Mówi: | Edward Deskur |
Funkcja: | były waltornista Opery w Zurychu |
Muzyka klasyczna zwiększa kreatywność i koncentrację pracowników. Potencjał ten mogą wykorzystać pracodawcy
Z badań naukowych wynika, że muzyka klasyczna rozwija pamięć, umiejętności motoryczne, poprawia koncentrację, pokazuje nieograniczone możliwości interpretacji i budzi pozytywne emocje. Zdaniem Edwarda Deskura, byłego waltornisty Opery w Zurychu, potencjał wielkich dzieł Beethovena, Mozarta, Chopina czy Haydna warto więc wykorzystywać na różnych płaszczyznach, chociażby tej biznesowej. Ta kojąca muzyka może mieć bowiem niebagatelny wpływ na kreatywność i wydajność przedsiębiorców, pracowników korporacji, a także nieco mniejszych firm. Warto więc, aby szefowie umożliwiali swoim pracownikom słuchanie takich utworów, które pozwolą im odciążyć umysł, zebrać myśli i podejść do danego tematu z nową energią.
Specjaliści wskazują na to, że muzyka klasyczna ma zbawienny wpływ na organizm człowieka, a także na jego rozwój, na każdym etapie życia i w każdym zawodzie. Edward Deskur uważa, że powinna ona być bardziej doceniania przez biznesmenów, przedsiębiorców i pracowników różnego rodzaju firm. Słuchanie dzieł wybitnych kompozytorów poprawia bowiem koncentrację, kształtuje zdolności myślenia skutecznego i niezbędnego w sytuacjach nieprzewidywalnych, a także pomaga opanować negatywne emocje. Dzięki pozytywnym dźwiękom łatwiej jest kontrolować impulsy oraz wchodzić w prawidłowe interakcje społeczne.
– Muzyka klasyczna nie ma jeszcze bardzo dużego wpływu na przedsiębiorców, ale to jest problem do rozwiązania. Myślę, że w muzyce klasycznej jest bardzo dużo potencjału i mamy wiele ponadczasowych zasad kreatywności, które krążą, są do dyspozycji i możemy korzystać z nich, analizować je i być inspirowani przez nie. Jestem przekonany, że przedsiębiorcy mogą dużo zyskać przez uważne studia arcydzieł muzyki klasycznej. Muzyka klasyczna przeszła próbę czasu, więc mamy dowód na to, że w tych dziełach Beethovena, Mozarta, Haydna jest coś bardzo wartościowego. Jestem absolutnie przekonany, że są w niej przesłania filozoficzne albo i ludzkie, które mogą być używane na korzyść wszystkich, nawet przedsiębiorców – mówi agencji Newseria Lifestyle Edward Deskur, były waltornista Opery w Zurychu.
Badanie przeprowadzone przez amerykańskiego naukowca, dr. Kevina LaBara, wykazało, że muzyka klasyczna poprawia skupienie, a tym samym wydajność pracowników. W momencie słuchania uspokajających dźwięków stają się oni zrelaksowani. Zapobiega to wydzielaniu hormonów związanych ze stresem, co oznacza poprawę nastroju, a to, nad czym pracują, również staje się przyjemniejsze. Muzyka klasyczna potrafi uspokoić umysł, dzięki czemu można pracować na pełnych obrotach i odkrywać nowe pokłady kreatywności.
– Dzięki muzyce klasycznej przedsiębiorcy mogą zyskać wzory myślenia, które są kreatywne, bo jak analizujemy chociażby Beethovena, to można rozpoznać niektóre wzory, np. wielkie kontrasty, złamanie reguł. Ale też to, co jest istotne w muzyce klasycznej, to jest różnorodność interpretacji. Każdy, kto gra symfonię Mozarta albo Beethovena, ma te same nuty, partytury, ale każdy inaczej to interpretuje. I myślę, że przedsiębiorcy, którzy analizują rynek albo technologię, którzy są kreatywni, dostrzegają potencjał, którego inni nie widzą, i oni są tymi, którzy będą mieli więcej do powiedzenia, bo mogą dodać do tego ten artystyczny element i stworzyć coś oryginalnego, czego jeszcze nie było, bo mają tę kreatywność – mówi Edward Deskur.
