Komunikaty PR

Bezpieczeństwo DNS – być albo nie być dla pracy online

2020-04-29  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Infrastruktura systemu nazw sieciowych (DNS) jest w zasadzie podstawą działań biznesowych online, bo absolutna większość połączeń jest oparta właśnie o zapytania DNS. Z naszych obserwacji wynika, że szybkie przejście na pracę zdalną wywołało w wielu firmach początkowe problemy związane z ruchem sieciowym. Do najczęstszych należą: zbyt duża liczba użytkowników VPN i awarie aplikacji do wideokonferencji. Obciążenie infrastruktury było po prostu zbyt duże i nastąpiło zbyt szybko. Słabym punktem w obliczu sytuacji wzmożonego ruchu, jest zwykle DNS, co otwiera drogę hakerom do ataków DDoS. Na szczęście technologia odpowiada na wyzwania i pomaga adaptować się do zmian.

W sytuacji, gdy cały zespół przechodzi na pracę zdalną, infrastruktura DNS obsługująca zwiększoną liczbę zapytań, zyskuje jeszcze większe znaczenie niż do tej pory. Wiedzą o tym niestety również hakerzy. Skutki ataku DDoS mogą być dziś bardziej bolesne niż zazwyczaj, a biznes i tak zmaga się już z niepewnością gospodarczą i zmianami w kulturze organizacyjnej. DNS jest więc teraz obszarem, na który należy zwrócić szczególna uwagę. Więcej osób, niż standardowo, kontaktuje się cyfrowo, a cyfrowe operacje zależą właśnie od tej infrastruktury.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na usługi DNS w chmurze. Największa dla biznesu wartość rozwiązań chmurowych to wspólny zestaw infrastruktury i usług odpornych na pojedyncze punkty awarii. Dzięki dzielonej infrastrukturze, ludzie, aplikacje i usługi mogą (mimo awarii) funkcjonować.

 

Pytania na sprawdzenie gotowości DNS:

Jaki jest przewidywany, przeciętny, dzienny ruch DNS i jakie możliwości rozszerzenia przepustowości są wbudowane w obecną infrastrukturę? Czy założona dynamika może być utrzymana i na jak długo?

Czy DNS posiadany w modelu on-premise będzie wystarczający do obsługi zmiennej aktywności użytkowników? Czy organizacja rozważa, na wszelki wypadek, wykorzystanie skalowalności chmury?

Skąd pochodzi większość ruchu i czy obciążenie jest wystarczająco równoważone w regionach (lokalnie i globalnie)? Czy funkcje automatycznego skalowania są wbudowane?

Jaki jest poziom zabezpieczeń? Czy infrastruktura DNS w firmie, która jest przeciążona w wyniku pracy zdalnej, jest chroniona przed zagrożeniami takimi jak ataki DDoS?

Czy opracowywane są kopie zapasowe, na wypadek, gdyby główny DNS został wyłączony z powodu ataku lub przeciążenia legalnym ruchem użytkowników?

Najlepsze praktyki, w zakresie przygotowanie infrastruktury do dalszego świadczenia usług i zachowania łączności podczas pandemii:

Globalny moduł równoważenia obciążenia oparty na chmurze.

Warto rozważyć dodanie do infrastruktury DNS globalnego modułu równoważenia obciążenia opartego na chmurze, dla wybranych aplikacji, do których dostęp uzyskują użytkownicy z całego świata. Dotyczy to aplikacji, które mają wysokie globalne zapotrzebowanie, ale muszą być obsługiwane lokalnie, np. VPN. Taki moduł pomaga zmniejszyć obciążenia poprzez geolokalizację ruchu w oparciu o jego pochodzenie, jednocześnie tworząc automatycznie plan lepszego wykorzystania zasobów

Dwóch niezależnych dostawców DNS

Niezależnie od głównego dostawcy usług DNS, warto wybrać dodatkowego. W ten sposób zyskuje się możliwość przełączenia awaryjnego, w przypadku zakłócenia działania głównego DNS. Powinien on być, oparty na chmurze i automatycznie skalowalny, aby obsłużyć obciążenie klienta. Aktualna sytuacja zmienia się na tyle, że nie jest możliwe dokładne przewidzenie, jakie wielkości będzie musiało obsługiwać środowisko IT. Bezpieczniej jest zakładać, że nikt nie wie, czego możemy się spodziewać.

Obligatoryjne funkcje bezpieczeństwa

Celem utrzymania dostępności aplikacji, dodany DNS i równoważenie obciążenia powinny mieć wbudowane dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne przełączanie awaryjne, ochrona DDoS i uwierzytelnianie TSIG (Transaction SIGnature).

Wspierajmy się i pomagajmy sobie, to równie ważne jak stabilizacja DNS i globalna infrastruktura równoważenia obciążenia dla utrzymania ruchu internetowego.

Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający F5 Poland

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne

Śniadanie Technologiczne, które jest inicjatywą Forum Technologii Bankowych (FTB) oraz Związku Banków Polskich (ZBP), gromadzi przedstawicieli branży bankowej z obszarów
IT i technologie Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację
2024-04-30 | 11:20

Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację

Laptopy i tablety Panasonic, wytrzymałe na trudne warunki, są certyfikowane dla wojsk NATO i mogą być dostosowywane do różnych potrzeb przez cały okres ich
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-04-30 | 11:00

Czeski startup pomoże w ekspansji zagranicznej polskich firm i organizacji.

Choć wydawać by się mogło, że internet i idący za nim dostęp do informacji, stał się dobrem powszechnym zaglądającym w każdy zakątek świata, rzeczywistość jest nieco inna. Dostęp do internetu posiada ponad 5 miliardów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.