Mówi: | Władysław Kosiniak-Kamysz |
Funkcja: | minister pracy i polityki społecznej |
Wraca formuła spotkań trójstronnych. Przed wakacjami mogą być przyjęte nowe przepisy dotyczące Rady Dialogu Społecznego
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego może wejść w życie jeszcze przed wakacjami. Trwają ostatnie prace i wszystko wskazuje na to, że dialog trójstronny niedługo zostanie wznowiony. Ograniczona ma zostać dominująca rola rządu. Przewodnictwo w Radzie ma być rotacyjne, zaś w dialogu regionalnym większe ma być zaangażowanie marszałka województwa. Rada ma także inicjować proces legislacyjny i opiniować projekty aktów prawnych.
– Ważne jest, by przywrócić ustawową formułę spotkań trójstronnych – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. – Teraz grupa ekspertów pod kierownictwem ministra Jacka Męciny dopracowuje szczegóły, później trzeba będzie rozstrzygnąć kwestie, które pozostaną po pracy ekspertów. Mam nadzieję, że jeszcze przed wakacjami zostanie przyjęte nowe rozwiązanie ustawowe dotyczące Rady Dialogu Społecznego.
Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną, która tak naprawdę przestała funkcjonować dwa lata temu. Związki zawodowe nie brały udziału w spotkaniach od czerwca 2013 roku, twierdząc, że dialog jest pozorowany. Teraz są szanse na to, że dialog zostanie wznowiony, zwłaszcza że w pracach nad Radą uczestniczyli wszyscy zainteresowani – związki zawodowe, pracodawcy i rząd.
Jak podkreśla Kosiniak-Kamysz, nowa rada ma być organem bardziej społecznym i mniej zależnym od rządu.
– Dotychczas tylko strona rządowa miała przewodniczącego Komisji Trójstronnej, teraz będzie on rotacyjny. Większe ma być także zaangażowanie marszałka województwa w dialog regionalny. Tu właśnie rozstrzyga się wiele kwestii kluczowych również z punktu widzenia europejskiego – przekonuje minister.
Na czele Rady co dwa lata mają się zmieniać związki zawodowe i organizacje pracodawców. Nowy system głosowania może natomiast sprawić, że trudniejsze będzie blokowanie decyzji, jako że każda uchwała powinna zdobyć 2/3 głosów każdej ze stron. Większa ma też być profesjonalizacja.
– Nowe rozwiązania dotyczące Rady przewidują, że w opiniowanie lub przygotowanie różnego rodzaju rozwiązań będą zaangażowani eksperci. Będą też kwestie związane z procesem legislacyjnym – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.
Nowy organ ma opiniować projekty aktów prawnych. Dialog społeczny ma być jawny dla opinii publicznej, Rada ma też przekazywać rządowi i prezydentowi roczne sprawozdania ze swojej działalności.
Czytaj także
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-05-14: Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy
- 2025-05-06: Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-29: Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive
- 2025-03-24: Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu zakazu sprzedaży aromatyzowanych saszetek nikotynowych. Według ekspertów oznacza to likwidację całego rynku
- 2025-04-11: Klaudia Zioberczyk: Święta wiążą się z tym, że się kupuje masę ubrań i jedzenia. Ja w tym roku postawię na minimalizm
- 2025-02-28: Samotność coraz bardziej dotyka Polaków. Dla 90 proc. z nich problemem są też narastające podziały
- 2025-03-04: Anna Dec: Za mówienie kontrowersyjnych rzeczy byłam karcona w szkole przez rówieśników. Teraz w pracy jestem za to doceniana
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.