Komunikaty PR

Bilans 30 lat stosunków polsko-niemieckich

2021-06-23  |  11:30
Biuro prasowe

 

Uczestnicy trwających łącznie trzy dni konferencji naukowych organizowanych przez Uczelnię Łazarskiego podsumowali 30 lat polsko – niemieckiego sąsiedztwa. Relacje gospodarcze obu Państw są niemal wzorcowe, a wyzwania na przyszłość to przede wszystkim kwestie historyczne oraz bezpieczeństwo europejskie. 

 

Podczas spotkań i sesji tematycznych w Warszawie referenci i komentatorzy podjęli kluczowe kwestie dla rozwoju relacji polsko-niemieckich, takie jak: gospodarka, bezpieczeństwo, współpraca transgraniczna, społeczeństwo obywatelskie oraz polityka historyczna i kultura pamięci. W spotkaniach brali udział m.in. profesor Rita Süssmuth – była Prezydent Bundestagu, Marcus Meckel – ostatni Minister Spraw Zagranicznych NRD, Minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański i Michael Roth, niemiecki Minister Stanu do spraw Unii Europejskiej.

Wzorcowa współpraca gospodarcza 

Patrząc na relacje gospodarcze można odnieść wrażenie, że współpraca pomiędzy Polską a Niemcami jest niemalże wzorcowa. 

Niemcy to największy partner gospodarczy dla Polski, natomiast Polska znajduje się w gronie 5 najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Patrząc na import do Niemiec zajmujemy nawet trzecie miejsce. W tym układzie Polska jest co prawda tym słabszym partnerem, ale sukces gospodarczy Niemiec w znaczącym stopniu zależy od współpracy gospodarczej z naszym krajem. Od dawna można mówić o współzależności obydwu gospodarek – ocenia dr Martin Dahl z Uczelni Łazarskiego.

Trudne tematy i przyszłe relacje 

Dobre relacje gospodarcze nie oznaczają, że nie brakuje tematów trudnych. Do takich należą niewątpliwie kwestie historyczne, ale także współczesne zagadnienia związane chociażby z bezpieczeństwem europejskim. 

Polska oczekuje od Niemiec należytego upamiętnienia ofiar II wojny światowej. Od lat mówi się o budowie w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej, który do tej pory nie powstał. Nadal kontrowersyjna pozostaje kwestia reparacji wojennych dla Polski, choć można odnieść wrażenie, że w większym stopniu jest to element wewnętrznej gry politycznej w kraju, niż realna szansa no uzyskanie przez Polskę odszkodowania. Polska i Polacy oczekują także większego zaangażowania Niemiec – także finansowego – w sprawy bezpieczeństwa europejskiego czy w umocnienie wschodniej flanki NATO. Mimo zwiększenia wydatków na obronność, Niemcy nadal są dalekie od zadeklarowanego poziomu 2% PKB przeznaczonych na cele wojskowe. Powszechne w społeczeństwie postawy pacyfistyczne utrudniają także zwiększenie zaangażowania militarnego Bundeswehry, a tego oczekują partnerzy Niemiec z NATO. Sporne są zwłaszcza kwestie związane z budową gazociągu Nordstream 2, postrzegane przez Polaków jako projekt zagrażający bezpieczeństwu Europy Środkowej i Wschodniej, dla Niemiec zaś jest to istotny element budowy transformacji energetycznej i sposób na dywersyfikację źródeł energii. Obydwa państwa dzieli także stosunek do Rosji, która przez wielu Niemców postrzegana jest jako najważniejszy partner na wschodzie, co mija się z prawdą. Patrząc chociażby na skalę obrotów handlowych, to państwa Grupy Wyszehradzkiej pełnią zdecydowanie większą rolę niż Rosja – dodaje dr Martin Dahl.

W Opolu w dniach 24-25 czerwca 2021 odbędzie się część poświęcona regionalnej współpracy gospodarczej. O jej korzyściach i wyzwaniach dyskutować będą przedstawiciele kształtujących ją firm. Ponadto eksperci oraz praktycy wymienią się uwagami na temat sytuacji Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce.

Wszystkie spotkania transmitowane będą online poprzez Facebooka oraz kanał na YouTube Uczelni Łazarskiego. Organizatorami wydarzenia są Uczelnia Łazarskiego, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Deutsches Polen-Institut e.V.

 

Współorganizatorzy:

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej,

Fundacja im. Friedricha Eberta, Friedrich-Ebert-Stiftung

@Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki,

@Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej DAAD

Więcej informacji: https://30-lat-sasiedztwa.lazarski.pl/

***

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie została założona w roku 1993. Uczelnia Łazarskiego zapewnia najwyższy poziom kształcenia akademickiego, wspartego zajęciami praktycznymi. Celem Uczelni jest stworzenie zorientowanej na studenta wielokulturowej szkoły międzynarodowej, kształcącej polityków, dyplomatów, prawników, administratorów, ekonomistów, finansistów i biznesmenów. Uczelnia oferuje studia na sześciu kierunkach. Każdy z nich posiada bogaty zestaw specjalności, które studenci wybierają zgodnie z zainteresowaniami, jak również planami związanymi z późniejszą pracą zawodową. 




 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:00

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie

Gmina Papowo Biskupie (kujawsko-pomorskie) podpisała umowę ze spółką Eco5tech na projekt budowy ogniw fotowoltaicznych z magazynami energii i zmiana sposobu ogrzewania w gminnych
Samorządy WIŚNIOWSKI wspiera akcję charytatywną na rzecz powodzian
2024-09-20 | 12:00

WIŚNIOWSKI wspiera akcję charytatywną na rzecz powodzian

Polski lider w produkcji bram, ogrodzeń, okien i drzwi dołączył do medialnej akcji wsparcia powodzian. Tym samym, zachęca do obejrzenia specjalnego charytatywnego bloku reklamowego z
Samorządy Jak niestandardowe podejście uratowało publiczną szkołę przed likwidacją
2024-09-13 | 10:31

Jak niestandardowe podejście uratowało publiczną szkołę przed likwidacją

Samodzielność i odpowiedzialność uczniów, zaangażowanie rodziców i kadry, autonomia dyrektora i wsparcie organu prowadzącego. Takie podeście do edukacji zdaje w Poznaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.