Mówi: | Mateusz Halicki |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Ecorys Polska |
Rząd Szwajcarii rozważa przedłużenie wsparcia dla polskich organizacji pozarządowych i samorządowych. Trwają rozmowy na temat kolejnego programu
W ciągu pięciu lat w ramach Szwajcarskiego Grantu Blokowego przeznaczonego dla organizacji pozarządowych i samorządowych na lokalne inicjatywy trafiło przeszło 90 mln zł. Teraz prowadzone są rozmowy z rządem Szwajcarii na temat kontynuacji tego programu. To rodzaj wsparcia od tego kraju dla nowych członków Unii. Jest ono uzupełnieniem dotacji z funduszy unijnych i ma służyć budowie społeczeństwa obywatelskiego.
– Szwajcarski Grant Blokowy nie będzie jeszcze w tym roku kontynuowany, dlatego że dopiero rozpoczęły się negocjacje ze stroną szwajcarską odnośnie do kontynuacji całego grantu – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Mateusz Halicki, prezes Ecorys Polska. – Ta część, której byliśmy operatorem, czyli część przeznaczona dla organizacji pozarządowych, wynosiła ponad 30 mln franków szwajcarskich, w ramach których zrealizowaliśmy niemal 400 projektów.
Grant był podzielony na dwa obszary: Fundusz dla Organizacji Pozarządowych oraz Fundusz Partnerski. Pierwszy początkowo liczył 16,7 mln franków, a w czerwcu 2012 roku zwiększono pulę środków do 26,2 mln franków. Pieniądze te przeznaczono na inicjatywy wspierające zaangażowanie obywateli w życie i działania na rzecz swoich społeczności. Zorganizowano sześć naborów, w ramach których przyznano dofinansowanie 337 projektom.
– Drugi to był grant partnerski, w którym było wymagane konsorcjum z jednostką samorządu terytorialnego, np. z gminą czy miastem. Również ta część cieszyła się ogromnym powodzeniem – mówi Halicki. – Zainteresowanie było ogromne, dlatego że dofinansowanie uzyskało łącznie około 400 podmiotów, natomiast wniosków spłynęło ponad 3 tys., co oznacza, że około 10 proc. dostało dofinansowanie. Są to pieniądze tylko dla organizacji pozarządowych, w zawiązku z czym spółki nie mogą o nie aplikować.
Na Fundusz Partnerski początkowo przewidziano 1,8 mln franków, potem kwota ta wzrosła do 2,6 mln franków. Wnioskodawcy mieli możliwość realizacji projektów nastawionych przede wszystkim na zacieśnienie współpracy dwustronnej pomiędzy Polską a Szwajcarią. Chodziło o promowanie i wzmacnianie partnerstwa między polskimi a szwajcarskimi samorządami oraz organizacjami pozarządowymi, by zwiększyć rolę partnerów społecznych w podejmowaniu decyzji dla regionu.
– Ciekawy projekt zrealizowano w Lublinie. Tam razem z partnerem szwajcarskim Urząd Marszałkowski uzyskał dofinansowanie na przeprowadzenie inwentaryzacji terenów całego województwa, aby móc sprawdzić, w których obszarach najbardziej efektywne będzie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – mówi prezes Ecorys Polska. – Badano zarówno geotermię, jak i farmy wiatrowe, następnie te wszystkie dane były wprowadzane do systemu i dzisiaj dzięki temu oprogramowaniu można się dowiedzieć, gdzie najlepiej będzie postawić farmę wiatrową albo pompy ciepła.
Z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych dotowane były projekty takie jak wspieranie kół gospodyń wiejskich (zwycięski projekt zrealizowany został przez Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Skromowskiej) czy rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych. Jak podkreśla Halicki, jego zdaniem warto byłoby kontynuować program grantu w podobnym kształcie jak już zakończona faza.
– Tego typu projekty przynoszą efekty dopiero po kilku latach. Natomiast największe efekty możemy zobaczyć dopiero w długiej perspektywie – przekonuje Mateusz Halicki. – Stoję na stanowisku, że konstrukcja całego grantu powinna być łudząco podobna do tego, co było w poprzedniej perspektywie, oczywiście z pewnymi drobnymi zmianami. Wiemy, że można by było pewne elementy wdrożyć lepiej. Mam na myśli chociażby wspieranie jeszcze szerzej dzielenia się wiedzą chociażby z partnerami zagranicznymi czy budowania większych partnerstw.
Ecorys jest firmą konsultingowo-badawczą, która była operatorem grantu. Ma doświadczenie w pracy na rzecz zarówno organizacji sektora publicznego, w tym administracji wszystkich szczebli, jak i międzynarodowych korporacji, instytucji i podmiotów z sektora MŚP.
Czytaj także
- 2025-01-13: Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
- 2024-12-27: Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-14: Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2025-01-13: Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2025-01-02: Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.