Przegląd mediów

październik 2022

Ceny energii zamrożone, rynek też!

2022-10-21  |  16:06
Przegląd mediów

Sejm zgodnymi głosami Zjednoczonej Prawicy i opozycji przegłosował zamrożenie cen energii, ustalając maksymalny ich pułap dla gospodarstw domowych, samorządów oraz podmiotów z sektora MŚP.

 

W przypadku gospodarstw domowych cena za MWh nie przekroczy 693 zł, natomiast dla samorządów i MŚP 785 zł. Nikt nie kwestionuje potrzeby takiego rozwiązania, także w kontekście rosnącej inflacji, bo jak twierdzi w mediach społecznościowych ekspert rynku energii Artur Dembny bez owej, cokolwiek spóźnionej interwencji, gospodarce groziłaby zapaść.

Tyle tylko, że ustawa w przyjętym kształcie uderzy w spółki zajmujące się obrotem energią. Stanowiąc ostatni element łańcucha dystrybucji nie mają żadnego wpływu na skokowy wzrost cen na rynku hurtowym a poza kilkoma największymi graczami nie mają zdolności zaabsorbowania tak znacznych różnic pomiędzy ceną nabycia a ustalonymi w ustawie taryfami końcowymi. Tym bardziej, że nie wszyscy mogą liczyć na zwrot w postaci rekompensat z tytułu wcześniej zawartych kontraktów. Co więcej, rekompensaty, które z założenia nie będą miały pełnego charakteru, w części sfinansują sami sprzedawcy ze środków pochodzących z operacji na rynku hurtowym.

Tymczasem reakcje klientów, ich zdenerwowanie i emocje skupiały się w ostatnim czasie właśnie na sprzedawcach. Tylko nieliczne firmy, wg. oceny ekspertów ich liczba nie przekracza 5-6 podmiotów mają szanse przetrwać, dysponując zapleczem w postaci dużych grup kapitałowych. Co z resztą? Zapewne czeka je upadłość. Jak powiedział w Katowicach podczas PRECOP 27 prezes Respect Energy Sebastian Jabłoński – proponowane zmiany dotyczące zamrożenia cen energii doprowadzą do bankructwa wielu firm z sektora energetycznego, zarówno spółek obrotu, jak i dużej części wytwórców.

Ustawa wpłynie także na inne segmenty rynku, będąc nie bez wpływu na rynek doradztwa i outsourcingu w zakresie zakupów energii. Co więcej, fakt wejścia w życie ustawy nie gwarantuje pojawienia się na rynku nowych, atrakcyjnych dla klienta ofert. Zwłaszcza że decyzją UE duże firmy nie mają możliwości skorzystania z obniżonych taryf. Skazane są zatem na zakup energii w wyższej cenie, co w uprzywilejowanej sytuacji stawia jej wytwórców.

Mamy więc do czynienia ze swoistą kwadraturą koła, o trudnych do przewidzenia skutkach w dalszym horyzoncie. Jak w każdym przypadku, kiedy doraźne, choć konieczne rozwiązania, zastępują długofalowe, systemowo zaplanowane i wdrożone instrumenty. W panelu „Zielony świat energii” podczas PRECOP 27 w Katowicach, przywołany już Sebastian Jabłoński porównał zaproponowane przez rząd zmiany do sytuacji, kiedy w samochód jadący przez skrzyżowanie na zielonym świetle, uderza ciężarówka. Dość obrazowe porównanie oznacza destrukcję na rynku energetyki. Zdaniem ekspertów wprowadzone rozwiązania uderzą nie tylko w sektor energetyczny, ale rykoszetem dotkną także sektora finansowego. A w końcu każdego odbiorcę energii.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 21 października

Medium

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw

PGE Polska Grupa Energetyczna oddała właśnie do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto jest zlokalizowana w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Bankowość

Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen

Wzrost cen w ostatnich miesiącach przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą pierwszą połowę 2025 roku. Zdaniem dr. Jakuba Rybackiego z PIE dopiero w drugiej połowie inflacja może spaść do ok. 3,5 proc. To może oznaczać, że pierwsza obniżka stóp procentowych nie nastąpi na początku roku.

Transport

Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem

Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.