPF wskazuje, że coraz więcej osób prognozuje problemy z regulacją zobowiązań w terminie w ciągu najbliższych miesięcy. Tym bardziej wyniki z marca, kwietnia oraz maja powinny być szczególnie docenione.
Powiadomienia o zadłużeniu
Co warto także podkreślić, z danych ERIF BIG wynika, że już nawet po kilku sekundach od wysłania powiadomienia informującego o przekazaniu danych dłużnika do rejestru ERIF, podejmuje on pierwszą reakcję. Rekordzista potrzebował zaledwie 9 sekund, aby zweryfikować w swoim telefonie, z tytułu jakiego zadłużenia, został wpisany do baz BIG.
Jak wyjaśniają eksperci ERIF – ta reakcja jest bardzo ważna. Czasem jest to pierwszy moment, gdy dłużnik dowiaduje się, że ciąży na nim jakikolwiek dług. Z naszych doświadczeń wynika, że wraz z wysyłką takich powiadomień o powstaniu wpisu, wielu „zapominalskich” weryfikuje swoje rachunki i dąży do możliwie jak najszybszego uregulowania zobowiązania -
Maj rekordowym miesiącem
W maju do ERIF BIG wpłynęło 1,5 mln zapytań o rzetelność finansową Polaków. To rekordowy wynik w historii firmy, stanowi on wzrost o 40% względem kwietnia 2023 r., a także wzrost o 45% względem analogicznego okresu 2022 r.
- Taki wzrost zapytań świadczy o większym zainteresowaniu polskich konsumentów m.in. zewnętrznymi formami finansowania – pożyczkami, kredytami czy też zakupami ratalnymi, odroczonymi płatnościami, leasingami lub umowami abonamentowymi. Być może marzec i kwiecień 2023 r. były okresem, kiedy Polacy tak chętnie regulowali zobowiązania, bo planowali, że w przedwakacyjnym okresie będą poszukiwali zewnętrznych form finansowania, których decyzje są zależne od wpisów w BIG – mówi Cezary Ciopiński z ERIF BIG. Świadomość finansowa Polaków się zwiększa, wiarygodność finansowa także ze względu na wprowadzane przepisy prawa staje się coraz istotniejsza. Polscy konsumenci zdają sobie sprawę, że negatywne wpisy w BIG uniemożliwiają lub utrudniają pozyskanie pożyczek, albo kredytów, a nawet mogą przyczynić się do niemożności zawarcia umowy np. z operatorem sieci komórkowej czy dostawcą internetu. Toteż dodatkowe środki płynące m.in. ze zwrotu podatków czy trzynastej emerytury przeznaczają na spłatę zaległych zobowiązań.

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.