Jego zdaniem kadry zarządzające firmami mają coraz większą świadomość zalet słuchania muzyki klasycznej i powoli zaczynają wykorzystywać ponadczasowe dzieła wybitnych kompozytorów do tego, żeby pobudzać kreatywność swoich pracowników.
– Firmy używają od czasu do czasu muzyki klasycznej, ale jestem absolutnie przekonany, że jeszcze nie wykorzystują do końca jej całego potencjału. Muzyka klasyczna rezonuje z ludźmi na bardzo głębokim poziomie i przez nią możemy ich inspirować, i o to właśnie chodzi. Myślę, że przedsiębiorcy mogą mądrze korzystać z tych wzorów, które znajdziemy w tej muzyce, na swoją korzyść, nie tylko jako tło reklamy, chociaż to też może być. Ja rozpoznaję bardzo dużo innowacji w tej muzyce i dlatego w moich prezentacjach próbuję otworzyć umysły odbiorców na te wzory myślenia, które są niekonwencjonalne, ale krążą wokół konwencji – mówi waltornista.
Muzyka klasyczna ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia i na różnych płaszczyznach. Edward Deskur uważa, że warto stawiać na nią od najmłodszych lat, również w edukacji.
– Muzyka klasyczna ma swój wpływ na rozwój uczniów w szkole. Są nawet badania, które pokazują, że krótko przed testem IQ słuchanie niektórych utworów pomaga podwyższyć rezultaty o 2–3 punkty. Moja teoria jest taka, że ta najlepsza, ponadczasowa muzyka Mozarta, Beethovena stymuluje części mózgu, które są skłonne do abstrakcyjnego myślenia, i pomaga uzyskiwać lepsze wyniki w testach. Poza tym muzyka klasyczna należy do naszej kultury europejskiej, więc należy się zapoznać z tymi arcydziełami muzyki – mówi.
Eksperci podkreślają, że muzyka klasyczna stymuluje nie tylko dzieci, ale także seniorów. Wielu z nich cierpi z powodu samotności oraz depresji, a w takich chwilach pomaga im właśnie słuchanie ponadczasowych utworów. Dodatkowo starszym osobom chorym na alzheimera dźwięki muzyki pomagają choć na chwilę wrócić do rzeczywistości i sprawiają, że są zdecydowanie mniej pobudzone. Z kolei ci, którzy mogą pochwalić się umiejętnością gry na instrumentach, dłużej pozostają sprawni umysłowo, a także fizycznie.
Wykorzystanie muzyki klasycznej w firmach i pracy było tematem jednego z ostatnich spotkań Thursday Gathering. To cykliczne imprezy, które co czwartek przyciągają do warszawskiego Varso społeczność innowatorów. Organizatorem bezpłatnych i otwartych dla wszystkich chętnych eventów jest Fundacja Venture Café Warsaw.
Czytaj także
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-14: Marta Wiśniewska: Ludzie czekali na nowy kawałek takiej kolorowej Mandaryny. Jestem mądrzejsza i silniejsza niż kiedyś
- 2025-04-03: Marta Wiśniewska: Czuję, że świat się o mnie upomniał, dlatego wracam na scenę. Z wielką chęcią zostałabym też piątym jurorem w „You Can Dance”
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2025-03-11: Konkurencyjność przemysłu priorytetem dla Europy. Konieczne jest zwiększenie poziomu inwestycji firm w innowacje
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-06: Firmy stawiają na coraz większą autonomię pracowników. To ważne szczególnie dla młodego pokolenia
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2025-01-08: Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.