Ailleron i MongoDB partnerami Śniadania Technologicznego FTB
Ailleron
Aleja Jana Pawła II 43b
31-864 Kraków
justyna.drogowska|ailleron.com| |justyna.drogowska|ailleron.com
511978931
ailleron.com
Z początkiem 2024 roku eksperci z Ailleron i partnerskiej firmy MongoDB spotkali się z liderami biznesu i przedstawicielami banków podczas Śniadania Technologicznego FTB, aby wymienić się doświadczeniami z wdrażania rozwiązań wykorzystujących potencjał generatywnej sztucznej inteligencji (ang. generative artificial intelligence, GenAI). Wydarzenie organizowane przez Forum Technologii Bankowych i Związek Banków Polskich w warszawskim Klubie Bankowca przyciągnęło rekordową liczbę uczestników zainteresowanych zastosowaniem AI, w tym GenAI w bankowości.
Spotkanie otworzył Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich, mówiąc o sytuacji finansowej i prognozach dla całego sektora. „Banki będą przeznaczały znaczące środki na rozwój różnego rodzaju technologii. (...) Banki mogłyby zrobić znacząco więcej dla klientów, tak żeby sprostać zapotrzebowaniom i ambicjom klientów indywidualnych, a także firm korporacyjnych” – przekonywał.
Wpływ generatywnej sztucznej inteligencji na sektor bankowy
Obecny na spotkaniu Piotr Piątosa, COO i wiceprezes Ailleron, podkreślał, że na podstawie licznych rozmów z przedstawicielami banków w Polsce i za granicą, zauważamy znaczące zróżnicowanie w poziomie wiedzy technologicznej oraz stopniu adaptacji nowoczesnych technologii. Część instytucji finansowych ogranicza się do wdrażania pilotowych rozwiązań. Niewielka liczba banków przoduje w wykorzystaniu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji i generatywnej sztucznej inteligencji oraz posiada funkcjonujące komercyjne oprogramowanie tego typu.
W trakcie spotkania Michał Walerowski, Business Unit Director AI/ML & Data Solutions i Jakub Porzycki, Machine Learning Team Leader w Ailleron, omówili czynniki, które należy rozważyć przed rozpoczęciem projektu wdrożeniowego. Eksperci wymienili wysoką jakość danych i właściwy dobór technologii jako kluczowe czynniki determinujące powodzenie przedsięwzięcia. Podzielili się też obserwacjami dotyczącymi gotowości rynku do wdrażania narzędzi GenAI. Ponadto podczas wystąpienia przygotowanego we współpracy z firmą MongoDB, którą reprezentował Solutions Architect Kamil Wieczorek, wyjaśnili, dlaczego dane stanowią fundament każdego rozwiązania wykorzystującego możliwości AI i GenAI.
Jakub Porzycki wskazywał na potrzebę tworzenia wyspecjalizowanych narzędzi do przetwarzania danych bankowych, w tym konieczność stosowania dużych modeli językowych (ang. large language models, LLMs), które m.in. uczą się zależności statystycznych na podstawie dokumentów tekstowych. Biorąc pod uwagę, że znaczną część dokumentacji bankowej stanowią pliki PDF i dane tabelaryczne, takie jak tabele opłat i prowizji, istotna jest efektywna obsługa tych dokumentów przez wspomniane narzędzia.
GenAI jako czynnik zwiększający przewagę konkurencyjną
Michał Walerowski przytoczył statystyki, które wskazują, że 77% liderów w bankowości uważa, że GenAI poprawi produktywność, co przyczyni się do oszczędności kosztów i zwiększenia efektywności pracowników. Co więcej, 3/4 instytucji finansowych planuje zwiększyć wydatki na GenAI w ciągu 1-2 lat. Większość decydentów chce zwiększyć liczbę procesów, do których optymalizacji stosuje się GenAI, a 14% zamierza eksperymentować w tym obszarze. Dodatkowo 18% respondentów widzi w GenAI czynnik przewagi konkurencyjnej nad innymi rynkowymi graczami.
Osoby zainteresowane kontynuacją dyskusji podjętej podczas spotkania oraz zapoznaniem się z wnioskami z prezentacji zapraszamy do kontaktu pod adresem: www.ailleron.com

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.