Komunikaty PR

Amerykańskie władze skonfiskowały 3,36 mld dolarów od złodzieja kryptowalut

2022-11-15  |  01:00
Biuro prasowe

Owocne przeszukanie miało miejsce w Galnesvile w stanie Georgia. Jest to drugie do tej pory przejęcie pod względem wartości dokonane przez Amerykański Departament Sprawiedliwości. Wcześniej skonfiskowano 3,6 mld dolarów, które rzekomo skradziono podczas włamania na giełdę kryptowalut Bitfinex w 2016 roku.

 

James Zhang ukradł bitcoiny z nielegalnej platformy handlowej Silk Road, gdzie przedmiotem handlu były narkotyki i inne nielegalne produkty, Silk Road uruchomiono w 2011 roku, ale Federalne Biuro Śledcze zamknęło platformę w 2013 roku. Jej założyciel, Ross William Ulbricht, odsiaduje dożywocie. James Zhang opracował bardzo wyrafinowany plan kradzieży kryptowalut. We wrześniu 2012 uruchomił dziewięć fałszywych kont na Silk Road i wpłacił na każde z nich od 200 do 2000 bitcoinów. Następnie bardzo szybko uruchomił ponad 140 transakcji, tym samym oszukując system przetwarzania wypłat na platformie. W rezultacie uwolnił i przejął 50 676 bitcoinów. Dzięki analizie blokchain połączonej z tradycyjnymi działaniami policji, udało się odzyskać zrabowane dziesięć lat temu kryptowaluty.

 

James Zhang był prezesem i dyrektorem generalnym stworzonej przez siebie firmy JZ Capital LLC, którą zarejestrował w Georgii w 2014 roku. Zgodnie z jego profilem na LinkedIn, jego praca polegała na „inwestycjach i kapitale wysokiego ryzyka”. James Zhang przyznał się do jednego z zarzutów, za co grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności. 

 

- Zamknięcie Silk Road nie rozwiązuje problemu. Platformy kryptograficzne nadal są podatne na ataki przestępców. W ubiegłym miesiącu ucierpiała największa na świecie pod względem obrotu giełda kryptowalut. W wyniku włamania wyparowało z niej 570 mln dolarów. Według raportu Chainalysis, do lipca 2022 r. skradziono kryptowaluty o wartości 1,9 miliarda dolarów, był to wzrost w porównaniu z nieco poniżej 1,2 miliarda dolarów w tym samym momencie w 2021 roku - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.